Autor Wątek: Nazwy miejscowe na Ziemiach Odzyskanych  (Przeczytany 76388 razy)

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Wiecznie obserwowany
Odp: Nazwy miejscowe na Ziemiach Odzyskanych
« Odpowiedź #240 dnia: Grudzień 24, 2018, 22:10:16 »
Cóż, jeśli chodzi o hydronimy, to powojenni ustalacze się tak spisali, że... każdy ma ich ustalenia gdzieś xDDDD Niestety, hydronimja wymknęła się standardyzacji. Być może za późno się za to zabrano. I dlatego też może warto ludziom uświadomić, jakich hydronimów winni używać, a jakich nie.

A co do strony ruskiej - tutaj mam nawet pewne wyobrażenie, jak to powinno wyglądać. I jestem całkiem zdeterminowany, aby to zacząć. Ale potrzebuję trochę odpoczynku xDDDD
Przydałby się też dostęp do Kohutka do tego projektu (zapisał dużo spolszczonych warjant dla północnej części Prus - mniej lub bardziej udanych, ale zawsze "jakichś"), ale niestety jest to rzadka pozycja. Ale niewątpliwie chciałbym to kiedyś zrobić - satysfakcja ze spolszczania nazw bałtyckich jest spora, uwierzcie mi.
Precz z homofobją, transfobją i bifobją!
Wyrugujmy te potworki językowe raz na zawsze.

Offline Caraig

« Odpowiedź #241 dnia: Grudzień 24, 2018, 22:40:46 »
Dobra, pojedzone (choć jeszcze ciasto nadjechało xD) to można coś skrobnąć.
Ogólnie mógłbym znowu pisać, że szanuję za wysiłek w to włożony, ale już to robiłem chyba, więc daruję sobie.
Co mnie zastanawia to jakie masz potem zamiary względem tego projektu? Bo o ile to wartościowa rzecz dla fora i wiki, to jednak się tu trochę marnuje. To powinno pójść dalej - serjo, wszystko jest porządnie wyjaśnione i uargumentowane. Wzpominałeś o tej bibljografji nieszczęsnej, wiem, (xD) ale to nadaje się do jakiegoś poważnego rozważenia przez te tęgie głowy. Skoro uruchamiają jakieś akcje dekomunizacyjne to dlaczego nie dekunmizacyjną?

Co do dalszej pracy to Ziemie Uzyskane są najlepszym pomysłem - na pewno dużo do naprawiania xD

Offline Dynozaur

• Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #242 dnia: Kwiecień 04, 2019, 15:59:19 »
Za sprawą Obcego zaźrzałem na blog naszego ulubieńca Malinowskiego (mocno się zmienił od czasu, gdy ostatnio nań wchodziłem) i natrafiłem na jego bardzo stary wpis dotyczący Bornego-Sulinowa.

Janiemoge, ale ten koleś plecie (napisałbym brzydziej, w swoim stylu, ale może kiedyś tu przypadkiem trafi, albo ktoś mu to podeśle xDDD)... NIE, to że w miejscowości stacjonowało radzieckie wojsko nie oznacza, że została ona nazwana przez krasnoarmiejców. Akurat według mojej wiedzy, Armja Czerwona nie brała większego udziału w tworzeniu się nazewnictwa na "Ziemiach Odzyskanych" - zadowalała się w pełni nazwami niemieckimi, a jeżeli stacjonowała dalej (po przekazaniu danej miejscowości w ręce polskiej administracji), to używała nazw ustalonych przez KUNM.

Ale on idzie jeszcze dalej - uważa, że wszystkie toponimy w tej okolicy są udziałem Rosjan i za przykłady podaje m.in. Silnowo, Łączno, Kłomino, Juchowo... No nie ma co, rosyjskie nazwy jak ta lala, całkowicie zgodne z ichnim wyczuciem językowym! Strasznie biegli w języku polskim musieli być ci krasnoarmiejcy, żeby tworzyć takie neologizmy... No lepsi od Leśmiana po prostu!

Oczywiście, nazwy które podaje Malinowski to typowe KUNMizmy. I nie inaczej jest w przypadku Bornego-Sulinowa (a raczej Bornego i Sulinowa). Po prostu, to co dziś nazywamy "Bornem-Sulinowem" (nienormatywnie: "Bornym Sulinowem") powstało na miejscu nie jednej, a DWU niemieckich wsi, z czego jedna nazywała się Groß Born, a druga Linde (bei Krangen). I ta pierwsza otrzymała od KUNM nazwę Borne, a druga Sulinowo (obie znajdują się w rozporządzeniu z MPol, 15 marca 1947 roku). I stąd późniejsza, połączona nazwa Borne-Sulinowo. Krasnoarmiejcy, jakkolwiek mocno wpisani w historję tego miasteczka, nie mieli tu nic do gadania.

I przy okazji wyjaśnia się kwestja p.t. dywiz or no dywiz. Zgodnie ze spółczesną ortografją języka polskiego, nazwa powinna pisać się z dywizem Borne-Sulinowo - jest to bowiem konglomerat dwu nazw dwu różnych historycznych wsi. Jest to zatem dokładnie taki sam twór jak Kędzierzyn-Koźle czy Czechowice-Dziedzice, jedyne czym się różni to okoliczności powstania (nie było jakiegoś oficjalnego złączenia dwu miejscowości, tylko utworzenie nowego tworu na terenie istniejących wcześniej wsi - ale to nie wpływa na semantykę tej nazwy).

Ja wiem, łatwo się krytykuje, kiedy się takie rzeczy wie - przecież dla 99% społeczeństwa to, co teraz mówię to wiedza tajemna. Oczywiście, z jednej strony miał prawo tego nie wiedzieć, zwłaszcza że opracowania słownikowe w większości pochodzą z okresu PRLu, kiedy ta miejscowość oficjalnie nie istniała - nie zajmują się więc zbytnio jej nazwą (ewentualnie omawiają Borne i Sulinowo jako osobne [historyczne/nieistniejące] miejscowości - tak jest w przypadku NMP, którego pierwszy tom wyszedł co prawda w roku 1996, ale materjał nazewniczy jest jeszcze z lat 80). Tym bardziej też trudno winić zwykłych ludzi, którym nikt sensu nazwy ich nowo powstałej miejscowości nie wytłumaczył (bo pewnie same urzędasy tego nie wiedziały). Ale ktoś, kto wypowiada się w autorytarnym tonie na temat zasad języka polskiego chyba mógłby jednak posilić się na lepszy risercz.

Może nawet mu kiedyś o tym napiszę - pewnie się zdziwi, że ktoś wraca do jego wpisu zprzed 16 lat xDDDDDD
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2019, 16:03:29 wysłana przez Dynozaur »

The following users thanked this post: Kazimierz

Offline Kazimierz

« Odpowiedź #243 dnia: Kwiecień 04, 2019, 17:32:37 »
Napisz! Napisz!

Offline spitygniew

« Odpowiedź #244 dnia: Kwiecień 04, 2019, 17:55:21 »
Ciekawe, czy też dostaniesz od niego odpowiedź "następnym razem się Pan dwa razy zastanowi, zanim do mnie napisze", jak ja kiedyś.
P.S. To prawda.

Offline barthlome

« Odpowiedź #245 dnia: Kwiecień 04, 2019, 18:01:33 »
Ciekawe, czy też dostaniesz od niego odpowiedź "następnym razem się Pan dwa razy zastanowi, zanim do mnie napisze", jak ja kiedyś.

dej link
Transfobia zabija

Offline spitygniew

« Odpowiedź #246 dnia: Kwiecień 04, 2019, 18:35:59 »
To w prywatnym mejlu. Spytałem się go, dlaczego według niego kiedyś język mógł się zmieniać, a teraz już nie xD
P.S. To prawda.

The following users thanked this post: Vilène

Offline Dynozaur

• Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #247 dnia: Kwiecień 04, 2019, 21:22:41 »
Dobra, wysmarowałem liścidło (bardzo długie xD), tylko za chuja nie mogę znaleźć do niego maila. Na stronie chyba nie ma xDDDDD
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2019, 21:27:51 wysłana przez Dynozaur »

Offline Torkan

« Odpowiedź #248 dnia: Maj 04, 2019, 16:38:12 »
Odpisaŭ? xD

Offline Dynozaur

• Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #249 dnia: Wrzesień 27, 2019, 17:43:29 »
Przyszedł do mnie XV tom NMP (So-Stą).

Gdyby nie obowiązywał konstytucyjny zakaz publikowania mojej szlachetnej gęby w internetach, to zrobiłbym sobie z nim samojebkę, ale tak musicie się zadowolić tylko kawałkiem mojej ręki (fap, fap).

Co więcej, IJP PAN napisało mi specjalną dedykację! I co, zazdro?

A, oczywiście jak was interesuje jakaś miejscowość (w dowolnej części IIIRP), zaczynająca się na ten przedział literowy, to pytajcie.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2019, 19:17:18 wysłana przez Dynozaur »

The following users thanked this post: Vilène, Spodnie, Siemoród, Úlfurinn