Pytania o etymologie w językach różnych

Zaczęty przez Ojapierdolę, Sierpień 26, 2011, 21:12:23

Poprzedni wątek - Następny wątek

Towarzysz Mauzer

#345
W słoweńskim jest vrči, vržem, vrgel `rzucać`.

ЭДИТ: А по-русски вот тут.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Wedyowisz

#346
Aha, no tak, czyli wierzgać w pierwotnej postaci spółgłoskowej. Jakieś zaćmienie miałem. Dzięki.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Drukarz

Wiadomo jaka jest etymologia śląskiego słowa ,,rzadny" / ,,żadny" (źródła są podzielone co do pisowni, mi lepiej wygląda przez ,,rz") (pol. brzydki)?
  •  

Dynozaur

Cytat: Drukarz w Sierpień 02, 2014, 17:17:02
Wiadomo jaka jest etymologia śląskiego słowa ,,rzadny" / ,,żadny" (źródła są podzielone co do pisowni, mi lepiej wygląda przez ,,rz") (pol. brzydki)?

Kojarzy mi się łużyckie rjadny/rjany, ale to oznacza... "piękny".
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Wedyowisz

Może wewnątrzsłowiańska inwersja, jak урод/uroda, błogi/благі, gizd/gizdav. Albo i rozwój żaden > brzydki (por. naughty).
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Todsmer

Para żadny / żádny występuje w propozycji reformy pisowni Kochanowskiego.
  •  

Dynozaur

#351
Dlaczego w językach chińskiej strefy wpływów Równik nazywa się "Czerwoną Drogą"?

Odpowiedź zapewne leży w ich pradawnej astronomji...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Wedyowisz

Bo symbolika czerwieni i łączenie stron świata z kolorami?
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Mahtlactli Omome Tochtli

O, właśnie. Komuś się obiła o uszy jakaś teoria, skąd to? Czemu nazwy świata mają odpowiadać kolorom? I jakim, u diabła, cudem, na ten sam (dla mnie całkiem nieoczywisty) pomysł wpadli i Chińczycy, i Aztekowie (a coś tam mi świta, że i Celtowie)?
  •  

Noqa

Może na zasadzie, że na południu jest cieplej, a ciepło kojarzy się z czerwienią?
Choć myślę, że ciężko by to ustalić. Chińczycy lubują się w takich przypisaniach (np. nazwy zwierząt dla 3-godzinnych okresów dnia) i często opiera się to tylko na tym, że w jakiejś starożytnej księdze jest to napisane.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Dynozaur

A to nie ma jakiegoś związku z tymi ich niebiańskimi pniami/ziemskimi gałęźmi?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Wedyowisz

Cytat: Mahtlactli Omome Tochtli w Sierpień 06, 2014, 01:15:26
O, właśnie. Komuś się obiła o uszy jakaś teoria, skąd to? Czemu nazwy świata mają odpowiadać kolorom? I jakim, u diabła, cudem, na ten sam (dla mnie całkiem nieoczywisty) pomysł wpadli i Chińczycy, i Aztekowie (a coś tam mi świta, że i Celtowie)?

Skoro są niby języki dene-jenisejskie... Może to być pradawny wzorzec kulturowy rozniesiony po części drogą migracji, a po części naśladownictwa samego pomysłu a nie konkretnego upostaciowienia (podobnie było często z pismem, najstarsze pisma Bliskiego Wschodu nie są podobne jeśli chodzi o kształt konkretnych znaków, a tylko jeśli chodzi o ogólną zasadę). Poszczególne ludy powybierały zupełnie kolory dla tych samych kierunków, może to odzwierciedla jakieś dawne migracje? (typu Chajchajowie mieszkali na wschód od Wielkiego Jeziora Zielonego, po czym przeprowadzili się na jego zachodni brzeg i nastąpiła rotacja czy odbicie lustrzane związków kolor-strona świata).
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Spiritus

  •  

Ghoster

#358
[...........]
  •  

Wedyowisz

#359
Od czas *sъn-ęti w sensie ,,zbierania się". Por. najem.
стань — обернися, глянь — задивися
  •