Odnośniki przydatne językotwórcy - wasze sugestie

Zaczęty przez Towarzysz Mauzer, Sierpień 28, 2011, 14:10:29

Poprzedni wątek - Następny wątek

Widsið

"Gramatyka historyczna języka polskiego" Stanisława Rosponda i większa pozycja o tym samym tytule Długosz-Kurczabowej.
  •  

Henryk Pruthenia

Na wiki masz ładnie opisany artykuł, ale leją na gramatykę.

Todsmer

A trochę o gramatyce można się dowiedzieć porównując obecną i tą na wiki o języku prasłowiańskim. Jak chcesz, mogę zeskanować coś z gramatyki scs-a, w sumie jest bardzo podobna do prasłowiańskiego.
  •  

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Jątrzeniot

Potrzebuję jakichś źródeł o połabskim i zachodnich gwarach pomorskich. Zna coś ktoś?
  •  

Dynozaur

Jak definjujesz "zachodnie gwary pomorskie"? Bo jeśli szukasz czegoś z obszarów bliżej Szczecina czy Koszalina - to nie znajdziesz...

Jeśli o słowiński chodzi, to jest Lorentz. Z tego co wiem, opracowań w innych językach niż niemiecki nie ma.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Jątrzeniot

Chodziło mi o te na zachód od słowińskich. Myślałem, że może jednak coś o nich wiadomo, no ale skoro tak... O słowińskim też bym poczytał, ale Lorentz odpada bo po niemiecku. To może chociaż o połabskim coś ktoś poleci?
  •  

Wedyowisz

Cytat: Jątrzeniot w Październik 09, 2012, 15:54:04
Chodziło mi o te na zachód od słowińskich. Myślałem, że może jednak coś o nich wiadomo, no ale skoro tak... O słowińskim też bym poczytał, ale Lorentz odpada bo po niemiecku. To może chociaż o połabskim coś ktoś poleci?

Kiedyś bandziol mi przesłał kawałek jakiegoś opracowania o słowińskim po polsku. Co do rzeczy między słowińskim a drzewiańskim, postudiować można afaik głównie toponimy i zaświadczone nazwy osobowe...
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Dynozaur

Cytat: Jątrzeniot w Październik 09, 2012, 15:54:04
Chodziło mi o te na zachód od słowińskich. Myślałem, że może jednak coś o nich wiadomo, no ale skoro tak... O słowińskim też bym poczytał, ale Lorentz odpada bo po niemiecku. To może chociaż o połabskim coś ktoś poleci?

O połabskim to można znaleźć w internecie - np. słownik Polańskiego, gramatykę Polańskiego, a także starszą gramatykę Lehra-Spławińskiego (która jest o wiele mniej aktualna, więc trzeba na nią uważać, za to podaje więcej przykładów na wszystko niż Polański).
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Jątrzeniot

Ok, w takim razie poszperam w necie.

Cytat: Gubiert w Październik 09, 2012, 16:40:33
Kiedyś bandziol mi przesłał kawałek jakiegoś opracowania o słowińskim po polsku.

Z internetu? Bo w guglach nic nie znalazłem.
  •  

Wedyowisz

Chyba nie bardzo. Jak chcesz to mogę ci przesłać.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Jątrzeniot

Będę bardzo wdzięczen! Póki co mam tylko wikipedię więc każde inne źródło jest dla mnie na wagę złota.
  •  

Widsið

Gdzieś w internetach latało miłe oku opracowanie zmian fonetycznych z PSa do polszczyzny, pamięta ktoś może link?
  •  

Todsmer

Powstanie i rozwój języka polskiego - tytuł artykułu. Nie chce mi się szukać linka, bo artykuł mam wydrukowany.
  •  

Towarzysz Mauzer

Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •