Rozmowy konlangowe - wątek konwersacji sztucznojęzykowych

Zaczęty przez Ojapierdolę, Sierpień 16, 2011, 13:02:24

Poprzedni wątek - Następny wątek

Todsmer

Hwa ist hit swōchs still an tamme fore? Frijdagos ēnddin?
Dlaczego tak cicho jest na forum? Ferie się skończyły?

Co-PRN-INSTR być-V-PRES-IND-3SG to-PRN-NOM-SG bardzo-ADV cicho-ADV na-PRPOS ART-DEF-DAT forum-N-DAT-SG? Ferie-N-NOM-PL skończyć-V-PAST-SUBJ-PL.

Chcieliście glosy to macie :)
  •  

tob ris tob

Us risop-z̗eka-fah-ōt notesythi ūs'eh estĕ's lela lez̗a-ōt...
[l.m. nom.] zima-245-wolny-dzień kończyćsię[dk][3os lm.][cz. przesz] [lm.][zaimek zwrotny] przed'[lm] 115 125-dzień
Ferie skończyły się sześć tygodni temu...
Dzień dobry :-)
  •  

Widsið

Ejan wát wät to spreken om.
nikt wiedzieć-1.sing.pres. co wskaźnik bezokolicznika mówić-inf. o
/əjˈanʹwɑːtwættəˈspreknˈʊm/

Nikt nie ma nic do powiedzenia.
  •  

Todsmer

Cytat: tob ris tob w Marzec 02, 2013, 21:44:11
Us risop-z̗eka-fah-ōt notesythi ūs'eh estĕ's lela lez̗a-ōt...
Ferie skończyły się sześć tygodni temu...
Hit stede hwar tus libbost abhaggot. Frijdagos sind for ēnamme weki hwar echs libbia geendōds.
Zależy gdzie mieszkasz. Tam, gdzie mieszkam, ferie skończyły się tydzień temu.

to miejsce-DAT gdzie ty mieszkać-2SG zależeć-3SG. Ferie być-3PL od jeden-DAT tydzień-DAT gdzie ja mieszkać-1SG skończone.
  •  

Vilène

Cytat: Widsið w Marzec 02, 2013, 21:50:28
Ejan wát wät to spreken om.
nikt wiedzieć-1.sing.pres. co wskaźnik bezokolicznika mówić-inf. o
/əjˈanʹwɑːtwættəˈspreknˈʊm/
Halo halo, dizë zac szpriszt zysz wirklysz wi ejnë wort? oO
Ejno ejno, to zdanie naprawdę wymawia się jako jedno słowo? oO
  •  

Widsið

#680
Gjewunwís beþôdest þú ðäm pausum gjegnum wyrdum ðá þú sprekest?
zwykły-zn.przysłówka oznaczać-2.sing.pres ty rodz.okr.r.ż.l.mn.cel. przerwa-l.mn.cel. między słowo-l.mn.cel kiedy ty mówić-2.sing.pres

/jəˋwʉnwiːs/ /bəˈθøːdəstθuːðæmʹpəʊsʉmˌjeɣnʉmˈwyədʉmʹðɑːθuːˏsprekəst/

Masz w zwyczaju oznaczać przerwy między wyrazami, kiedy mówisz?
  •  

Hapana Mtu

هر أند يبصر يه خيتو هس هسخ كي ل ثيتا جدز كطه
hor enda jabśar joh chajtawa husu hosichu kaja la thiitaa dżaduza kaćiha
czy wy-kolorowe+NOM 2.os.mn.kolorowe+myśleć-ter. też zrobienie+NOM język+ACC sztuczny+biały+ACC dobry+żółty i w+on-biały kolor+NOM gramatyczny+czarny+NOM?

Czy wy też, o grupo złożona nie tylko z białasów i murzynów, myślicie, że dobrze byłoby zrobić język z kategorią koloru gramatycznego?

komentarz o języku
W języku tym występują trzy kolory gramatyczne w liczbie pojedynczej - żółty, czarny i biały - które z kolei w liczbie mnogiej przechodzą w kolory czarno-biały (czarny+czarny, biały+biały, czarny+biały) i kolorowy (żółty+żółty, czarny+żółty, biały+żółty, czarny+biały+żółty). W zdaniu powyżej użyta została kolorowa wersja zaimka 'wy', gdyż jest szersza i bardziej neutralna.

Kolor gramatyczny jest przyporządkowany do rzeczowników i trzeba go zapamiętać. Zgadywanki na nic się zdadzą, bo na przykład słowo dadżira 'śnieg' jest koloru żółtego. Przymiotniki w liczbie pojedynczej w większości przyjmują jako wykładniki kolorów morfemy -ich- 'gramatycznie biały', -ih- 'gramatycznie czarny', a także morfem zerowy jako 'gramatycznie żółty'.

Przykłady z tekstu (uwaga - wszystkie formy poniżej są w mianowniku):
chajtawa 'zrobienie' - kolor gramatyczny żółty, jak zresztą większość masdarów rzeczowników odczasownikowych w tym języku => stąd potem przymiotnika w formie kaja 'dobry żółty'
husa 'język' - kolor gramatyczny biały, dość częsty u nieparzystych części ciała (choć np. 'mózg' jest żółty, a 'serce' czarne) => przymiotnik w formie hosicha 'sztuczny biały' (tak, słowa husa 'język' i hosa 'sztuczny żółty' wyglądają na piśmie jednakowo: هس) i zaimek w formie thiitaa 'w nim białym'
dżaduza 'kolor' - kolor gramatyczny czarny => przymiotnik w formie kaćiha 'gramatyczny czarny'.

Tak, to jest parodia.
[Zamknij]
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Hapana Mtu

Сакреж... ¿біўелізућтулі јаЗеречел кўеі лаБахас куче?
świętość sprawcza+bezos.+iść+przeszł.+chyba+pytanie ACC+Kwadrat-zdrobniałe też DAT+język arabski

Niech to... Czyżby Kwadracika też zmuszali do chodzenia na język arabski?
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •  

Toivo

  •  

tob ris tob


jak wy[absolutyw] być ?
[tapunoˈfɛ]
Jak się macie?


to[absolutyw] być nowy[absolutyw] język[absolutyw] ja[posesyw]
[θəkyfɛpahʉteθəpaˈtʰa]
To jest mój nowy język.


wy[ergatyw] lubić to[absolutyw]
[fɛhopityθəˈky]
Podoba Wam się?

(chyba jednak nie)
Dzień dobry :-)
  •  

Pluur

1. Jimám dobraujë dëšá.
Mam dobra (mianownik, w funkcji nie-podmiotu) dusza (w mianowniku   8-))
[jimam dɔbrawjɜ dɜʃa]
Czuję się dobrze. (dosł. mam dobrą duszę)

2. vy/ty?
A ty? (vy nie jest to formą grzecznościową~!)
[jɜ vɪ̈/tɪ̈]
A ty?

3. To jįzik ješč dobrë.
Cza co wytłumaczać?
[tɔ jɪ̈zik jɛʃt͡ʃ dobrɜ]
Ten język jest dobry

4. jak či dobrauje/ňedobrauje nouvë jásaukjë jįzik?
A/i jak ci/tobie  dobrzy/niedobrzy (3.os.l.poj.cz.teraź.), gdy się zapytywuje, przewidując odpowiedź, np.: dobrauješ (przewiduja, że raczej ci się podoba), nowy (krótka forma przymiotnika, M., rodzaj męski) leski (króka forma przymiotnika, M., rodzaj męski), język (M.)
[jɜ jɑk t͡ʃi dɔbrawjɛ/ɳɛdɔbrawjɛ nɔwvɜ jasawɕɜ jɪ̈zik]
A jak ci podoba/niepodoba język leski? (dosł.: I jak ci dobrzy/niedobrzy nowy leski język?)

Mom nadzieja, że się nikaj nie machnąłech
  •  

tob ris tob

#687
S̗ōlytsuq yq'aj fsor ō essat lūt sam qa'j ējĕkjaq as ō rem fynk ūs tljen d̗es.
pozwalać[aspekt dokonany][2. os.][imperatyw][r. męski] [r. męski datyw]'ja mówić [akuzatyw r. nijaki] mieszać język bo [r. męski nominatyw]'ja nie[aspekt powtarzający się][1. os.][cz. teraźniejszy][r. męski] mieć [akuzatyw r. nijaki] chcieć rysować [akuzatyw l.m.] ten znak
Pozwól, że będę mówił w essacie, bo nie chce mi się rysować tych znaczków.

Rūx qa'j dz̗ēg-urjaq.
też [r. męski]'ja dobro-być[1os][cz. ter][r. męski]
Ja też się mam dobrze.

Ā jasaws̗ĕ lūt set̗leqa... dz̗ēg-set̗leqa. 'ah zamas-set̗leqa. ;-)
i lesji język wyglądać[cz. ter]... dobro-wyglądać[cz. ter]. [r. nijaki nominatyw]'[3os lp] rzeczywistość-wyglądać[cz. ter]
A leski wygląda... dobrze. Realistycznie. ;-)

EDIT: BTW, ā y s̗er jam jasaws̗ĕ (« leski »)?
BTW i [genetyw] gdzie imię leski ?
Nota bene skąd wzięła się nazwa ,,leski"?
Dzień dobry :-)
  •  

Hapana Mtu

мбеТерЫўр ўегладабр меБахас тарыкане ўаыра Лакјажен јаду тең*Ы*: Ынах, Ырбајт, Ыхт.
od-dziś bezosob.-mówić-ter.-móc INS-język tarykański że-3.os.sg.-być-ter. NOM-małżeństwo ACC-trzy PART-"Ы": dziecko, praca, kredyt.
Od dziś po tarykańsku da się powiedzieć, że małżeństwo to trzy "Ы": dziecko, praca, kredyt.
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •  

Vilène

Cytat: Hapana Mtu w Sierpień 22, 2013, 04:01:15
мбеТерЫўр ўегладабр меБахас тарыкане ўаыра Лакјажен јаду тең*Ы*: Ынах, Ырбајт, Ыхт.
od-dziś bezosob.-mówić-ter.-móc INS-język tarykański że-3.os.sg.-być-ter. NOM-małżeństwo ACC-trzy PART-"Ы": dziecko, praca, kredyt.
Od dziś po tarykańsku da się powiedzieć, że małżeństwo to trzy "Ы": dziecko, praca, kredyt.
,,Uvir", lybom <3.
,,Kredyt", kocham <3.
  •