Pytania odnośnie natlangów

Zaczęty przez CookieMonster93, Luty 01, 2013, 17:43:17

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Rosyjski ma więcej określeń na chmurki.

Wedyowisz

Cytat: spitygniew w Luty 21, 2018, 18:34:10
Zastanawia mnie, że języki zadowalają się, a zwłaszcza zadowalały się kiedyś, tak ubogą terminologią nubistyczną. Polski jest pod tym względem i tak bogaty ze swoim obłokiem na określenie cumulusa, a dawałbym, że takiego rozróżnienia powinno być więcej. W końcu kiedyś życie większości ludzi bardziej zależało od pogody niż dziś, a obserwacja nieba była jedynym dostępnym środkiem jej przepowiadania więc było istotne, czy nadciągają ciemne obłoki zwiastujące deszcz, czy cirrusy zapowiadające popsucie pogody, czy wiszą sobie wysoko altostratusy. To byłyby już chyba przydatniejsze leksemy niż określenia na różne gatunki drzew, które trzymają się w językach przez tysiąclecia. Może jednak kojarzycie jakieś archaizmy/rzadkości w Europie, albo i całe takie bogate terminologie w jakichś egzotycznych językach?

Jeszcze baranki. Najwyraźniej zadowalano się opisowymi określeniami, jak właśnie ciemne/czarne chmury (u Moszyńskiego jest o chmurach ,,podobnych do kwaśnego mleka"). Czemu nie powstały zwięźlejsze, nie wiem. Sugerujesz że na drzewa były mało przydatne? :o
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

spitygniew

CytatSugerujesz że na drzewa były mało przydatne? :o
Z nielicznych je się owoce, dęby były święte, plus z lip jest miód, a z choinek żywica... Nie wiem jakie unikatowe zastosowania mają inne gatunki. No, jeszcze drewno ma różną jakość w zależności od drzewa. Ale wydaje mi się, że rozróżnienie chmur wciąż jest przydatniejsze :p
Cytat: Henryk Pruthenia w Luty 21, 2018, 19:08:57
Rosyjski ma więcej określeń na chmurki.
Ale ich nie zdradzisz.
P.S. To prawda.
  •  

Henryk Pruthenia

Ano, mają, gdyż różne rodzaje drewna są lepsze dla różnych wyrobów, same łuki mają różne właściwości w zależności od drewna, z którego są wykonane, a czasem nawet nie mogą być z niektórych gatunków robione.

Todsmer

Przecież drzewa są bardzo istotne, drewno to podstawowe źródło narzędzi, broni, budulca, materiału rzeźbiarskiego, mebli, paliwa, również barwników. W późniejszych czasach też jako materiał pisarski.

Przy tym byle chmurki to nic znaczącego :)
  •  

SchwarzVogel

Bez żadnego pojęcia o ciśnieniu, atmosferze i czym tam jeszcze, pewnie i tak trudno było skojarzyć pogodę z chmurami.

Poza tym, oprócz zostawiania jakiegoś miodu i kaszy jakiemuś chujkowi na rozdrożu, co niby mogli z tą pogodą zmienić?

Natomiast wiedza, który gatunek i jaki rodzaj drewna nadaje się najlepiej na drzewce od siekiery, koła, a który na ściany domu, to było coś co mogli wykorzystać z dużo bardziej 'namacalnymi' skutkami.
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: SchwarzVogel w Luty 21, 2018, 20:49:48
Bez żadnego pojęcia o ciśnieniu, atmosferze i czym tam jeszcze, pewnie i tak trudno było skojarzyć pogodę z chmurami.

Poza tym, oprócz zostawiania jakiegoś miodu i kaszy jakiemuś chujkowi na rozdrożu, co niby mogli z tą pogodą zmienić?
Yyyyły?

Todsmer

Nie chodzi tu o zmienianie pogody, najbardziej istotne z punktu widzenia dawnego człowieka był wpływ pogody na rolnictwo - przykładowo przymrozek wiosenny mógł mieć zgubne skutki dla przetrwania.
  •  

spitygniew

Cytat: SchwarzVogel w Luty 21, 2018, 20:49:48
Bez żadnego pojęcia o ciśnieniu, atmosferze i czym tam jeszcze, pewnie i tak trudno było skojarzyć pogodę z chmurami.
E, pierdolisz, ja mimo że zawsze mogę sprawdzić profesjonalną prognozę, z czystej praktyki wiem, że np. gęsta masa cirrusów zwiastuje nadejście deszczy, że postrzępione i szybko idące cumulusy tak samo, że stratusy przechodzace w obłoczki oznaczają długie wypogodzenie ale gwałtownie ustępujące tylko chwilowe itp.
P.S. To prawda.
  •  

Wedyowisz

Cytat: spitygniew w Luty 21, 2018, 20:18:20
CytatSugerujesz że na drzewa były mało przydatne? :o
Z nielicznych je się owoce, dęby były święte, plus z lip jest miód, a z choinek żywica... Nie wiem jakie unikatowe zastosowania mają inne gatunki. No, jeszcze drewno ma różną jakość w zależności od drzewa. Ale wydaje mi się, że rozróżnienie chmur wciąż jest przydatniejsze :p

Jeszcze dożywianie się sokiem (zwł. brzóz i klonów), podkorzem, nasionami (np. buka, także na paszę) plus to co napisali powyżsi, więc wątpię ;)

CytatNie chodzi tu o zmienianie pogody, najbardziej istotne z punktu widzenia dawnego człowieka był wpływ pogody na rolnictwo - przykładowo przymrozek wiosenny mógł mieć zgubne skutki dla przetrwania.

No i możne zaplanować prace — decydując o rozpoczęciu/przyśpieszeniu warto uwzględnić pogodę.

стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Henryk Pruthenia

Co jest nie tak z tym akadyjskim!?
Czemu poucinał połowę najbardziej semickich cech?

Pluur

Cytat: Henryk Pruthenia w Marzec 07, 2018, 22:01:27
Co jest nie tak z tym akadyjskim!?
Czemu poucinał połowę najbardziej semickich cech?
Jeszcze nie przejrzałem tej gramatyki akadyjskiej, więc o co chodzi?
  •  

Dynozaur

Cytat: Henryk Pruthenia w Marzec 07, 2018, 22:01:27
Co jest nie tak z tym akadyjskim!?
Czemu poucinał połowę najbardziej semickich cech?

Może po prostu nie wykształcił (tak, jak galijski nie wykształcił tego, co dziś postrzegamy jako "cechy typowo celtyckie")?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Henryk Pruthenia

Ano właśnie sam nie wiem, sam brak zepsutych liczb mnogich jest raczej innowacją (w niesemickich ktewniakach chyba są, choć mogę się mylić), a na pewno akadyjską innowacją jest pozbycie się większości charków, choć, np. zostawili ejektywy.
A sam język jeden z ładniejszych, jakie zna świat.

Ghoster

#734
[...........]
  •