Pytania odnośnie natlangów

Zaczęty przez CookieMonster93, Luty 01, 2013, 17:43:17

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ghoster

#675
[...........]
  •  

Spiritus

Współczuję ogromnego poczucia wstydu, jakie zapewne uczujesz, kiedy uświadomisz sobie, jaką wtopę popełniłeś :>.
  •  

Ghoster

#677
[...........]
  •  

Silmethúlë

Eee. Ale 'bee' nie oznacza 'osy'.
  •  

Ghoster

#679
[...........]
  •  

Obcy

Jest jeszcze 'bee' w sensie konkursu, najczęściej tego ortograficznego. Zrzedła mi mina, jak przeczytałem, że ten sens nie ma nic wspólnego z "pszczółką".
BTW w tym drugim przykładzie się domyśliłem, że chodzi o "I be" w trybie łączącym.
  •  

Draco332

Czym się różni powiedzenie po szwedzku "Det här är fågel" od "Det är fågel"?
  •  

Widsið

Precyzją wypowiedzi. Zdanie z ,,här" będzie na pewno z czymś kontrastowało, zdanie bez będzie po prostu stwierdzeniem.
  •  

Siemoród

Dlaczego angielskich zdaniach typu "I insist that she come" czy "I odered they be present" mamy coś na kształt romańskiego subjunktywu? Czyżby wpływ francuzkiego czy może cecha odziedziczona ze staroangielskiego?
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Widsið

Staroangielskie zapożyczenie strukturalne z łaciny, takie samo było (jest?) w niemieckim.
  •  

Obcy

#685
W niemieckim nie do końca, subjunktywu współcześnie się nie używa w niemieckim w taki sposób, jak w romańskich. Angielskie przykłady są wprost odwołaniem do łaciny, natomiast w niemieckim główne zastosowanie subjunktywu (Konjunktiv I, bo Konjunktiv II to niemal dokładnie tryb przypuszczający) to mowa zależna (dokładnie tryb nieświadka), czasem też funkcja optatywna, rzadziej jussywna.
  •  

Henryk Pruthenia

Co się stało z hebrajskim czasownikiem?

Towarzysz Mauzer

W czasie teraźniejszym przejął formy imiesłowu, a do innych czasów nie doszedłem.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Henryk Pruthenia

Ja to wiem, ale to ordynarnie brzydkie jest.

Draco332

A wie może ktoś czym się różni szwedzkie "inte" od "inga/inget"? Byłbym bardzo wdzięczny...
  •