Wirhale

Zaczęty przez Spiritus, Styczeń 05, 2013, 22:47:42

Poprzedni wątek - Następny wątek

Aureliusz Chmielewski

Nie musisz prowadzić tutaj monologów. Serio, możesz to dać za tydzień, dwa, trzy miesiące, za dwa lata, kiedy się w tym połapiesz.
The n-word
  •  

Spiritus

#16
Wię  ;-)

-------------
EDIT: język jest taki sobie, więc spodziewajcie się Wirhale v.2. :p
Zmiany będą dotyczyć głównie gramatyki. i szyku zdania.
  •  

CookieMonster93

Jeśli to możliwe, prosiłbym o IPA-ę do wszystkich dźwięków w tymże języku. Znajomość IPA tutaj jest bardzo ważna :-)
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Spiritus

Wiem, ostatnio przestudiowałem IPĘ, jeszcze dzisiaj się pojawi mała reforma :)!
  •  

Spiritus

#19
FONETYKA

Alfabet:

Aa - /a/
Ææ - /æ/
Cc - /z/
Çç - /s/
Dd - /ʈ/
Đđ - /θ/
Ee - /ɘ/
Gg - /ɢ/
Hh - /χ/, lub nieme
Yy - /ɪ/
Ýý - /ʝ/
Ii - /ʏ/
Jj - /ʝ/
Kk - /k/
Ll - /ɭ/
Mm - /ɱ/
Nn - /ŋ/
Oo - /o/
Pp - /p/
Rr - /ɰ/, /ɽ/
Uu - /ɯ/
Vv - /ʋ/
Zz - /c/

Nh - /ɲ/
Çh - /ʃ/
Rh - /ʁ/

Jeśli samogłoska jest podwójna (np.: aa) to czytamy ją na końcu wyrazu, jeśli nie to nie czytamy ;-)! h także nie czytamy.

GRAMATYKA

ZDANIE

Zdanie ma budowę VOS (Verb Object Subject). Macie tu tabelkę:

Macie załącznik xd

Oznacza to w tłumaczeniu:
,,[Osoba] zjeść małe jabłko"

W przypadku liczby podwójnej i mnogiej lub zaimka osobowego nieokreślonego dodajemy przedrostki:
przed orzeczeniem: nahe – tylko liczba mnoga
przed podmiotem: daare – liczby mnoga i podwójna
przed podmiotem i orzeczeniem: [çuum] – zaimek osobowy nieokreślony

UWAGA! W przypadku, kiedy orzeczenie rozpoczyna się samogłoską skracamy przedrostek do nah

RZECZOWNIK I PRZYMIOTNIK

,,Jak to? Przecież rzeczownik i przymiotnik to dwie różnie części mowy!" – Tak zapewne pomyśli większość z was. Co prawda w większości języków tak jest, ale nie w Wirhallskim (ładnie sobie obczaiłem, a co :)?)! Tutaj mamy do czynienia z sytuacją, w której przymiotniki określamy poprzez rzeczownik, jak na przykładziei:

Miłość (Konen) – rzeczownik / przymiotnik w stopniu równym

Stopniowanie stosujemy poprzez dwa przysłówki:
bardziej – ça
mniej – açh

Bardziej/mniej miłosny – konen  ça/açh
Najbardziej/najmniej miłosny – konen  çakunça/açhkunaçh

Mamy więc do czynienia ze stopniami nie tyle wyższymi i najwyższymi, ale także niższymi oraz najniższymi.

Przejdźmy jednak do rzeczowników. Te odmieniają się przez liczbę i przypadki.

Liczba

Pojedyncza
Podwójna – poprzez dodanie końcówki y
Mnoga – poprzez dodanie końcówki yh

Pzypadki:

Mianownik – Kada – pełni funkcję mianownika i wołacza
Dopełniacz – Kafadan – pełni funkcję dopełniacza, biernika
i narzędnika
Celownik – Kandafan – pełni rolę celownika i miejscownika.
Ablatyw – Açkadavan – pełni swoją rolę ::-) ...

Odmiana wyrazu miłość (konnen):

Liczba pojedyncza:

M. Konen
D. Konendan
C. Konendafan
A. Konendavan

Liczba podwójna:

M. Koneny
D. Konenydan
C. Konenydafan
A. Konenydavan

Liczba mnoga:

M. Konenyh
D. Konenyhdan
C. Konenyhdafan
A. Konenyhdavan

Jak widać banał ;-)!

CZASOWNIK

Cóż tu dużo mówić. Czasownik jest CAŁKOWICIE nieodmienny. Informacje kiedy i przez jaką liczbę osób wykonano daną czynność bierzemy z kontekstu zdania. Nie ma więc tu miejsca na sformułowania typu:

Kupiłem. - x
Ja kupiłem -  x
Wczoraj kupiłem -  x

Zdanie musi być pełne:

Wczoraj ja kupiłem. – v



PRZYSŁÓWEK

Określenia typu ,,brudno" mieszczą się w rzeczowniko – przymiotnikach xd. Przysłówek służy jedynie określeniom typu:
-wczoraj
-bardzo

Są nieodmienne, prócz 'bardziej' i 'mniej' rzecz jasna :p!

LICZEBNIK

Liczebniki są tylko główne (póki co :)). Łatwoo je tworzymy. ale najpierw podstawy

0 – shnkyo
1 – un
2 - dar
3 - drak
4 – cadarra
5 - pall
6 - akezo
7 - zeda
8 - hud
9 - nhuca
10 - daca

Ent nał...
11 = dacahunun
12 = dacadar

etc.

Tylko przy liczbach typu:

11
31
101

będzie 'hunun', a nie 'un'

20 = dardaca
22 = dardacadar

etc.

100 – zeta
1000 – milla
1000 000 – pyhlujnhe
1000 000 000 – millard

Przykład

113 123 = 113 tys. + 1 setka + 23 jednostki = zedadrakhunzedahundardacadrak

trochę długie ::-)...

ZAIMKI OSOBOWE

Nuh – ja (nu)
Duh – ty (ʈu)
Çuh – on, ona, ono (su)

Çuy – para, oni, one (suɪ)

Nyh – my (nɪ)
Dyh – (ɪ)
Çyh -  (ɪ)



Da – to (ʈa - wyjątek)

'Da' jest nieodmienne.

Jestę początkującym n00blangerę, więc prosze o pomoc i wyrozmumiałość krytykę i wypowiedzi typu:
"Zwarto szczelinowe nie mogą występować z tylno środkowymi"  ;-)! Nie łapię się jeszcze w tym  :-\...
  •  

Pluur

No cóż powiem - jeszcze się nie zagłębiłem, ale już po dźwiękach i pierwszych linijkach, no nie będę owijał - to jest bardzo fajny język (czytaj: rozwijaj go, rozwijaj go i jeszcze raz rozwijaj go!)
  •  

Ghoster

#21
[...........]
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatCo do samego języka - fonetyka nierealna i głupia, nie wiem tylko czy dlatego, że nie znasz IPA'y, czy dlatego, że chciałeś, by taka była.
Po prostu delikwent jest początkujący i się gubi w gąszczu znaczków, jak zresztą sam przyznaje:
CytatJestę początkującym n00blangerę, więc prosze o pomoc i wyrozmumiałość krytykę i wypowiedzi typu:
"Zwarto szczelinowe nie mogą występować z tylno środkowymi"  ;-)! Nie łapię się jeszcze w tym  :-\...

Moja rada dla twórcy jest taka:
1. opanuj fonologię polską, w sensie nazewnictwo: to proste, wymawiaj sobie głoski i obserwuj, gdzie masz język, wargi, itd., zobaczysz, że te nazwy nie są bez powodu;
2. na początek rżnij z fonologii natlangów, czytając opisy głoskowni różnych języków zobaczysz, że pojawiają się tam różne ciekawe zjawiska, które można powsadzać do siebie, a potem to już z górki;
3. nie przejmuj się tym aż tak bardzo, bo i doświadczeni twórcy robią też nierealistyczne rzeczy, tylko trudniej im to wytknąć - no ale doskonalić się warto choćby dla samego siebie.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Spiritus

#23
@Ghoster, chociaż coś zaproponuj z tą fonetyką :-/, bo już nie wiem co z nią zrobić  :-(

------------------------
EDIT: @down

Dzięki, postaram się coś z tym zrobić  ;-)

-----------------------

EDIT2: @down

Spojrzałem na miejsce pobytu - widzę że ty też z Gůrnygo Ślůnska  ;-D
  •  

Todsmer

Cytat: Spiritus w Styczeń 09, 2013, 13:27:53
@Ghoster, chociaż coś zaproponuj z tą fonetyką :-/, bo już nie wiem co z nią zrobić  :-(
Zda mi się, że chodzi mu o to, że na siłę chcesz robić coś dziwnego jeśli chodzi o fonetykę (w sensie masz masę dziwnych dźwięków, podczas gdy brakuje Ci innych). Nie żebym ja nie miał z tym problemu.

Na sam początek radziłbym po prostu zerżnąć fonetykę z jakiegoś natlangu, choćby nawet polskiego. A potem powoli rozbudowywać, ucząc się przy okazji.
  •  

Spiritus

#25
WCZEŚNIEJSZE RZECZY W TYM POŚCIE SĄ NIEAKTUALNE. PREZENTUJĘ WIRHALE v.3.0.

Niestety nie widać wszystkich znaczków, więc daję Wam załącznik do Worda z tym postem  :-(...


  •  

CookieMonster93

Brakuje mi w tym języku oryginalności. Nie twierdzę, że to kopia czegoś, ale wydaje się zbyt... zwyczajny, nudny...
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Pingǐno

Cytat: CookieMonster93 w Styczeń 10, 2013, 14:07:00
Brakuje mi w tym języku oryginalności. Nie twierdzę, że to kopia czegoś, ale wydaje się zbyt... zwyczajny, nudny...

Cookie, a jakie były twoje pierwsze języki?
  •  

Spiritus

Cóż ci mam powiedzieć CookieMonsterze93... Kiedy próbowałem być oryginalny, to mi nie wyszło i stłamszono mnie mówiąc, że mam rżnąć z natlangów. Na szczęście w 100 % ich nie posłuchałem i obecna fonetyka szczerze bardziej mi się podoba, bo jest to mieszanka islandzkiego i Wirhale v.2.0. Ale mam wiele pomysłów, więc aktualna pozostanie fonetyka. Tak jak ty uważam, że jest ona jednym z głównych wyznaczników zajebistości w języku  :-P! Spodziewajcie się jednak wielu niewielkich zmian i poprawek w gramatyce. Następnie zajmę się słownictwem. No trochę się rozpisałem, starczy  ;-)!
  •  

CookieMonster93

Cytat: Pingǐno w Styczeń 10, 2013, 14:14:01
Cookie, a jakie były twoje pierwsze języki?

Hyhy, notatki spaliłem :D i dobrze XD
Wracając do tematu: pomyśl nad fajnymi dyftongami, Spiritusie, albo nad obocznościami <3
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •