Mebbék

Zaczęty przez Czyżyk Mniejszy, Styczeń 07, 2013, 19:40:18

Poprzedni wątek - Następny wątek

Czyżyk Mniejszy

Widzę jakiś protest, którego nie rozumiem, więc tym razem zamiast jéno czytać, opublikuję coś od siebie.

Mebbék – jeden z moich projektów językowych, który ma nieco niepospolitych cech, a który was – być może – zaciekawi.

Słowa w mebbeku mają postać jednosylabowych rdzeni o postaci CVC lub CVː.
- początkowa spółgłoska to dowolna z [m n ŋ p t k b d ɡ f s x v z l]
- samogłoska to dowolna z [a e i o u]
- końcowa spółgłoska to dowolna z [m n ŋ p t k v z l]

Do każdego rdzenia mogą zostać dodane dwa wrostki: jeden bezpośrednio przed samogłoską (o postaci -VC- lub -Vː-), drugi bezpośrednio po niej (-CV-).
- spółgłoska we wrostku może być dowolna z [m n ŋ p t k b d ɡ f s x v z l], może być to również spółgłoska podwojona: [mm nn ŋŋ pp tt kk bb dd ɡɡ ll]
- samogłoska wrostka może być dowolną z [a E I], przy czym [E I] są realizowane jako [e i], [ə ɨ] lub [o u] w zależności od głównej samogłoski rdzenia (innymi słowy, harmonizuje się ona ze rdzeniem)

Ponadto, gdy do rdzenia z długą samogłoską dodawany jest wrostek drugiego typu, długość przechodzi na tenże wrostek, np. + -la- > filā.

Akcent wyrazowy pada zawsze na główną samogłoskę rdzenia, przy czym mogą zachodzić cztery przypadki:
- CVC - słowa jednosylabowe, nie ma potrzeby oznaczania akcentu
- C<VC>C - słowa dwusylabowe z wrostkiem "przednim", akcent na ostatnią sylabę, oznaczany
- CV<CV>C - słowa dwusylabowe z wrostkiem "końcowym", akcent na pierwszą sylabę, nieoznaczany
- C<VC>V<CV>C - słowa trzysylabowe z oboma wrostkami, akcent na środkową sylabę, nie ma potrzeby oznaczania

Pisownia:
- [ə ɨ] są zapisywane jako "e i"
- [ŋ] jest zapisywane jako "ñ"
-
  • jest zapisywane jako "h"
    - samogłoski długie są zapisywane jako "ā ē ī ō ū" lub z oznaczeniem akcentu jako "â ê î ô û"
- Kiedy zbudowano Tesco w Świebodzinie?
- 5 lat przed Chrystusem.

Aureliusz Chmielewski

Woot, miała ta kłótnia odstraszać nowych użytkowników, tymczasem tylko ich zgromadziliście! Więcej kłótni! :D

W sumie dziwne, bo z tego co widzę dwusylabowy Mebbek trochę kłóci się tym co napisałeś o sylabach (Albo znów dojebałem jakąś głupotę i nie umiem czytać). W każdym razie, czekam na więcej.
The n-word
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatW sumie dziwne, bo z tego co widzę dwusylabowy Mebbek trochę kłóci się tym co napisałeś o sylabach (Albo znów dojebałem jakąś głupotę i nie umiem czytać).
Przykro mi, ale... ;). Ta struktura jednosylabowa to chyba się do jakiegoś rodzaju rdzeni podstawowych odnosi, ale jest możliwa jej modyfikacja np. p/wrostki. A te wrostki są nośnikami jakiegoś znaczenia?

Podoba mi się, widzę w tym przemyślaną strukturę - i czekam na więcej!
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Noqa

Bardzo ciekawe, czekam aby zobaczyć, jak te rdzenie rozwijają się na leksykę i morfologię.

Bardzo ciekawe podejście do fonotaktyki.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Ghoster

#4
[...........]
  •  

Czyżyk Mniejszy

CytatPrzykro mi, ale... ;). Ta struktura jednosylabowa to chyba się do jakiegoś rodzaju rdzeni podstawowych odnosi, ale jest możliwa jej modyfikacja np. p/wrostki. A te wrostki są nośnikami jakiegoś znaczenia?
Tak jest.
Przepraszam, jeśli wyraziłem się dosyć pokrętnie: słowa są zbudowane z tych jednowyrazowych rdzeni, ale mogą również posiadać wrostki. I w tych wrostkach drzemie cała siła.
Mebbék zbudowane jest właśnie z rdzenia mek wyrażającego "mówienie" i wszystko z tym związane oraz wrostka -Ebb- określającego, że mamy do czynienia ze swego rodzaju ideą lub konceptem. Dosłownie zatem mebbék to "idea mówienia", czyli "język".

Lista wszystkich wrostków jest na dzień dzisiejszy znacznie rozbudowana. Np. jeśli chodzi o wrostki pierwszego rodzaju, które mają głównie znaczenie klasyfikujące bądź derywacyjne, mamy:
-In- - os. męski
-att- - os. żeński
-Ibb- - os. honor., o starszych osobach
-Il- - os. o dzieciach
-Egg- - os. o rówieśnikach, współpracownikach
-Imm- - małe grupy
-Ekk- - duże grupy, zbiorowości
-aññ- - grupy społeczne
-al- - zwierzęta
-Ebb- - istoty niematerialne, wspomnienia, idee
-all- - przedmioty, którymi można operować
-Is- - narzędzia, rośliny
-Inn- - pożywienie
-Enn- - drobiny, ziarna, krople, małe elementy, przedmioty niewidoczne gołym okiem
-add- - obiekty na tyle duże, że nie da się ich przemieszczać (skały, drzewa, budynki)
-ap- - systemy, zbiory współdziałających elementów
-ab- - miejsca
-Et- - światy, krainy, stany bytu
-ā- - materiały, substancje, inne obiekty niepoliczalne
- Kiedy zbudowano Tesco w Świebodzinie?
- 5 lat przed Chrystusem.
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Pingǐno

Nigdy nie przepadałem tak za aglutynacyjnością, ale trzeba powiedzieć, że ciekawe.
  •