Język

Zaczęty przez Pluur, Listopad 07, 2012, 17:50:42

Poprzedni wątek - Następny wątek

Towarzysz Mauzer

CytatZresztą w przypadku więcej ->winyj, zgodnie z pięć > pińć, być wińcyj.
Niekoniecznie! Palatalne otoczenie wpływa tylko na wysokość samogłoski, co do komponentu nosowego, to on po prostu dostosowuje się do otoczenia spółgłoskowego, jak ma przed sobą zębowo-dziąsłową, to się udziąślawia, jak ma przed sobą palatalną, to jest palatalny - ale to zupełnie osobna sprawa.

Co do nosówek w Małopolsce, ta mapka mówi, że zwężenie jest obce Kieleckiemu i Pogórzu, ale Krakowskie, Góralszczyzna i Radomskie je znają. A sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, bo oprócz gwar dwunosówkowych, są jeszcze małopolskie jednonosówkowe, gdzie pewnie było jeszcze inaczej, ale zbyt mało się na tym znam, by móc coś opowiedzieć.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Drukarz

To może jeszcze takie pytanie o te jednonosówkowe - czy ta druga nosowa nigdy w nich nie zaistniała, czy może zanikła bardzo wcześnie, wcześniej niż na innych obszarach? Co do przestawionych tam często i ciężko - niestety nie znam IPA na tyle, żeby móc przedstawić swoją wymowę, ale byłoby to coś w stylu czeŋ:sto i cieŋ:szko.
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatTo może jeszcze takie pytanie o te jednonosówkowe - czy ta druga nosowa nigdy w nich nie zaistniała, czy może zanikła bardzo wcześnie, wcześniej niż na innych obszarach?
Być może to po temu, żem umęczon tygodniem, ale nie rozumiem chronologii, którą sugerujesz pytaniem. Tak czy siak, na razie abstrahujemy od wszystkich późniejszych desynchronizacji i denazalizacji nosówek. En arche były dwie słowiańskie nosówki, które - zdaje się - na całym obszarze zachodniolechickim spłynęły w jedno ã. To stan, który dzielą wszystkie dialekty polskie. Następnie, jak wiemy, w rozwoju języka literackiego był etap, kiedy funkcjonowało õ i ã, z których to ostatnie dziwacznie przeszło w ę. Jak już sobie doczytałem tutaj, gwary jednonosówkowe dzieliły ten pierwszy etap z literacką polszczyzną, tzn. jedno jedyne õ uzyskały już z õ i ã, nie zaś słowiańskiego õ i ę.

Co do swej wymowy, to z tego, jak ją opisujesz, wygląda na dosyć typową wymowę tych głosek, czyż nie?
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Drukarz

Tak, tak, dosyć typowa. Chronologia już nie ważna, grunt, że odpowiedź jest. To chyba na tyle, z tematu o gwarach, można znowu czekać na kolejną porcję informacji o Języku.
  •  

Pluur

#19
Cytat: Drukarz w Listopad 11, 2012, 16:49:50
(...) można znowu czekać na kolejną porcję informacji o Języku.

No to trza by trosze zaczekać, gdyż chcę pozmieniać ten język, dokończyć gramatykę itd. No i najważniejsze - TEKSTY!
Na pewno będą zmiany w dźwiękach i gramatyce ogólnie też. Poczekacie - zobaczycie  :-P


PS: i będzie bardziej inspirowany naturalnymi, szczególnie. A! Zobaczycie!
  •  

Todsmer

Cytat: Towarzysz Mauzer w Listopad 10, 2012, 22:02:55
Oj, występuje, występuje, Małopolska to tak szeroki obszar, że zresztą musi wystąpić. Ogólnie, przednia nosówka w otoczeniu palatalnym ma tendencję do jeszcze mocniejszego uprzedniania się, a najbardziej sztandarowym tego przykładem jest wszechobecne "pińć".

A to nie jest przypadkiem efekt pochylenia samogłoski przed spółgłoską nosową? pięć > pieńć¹ > piéńć > pińć?



¹ Sam tak mówię.
  •  

Feles

Ja tam mówię piéńć, przez [e] (albo nawet [ɪ]), ale już np. dwadziścia, z czystym [i].
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Pluur

A propo języka, mam nadzieję, że lubujecie języki fleksyjne?
  •  

CookieMonster93

Cytat: Pluur w Listopad 14, 2012, 16:24:02
A propo języka, mam nadzieję, że lubujecie języki fleksyjne?

Tylko słowiańskie :-)
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Pluur

:(
No cóż, trudno.

PS: A bałtyckie?
  •  

Drukarz

Bałtyckie? Tego chyba jeszcze nie było :P
  •  

Pluur

  •  

Drukarz

Tzn. że jeszcze nie widziałem takiego conlangu. Czekam na więcej informacji o języku (nazwij go wreszcie jakoś :P)
  •  

Widsið

Cytat: CookieMonster93 w Listopad 14, 2012, 16:33:41
Cytat: Pluur w Listopad 14, 2012, 16:24:02
A propo języka, mam nadzieję, że lubujecie języki fleksyjne?

Tylko słowiańskie :-)

Uch, nie każ mu robić słowiańskiego, nalegam.
  •  

Pluur

Słowiański to nie będzie na 100%, ew. minimalne inspiracje, po żyjecie zobaczycie
  •