Odnośniki przydatne językotwórcy - wasze sugestie

Zaczęty przez Towarzysz Mauzer, Sierpień 28, 2011, 14:10:29

Poprzedni wątek - Następny wątek

Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

lehoslav

Cytat: Dynozaur w Styczeń 22, 2012, 17:26:30
O szczątkowej deklinacji w jakimś macedońskim narzeczu. Niestety po francuzku i używają tam jakichś dziwnych oznaczeń...

Jak będę miał dobry humor i dużo czasu, to ci zeskanuję coś o tym zjawisku i o tym dialekcie po macedońsku ;)
  •  

Wedyowisz

Nie próbowałem się wczytywać w artykuł, ale w sumie dziwne, jak wschodnie południowosłowiańskie straciły prawie całą deklinację bez specjalnych zmian fonetycznych w wygłosie.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Vilène

Cytat: pittmirg w Styczeń 23, 2012, 18:09:56
Nie próbowałem się wczytywać w artykuł, ale w sumie dziwne, jak wschodnie południowosłowiańskie straciły prawie całą deklinację bez specjalnych zmian fonetycznych w wygłosie.
Tzn. jakich specjalnych zmian fonetycznych?
  •  

Wedyowisz

Cytat: Ⓐ Vilén w Styczeń 23, 2012, 18:11:12
Cytat: pittmirg w Styczeń 23, 2012, 18:09:56
Nie próbowałem się wczytywać w artykuł, ale w sumie dziwne, jak wschodnie południowosłowiańskie straciły prawie całą deklinację bez specjalnych zmian fonetycznych w wygłosie.
Tzn. jakich specjalnych zmian fonetycznych?

No, redukcji samogłosek do szwy, elizji spółgłosek...
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Vilène

Cytat: pittmirg w Styczeń 24, 2012, 20:04:09
Cytat: Ⓐ Vilén w Styczeń 23, 2012, 18:11:12
Cytat: pittmirg w Styczeń 23, 2012, 18:09:56
Nie próbowałem się wczytywać w artykuł, ale w sumie dziwne, jak wschodnie południowosłowiańskie straciły prawie całą deklinację bez specjalnych zmian fonetycznych w wygłosie.
Tzn. jakich specjalnych zmian fonetycznych?
No, redukcji samogłosek do szwy, elizji spółgłosek...
Tylko czy to konieczne, żeby stracić deklinację? Toć to nie tylko cecha wschodniopołudniowosłowiańskich, także i romańskie potraciły całą łacińską deklinację, mimo że oprócz francuskiego też nie miały żadnych redukcji ani elizji...
  •  

Wedyowisz

#141
Romańskie (czy tam łacina ludowa) straciły wygłosowe -m (nasaliza cję)  i przebudowały system samogłosek, co sporo końcówek ujednoliciło, np. -em/e, -um/o, -a/am/a, dopełniacz został wyparty przez de + Abl (który już wyglądał jak mianownik czy chociaż biernik sporej grupy rzeczowników). W bułgarskim i macedońskim mimo wszystko wygląda to dla mnie bardziej szokująco, jakby coś skasowało im plik z paradygmatem rzeczowników.  На ръка? С документ? Really?
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Dynozaur

Gramatyka kaszubska.

Przydałaby się słowińska po polsku, ale wiem, że takowa nie istnieje. No cóż, trza się zadowolić niemiecką...[/url]
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Wedyowisz

Cytat: Dynozaur w Marzec 14, 2012, 23:11:21
Gramatyka kaszubska.

Nie łapię działań arytmetycznych na czasownikach na stronie 136. Ktoś komuś czegoś zazdrości.

стань — обернися, глянь — задивися
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: pittmirg w Marzec 15, 2012, 23:10:57
Nie łapię działań arytmetycznych na czasownikach na stronie 136. Ktoś komuś czegoś zazdrości.

rzeczywiście dość nowatorski sposób zobrazowania analogii...
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

spitygniew

Idzie gdzieś w Sieci znaleźć coś dobrego (i darmowego) nt. gramatyki historycznej węgierskiego? Bo mnie dotąd udało się wyszperać tylko drobne szczegóły.
P.S. To prawda.
  •  

Dynozaur

#147
Gramatyka rusko-cerkiewnosłowiańskiego (trzeba mieć Deża-wi).

Niektóre rzeczy są tu naprawdę dziwne. I też dziwnie opisane (np. liczba podwójna jest pomijana we wszystkich tabelach, jest dopiero później omówiona i to po łebkach). A w §29. jest mowa o jakichś continuousach (tak, continuousy w slavlangu). Nie wiem, czy takie konstrukcje faktycznie są/były używane w ruskim CSie, czy autor książki się naćpał.

Ale gdyby uporządkować to i tamto, uprościć pisownię, wprowadzić potrzebne wyrazy i ogólnie "odreligijnić" ten język, myślę że byłby dobry panslawik.


Wydzielone.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Silmethúlë

  •  

Wedyowisz

Cytat: Dynozaur w Kwiecień 05, 2012, 23:46:40
Gramatyka rusko-cerkiewnosłowiańskiego (trzeba mieć Deża-wi).

Niektóre rzeczy są tu naprawdę dziwne. I też dziwnie opisane (np. liczba podwójna jest pomijana we wszystkich tabelach, jest dopiero później omówiona i to po łebkach). A w §29. jest mowa o jakichś continuousach (tak, continuousy w slavlangu). Nie wiem, czy takie konstrukcje faktycznie są/były używane w ruskim CSie, czy autor książki się naćpał.

Faktycznie osobliwostka, z drugiej strony, w rozwoju słowiańskich sporo było eksperymentowania i ślepych uliczek w rozwoju systemu TAM-owego; pojawiło się fleksyjne rozróżnienie w czasie przeszłym na imperfekt i aoryst, które później szlag trafił na prawie całej Słowiańszczyźnie z racji pojawienia się systemu aspektów dokonanego i niedokonanego obejmującego wszystkie czasy, sytuującego się pomiędzy derywacją a fleksją, pojawił się perfekt, który później niemal wszędzie zaczął pełnić rolę czasu przeszłego lub zlał się z innymi czasami (stąd dwie postacie analitycznego czasu przyszłego w polskim). O formach ciągłych jeszcze nie słyszałem. Warto by zbadać, czy kiedyś w polskim struktury takie jak "jest umierający" nie były aby częstsze niż dzisiaj i produktywne.
стань — обернися, глянь — задивися
  •