Pytanie głagoliczne

Zaczęty przez Wedyowisz, Listopad 22, 2012, 13:28:56

Poprzedni wątek - Następny wątek

Wedyowisz


Czym są:

2. i 3. znak od końca

4-ty znak od lewej w 3-m wierszu od góry?
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Aureliusz Chmielewski

Co do znaku 3 od lewej w czwartym wierszu znalazłem tylko jakieś informacje, że to jer. (Trochę dziwne btw.) *KLIK*
Tylko tyle jestem w stanie pomóc :D
The n-word
  •  

Wedyowisz

Dzięki, ten obrazek trochę wyjaśnia. Wychodzi na to, że ,,kieliszek" to coś w rodzaju omegi. Dziwna sprawa tylko, że przedni jer/zmiękczacz wygląda jak pionowa krecha, podczas gdy klepsydra (~jer z głagolicy krągłej bez wypustka skierowanego w lewo) ma odpowiadać łacińskiemu «i».  Pewnie to takie mocno uproszczone <Ⰺ>. Co do <Ⱝ> — ani widu, ani słychu.

Zajrzałem jednak do karty głagolicy od konsorcjum Unicode, i tak po nitce do kłębka udało mi się dojść do tego, że znak ten zwie się trokutasto a.

Owe ligatury mi się wielce podobają — <Ⱁ> jest diakrytykiem w połączeniu ze sporą liczbą liter spółgłoskowych. प्रावे याक्‌ व्‌दॆवानागारि ।

стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Dynozaur

Cytat: Gubiert w Listopad 22, 2012, 19:50:53Zajrzałem jednak do karty głagolicy od konsorcjum Unicode, i tak po nitce do kłębka udało mi się dojść do tego, że znak ten zwie się trokutasto a.

To są lipne nazwy wymyślone na potrzeby Unicode. Tak samo "Spidery ha". Ha ha ha...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Pluur

Właśnie co to za ligatury??? To wszystkie? Czy więcej ich było, a propos to czy jest czcionka która obejmuję głagolicę z wszystkimi ligaturami?
  •  

Wedyowisz

Na Ukrainie w okolicach Mohylowa Podolskiego i Jampola, blisko granicy mołdawskiej jest wieś Busza, gdzie znajduje się pewna pogańsko wyglądająca płaskorzeźba naskalna, opatrzona jakoby napisem  "Аз есмь Миробог жрец Ольгов" (z drobnymi odchyleniami w różnych artykułach), ale jest spory rozdźwięk między różnymi tekstami na w internecie co do użytego pisma, można przeczytać o głagolicy, alfabecie zbliżonym do głagolicy, jak również o cyrylicy...

http://busha2.narod.ru/chram/photo.htm
http://oru.org.ua/index.php/bogoznavstvo/statti/84-busha.html

Go figure. Jakby dało się ustalić więcej szczegółów na temat napisu, dotrzeć do czegoś bj naukowego na ten temat, może rzuciło by to światło na powstanie i/lub rozprzestrzenianie się głagolicy.
стань — обернися, глянь — задивися
  •