O francuskim słów kilka

Zaczęty przez Widsið, Wrzesień 25, 2012, 21:25:37

Poprzedni wątek - Następny wątek

Noqa

Chyba za często ci tu daje pochwały, ale już musiałem. To wszystko okrutnie ciekawe i rozwijające.
OK, możemy się zgodzić, że to powszechna elipsa, ale to chyba tylko zmiana terminologii - każda chyba partykuła powstaje z elipsy. Ale ufam twojemu lepszemu wyczuciu całości.

O, teraz to jest zrozumiałe. Naprawdę ciekawa ewolucja znaczenia. Kusi mnie, by podobny, trochę bardziej rozwinięty system, wpleść w jakiś konlang. Zaprzeczanie przez mały stopień (który w domyśle, nie zostaje nawet taki osiągnięty) to strasznie fajna rzecz. A co zabawne, chiński ma podobne, paradoksalne konstrukcje (choć zostało mimo wszystko zaprzeczenie), np. 离不开 - tak oddzielać, że nie móc rozdzielić; czyli nierozerwalny. To jako przymiotnik, ale często pojawiają się takie konstrukcje normalnie jako czasowniki, np. 看不见 - tak patrzeć, że nie widzieć.

CytatFrancuski nie posiada słowa "tani" ;p

Tak, to był chyba właśnie ten moment w którym uznałem Laissez mourrir ;-)
(a obniżenie się terenu całej Francji o 10 metrów uznałem za doskonały ku temu środek)
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Todsmer

Coś o starofrancuskim. Ogólnie cały portal jest ciekawy, no ale pewno większość z Was już go zna.
  •  

Pluur

CytatZasad reformy można się nie trzymać, nikt nikomu nic nie narzuca, stosowanie starych zasad nie jest traktowane jako błąd, ale we francuskich szkołach już się ich nie uczy. Na 2015 planowana jest kolejna reforma, jednak nie wiem, czego miałaby dotyczyć. Pozostaje poczekać na jej oficjalne ogłoszenie w stosownym czasie i próbować polubić francuski mimo wszystko ;)
Poczyniono jakieś prace nad tą kolejną reformą?
  •  

Icefał

Usunęli i z oignon w tej reformie
  •  

Pluur

  •  

Obcy

#35
Zmiana dotyczy blisko 2400 słów. Link tu.
Dokument zmian z roku 1990 jest z kolei tu.
  •  

Pluur

CytatZmiana dotyczy blisko 2400 słów. Link tu.
A listy tych słów nie ma?
  •  

Obcy

  •  

Pluur

Chodziło mi o tylko te nieco ponad 2000 z 2015 roku. Wiadomo czy są planowane dalsze reformy?
  •  

Obcy

Cytat: Pluur w Czerwiec 25, 2017, 22:18:43
Chodziło mi o tylko te nieco ponad 2000 z 2015 roku. Wiadomo czy są planowane dalsze reformy?

Nie wiem, ale np. to wspomniane oignon już zreformowano w 1990, a nie w tym wieku.
  •  

Pluur

  •  

Ghoster

#41
[...........]
  •  

Ghoster

#42
[...........]
  •  

Widsið

Sorry, skompiluję ci odpowiedzi w weekend.
  •  

Ghoster

#44
[...........]
  •