Autor Wątek: Wargerski  (Przeczytany 6574 razy)

Offline Drukarz

• ślōnski gorol
Odp: Wargerski
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 26, 2012, 16:27:42 »
Po przeczytaniu wszystkiego o tym języku muszę powiedzieć, że jestem pod wielkim wrażeniem. Widać, że pracujesz nad nim od dawna. Szczere słowa uznania :-) . Myślałeś może nad przerzuceniem tych informacji z pdfa na wiki? Byłbym wdzięczny, szczególnie zależy mi na jakimś słowniczku - na pewno takowy gdzieś masz.

Offline elslovako

« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 26, 2012, 18:07:53 »
Postaram się w najbliższym czasie. Szczerze powiedziawszy, od kiedy tworzę ten język kompletnie nie mam weny na żaden inny - tak bardzo skupiam się na tym.

Offline elslovako

« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 23, 2013, 18:58:11 »
Sorry za post pod postem, ale czy ktoś mógłby zrobić mi tabele fonetyczne na wikię? Całkowicie nie ogarniam tamtejszego formatowania.

Offline varpho :Ɔ(X)И4M:

• ☾ movoʒ́ei̯ ☙ chronię diachronię
    • varpho.net
Odp: Mój pierwszy conlang
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 27, 2013, 03:27:25 »
Ja czekam na werdykt Toivonena albo Varphona.

czytam od paru minut tego pdf-a i się zastanawiam, co tu jest z gramatyki węgierskiej, poza wyrażaniem celownika i dopełniacza jednym przypadkiem...
moim zdaniem trochę dziwne, że jest ablatyw i lokatyw, a nie ma latywu, jak rozumiem jest on zastępowany odpowiednią konstrukcją przyimkową [poimkową?]
natomiast podoba mi się rozróżnienie liczby mnogiej na "określoną" i "nieokreśloną".
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ

Offline elslovako

« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 01, 2013, 22:02:58 »
Ponieważ ostatnio mi się nudzi, postanowiłem zrobić zmiany w języku. Stąd moja prośba - zacząłem robić zmiany fonetyczne, ale ponieważ nie jestem z tego dobry, czy śmietanka forumowa mogłaby ocenić zmiany i zaproponować jakieś nowe (mógłbym dać ubogi słownik)?

ai > á (przykład: aiha > áva)
ei > é (przykład: eitol > étol)
oi > ó (przykład: ois > ós)
ui > ú (przykład: lui > lú)
ä > a
ö > o
ü > u
ää oraz a na końcu wyrazu > á
öö oraz o na końcu wyrazu > ó
üü oraz u na końcu wyrazu  > ú
h po samogłosce > v
j po samogłosce > przedłużenie
w miejscu gdzie występowało tzw. „h udźwięczniające” stosuje się udźwięcznioną spółgłoskę
ng > nn
i na końcu wyrazu > ø
l po długiej spółgłosce > ø
i przed samogłoską w nagłosie wyrazu > ø
s pomiędzy dwiema samogłoskami > š
dyftongi samogłoski przedniej/tylnej i neutralnej – usunięcie spółgłoski neutralnej
-nisi > -nos
-CC na końcu wyrazu > -Cé

Wymowa á, é, ó i ú jeszcze nie jest określona. Mam zamiar także usunąć harmonię spółgłosek i wprowadzić samogłoski dźwięczne.

Offline Ghoster

« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 01, 2013, 22:17:08 »
Mam zamiar także usunąć harmonię spółgłosek i wprowadzić samogłoski dźwięczne.
A co, twój język ma samogłoski bezdźwięczne?

Ogółem nie wiem za bardzo jak ktoś miałby to skomentować, zmiany fonetyczne wprowadza się do konlangu po to, by zmienić jego brzmienie, nie wypisałeś tam jakichś dziwacznych rzeczy, więc trudno coś tutaj dodać, nie wiem co ta "forumowa śmietanka" miałaby ci zasugerować; zmiany fonetyczne to najnudniejsza część prezentacji konlangów na tym forum, którą ja, i chyba inni tutaj też, zazwyczaj pomijają.

Offline Fanael

« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 01, 2013, 22:45:14 »
h po samogłosce > v
Ale że niby jak. Były jakieś zmiany pośrednie, które doprowadziły do takiego efektu?
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2013, 22:54:43 wysłana przez Melavaire Someinellin »

Offline Pluur

• Uciekinier
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 01, 2013, 22:57:53 »
h po samogłosce > v
Ale że niby jak. Były jakieś zmiany pośrednie, które doprowadziły do takiego efektu?

Jeszcze gdyby h przed o, u (czy innymi zaokrąglonymi) -> hw -> w -> v to by szło, chyba

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 20, 2013, 12:02:49 »
W macedońskim x przeszło w v.

Offline Pluur

• Uciekinier
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 20, 2013, 17:23:33 »
W macedońskim x przeszło w v.

ze niby jak?  ???

Offline Widsið

« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 20, 2013, 20:22:23 »
Skoro z /m/ da się zrobić /f/, to w sumie zmiana polegająca na znacznej, ale jednak tylko zmianie miejsca artykulacji nie wydaje mi się jakoś szczególnie dziwna.

Offline Toivo

« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 20, 2013, 21:47:54 »
W angielskim /ɣ/ (/x/?) przeszło w /f/ (laugh itp.), to też podobne. Kolejny dowód na to, że trzeba być ostrożnym z uwagami w stylu "taka zmiana jest niemożliwa" (tak samo: "taka fonologia jest niemożliwa", czy ogólnie "takie zjawisko jest niemożliwe, bo nie ma go w 3 językach, na których się znam").

Offline Widsið

« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 20, 2013, 22:14:58 »
W angielskim /ɣ/ (/x/?) przeszło w /f/ (laugh itp.), to też podobne. Kolejny dowód na to, że trzeba być ostrożnym z uwagami w stylu "taka zmiana jest niemożliwa" (tak samo: "taka fonologia jest niemożliwa", czy ogólnie "takie zjawisko jest niemożliwe, bo nie ma go w 3 językach, na których się znam").
W tym wypadku akurat /h/
  • .

Offline Towarzysz Mauzer

« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 20, 2013, 22:15:18 »
ze niby jak?  ???
To akurat bardzo proste zjawisko. Zaszło tylko międzysamogłoskowo, przez wstawienie spółgłoski protetycznej, np.
uxo > uwo > uvo,
suxo > suwo > suvo,
ale:
xlebъ > leb,
xrěnъ > ren.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

Offline Widsið

« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 20, 2013, 22:16:26 »
W sumie rosyjskie -ого, jakby pomyśleć, też podobną zmianę pokazuje. ;)