Książki przydatne językotwórcy

Zaczęty przez spitygniew, Październik 06, 2012, 14:38:08

Poprzedni wątek - Następny wątek

spitygniew

Mamy temat o linkach, więc można by też podzielić się ciekawymi znalezionymi książkami z naszej dziedziny. Właśnie szukam czegoś interesującego, zwłaszcza z dziedziny morfologii, możecie mi coś polecić?
P.S. To prawda.
  •  

Widsið

Z samej morfologii może to nie jest, ale dla naszych mniej zorientowanych fanów lingwistyki polecam "Wstęp do językoznawstwa" Lyonsa. Polskie wydanie chyba nigdy nie zostało wznowione po złotych latach nauki, ale jest do nabycia w antykwariatach, a angielskie gdzieś mi tu latało w .pdfie.
  •  

Toivo

Ja do morfologii używałem tego, całkiem solidne.
  •  

żuwaczky

Bardzo fajnie się czyta, tylko po angielsku, książkę George'a Yule'a, The Study of Language do znalezienia w internecie.
  •  

Todsmer

Zna ktoś coś dobrego nt. fonetyki itp? Najlepiej, żeby było tanio dostępne na allegro, ale w takie cuda to ja nie wierzę :(
  •  

Wedyowisz

Może A Couse in Phonetics P. Ladefogeda, ściągliwe z neta.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Wercyngetoryks

Czy znacie jakieś książki o prabałtosłowiańskim?

Ew. strony internetowe.
ChWDChRL
  •  

spitygniew

Oczywiście strona Kortlandta, tam jest dużo o bałtosłowiańskich (choć brak opracowania ogólnego, więc tematu nie wyczerpuje, ale na chwile obecną nie znam nic lepszego).
P.S. To prawda.
  •  

Todsmer

Mógłby mi ktoś coś polecić na temat brytyjskich dialektów? Najlepiej jakby można było ściągnąć z neta albo tanio dostać na allegro :)
  •  

Todsmer

Szukam jakichś sensownych antypreskryptywistycznych prac :) Coś co możnaby zacytować albo wrzucić w przypis.

I pytanie nr 2. Może ktoś polecić jakieś ogólnolingwistyczne pozycje. Najlepiej coś, co można dostać na Allegro. Jest tego mnóstwo, a ja, nie mając zaczepienia, nie mam pojęcia, czy coś jest ok, czy też np przestarzałe.
  •  

Todsmer

:( Tylu z Was jest po/studiuje lingwistykę/podobne, na pewno mieliście coś na studiach :)
  •  

Widsið

Spróbuj "Wstęp do językoznawstwa" Lyonsa, jest w antykwariatach. Nieco stare, ale nie dotyka znowu aż tak okrutnie zmiennych rzeczy, a ładnie wprowadza w temat.
  •  

Todsmer

  •  

Toivo

O'Grady, Archibald, Katamba: Contemporary Linguistics: An Introduction. Chyba sporo kosztuje, ale bardzo dobre na początek.
  •  

Pluur

Jaki polecacie słownik prasłowiański książkowy, nie koniecznie po polsku, ale dostępny dla ludu?
  •