Jak ocenilibyście angielski, jakby był conlangiem?

Zaczęty przez Pluur, Listopad 13, 2012, 19:08:40

Poprzedni wątek - Następny wątek

Todsmer

Ba, zdaje mi się, że pragermański w ogóle nie miał żadnego analitycznego czasu, nawet strona bierna była fleksyjna (z PIE mediopasywu zdaje się).
  •  

tob ris tob

Cytat: Widsið w Kwiecień 25, 2013, 23:10:04
Biorąc pod uwagę, że ani staroangielski, ani staronordyjski, ani starogórnoniemiecki nie używały konstrukcji składniowej, która teraz robi za Perfektum/Present Perfect, nie jestem przekonany, czy coś takiego, jak "germański perfekt" w ogóle istnieje.
Psst, ja też, zresztą, wiadro się na tym znam. :D
Dzień dobry :-)
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Widsið

Też nie, bo w romańskich perfekt używany jest w zasadzie jak w niemieckim. Powiedziałbym, że to, co ma angielski, jest peryferyjną innowacją języków germańskich, bo istnieje poza nim tylko w skandynawskich (i to tych postępowych, kontynentalnych). Być może ma to jakiś związek z najazdami wikingów sprzed Hastings.
  •  

spitygniew

Cytat: tqr w Kwiecień 25, 2013, 23:41:43
Ba, zdaje mi się, że pragermański w ogóle nie miał żadnego analitycznego czasu, nawet strona bierna była fleksyjna (z PIE mediopasywu zdaje się).
Noo, nie do końca, końcówka czasu przeszłego koniugacji słabej pochodzi od dawnego czasownika posiłkowego dōnan, który później stopił się z orzeczeniem ; )
P.S. To prawda.
  •  

Canis

Cytat: tob ris tob w Grudzień 28, 2012, 15:29:46
Cytat: Pluur w Grudzień 28, 2012, 15:23:30
No, no teroz to jo tyż rozumia! To je prostsze niźli się wydaje! A co z Present Perfect, i przyszły w przeszłości Perfect, do czego one służą?
Present Perfect - coś, co się wydarzyło, ale ma związek z teraźniejszością, np. doświadczenia albo coś, co ma skutek do teraz; także coś, co się wydarzyło przed chwilą (taki Passé Recent, np. I've just ...)
Do dziś mam z tym problemy, ale wydaje mi się, że takie wyjaśnienie strasznie miesza. Ja bym powiedział, na tyle, na ile to rozumiem, że to jest "Czas teraźniejszy na skutek wydarzeń w przeszłości".
  •