Etymologijni szczerzedruhowie

Zaczęty przez Noqa, Październik 02, 2012, 21:39:18

Poprzedni wątek - Następny wątek

Siemoród

ros. лёгкий (legki) i нельзя (nie wolno)

To wtóre pochodzi od celownika *lьga, czyli *lьdzě z przeczącym не- i dziwnym przejściem ě>ja
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Obcy

#706
Cytat: Siemoród w Wrzesień 06, 2016, 20:49:47
ros. лёгкий (legki) i нельзя (nie wolno)

To wtóre pochodzi od celownika *lьga, czyli *lьdzě z przeczącym не- i dziwnym przejściem ě>ja

Wschodnio- i południowosłowiańskie czasem mieszały w końcówkach jać "e" z nosówką "e" i pewnie to się przełożyło i na ten wyraz. Czesi normalnie mają spodziewane "nelze" (bo jaćka nie zostaje po sybilantach).
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Todsmer

Znam tylko nie lza, a ta druga wersja to mi się wręcz kojarzy z lżeniem (a trzecia z rdzą)

To nie jest rusycyzm BTW?
  •  

Siemoród

ostry i kamień, a przynajmniej pierwsze ich rdzenie (<*h₂eḱ)
h₂eḱmō > akmō (nieregularna depalatalizacya) > kamo (metateza) > kamy
h₂ḱros > asras > оstrъ (regularne sr>str)
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

spitygniew

Cytat: Obcy w Wrzesień 08, 2016, 21:34:02
Cytat: Siemoród w Wrzesień 06, 2016, 20:49:47
ros. лёгкий (legki) i нельзя (nie wolno)

To wtóre pochodzi od celownika *lьga, czyli *lьdzě z przeczącym не- i dziwnym przejściem ě>ja

Wschodnio- i południowosłowiańskie czasem mieszały w końcówkach jać "e" z nosówką "e" i pewnie to się przełożyło i na ten wyraz. Czesi normalnie mają spodziewane "nelze" (bo jaćka nie zostaje po sybilantach).
A to nie wczesny cerkiewizm, z pierwotnie normalnym tam ę?
P.S. To prawda.
  •  

elslovako

ang. haw (arch., żywopłot), ros. кошара (owczarnia) i alb. kam (ja mam) ale głowy nie dam sobie uciąć
  •  

Noqa

Śmieszne, żywopłot po francusku to haie (jedno z najbardziej zjebanych francuskich słów fonetycznie), też pochodzi od średnioduńskiego Haag i wszystkie kognacą z wcale nie archaicznym hedge.

Swoją drogą, angielskie haw i hedge to niezły bliźniak.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Ainigmos

hetera  <pie. *swe- "swój">  swojaczka

Brzmi to swojsko dla tzw. wygrywów?
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Obcy

ang. bereave (pozbawiać, osierocać) i ang. corruption (uszkodzenie, demoralizacja, korupcja)
  •  

Todsmer

ang ennet i drake (obydwa "kaczor")
  •  

Noqa

Hm, jak? ennet ma pochodzić od *h₂énh₂ts, a drake od *derk-
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Widsið

Drake "kaczor" i drake "smok" to fałszywi przyjaciele. "Kaczor" to złożenie pger. *anudrekô < (*anudz > ennet + *rekô).
  •  

Todsmer

Swoją drogą, zna ktoś może przypadki pokrewnych wyrazów, które nie mają już żadnych odpowiadających sobie głosek? Coś jak ten przykład, który podałem wyżej, tylko że tu mamy jedną "wspólną" głoskę, a mi chodzi o to, żeby nie było żadnej.
  •  

Obcy

Cytat: Todsmer w Październik 08, 2016, 01:30:53
Swoją drogą, zna ktoś może przypadki pokrewnych wyrazów, które nie mają już żadnych odpowiadających sobie głosek? Coś jak ten przykład, który podałem wyżej, tylko że tu mamy jedną "wspólną" głoskę, a mi chodzi o to, żeby nie było żadnej.

np. ufać i pewien, ale to już było.
  •