(nieaktualny)Kurs niderlandzkiego z Ciastkowym Potworem

Zaczęty przez CookieMonster93, Październik 08, 2012, 16:56:12

Poprzedni wątek - Następny wątek

CookieMonster93

#15
xxx
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Ghoster

#16
[...........]
  •  

CookieMonster93

#17
xxx
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Ghoster

#18
[...........]
  •  

CookieMonster93

#19
xxx
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Aureliusz Chmielewski

Ja tam usłyszałem [æj]. W słowie reis było to bardziej zbliżone do [ɛ]. Ale..
Jebać IPĘ. Czekam na gramatykę :D
The n-word
  •  

CookieMonster93

#21
xxx
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Feles

Cytat: Ghoster w Październik 08, 2012, 22:01:12
Na tym filmiku ona wymawia "ij" oraz "ei" jako [aj]...
Laryngolog ci pomoże, naprawdę.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

CookieMonster93

#23
xxx
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Toivo

#24
Cytat: Ghoster w Październik 08, 2012, 20:09:53
Z tym że niemiecki nie ma [y], [y] to zaokrąglone [i]
Nie całkiem, jest takie ogólne prawo fonetyczne, które mówi, że samogłoski zaokrąglone są zawsze trochę tylniejsze od ich niezaokrąglonych odpowiedników, trzeba brać na to poprawkę.

CytatSama myśl, iż ktoś mógłby powiedzieć "Wij zijn" jako [vɛj zɛjn]
Pamiętaj, że polskie 'ej' nieświadomie wymawiamy jako [ej], więc dla Polaka [ɛj] może brzmieć otwarciej. Ale też istotnie często (ale nie zawsze) holenderskie ij jest jeszcze otwartsze, [æj] albo nawet [aj]. Nie ma co się zagłębiać w niuanse, ale wiesz, myślę, że ludzie, którzy piszą podręczniki (w tym Holendrzy) też mieszkali kiedyś w Holandii.

CytatWłaściwie to chyba doznałem olśnienia; wy wszyscy słyszycie to [ɛj] bądź [ɛː] w holenderskim, ponieważ, właściwie, w tym języku jest więcej długiego "ee" oraz skrótowców zaimków, tzn. "ze" zamiast "zij", "we" zamiast "wij" li "je" zamiast "jij". Z góry mówię, że to osobne słowa (po prostu skróty) i nie mają nic wspólnego z wymową "ij"/"ei".
Akurat 'ze', 'we', 'je' są wymawiane ze szwą.

Sorry za offtop, nie chciałem rozpierdzielić kolejnego kursu dyskusją o fonetyce, ale po prostu sceptycznie podchodzę do postawy "wszystkie książki/kursy/niderlandyści piszą bzdury, tylko ja wam powiem jak jest naprawdę" i takie też podejście zalecam ewentualnym uczącym się.
  •  

Feles

CytatNie całkiem, jest takie ogólne prawo fonetyczne, które mówi, że samogłoski zaokrąglone są zawsze trochę tylniejsze od ich niezaokrąglonych odpowiedników, trzeba brać na to poprawkę.
Do tego w germańskich powszechna jest "kompresja" wargowa zamiast zaokrąglenia. (Wobec czego [y] okazuje się bardziej [iβ] niż [iʷ].)

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Fanael

Cytat: Toivo w Październik 08, 2012, 22:59:02
po prostu sceptycznie podchodzę do postawy "wszystkie książki/kursy/niderlandyści piszą bzdury, tylko ja wam powiem jak jest naprawdę" i takie też podejście zalecam ewentualnym uczącym się
Plus nieskończoność.

Ghoster, jako moderator proszę, byś przestał się zachowywać w ten sposób, ponieważ obecnie połowa twoich postów to właśnie to, a druga połowa to rożnej maści hejty. Wygląda to tak, jakbyś się starał się sprowokować jakiś flejm.

Weź zamiast tego zrób jakiś conlang, co?
  •  

CookieMonster93

#27
xxx
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Ghoster

#28
[...........]
  •  

CookieMonster93

#29
xxx
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •