Esperal - reaktywacja

Zaczęty przez Spiritus, Luty 02, 2013, 18:19:35

Poprzedni wątek - Następny wątek

Spiritus

No, trochę pomyślałem i oto reaktywacja Esperal'a

FONETYKA

Spółgłsoki:



Samogłski:



GRAMATYKA

ZAIMKI OSOBOWE:



DEKLINACJA:

Na przykładzie słowa pinde - dziecko



CZASY:

Za przykład posłuży czasownik halač - mówić

  •  

CookieMonster93

Co znaczy ultra w twoim języku, bo widuję je aż za często?
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Spiritus

Jest ono używane jako wzmocnienie, lub powtórzenie :), taki odpowiednik polskiego 'bardzo' połączone z łacinkskim 'homo sapiens sapiens i innych.
  •  

CookieMonster93

Jak wyjaśnisz 2 aspekty w czasie teraźniejszym i istnieje 2 czasów teraźniejszych?
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Aureliusz Chmielewski

Aspekt dokonany i niedokonany języka teraźniejszego obecnego i prostego? Czas teraźniejszy sam w sobie chyba jest niedokonany. Czy źle myślę? :P

@EDIT: No bez jaj... Kilka sekund szybszy :c
The n-word
  •  

CookieMonster93

English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Spiritus

#6
Rzeczywiście - z tym aspektem dokonanym w cz. teraź. prostym jebłę zabłysnąłem, ale nie z teraźniejszym obecnym. Aspekt dokonany w tym czasie oznacza, że właśnie dana czynność się zakończyła - niestety nie ma na to dobrego określenia w polskim :(.
  •  

Jątrzeniot

Cytat: Spiritus w Luty 02, 2013, 18:40:10
Aspekt dokonany w tym czasie oznacza, że właśnie dana czynność się zakończyła

No to już raczej nie powinieneś go nazywać teraźniejszym...
  •  

CookieMonster93

#8
W niderlandzkim funkcjonuje coś o nazwie "dokonany czas teraźniejszy", ale to de facto jest czas przeszły i jego drugą nazwą jest "Perfectum", ale podejrzewam, że dla Ciebie (@Spiritus) to i tak był cz. teraźniejszy.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Spiritus

#9
No tak, ale w aspekcie niedokonanym służy on do twierdzeń typu "teraz (dokładnie teraz, w tym momencie) jem ciastko." Więc coś proponujesz/cie?

EDIT: No dobrze. Zachowajmy to tak jak w niderlandzkim tylko w nazwie, a teraz ćsiiii :p...
  •  

CookieMonster93

O tym mówi już sam czas teraźniejszy. :D Usuń jeden z czasów teraźniejszych - zostaw tylko jeden i po sprawie, albo jeden zostaw do wyjaśniania zjawisk stałych np. lubię ciastka [I like cookies] oraz zjawisk niestałych/czynności tymczasowych np. idę do kina [I'm going to...] na wzór angielski.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Aureliusz Chmielewski

Ja w swoim ostatnim języku zrobiłem tak:

  • czas teraźniejszy aspekt niedokonany - czas teraźniejszy gdzie czynność się powtarza lub trwa ciągle (np. w poniedziałki chodzę do szkoły)
  • czas teraźniejszy aspekt niedokonany - czas teraźniejszy który trwa, ale w bliskiej przyszłości się skończy
Więc tu pojęcie "aspekt" jest tylko nazwą. Tobie też bym to polecał, niż tysiąc czasów, wlepywanie tam jeszcze więcej apsektów, których nawet dobrze nie przemyślałeś :D

Cytat: CookieMonster93 w Luty 02, 2013, 18:48:07
W niderlandzkim funkcjonuję coś o nazwie "dokonany czas teraźniejszy", ale to de facto jest czas przeszły i jego drugą nazwą jest "Perfectum", ale podejrzewam, że dla Ciebie (@Spiritus) to i tak był cz. teraźniejszy.
W angielskim przecież również istnieje "Present Perfect", który jest uznawany za teraźniejszy a tak naprawdę jest przeszły :D
Jednak Spiritus zrobił 2 czasy teraźniejsze, a do nich jeszcze aspekty.
The n-word
  •  

Spiritus

No OK, poprawiłem  :-).
  •  

CookieMonster93

#13
Ja na twoim miejscu zrobiłbym tak:
dokonany czas teraźniejszy - Perfectum (przeszły dk.)
czas przeszły ndk. - Imperfectum (przeszły ndk.)
czas przeszły dk. - Plusquamperfectum (zaprzeszły)

Można też zastosować inne kombinacje.
EDIT: Albo usuń jeden całkiem i zero problemów XD
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Widsið

Nie nazwałbym perfectum czasem przeszłym dokonanym, w ogóle zawahałbym się przed nazwaniem go czasem przeszłym. W perfectum istotny jest obserwowalny teraz rezultat czynności.
  •