Polskie Forum Językowe

Językotwórstwo (conlanging) i światy => Conworldy i althisty => Wątek zaczęty przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 23, 2017, 15:31:02

Tytuł: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 23, 2017, 15:31:02
Zaraza
Czyli inspirowany Plague Inc. projekcik
Zaczęło się niewinnie, ktoś kichnął w małej chińskiej wiosce. Początkowo było dobrze - ani gorączki, ani złego samopoczucia. Niestety, choroba okazała się szaleńczo zakaźna, i mimo, że początkowo nie sprawiała zbyt wielu problemów, zaczęła szybko mutować. Zaczęli ginąć ludzie. Choroba rozeszła się na wiele kontynentów, zarażonych zaczęło przybywać. Zaczęły ginąć miliony ludzi, wiele państw zaczęło się załamywać.
Tym czasem odizolowani od świata naukowcy w swoich laboratoriach pracowali nad lekarstwem. Jest! Udało się! W momencie, gdy wiele państw było już praktycznie bezludnych, udało się powstrzymać Zarazę, a ludzkość została ocalona przed wyginięciem.

Założenia
Zakładamy, że doszło na świecie do wielkiej Zarazy, w wyniku której zginęła duża część ludzi. Dodatkowo, w wyniku załamania się struktur społecznych, doszło do obniżenia się poziomy cywilizacyjnego, powiedzmy do wczesnego średniowiecza, a na niektórych obszarach jeszcze dalej. Następne założenie jest takie, że historia lubi się powtarzać, a więc wzorujemy się na tym, jak się rozwijał świat.

Zastany Świat
Na świecie żyje obecnie zdecydowanie mniej ludzi. Cała bez mała Afryka, kawał Azji i Europy, Australia, duże obszary Ameryki Południowej i Północnej są de facto bezludne. Obszary, gdzie pozostali ludzie nie są gęsto zaludnione - tam zaraz też zebrała swoje żniwo.

Mapa
(http://jezykotw.webd.pl/w/images/d/dd/Zaraza.png)
Na czerwono zaznaczone kraje, gdzie zginęli wszyscy (lub ilość osób, która przeżyła, jest de facto pomijalna).

Kto przetrwał?

Zasady
Ludzkość prawie wymarła, ale nie ma co płakać - życie płynie dalej. Dlatego każdy z nas bierze jakiś region, i wybiera, kto przetrwał na danym obszarze (tu panuje dowolność). Celem jest opisanie rozwoju ludzi, ich migracje i zasiedlanie innych obszarów. Tworzymy oczywiście konlangi, ale wiadomo, że nie da się robić całych rodzin językowych, w szczególności przy tak potężnych obszarach, opisujemy tylko z grubsza ich założenia (upraszcza się to, to i to, zapożyczenia stąd i stąd, ble ble ble). Chodzi o przedstawienie tego, kto przetrwał. Tworzymy też państwa, ich historię etc. :)

Tak więc, możemy zrobić tak, że w RPA przetrwała jedynie ludność mówiąca w afrikaans, a w USA parę plemion indian + prepersi.

Etapy
Gra składa się z etapów. Pierwszy etap, to oczywiście opisanie tego, kto przetrwał u nas i jak sobie radzą (okres 50 lat). Drugi etap, to będzie okres 1000 lat, w czasie którego będziemy opisywali dalsze losy ludzkości (okres średniowiecza). Następnie będziemy mieli trzeci etap - tu mamy już Renesans (ile lat - ustalimy).

Co trzeba zrobić
Trzeba wybrać dobrą mapę, na której będziemy pracować. Musi mieć zaznaczone rzeki, i góry, by móc ustalać spokojnie granice państw i ludów (języków i ras). Wybieramy jaki obszar chcemy (decyduje kolejność zgłoszeń, przy czym zajmujemy tylko jeden obszar) i opisujemy kto na tym obszarze przetrwał.

I bawimy się :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 23, 2017, 15:33:28
Ja wybieram oczywiście Rosję i Kaukaz. Na razie nie mam szczegółów, ale ogólnie ma to wyglądać tak:
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 23, 2017, 16:05:10
Można Podlasie i Karelię czy muszę brać np. całą Polskę? I rozumiem, że chrześcijaństwo i islam dalej dominują skoro to ino kontynuacja naszej historii? :v
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 23, 2017, 16:15:55
Dokładniej rzecz biorąc, bierzesz cały obszar Polski i Finlandii i decydujesz: najwięcej osób przeżyła na terenie Podlasia w Polsce, oraz na terenie Karelii w Finlandii. W wyniku czego, język ma cechy dialektalne podlaskie (i wpływy litewskie) ble ble ble. To wszystko już zależy od Ciebie. Ważne jest tylko, by na te liczby popatrzeć. Bo np. w Karelii żyje mniej osób, niż przetrwało, więc trzeba i innych przetrwać. No i by wypadało, by nie przetrwała cała ludność tego obszaru :)

Tak, idziemy od dnia dzisiejszego. Więc dominują owe religie :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 23, 2017, 16:17:20
Mhm, a co z miastami? Większość się jakoś zniszczy sama? Bo to dość nudne się wydaje jak nie musisz zakładać miast ino czeka masa opuszczonych aż ktoś se je weźmie.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 23, 2017, 16:26:50
To zależy od Ciebie.
Ludzie mogą osiedlić się w starych miastach, mogą tak samo też wyrosnąć nowe w miejscu jakichś obozowisk. Należy też pamiętać o tym, że władza odgórna się posypała. Mamy jakieś uzbrojone bandy, maruderów, a także żołnierzy, którzy się sami jakoś reorganizowali. Miasta oczywiście najprawdopodobniej są puste, ze względu na to, że umarło wielu ludzi.
I sam musisz zdecydować, jak wygląda sytuacja tuż po zarazie, oraz po 50 latach. Czy były jakieś bandy, kto przeżył (zgaduję, że główni młodzi, jako odporniejsi). Etc.

Z czasem rzeczywiście one niszczeją, i np. nie wiem, czy taka Warszawa byłaby zamieszkalna po 50 latach. Byłaby dobrym źródłem surowców, no ale nic więcej.
Dalej trzeba pamiętać, że największa zabawa to w drugim etapie będzie, gdzie mamy już 1000 lat dla siebie, wielką radiację, potężną migrację etc. :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 23, 2017, 16:28:59
Przy okazji liczę na odzew. :)
Borlach, Kazimierz, Pluur, Obcy, Todsmer, co myślicie? :D
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 23, 2017, 16:31:33
No bo wiesz, ty chcesz by się wszystko cofnęło do średniowiecza ale jak pozostaną te wszystkie miasta to przecież będą one wyposażone w technologię XXI wieku przez co mi to cofnięcie do średniowiecza wydaje się dość niemożliwe. Nawet jakby ludzie zapomnieli jak z tego korzystać to i tak by o wiele szybciej wrócili do XXI wieku niż proponowane przez ciebie 1000 lat mając tę całą technologię w każdym mieście. Trzeba więc jakoś to rozwiązać by to było realistyczne, nie. :v
A co do Karelii to ona jest na tej mapie głównie w Rosji więc rozumiem, że mógłbyś generalnie odstąpić? Bo chyba to nie ma takiego znaczenia, że przed zarazą była w Rosyjskiej Federacji? xd
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Kazimierz w Wrzesień 23, 2017, 16:40:14
Ciekawy pomysł!
Chciałbym brać w tym udział, ale nie mogę się zdecydować jaki region wybrać.

Jak to jest z tymi niezarażonymi państwami? Bo przecież tam cywilizacja się chyba aż tak bardzo nie załamie, żeby się cofać do średniowiecza. Być może te państwa staną się nowymi światowymi mocarstwami?
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 23, 2017, 16:49:29
Nie sądzę by tak było. :)
Pamiętaj, że cywilizacja oparta jest o wymianę dóbr, a tak się mimo wszystko załamała. Zgaduję, że na Grenlandii, czy Islandii jednak dojdzie do głodu i śmierci ludzi, gdy będą problemy z nawozami i paliwem do kutrów rybackich. To jest obraz tego, ile ludzi zginęło od zarazy. A przyszłość tworzymy już my.

Ciekawa sprawa jest z Papuą-Nową Gwineę, gdzie po upadku cywilizacji sądzę ,że górę wezmą dzikie ludy z wewnątrz wyspy i za ten tysiąc lat wszystko będzie zarośnięte dżunglą. Należy też pamiętać o Australijczykach, którzy wrócą do siebie stąd (małe grupki, ale zawsze), czy też późniejszej kolonizacji okolicznych wysp.

Ogólnie rzecz biorąc stoją przed nami duże możliwości - np. Polaszuki Japońskich Znaczków mają otwartę drogę by skolonizować pół Europy Środkowej :P
Tak samo moi Ormianie i Czeczenie - jakie fajne rzeczy mogą z tego wyniknąć! :D

A co do wyboru - to cóż, nie pomogę niestety przy tym.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Kazimierz w Wrzesień 23, 2017, 17:12:36
To mógłbym wstępnie zająć Bałkany. Jeszcze pomyślę nad szczegółami.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Wrzesień 23, 2017, 17:18:27
Podoba mi się! XD Mam skłonność do post-apo a i w Plague Inca sobie pogrywałem wszystko by się udało gdyby nie wy, Islandio i Grenlandio!, także chętnie bym wziął udział.

Jeśli chodzi o miejsce to może być tylko jeden słuszny wybór :)
Zajmuje Iran

Wahałabym się między Kaukazem, Iranem a Indiami, ale skoroś już Kaukaz zabrał... A w Indiach zostało naprawdę sporo ludu, bodaj najwięcej ze wszystkich krajów. mnie interesowałaby raczej północ Indii, więc może dałoby się je podzielić jakoś?

PS: kim grałeś?
PSS: A co z Gruzinami i Tybetem? Oni też znikli? 
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 23, 2017, 17:25:42
Cytatmnie interesowałaby raczej północ Indii, więc może dałoby się je podzielić jakoś?
No mi też by pasowało raczej samo Podlasie z Polski. Planuję raczej iść na wschód. :v Może ktoś inny bardzo resztę Polski chce, a mi tak nie zależy. Najwyżej by się ustaliło, że na Podlasiu jest 200-300 tyś, a reszta z tych 700 w innej części Polski. :v Oczywiście jak nikt jakoś specjalnie mocno tej Polski nie chce to mogę i mieć całą. :v
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Wrzesień 23, 2017, 19:29:23
Dajcie mi Nową Zelandię :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 23, 2017, 20:57:02
No to macie!
Dzielcie się jak chcecie - przecież to wszystko dla Was :P
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 23, 2017, 21:11:49
W ogóle zostali jacyś skośnoocy poza Filipińczykami? Bo z tego co tu widać to Buddyzm padł trupem. :v
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Wrzesień 23, 2017, 21:37:08
W Indiach może się jeszcze jacyś ostali. Ale tak to generalnie dupa

To jak mówiłem, ja bym sobie zagarnął Iran i północne Indie.
A jeśli o Iran chodzi to:
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 23, 2017, 22:10:53
To jeśli o mnie chodzi:

Może być? :v
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 23, 2017, 22:54:17
Może być! Niech będzie kolorowo! :P
Ja dodam swoje trzy grosze i skomentuję resztę jutro :P
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 23, 2017, 22:56:52
No to żeś Henryku poleciał! Sam grywałem w tą grę  :-D
Co prawda miejsca, któreś ostawił są dość dziwne, aczkolwiek nie będę na ten temat dyskutować. Deus vult!.

Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 23, 2017, 16:28:59
Przy okazji liczę na odzew. :)
Borlach, Kazimierz, Pluur, Obcy, Todsmer, co myślicie? :D
Oczywiście przystępuję. Jak tylko zobaczyłem post to sobie zrobiłem listę preferencji:
Polska/Nowa Zelandia
Islandia
Włochy
Argentyna/Kanada
Czy mógłbym - na chwilę obecną zarezerwować Islandię, Kanadę, USA i Włochy? Bo chcę się dokładniej przyjrzeć im względem językowym (dialekty).
No i czy można zmieniać granice, np tak (https://i.imgur.com/wTL5GM9.jpg)?


Cytat: マシオ w Wrzesień 23, 2017, 22:10:53
To jeśli o mnie chodzi:

 • Na Podlasiu ostało się ok 300 tysięcy osób. W większości są to Litwini (Białorusini) zarówno z Podlasia jak i uciekinierzy z Grodzieńszczyzny i Wileńszczyzny. W nieco mniejszej acz będącej trochę mniej niż połową całości liczbie będą też okoliczni Polacy jak i kresowi uciekinierzy. Wymieszają się oni w jeden naród zwany Lićwinami. (czyli tak jak się Białorusini na Podlasiu sami siebie nazywają)
 • Język będzie mieszaniną gwar litewskich (biał.) z Podlasia, Grodzieńszczyzny i Wileńszczyzny oraz gwar polskich z Podlasia, Mazowsza i Wileńszczyzny z przewagą litewską. Będzie więc wschodniosłowiański choć silnie spolonizowany. Na przykład litewskie -u i -aj zastąpi polskie -ę i -ą.
 • Wszyscy ludzie z Podlasia, którzy przeżyli znajdowali się w Puszczy Białowieskiej. Poszli tam za radą tamtejszych rodzimowierców. Widząc jak wszyscy inni którzy im nie uwierzyli i nic sobie z tego nie robili lub zamknęli się w kościołach czy cerkwiach umarli, wszyscy ocalali przeszli na wiarę rodzimą. Puszcza Białowieska staje się świętym lasem, za niszczenie którego każdego spotka kara śmierci.
 • Na Podlasiu powstanie państwo zwane "Nową Lićwą" ze stolicą w Hajnówce. Prócz świętości Puszczy Białowieskiej obowiązkiem każdego będzie sadzenie nowych drzew. Generalnie będzie to państwo dość ekologiczne. Oczywiście drewno dalej będzie używane ino ludzie będą mieć do drzew o wiele większy szacunek dlatego też nie będą ich wycinać nadmiernie i starać się sadzeniem nowych wycinkę starych rekompensować. Puszcza Białowieska będzie oczywiście nietykalnym wyjątkiem. Prawo będzie istniało w formie wiecowej.
 • Pozostałe 400 tysięcy znajduje się po równo po 200 tysięcy we Wrocławiu i w Opolu, gdzie powstaną katolickie państwa-miasta. W Opolu zachowa się odrobinę Niemców, którzy może trochę wpłyną na wygląd tamtejszej polszczyzny. Może opolska gwara śląska przyczyni się do wyparcia tam mowy literackiej?
 • W Finlandii przetrwają głównie Karelowie. Karelia stanie się więc odtąd regionem wiodącym i tam też będzie stolica przyszłego państwa. Przetrwa też mała garstka Finów i Rosjan, którzy się zasymilizują. Rosjanie wpłyną na karelszczyznę dając do niej trochę slawizmów.
 • W trakcie zarazy Karelowie modlili się w cerkwiach o przeżycie. Widząc jak fińscy luteranie umierają podczas gdy karelscy prawosławni przetrwali, wiara prawosławna umacnia się. Ludność staje się wielce religijna wierząc, że tylko ich wiara może ocalić życie.

Może być? :v
Fajnie :D Aczkolwiek pogańska Puszcza Białowieska brzmi jak manifest polityczny :P

Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 23, 2017, 22:59:14
CytatPolska/Nowa Zelandia
Jak bardzo chcesz Polskę to jak mówiłem mogę odstąpić. To i tak tylko wstępny szkic. xd Zostaw mi ino Mazowsze i Podlasie.
CytatFajnie :D Aczkolwiek pogańska Puszcza Białowieska brzmi jak manifest polityczny :P
Nie zaprzeczam. ;)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 23, 2017, 23:06:24
Cytat: マシオJak bardzo chcesz Polskę to jak mówiłem mogę odstąpić. To i tak tylko wstępny szkic. xd Zostaw mi ino Mazowsze i Podlasie.
Pakt Pluur-Maszjo* :D
* - gógel tak podpowiada
Dobrze, niech będzie (https://imgur.com/a/tXlRG).

Cytat: マシオNie zaprzeczam. ;)
No i gitara! :D


Co do mapy świata, może to: https://imgur.com/a/0y1z1 ?
Prowincje z Darkest Hour, mam jeszcze takie coś z prowincjami EU3 z jakiegoś moda (co prawda bez gór i rzek, ale część prowincji przebiega na granicy owych).
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 23, 2017, 23:09:07
Dobrze podpowiada. xD
Dla mnie może być no ale ostateczne zdanie należy do Henryka, nie. :v
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 23, 2017, 23:27:50
CytatDobrze podpowiada. xD
Wow wow!

CytatDla mnie może być no ale ostateczne zdanie należy do Henryka, nie. :v
Ano poczekamy ;)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Widsið w Wrzesień 24, 2017, 12:24:18
Ja bym chętnie wziął Hiszpanię, Portugalię, Maroko i Saharę Z. ;>
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 13:55:04
Mogę wreszcie jak człowiek odpowiedzieć :)

Cytat: Borlach w Wrzesień 23, 2017, 17:18:27
Podoba mi się! XD Mam skłonność do post-apo a i w Plague Inca sobie pogrywałem wszystko by się udało gdyby nie wy, Islandio i Grenlandio!, także chętnie bym wziął udział.
Proszę bardzo! Ja też mam ten problem z tymi wyspami, ale w nowszej wersji przy lepszych zarazach nie są już one tak problematyczne :)

Cytat: Borlach w Wrzesień 23, 2017, 17:18:27Wahałabym się między Kaukazem, Iranem a Indiami, ale skoroś już Kaukaz zabrał... A w Indiach zostało naprawdę sporo ludu, bodaj najwięcej ze wszystkich krajów. mnie interesowałaby raczej północ Indii, więc może dałoby się je podzielić jakoś?
Tak, możesz to podzielić. Nie widzę problemu. Przecież nie chodzi o to, by przetrwała równomiernie ludność całego kraju, ale na jakimś obszarze, czy coś, albo na paru wsypach. :)

Cytat: Borlach w Wrzesień 23, 2017, 17:18:27
PS: kim grałeś?
Jakiś robak głowowy czy cóś. Nie wiedziałem, że da się dotkliwość zmniejszać, to mię wyleczyli. Następnym razem ludzkość już przegrała :P

Cytat: Borlach w Wrzesień 23, 2017, 17:18:27
PSS: A co z Gruzinami i Tybetem? Oni też znikli? 
Tybet zanikł, bo Chiny nie przetrwały. Nie ma. A co do Gruzinów, to jakieś ich małe grupki mają być czeczeńskimi niewolnikami, ale to w przyszłości. Co ciekawe, Kadyrow przeżył i rządzi! :D

Cytat: Pluur w Wrzesień 23, 2017, 23:06:24
Co do mapy świata, może to: https://imgur.com/a/0y1z1 ?
Prowincje z Darkest Hour, mam jeszcze takie coś z prowincjami EU3 z jakiegoś moda (co prawda bez gór i rzek, ale część prowincji przebiega na granicy owych).
Wybierzemy tą mapę, powinno być spoko, bo to się opiera i o rzeki, i o góry. I ogólnie jest bardzo szczegółowa :)

Cytat: Pluur w Wrzesień 23, 2017, 22:56:52
No to żeś Henryku poleciał! Sam grywałem w tą grę  :-D
Co prawda miejsca, któreś ostawił są dość dziwne, aczkolwiek nie będę na ten temat dyskutować. Deus vult!.
No nie ja to wybierałem akurat :P

Cytat: Pluur w Wrzesień 23, 2017, 22:56:52Oczywiście przystępuję. Jak tylko zobaczyłem post to sobie zrobiłem listę preferencji:
Polska/Nowa Zelandia
Islandia
Włochy
Argentyna/Kanada
Czy mógłbym - na chwilę obecną zarezerwować Islandię, Kanadę, USA i Włochy? Bo chcę się dokładniej przyjrzeć im względem językowym (dialekty).
Dość duży obszar. Początkowo wybrałbym na Twoim miejscu jakiś główny obszar, i jakby było więcej chętnych, to byś musiał z reszty zrezygnować niestety. :<

AKTUALNA LISTA

Postaram się sklecić jakiś mały artykuł na wiki, jak coś :)

EDIT: Jakby nikt nie miał nic przeciwko, to wezmę dodatkowo RPA, ok?
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 24, 2017, 14:03:12
Jak co to mam zamiar mniej więcej pracować na takim obszarze:
Spoiler
(http://files.tinypic.pl/i/00934/j475qjnhr82g.png)
[Zamknij]
Co do sąsiednich ziem to mogę się nimi zająć ale nie muszę.
W ogóle może zostaw jakichś Ajnów czy Koreańców na Sachalinie bo tak trochę smutno, że prawie wszyscy Azjaci trafili do piachu. ;-;
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 14:06:55
Z tym Sankt-Petersburgiem to musisz oddać, resztę bierz. Sankt-Petersburg będzie ważny w mojej historii, którą niedługo opiszę. Na razie jednak zaznaczmy obszar, gdzie ludzie przetrwali, to jak będą wyglądały państwa w przyszłości, tym zajmiemy się potem. Niedługo opiszę historię Rosji i Kaukazu, i tam będzie wszystko ładnie widać :)

Co do tego, co mówisz, to masz dalej Jakutów :P
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 24, 2017, 14:09:00
Ok to masz Piotrogród dla siebie. xd I tak planowałem raczej iść Karelią w Skandynawię.
No ale Jakuci językowo są tureccy więc jednak już trochę tracimy na azjatyckości pod tym względem. xd Chyba trochę Ajnów cię nie zabije, nie? No ale jak uważasz. :v
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 14:20:49
Zastanawiałem się nad takim żartem, że paru ich przeżyje, i to oni w przyszłości skolonizują Japonię xD
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 24, 2017, 14:22:40
Czemu nie. xd Niech będzie sprawiedliwość i Japonia mówi po ajnusku za to co Ajnom zrobiła. :D
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 14:26:51
To niech będzie tak, że przetrwają mieszkańcy trzech wsi xD
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 15:06:32
Dobra, mamy już artykulik (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Zaraza).
Teraz, mała instrukcja, co mamy zrobić :)

1) Opisać refugia, to jest miejsca, gdzie przetrwali Wasi ludzie :) Można opisać, jak przebiegała zaraza, co się działo (np. wypadki Białowieskie :) Miszja :) )
2) Zaznaczyć jakie obszary przetrwały na mapie "ludów".
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 24, 2017, 15:09:27
Czemu cała Ukraina, Białoruś, Czechy i Japonia są w całości pokolorowane skoro według pierwszej mapy praktycznie nikt tam nie przeżył? :O
I nie Miszjo tylko Maszjo. xD
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Caraig w Wrzesień 24, 2017, 15:10:13
Projekt ciekawy, tylko żeby Kyon przez to nie odszedł w zapomnienie xD
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 15:12:30
Nie, nie odejdzie :)
Ja o to zadbam. Niedługo opiszę Neszów, i przedstawię parę ciekawych pomysłów, wystarczy chwilę poczekać :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 24, 2017, 15:51:21
Opisałem Podlasie i Karelię ale nie czaję jak mam zaznaczyć te obszary, które przetrwały :v Każdy ma jakiś jeden kolor czy jak to ma wyglądać?
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 16:03:02
Nie, po prostu nie zmienić na szary, tam, gdzie przeżyli :P
Chodzi mi oczywiście o mapę ludów, gdzie ten szary oznacza puste obszary. Mapę krajów nie tykajmy na razie :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 24, 2017, 16:06:29
Czyli mam zmienić na szaro całą Białoruś, Ukrainę i Polskę poza Podlasiem i Śląskiem? (Czy może Pluur woli inaczej historię tych 400 tysięcy przedstawić? :v)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 16:15:31
Obszar Pluura bym zostawił, ale w skrócie to tak, mniej więcej tak to powinieneś zrobić.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 24, 2017, 16:16:40
Ok. Wyludnię też Japonię bo się nie zgadza z pierwszą mapą. Chyba nie zauważyłeś.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 16:18:32
Wiesz, mapę będę na pewno dziś jeszcze dopracowywał. Zostało na świecie wiele kropek, które uparcie są jak były :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 24, 2017, 16:23:32
Dobra poprawiłem, ziemi Pluura nie ruszałem. Chociaż dalej widzę pierwszą wersję. Dopiero jak kliknę by zobaczyć obraz w całej okazałości widać moje zmiany.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 16:25:55
Stary błąd - trzeba kliknąć F5 ze względu na ciasteczka.
Ja też teraz wprowadzę parę zmian :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 24, 2017, 16:28:01
Nic nie dało. :( Ciasteczka też usunąłem i nic. No trudno, może jak ty zaktualizujesz to będzie widać. xd
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 16:34:22
Tak? To dziwne bardzo. Może spróbuj jeszcze raz?
Dziwne toto!
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 24, 2017, 16:35:23
Zmieniłem j. białoruski na j. lićwiński bo i tak białoruski wyginie i po zmianie już widać moją mapę. :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 16:38:57
Wiesz, to wpiszesz dopiero przy opisie następnych etapów, bo sądzę, że nie ma większych powodów by tak już kwalifikować ten język. Jak opiszemy zaraz następny etap, to tam już będą zmiany, a potem w etapie II (za tysiąc lat) będziesz miał pełnoprawny język lićwiński :]
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 24, 2017, 16:40:31
Dobra to przywrócę białoruski.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Wrzesień 24, 2017, 17:05:39
Kwestia czysto estetyczna: nie lepiej byłoby zaznaczyć jakie obszary kto ma od razu przy pierwszej liście osób biorących udział w projekcie? Bo tak to jedynie niepotrzebne powielanie

I ta lista ocalałych jakoś dziwnie wygląda
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 24, 2017, 17:15:40
Też jestem za tym. Najlepiej by było użyć tej mapy Pluura i zaznaczyć podległe nam obszary jednym kolorem, dać na wiki i każdy by aktualizował dokolorowując swoje.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 17:16:06
Edytuj według woli - każdy z nas może zmieniać co chce. Tam jest ta trudność, że jest to tabela, i nazwy państw.

Dzięki, poprawiłem :)

http://jezykotw.webd.pl/wiki/Plik:Ludy_Zarazy.PNG
Moja wersja. Mógłbyś teraz Borlachu okroić to? Tylko uważaj na moich Ormian! :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 17:16:37
Cytat: マシオ w Wrzesień 24, 2017, 17:15:40
Też jestem za tym. Najlepiej by było użyć tej mapy Pluura i zaznaczyć podległe nam obszary jednym kolorem, dać na wiki i każdy by aktualizował dokolorowując swoje.
Mapa Pluura niestety się nie będzie wyświetlała na wiki - jest za duża. Możemy ją potem użyć, ale o tym zaraz :]
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Wrzesień 24, 2017, 17:19:40
Mogę jeszcze Grecję i europejską część Turcji (wiem, że wyginęli, ale Konstantynopol Jest Grecki ;-) )?

EDIT: A to może przy okazji również egejskie wybrzeże tureckie :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 17:20:46
To się dogaduj z Kazimierzem - on wziął Bałkany.
A już miałem nadzieję, że grecy wymrą... ;[
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Wrzesień 24, 2017, 17:22:19
A właśnie, nie widziałem, że to było niepodzielone.

To Kazimierzu, mogę? :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 24, 2017, 17:23:40
Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 17:16:37
Cytat: マシオ w Wrzesień 24, 2017, 17:15:40
Też jestem za tym. Najlepiej by było użyć tej mapy Pluura i zaznaczyć podległe nam obszary jednym kolorem, dać na wiki i każdy by aktualizował dokolorowując swoje.
Mapa Pluura niestety się nie będzie wyświetlała na wiki - jest za duża. Możemy ją potem użyć, ale o tym zaraz :]
A to nie jest tak, że ino minaturka się nie wyświetli? Ta twoja pierwsza mapa też jest duża.
Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 17:20:46
A już miałem nadzieję, że grecy wymrą... ;[
Też na to liczyłem ;-;
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Wrzesień 24, 2017, 17:24:25
Na wyspach pewno jacyś by przeżyli :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 17:26:34
Właśnie na pierwszy rzut oka można by tak pomyśleć, ale przecież każdy bogatszy uciekinier właśnie tam by zwiewał :P
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Widsið w Wrzesień 24, 2017, 17:42:45
Ej, a mogę jeszcze wziąć Włochy?
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 17:44:32
Pluur sobie zarezerwował, ale wziął dużo, więc chyba nikt nie będzie miał nic przeciwko. Jeżeli Pluur nie będzie jakoś bardzo krzyczał - to weź oczywiście! :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Widsið w Wrzesień 24, 2017, 17:57:24
Mogę się też nimi podzielić, zależy mi na Rzymie i Dwóch Sycyliach (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/51/KingdomoftheTwoSicilies.png) :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Obcy w Wrzesień 24, 2017, 18:00:56
O kuźwa, dwa dni nieobecności,  a już nowa zabawa :)

Ogólnie: mnie jakoś specjalnie nie pociągają althisty.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 18:02:02
Cytat: Widsið w Wrzesień 24, 2017, 17:57:24
Mogę się też nimi podzielić, zależy mi na Rzymie i Dwóch Sycyliach (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/51/KingdomoftheTwoSicilies.png) :)
No to czekamy nań i się niedługo wszystkiego dowiemy :)

Cytat: Obcy w Wrzesień 24, 2017, 18:00:56
O kuźwa, dwa dni nieobecności,  a już nowa zabawa :)

Ogólnie: mnie jakoś specjalnie nie pociągają althisty.
No cóż, każden ma swój gust! :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 24, 2017, 18:24:50
To może ja wezmę i tych Ajnów? :v Czy to już za dużo?
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Wrzesień 24, 2017, 18:36:42
Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 17:16:06
Edytuj według woli - każdy z nas może zmieniać co chce. Tam jest ta trudność, że jest to tabela, i nazwy państw.
Dobra, zedytowałem ten fragment o uczestnikach.
Męczyłem się przy tym, ale udało się stworzyć perfekcyjną symetrię!
tyle że musiałem dodać Maszjo dodatkowy podpunkt 'x' żeby to osiągnąć

EDIT: ej, to weź tych Ajnów! Będzie można to wpisać w miejsce x
Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 17:16:06
http://jezykotw.webd.pl/wiki/Plik:Ludy_Zarazy.PNG
Moja wersja. Mógłbyś teraz Borlachu okroić to? Tylko uważaj na moich Ormian! :)
Moje też zrobione. Z Persów ostały się jeno 3 kropki (Mazandaran, Yazd i Kerman) a w (moich) Indiach przede wszystkim zachód i północ (głównie w Radżastanie, Kaszmirze, południu Gudżaratu).
A, i Bhutan! Jeszcze Azjaci nie zginęli póki Butan żyje!
Widać też do jakich terenów w Indiach uzurpuje sobie prawo. Reszte możecie rozgrabić

Jeśli chodzi o lore i rozwój wydarzeń, to o ile mam już całkiem rozwinięty koncept na Persów to co do Indii jeszcze główkuję. Z ciekawostek o których już wiem:
- Dalajlama przeżył! W końcu jest na wygnaniu w północnych Indiach
- Rząd Bhutanu nie załamał się całkowicie, przeżyła para królewska i duża część populacji kraju

Te dwie rzeczy oznaczają że przetrwali nie tylko Azjaci, ale też Buddyzm i język tybetański. A co najlepsze
- jakimś cudem przetrwał sanskryt! I to u nejtiwspikerów
Wedle jakiś tam spisów powszechnych sanskryt jest wciąż używany jako język rodzimy w pewnych wioskach i społecznościach w Indiach, a jedna z nich znajduje się w stanie Madhya Pradesh. Tuż obok Radżastanu. I przetrwała XD
     
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 24, 2017, 18:42:32
Ok to biorę Sachalin, Japonię, Kuryle i pół Kamczatki. Jeszcze pogańska Azja nie zginęła, póki Ajnowie żyją! Tak, Ci ocalali Ajnowie z 3 wioseczek będą akurat wyznawać rodzimy politeizm. ;) Tylko w sumie nie wiem czy dać im katakanę czy cyrylicę? :v Chyba cyrylica ma więcej sensu bo to Sachalin. W sumie Japonia w cyrylicy będzie śmieszna. xD
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 18:49:16
Bierz cyrylicę! Będzie superancko!
Jakuci, Buriaci, Rosjanie Wschodu - wszystko w cyrylicy. Oj, fajnie będzie wyglądał Daleki Wschód, fajnie! xD
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Wrzesień 24, 2017, 19:05:10
W ogóle jeśli dobrze zliczam to na całym świecie po tej zarazie ostało się jakieś 31 785 500 osób
(+5tyś bo teraz zobaczyłem że u mnie w Persji dałem 205 tyś ocalałych. Zmieniać?)
Mniej niż ma nasza kochana Polska

Kurwa, Henryk, byłeś blisko.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Kazimierz w Wrzesień 24, 2017, 19:11:52
Cytat: Todsmer w Wrzesień 24, 2017, 17:22:19
A właśnie, nie widziałem, że to było niepodzielone.

To Kazimierzu, mogę? :)
OK.
Ale mogę zachować Epir i zachodnią część greckiej Macedonii (może być i bez dostępu do morza)?

Ogólnie mapę zedytuję chyba dopiero pod koniec tygodnia, bo przez kilka dni raczej nie będę mógł usiąść przed komputerem.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 19:14:01
Cytat: Borlach w Wrzesień 24, 2017, 19:05:10
W ogóle jeśli dobrze zliczam to na całym świecie po tej zarazie ostało się jakieś 31 785 500 osób
(+5tyś bo teraz zobaczyłem że u mnie w Persji dałem 205 tyś ocalałych. Zmieniać?)
Mniej niż ma nasza kochana Polska
Też chciałem liczyć! Bardzo blisko, ale na szczęście - udało się przetrać.
Nie, nie musisz, nie będziemy się kłócić o te 5 tys. :)

Cytat: Borlach w Wrzesień 24, 2017, 19:05:10
Kurwa, Henryk, byłeś blisko.
;]

Cytat: Kazimierz w Wrzesień 24, 2017, 19:11:52
Cytat: Todsmer w Wrzesień 24, 2017, 17:22:19
A właśnie, nie widziałem, że to było niepodzielone.

To Kazimierzu, mogę? :)
OK.
Ale mogę zachować Epir i zachodnią część greckiej Macedonii (może być i bez dostępu do morza)?

Ogólnie mapę zedytuję chyba dopiero pod koniec tygodnia, bo przez kilka dni raczej nie będę mógł usiąść przed komputerem.
A mógłbyś powiedzieć co mniej więcej chcesz zrobić, bo chciałbym mieć tę mapę skończoną jak najszybciej, a przecież mogę to wszystko zrobić za Ciebie. :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Widsið w Wrzesień 24, 2017, 19:29:13
Zmieniłem mapę dla moich obszarów i dodałem małe info o tym, co tam w Iberii się dzieje.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 19:38:31
Spoiler
Zaraza dotknęła Hiszpanię i Portugalię, kiedy oba te kraje były pogrążone w poważnym kryzysie politycznym. Paradoksalnie, to właśnie chaotyczna, nieskoordynowana odpowiedź władz centralnych pozwoliła na uratowanie ok. 2,1 mln. z blisko 57 milionów mieszkańców regionu – relatywnie do łącznej populacji najwięcej na świecie. Największe skupiska ludności koncentrują się wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, od Galicji na północy do Cieśniny Gibraltarskiej na południu. Udało się także odratować część populacji nadbrzeżnej Katalonii, doliny Ebro, Vall d'Aran, Andory i północnej Aragonii. Wszystkie te obszary utrzymują ze sobą łączność radiową – przynajmniej na tyle długo, na ile pozwoli stan infrastruktury, której na obszarach opuszczonych nie ma komu utrzymywać ani naprawiać. Kataklizm na obszarze Iberii nie doprowadził do masowego solidaryzowania się ludności w obliczu zagrożenia dla jej istnienia; przeciwnie, gdy rozprzestrzenianie się plagi udało się zahamować, do głosu doszły ruchy irredentystyczne, gotowe utworzyć nowe struktury na gruzach kolosa na glinianych nogach, jakim okazała się obecnie w zasadzie wyludniona i pustynniejąca Hiszpania.
[Zamknij]
Fajne toto, fajnie się czyta, A co z Marokiem? Widziałem, że tam też trochę ludzi przeżyło, i to dodatkowo na dość rozproszonym obszarze.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Kazimierz w Wrzesień 24, 2017, 19:49:46
Moje założenia dotyczące Bałkanów (pewnie się jeszcze pięć razy zmienią, ale Henryk chce, to napiszę):
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 24, 2017, 19:49:55
Dodałem opis Sachalinu. :v
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 19:53:24
Cytat: Kazimierz w Wrzesień 24, 2017, 19:49:46
Moje założenia dotyczące Bałkanów (pewnie się jeszcze pięć razy zmienią, ale Henryk chce, to napiszę):

 • Na pewno przeżywają Albańczycy (ok. 50 tys.), którzy później skolonizują też Epir
 • Duża część przeżyłych Słowian południowych (ok. 500 tys.) jednoczy się i współpracuje ze sobą w obliczu katastrofy, dzięki czemu kończą się wszelkie konflikty etniczne
 • W przyszłości stworzą oni jedno państwo, a ich język będzie mieszanką ich obecnych mów i będzie posiadał większość cech bałkańskiej ligi językowej
 • Pozostała ludność (100 tys. albo mniej) stanowią bandy szabrowników, którzy rabują opuszczone miasta i wsie
Okk. Dzięki. Jak rozumiem, będzie to dość rozrzucony obszar na terenie całych Bałkanów, tam gdzie przeżyją ludzie, a potem się zjednoczą, tak-li? Chcę dokładnie wiedzieć, gdzie ukroić :)

Cytat: マシオ w Wrzesień 24, 2017, 19:49:55
Dodałem opis Sachalinu. :v
Dzięki! :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 19:56:08
Marsz w Zwartym Szeregu!
Czyli jak Rosja przeszła przez Zarazę
(http://www.tauronarenakrakow.pl/wp-content/uploads/2017/04/rosja.png)
Wiadomości o tajemniczej chorobie w Chinach początkowo nie spowodowały żadnych niepokojów w Moskwie. Z Chin miała przecież pochodzić ptasia grypa - pic na wodę fotomontaż - i inne dziwne choroby, które co rusz wybuchają i co rusz zanikają zabierając ze sobą garstkę osób. Włodarze Kremla szybko zaczęli rozumieć, że tym razem jest trochę inaczej. Choć pierwsze stadia choroby mijały bezobjawowo, to choroba zaczęła bezlitośnie zabijać. Atakowała nagle, i człowiek plując krwią umierał.
Rząd Chińskiej Republiki Ludowej zdecydował się początkowo na wprowadzenie kwarantanny prowincji Hebej, okazało się jednak, że względu na długi okres bezobjawowego rozwoju choroby, wiele osób chorych jest nie tylko już w większości chińskich miast, ale także we Francji i nawet Meksyku. Ludzie zaczęli uciekać na wieś. Rząd ChRL zdecydował się zawiesić ruch wszystkich pociągów i samolotów, aby móc zatrzymać chorobę. Okazało się jednak, że było już za późno.

W tym czasie w Rosji pojawiły się pierwsze doniesienia o zakażonych. Rząd zdecydował się na kwarantannę zakażonych. Jednocześnie zaczęły się pilne wspólne prace nad lekarstwem w współpracy z Ameryką i UE. Niestety, przez granicę z ChRL zaczęli przenikać zarażeni Chińczycy, w związku z tym doszło do mobilizacji sił i przerzucenie je na granicę i siłowe odsyłanie (a nawet strzelanie i spalanie na miejscu zwłok). Rząd Chin wyraził sprzeciw, ale zajęty był chowaniem zmarłych, walką z Zarazą, a także z falą grabieży, przestępstw i buntów przerażonych ludzi.

Zaraza zaczęła w dalszym ciągu obejmować coraz większe obszary. Zdecydowano, że tam, gdzie można, kobiety i najmłodsi mają być podzieleni na mniejsze podgrupy, poddani kwarantannie, a potem wysyłani do schronu. Choć naraziło to na zakażenie wielu ludzi, pozwoliło też całkiem sporej grupie osób przetrwać to, co miało się wydarzyć. Wprowadzono też zakaz ruchu pomiędzy obszarami, które były oparte o okręgi federalne. Zaraza jednak dalej zbierała swoje żniwo. Dochodziły wiadomości o śmierci milionów ludzi na całym świecie. Pokazywane były zdjęcia wykonywane przez śmiałków z pustych płonących chińskich miast.

Duże odległości w Rosji dawały szansę na przetrwanie, ale zdecydowana większość ludzi żyła w miastach. Ludzie też zaczęli uciekać na wieś. Zdecydowano się zawiesić ruch kolejowy, i wszystko przeznaczyć na wojsko. W współpracy z Ameryką (z UE już nie, bo w większych miastach doszło do zamieszek, niektóre kraje jednostronnie ogłosiły opuszczenie wspólnoty ze względu na nieudolne odgórne próby opanowania sytuacji w kraj członkowskich) zaczęto budować potężnie zautomatyzowane hale, które miałyby posłużyć za wytwórnie lekarstwa, którego wciąż nie było...

Moskwa, Sankt-Petersburg, Wołgograd, Ufa, Perm, Irkuck, Władywostok, Ochock - wszystkie te miasta opustoszały. Część mieszkańców skryła się pod ziemią, ale nie wszędzie to przyniosło dobre efekty... Sytuację pogarszał napływ uchodźców, głównie z Ukrainy i Białorusi. Od strony Chin już dawno nikt nie nadchodził.

Gdy sytuacja stała się beznadziejna, i zmarł także ukochany przez lud Wołodia, nastała radosna wiadomość! Stało się! Rosyjsko-Amerykańsko-Fracnuska grupa uczonych wynalazła działający lek, dodatkowo bardzo łatwy w produkcji. Ruszyła produkcja na masową skalę, niestety, z lekarstwem nie udało się dotrzeć wszędzie na czas... W państwie, rządzonym teraz przez Dymitra Miedwiediewa, Zaraza zaczęła się cofać. Niestety, nie można było o tym powiedzieć o reszcie świata - ludzie umiera dalej. I zmarł też, niestety Miedwiediew. Władzę po nim przejął Wiaczesław Wołodin - nie został on mianowany jako samodzielny polityk, ale zaczął szybko się uniezależniać. Najbardziej Rosjanom zapadło zdanie z przemówienia transmitowanego przez radio w czasie inauguracji na stanowiska Naczelnika Państwa:
Cytat: Володин В. В.Przejdziemy przez te piekło w zwartym szeregu!
Wzrosły też wpływy Cerkwi, która w ostatnich latach i tak się umacniała. W niektórych ośrodkach, do których zbiegła okoliczna ludność, doszło do pogromów.

Zarazę w Rosji przetrwało 3 950 000 ludzi. Są to przede wszystkim mieszkańcy rosyjskiej глубинки, także wiele osób, które przetrwało zarazę w miejskich bunkrach i kwarantannach. Przetrwała też część osób mieszkająca daleko od cywilizacji. Podsumowując, Zarazę w jakoś przetrwali

Następnie opiszę sytuację na Kaukazie. Zobaczymy, jakie są losy Kadyrowa, Górskiego Karabachu, Osetyńców, a także części Gruzinów, które mieli szczęście przetrwać.
W czasie opisu Epizodu I zobaczymy też, jak wyglądał proces transformacji Rosji, oraz proces tzw. nowego osadnictwa.

Zapraszam wkrótce!
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Kazimierz w Wrzesień 24, 2017, 19:56:23
Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 19:53:24
Cytat: Kazimierz w Wrzesień 24, 2017, 19:49:46
Moje założenia dotyczące Bałkanów (pewnie się jeszcze pięć razy zmienią, ale Henryk chce, to napiszę):

 • Na pewno przeżywają Albańczycy (ok. 50 tys.), którzy później skolonizują też Epir
 • Duża część przeżyłych Słowian południowych (ok. 500 tys.) jednoczy się i współpracuje ze sobą w obliczu katastrofy, dzięki czemu kończą się wszelkie konflikty etniczne
 • W przyszłości stworzą oni jedno państwo, a ich język będzie mieszanką ich obecnych mów i będzie posiadał większość cech bałkańskiej ligi językowej
 • Pozostała ludność (100 tys. albo mniej) stanowią bandy szabrowników, którzy rabują opuszczone miasta i wsie
Okk. Dzięki. Jak rozumiem, będzie to dość rozrzucony obszar na terenie całych Bałkanów, tam gdzie przeżyją ludzie, a potem się zjednoczą, tak-li? Chcę dokładnie wiedzieć, gdzie ukroić :)
Kropeczki porozrzucane po całych Bałkanach.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 20:01:59
Dobra, zrobię toto w takim razie! :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Kazimierz w Wrzesień 24, 2017, 20:16:59
Dzięki! Właśnie o to mi chodziło.
Machnąłem się trochę w liczbie tych Słowian południowych i brakowało 300 tys., ale już naprawiłem.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 20:19:55
Okk. Dobra, dzięki. Już zaktualizowałem mapę.
I małe pytanie do Widsida i Borlacha - zaktualizujcie listę językową, bo znając życie Widsid chce zachować te mniejsze języki, a ja na językach Indyj się niestety nie wyznaję, proszę Borlasze! :D
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 20:38:28
Ej, co będzie, jeżeli na FIlipinach dalej będzie rządził Duterte? xDDDD
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 24, 2017, 20:41:04
Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 20:38:28
Ej, co będzie, jeżeli na FIlipinach dalej będzie rządził Duterte? xDDDD
A co z nim nie tak bo się nie orientuję? :v
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Wrzesień 24, 2017, 20:41:14
RIP Włodzimierz :(
Świat bez memów z Władkiem już nigdy nie będzie taki sam.
Świat bez memów nie będzie już taki sam
Świat nie będzie już nigdy taki sam

CytatI małe pytanie do Widsida i Borlacha - zaktualizujcie listę językową, bo znając życie Widsid chce zachować te mniejsze języki, a ja na językach Indyj się niestety nie wyznaję, proszę Borlasze! :D
W porządku, zaraz się tym zajmę i dodam do listy. Ale takie pytanie - czy jeżeli awestyjski jest już de facto martwym językiem, ale jest używany cały czas jako święty język zoroastryzmu, a u mnie zaratusztrianie przeżyli (spoiler - i nie tylko przeżyli), to mam dodawać awestyjski do listy, czy nie?

Poza tym jak wyglądało to dostarczenie leków? na przykład do takiego Jazdu, który był jedynym miastem w zasięgu setek, może i tysięcy kilometrów w którym ostali się ludzie. Ktoś im te lekarstwa zrzucił z samolotu?
To jest o tyle istotne, bo zastanawiam się czy moi ludzie mogą w ogóle wiedzieć czy ktoś oprócz nich ocalał
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 20:47:57
Cytat: マシオ w Wrzesień 24, 2017, 20:41:04
Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 20:38:28
Ej, co będzie, jeżeli na FIlipinach dalej będzie rządził Duterte? xDDDD
A co z nim nie tak bo się nie orientuję? :v
Jest znany ze swojej ostrej polityki wobec dilerów narkotyków. Dał policji prawo ich rozstrzeliwać na ulicy jak stoją bez procesu. Ogólnie postać, od wypowiedzi której zawsze robi się cieplej na serduszku. :)

Cytat: Borlach w Wrzesień 24, 2017, 20:41:14
RIP Włodzimierz :(
Świat bez memów z Władkiem już nigdy nie będzie taki sam.
Świat bez memów nie będzie już taki sam
Świat nie będzie już nigdy taki sam
xD
Genialne stopniowanie. Pochwalich, pochwalich! xD +10000

Cytat: Borlach w Wrzesień 24, 2017, 20:41:14
CytatI małe pytanie do Widsida i Borlacha - zaktualizujcie listę językową, bo znając życie Widsid chce zachować te mniejsze języki, a ja na językach Indyj się niestety nie wyznaję, proszę Borlasze! :D
W porządku, zaraz się tym zajmę i dodam do listy. Ale takie pytanie - czy jeżeli awestyjski jest już de facto martwym językiem, ale jest używany cały czas jako święty język zoroastryzmu, a u mnie zaratusztrianie przeżyli (spoiler - i nie tylko przeżyli), to mam dodawać awestyjski do listy, czy nie?
Wiesz, zrób to samo co się robi teraz - dajesz krzyż i adnotację, że język liturgiczny :)

Cytat: Borlach w Wrzesień 24, 2017, 20:41:14
Poza tym jak wyglądało to dostarczenie leków? na przykład do takiego Jazdu, który był jedynym miastem w zasięgu setek, może i tysięcy kilometrów w którym ostali się ludzie. Ktoś im te lekarstwa zrzucił z samolotu?
To jest o tyle istotne, bo zastanawiam się czy moi ludzie mogą w ogóle wiedzieć czy ktoś oprócz nich ocalał
Tu musiało być różnie. W większości przypadków zrzucanie z samolotów, a także działalność lekarzy. Nie udało się na pewno wszędzie dotrzeć na czas. Sądzę, że będą musieli wiedzieć - nie zapominaj o radju!
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 24, 2017, 20:55:07
W ogóle Henryk orientujesz się może czy prawosławne ludy fińskie mają mszę w cerkwi w swoim języku? Czy i tak są po cerkiewnemu? Bo to informacja, która może mocno wpłynąć na wygląd Karelii. xd
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 21:01:52
Z tego co wywnioskowałem z szybkiego przejrzenia, to raczej po cerkiewnemu, ale biblię mają po swojemu (nawet na wepski przetłumaczyli, o!).
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Wrzesień 24, 2017, 22:38:43
Cytat: Kazimierz w Wrzesień 24, 2017, 19:11:52
OK.
Ale mogę zachować Epir i zachodnią część greckiej Macedonii (może być i bez dostępu do morza)?
Jasne, choć wolałbym mieć całą egejszczyznę (wybrzeże). Epir i góry na zachód od Tesalii mnie nie interesują. Macedonia właściwie też nie. Ale chcę mieć Półwysep Chalcydycki (przede wszystkim ze względu na Athos, ale to później ;-) ). Najbardziej mnie interesują wyspy, środkowa Grecja, Peloponez, Konstantynopol, no i wschodnie wybrzeże Morza Egejskiego.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 24, 2017, 22:43:31
O, co planujesz z Athos?
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 24, 2017, 23:29:47
Kurwaaaa nie ma cię pół dnia i cztery nowe strony xD
Ogólnie zacząłem już szkice nad angielskim i polskim na tamtejszych terenach.

Zastanawiałem się o tym średniowieczu. Powiedz mi Henryku jakim cudem, przy posiadaniu elektrowni, kopalni, może nawet przemysłu wydobycia ropy (ejj może jakaś platforma wiertnicza se przetrwała na Morzu Północnym?) mamy się cofnąć do średniowiecza, by za 1000 lat znów osiągnąć renesans?

Cytat: Henryk PrutheniaWybierzemy tą mapę, powinno być spoko, bo to się opiera i o rzeki, i o góry. I ogólnie jest bardzo szczegółowa :)
Myślę, że na podstawie tej mapy powinniśmy określać granice państw - możemy przecież ją przycinać do danych regionów - duży plus to te miniprowincje, które ułatwiają nanoszenie tego wszystkiego.

Cytat: Henryk PrutheniaNo nie ja to wybierałem akurat :P
Aa no okey ;)

Cytat: Henryk PrutheniaDość duży obszar. Początkowo wybrałbym na Twoim miejscu jakiś główny obszar, i jakby było więcej chętnych, to byś musiał z reszty zrezygnować niestety. :<
Wiem. Rezygnuję z całego terytorium Włoch i Argentyny. Co do terytoriów Kanady i USA to doopiszę toto jeszcze, aczkolwiek linia, którą wrzuciłem na stronie drugiej bodajże będzie moim głównym obszarem zainteresowań. Nauczę się w końcu czegoś o dialektach angielskich w Ameryce :D
Polskę (de facto Śląsk, Wielkopolska i Małopolska) biorę. Islandię na chwilę obecną pozwolę sobie jeszcze przytrzymać, ale raczej zwolnię ją.

Cytat: マシオW ogóle może zostaw jakichś Ajnów czy Koreańców na Sachalinie bo tak trochę smutno, że prawie wszyscy Azjaci trafili do piachu. ;-;
Cytat: Henryk PrutheniaZastanawiałem się nad takim żartem, że paru ich przeżyje, i to oni w przyszłości skolonizują Japonię xD
Oj tak ajńska, cyrylicą pisana Japonia to jest coś! <3

Cytat: Henryk PrutheniaDobra, mamy już artykulik.
Teraz, mała instrukcja, co mamy zrobić :)

1) Opisać refugia, to jest miejsca, gdzie przetrwali Wasi ludzie :) Można opisać, jak przebiegała zaraza, co się działo (np. wypadki Białowieskie :) Miszja :) )
2) Zaznaczyć jakie obszary przetrwały na mapie "ludów".
Artykuliku jeszcze nie ogarnąłem. Co do opisów... zląkłem się, że już tyle opisaliście ;.;

Cytat: マシオCzyli mam zmienić na szaro całą Białoruś, Ukrainę i Polskę poza Podlasiem i Śląskiem? (Czy może Pluur woli inaczej historię tych 400 tysięcy przedstawić? :v)
Jeszcze poprawię mapę ;)

Cytat: Henryk PrutheniaStary błąd - trzeba kliknąć F5 ze względu na ciasteczka.
Ja też teraz wprowadzę parę zmian :)
Klikaj sekwencję: F5+ Ctrl

Cytat: Henryk PrutheniaA już miałem nadzieję, że grecy wymrą... ;[
Racja, ci to szczęściarze. Frajerzy, ale szczęściarze...

Cytat: WidsiðEj, a mogę jeszcze wziąć Włochy?
Cytat: WidsiðMogę się też nimi podzielić, zależy mi na Rzymie i Dwóch Sycyliach :)
Bier! Byle Sycylyje zbytnio się nie rozbiegły i nie zrobiły mi nowego HRE (https://en.wikipedia.org/wiki/Holy_Roman_Empire) pod nosem ;)

Cytat: BorlachA, i Bhutan! Jeszcze Azjaci nie zginęli póki Butan żyje!
Ave!

Cytat: マシオW ogóle Henryk orientujesz się może czy prawosławne ludy fińskie mają mszę w cerkwi w swoim języku? Czy i tak są po cerkiewnemu? Bo to informacja, która może mocno wpłynąć na wygląd Karelii. xd
Cytat: Henryk PrutheniaZ tego co wywnioskowałem z szybkiego przejrzenia, to raczej po cerkiewnemu, ale biblię mają po swojemu (nawet na wepski przetłumaczyli, o!).
Wybacz Henryku, że Ci podpieprzam miejsce działania, ale prawosławni coraz rzadziej używają w liturgii języka cerkiewnosłowiańskiego. Poszli za KK i używają miejscowych (w PL ukraiński i polski...) Jak podaje angielska strona wiki (https://en.wikipedia.org/wiki/Finnish_Orthodox_Church):
CytatLanguage: Finnish, Swedish, Russian, Greek
Na Węgrzech, Rumunii, krajach słowiańskich zarzuca się cerkiewnosłowiański kosztem języków narodowych. Możliwe, że nawet w stopniu takim jak my zarzuciliśmy łacinę. Z tego co się orientuje nawet Rosjanie używają już nie cerkiewnosłowiańskiego, a jakiejś archaiczniejszej odmiany rosyjskiego (ruski?) - przynajmniej tak zarzekają się w komentarzach na yt pod różnymi liturgiami...
Przykłady:
Jakaś pieśń po fińsku(?) (https://www.youtube.com/watch?v=gmv0_e4DD7s)
Liturgia w karelskim Monastyrze Wałamskim (https://www.youtube.com/watch?v=IVoCo3Uioz8) co prawda nie po karelsku, ale
Tutaj mamy już liturgię po fińsku w Helsinkach (https://www.youtube.com/watch?v=89zMEXxrhok&feature=youtu.be&t=1h02m45s).
Wg mnie w ramach takiego odcięcia Karelii i napływu z Finlandii można by się pokusić o zkarelyzowanie liturgii :D Moskwa daleko ;) Tym bardziej, że (https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D1%83%D1%81%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B0%D1%8F_%D1%86%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D1%8C)
CytatСинодальный извод церковнославянского языка, ограниченно языки народов России, в зарубежных приходах также на местных языках
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 25, 2017, 00:06:00
Cytat: Pluur w Wrzesień 24, 2017, 23:29:47
Kurwaaaa nie ma cię pół dnia i cztery nowe strony xD
To się akurat na tym forze chwali! :)
Cytat: Pluur w Wrzesień 24, 2017, 23:29:47
Ogólnie zacząłem już szkice nad angielskim i polskim na tamtejszych terenach.
To też się chwali, ale z tym trzeba chwilę poczekać :)))
Ale naprawdę chwilkę, bo zrobię parę myków, które pozwolą nam się wszystkim zająć jak należy :)))
Cytat: Pluur w Wrzesień 24, 2017, 23:29:47
Zastanawiałem się o tym średniowieczu. Powiedz mi Henryku jakim cudem, przy posiadaniu elektrowni, kopalni, może nawet przemysłu wydobycia ropy (ejj może jakaś platforma wiertnicza se przetrwała na Morzu Północnym?) mamy się cofnąć do średniowiecza, by za 1000 lat znów osiągnąć renesans?
Na to odpiszę w drugiej części posta.

Cytat: Pluur w Wrzesień 24, 2017, 23:29:47
Cytat: Henryk PrutheniaWybierzemy tą mapę, powinno być spoko, bo to się opiera i o rzeki, i o góry. I ogólnie jest bardzo szczegółowa :)
Myślę, że na podstawie tej mapy powinniśmy określać granice państw - możemy przecież ją przycinać do danych regionów - duży plus to te miniprowincje, które ułatwiają nanoszenie tego wszystkiego.
Tak, tylko cały problem aktualnie polega na tym, że tej mapy nam wiki nie wyświetli. Możnaby się o nią opierać tu, a tam konwertować, ale z drugiej strony, za dużo z tym roboty. Sądzę, że będziemy ją używać, gdy opiszemy świat po tym tysiącu lat :) I wtedy zrobimy jakąś wspólną mapę świata, i ją jakoś przeedytujemy wspólnie :)

Cytat: Pluur w Wrzesień 24, 2017, 23:29:47
Cytat: Henryk PrutheniaDość duży obszar. Początkowo wybrałbym na Twoim miejscu jakiś główny obszar, i jakby było więcej chętnych, to byś musiał z reszty zrezygnować niestety. :<
Wiem. Rezygnuję z całego terytorium Włoch i Argentyny. Co do terytoriów Kanady i USA to doopiszę toto jeszcze, aczkolwiek linia, którą wrzuciłem na stronie drugiej bodajże będzie moim głównym obszarem zainteresowań. Nauczę się w końcu czegoś o dialektach angielskich w Ameryce :D
Polskę (de facto Śląsk, Wielkopolska i Małopolska) biorę. Islandię na chwilę obecną pozwolę sobie jeszcze przytrzymać, ale raczej zwolnię ją.
To niech i tak będzie. Ciekawie toto będzie wyglądać. I użyłem USA w moim opisie Zarazy, mam nadzieję, że się o to nie obraziłeś :)

Cytat: Pluur w Wrzesień 24, 2017, 23:29:47
Cytat: マシオW ogóle może zostaw jakichś Ajnów czy Koreańców na Sachalinie bo tak trochę smutno, że prawie wszyscy Azjaci trafili do piachu. ;-;
Cytat: Henryk PrutheniaZastanawiałem się nad takim żartem, że paru ich przeżyje, i to oni w przyszłości skolonizują Japonię xD
Oj tak ajńska, cyrylicą pisana Japonia to jest coś! <3
Ależ świat bywa przewrotny! :D
Cytat: Henryk PrutheniaDobra, mamy już artykulik.
Teraz, mała instrukcja, co mamy zrobić :)

1) Opisać refugia, to jest miejsca, gdzie przetrwali Wasi ludzie :) Można opisać, jak przebiegała zaraza, co się działo (np. wypadki Białowieskie :) Miszja :) )
2) Zaznaczyć jakie obszary przetrwały na mapie "ludów".
Artykuliku jeszcze nie ogarnąłem. Co do opisów... zląkłem się, że już tyle opisaliście ;.;
E, akurat trochę wyobraźni i parę minutek :)
Cytat: Pluur w Wrzesień 24, 2017, 23:29:47
Cytat: マシオCzyli mam zmienić na szaro całą Białoruś, Ukrainę i Polskę poza Podlasiem i Śląskiem? (Czy może Pluur woli inaczej historię tych 400 tysięcy przedstawić? :v)
Jeszcze poprawię mapę ;)
Okk. To czekam. Widziałem Twoją edycję, i mam wrażenie, że mocno nachodzisz na Czechy i Słowację :P
Ale nie jestem pewien.
Cytat: Pluur w Wrzesień 24, 2017, 23:29:47
Cytat: Henryk PrutheniaA już miałem nadzieję, że grecy wymrą... ;[
Racja, ci to szczęściarze. Frajerzy, ale szczęściarze...
+10
Cytat: Pluur w Wrzesień 24, 2017, 23:29:47
Cytat: WidsiðEj, a mogę jeszcze wziąć Włochy?
Cytat: WidsiðMogę się też nimi podzielić, zależy mi na Rzymie i Dwóch Sycyliach :)
Bier! Byle Sycylyje zbytnio się nie rozbiegły i nie zrobiły mi nowego HRE (https://en.wikipedia.org/wiki/Holy_Roman_Empire) pod nosem ;)
To teraz czekamy na następny Widsidowy opis :]
Cytat: Pluur w Wrzesień 24, 2017, 23:29:47
Cytat: BorlachA, i Bhutan! Jeszcze Azjaci nie zginęli póki Butan żyje!
Ave!
Królestwo Propan-Bhutanu zawsze na propsie!
Cytat: Pluur w Wrzesień 24, 2017, 23:29:47
Cytat: マシオW ogóle Henryk orientujesz się może czy prawosławne ludy fińskie mają mszę w cerkwi w swoim języku? Czy i tak są po cerkiewnemu? Bo to informacja, która może mocno wpłynąć na wygląd Karelii. xd
Cytat: Henryk PrutheniaZ tego co wywnioskowałem z szybkiego przejrzenia, to raczej po cerkiewnemu, ale biblię mają po swojemu (nawet na wepski przetłumaczyli, o!).
Wybacz Henryku, że Ci podpieprzam miejsce działania, ale prawosławni coraz rzadziej używają w liturgii języka cerkiewnosłowiańskiego. Poszli za KK i używają miejscowych (w PL ukraiński i polski...) Jak podaje angielska strona wiki (https://en.wikipedia.org/wiki/Finnish_Orthodox_Church):
CytatLanguage: Finnish, Swedish, Russian, Greek
Na Węgrzech, Rumunii, krajach słowiańskich zarzuca się cerkiewnosłowiański kosztem języków narodowych. Możliwe, że nawet w stopniu takim jak my zarzuciliśmy łacinę. Z tego co się orientuje nawet Rosjanie używają już nie cerkiewnosłowiańskiego, a jakiejś archaiczniejszej odmiany rosyjskiego (ruski?) - przynajmniej tak zarzekają się w komentarzach na yt pod różnymi liturgiami...
Przykłady:
Jakaś pieśń po fińsku(?) (https://www.youtube.com/watch?v=gmv0_e4DD7s)
Liturgia w karelskim Monastyrze Wałamskim (https://www.youtube.com/watch?v=IVoCo3Uioz8) co prawda nie po karelsku, ale
Tutaj mamy już liturgię po fińsku w Helsinkach (https://www.youtube.com/watch?v=89zMEXxrhok&feature=youtu.be&t=1h02m45s).
Wg mnie w ramach takiego odcięcia Karelii i napływu z Finlandii można by się pokusić o zkarelyzowanie liturgii :D Moskwa daleko ;) Tym bardziej, że (https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D1%83%D1%81%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B0%D1%8F_%D1%86%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D1%8C)
CytatСинодальный извод церковнославянского языка, ограниченно языки народов России, в зарубежных приходах также на местных языках
Dzięki, nie jestem osobą bardzo siedzącą w cerkwi małych narodów!
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 25, 2017, 00:13:54
Co do techniki mam taki oto pomysł: Jak wiadomo, niektóre elementy cywilizacji musiały ulec regresowi. Zanika na pewno powszechny transport, lotnictwo i inne rzeczy, które wymagają udziału wielu gałęzi przemysłu z wielu krajów. Szybko się też pojawią problemy z paliwem.
Ale niektóre rzeczy, jak np. radio etc. będą się miały dobrze. I teoretycznie, ludzie by mogli dość szybko wrócić do "starego" życia, na ile to możliwe - ale wtedy cały świat byłby już nudny - mielibyśmy cyber-obszarników, których półautomatyczne pola ciągną się setkami kilometrów...

I mam w związku z tym taki pomysł: co Wy na to, by posiadania znajomości technicznych zaczęłoby być elitarne? Nie każdy znałby się jak naprawiać i wytwarzać prąd, i zaczęłyby się wytwarzać jakieś grupy osób, które znają się na elektronice, i nie przekazują tej wiedzy. Miałoby to tłumaczyć zastój. Inną rzeczą tłumaczącą zastój jest oczywiście małą ilość specjalistów (jak i ludzi... tak ogólnie...), oraz brak wielu surowców.
I mogłoby to dać też ciekawe efekty - w takich Borlachowych Indiach, gdzie dajmy na to, odtworzył się system kastowy, kasta elektryków mogłaby trząść całym krajem (albo lepiej - wiele walczących ze sobą takich grup, o!)

Jest to bardzo naiwne i nieprawdopodobne, no ale tu chodzi o zabawę, a nie o strogą analizę tego, jakby zachowała się ludzkość po apokalipsie.

Pomysł pozostaje tutaj, i naprawdę chętny jestem wysłuchać waszych opinij na ten temat - jak mówiłem, jest to rzecz, którą musimy przedyskutować! :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 00:14:58
CytatTo się akurat na tym forze chwali! :)
Ano wiem ;) Cieszy mnie to w sumie.

CytatTo też się chwali, ale z tym trzeba chwilę poczekać :)))
Ale naprawdę chwilkę, bo zrobię parę myków, które pozwolą nam się wszystkim zająć jak należy :)))
Wolę mieć już jakieś zręby. Te dialekty amerykańskie są pojebane. A zapisy tamtejszych samogłosek jeszcze bardziej. Serio odróżniają oni to? XD Bo mam wrażenie, że nie...

CytatNa to odpiszę w drugiej części posta.
Czekam!

CytatTak, tylko cały problem aktualnie polega na tym, że tej mapy nam wiki nie wyświetli. Możnaby się o nią opierać tu, a tam konwertować, ale z drugiej strony, za dużo z tym roboty. Sądzę, że będziemy ją używać, gdy opiszemy świat po tym tysiącu lat :) I wtedy zrobimy jakąś wspólną mapę świata, i ją jakoś przeedytujemy wspólnie :)
Ok. Będziemy myśleć.

CytatTo niech i tak będzie. Ciekawie toto będzie wyglądać. I użyłem USA w moim opisie Zarazy, mam nadzieję, że się o to nie obraziłeś :)
Tzn? Szczerze mówiąc to najbardziej mnie interesuje Nowa Anglia oraz przyległości (Z NY włącznie).

CytatE, akurat trochę wyobraźni i parę minutek :)
OK!

CytatOkk. To czekam. Widziałem Twoją edycję, i mam wrażenie, że mocno nachodzisz na Czechy i Słowację :P
Ale nie jestem pewien.
Racja... Jutro poprawię.

CytatDzięki, nie jestem osobą bardzo siedzącą w cerkwi małych narodów!
Ja jakoś mam sympatię wobec cerkwi - ta muzyka <3
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 25, 2017, 00:17:41
Drugim powodem do zastoju może być też religia. ;P Ludzie zwyczajnie mogą się bać przywrócić cywilizację pamiętając dawną zarazę i utożsamiając ją jako karę za nadmierny egoizm i wykorzystywanie ziemi. Choćby moi Lićwini będą uważać, że zaraza nadeszła z powodu wykorzystywania natury i będą uznawać wykorzystywanie jej za najgorsze zło świata dzięki czemu tak szybko się technologicznie nie podniosą.
Problemem jest tylko, że mimo wszystko wiele miast pozostanie w dobrym stanie. Może dodajmy jakieś katastrofy ekologiczne w stylu tornad czy trzęsień ziemi, które większość miast dość mocno poniszczą? :v
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 25, 2017, 00:19:05
Cytat: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 00:14:58
CytatTo się akurat na tym forze chwali! :)
Ano wiem ;) Cieszy mnie to w sumie.
I mię takoż :)
Cytat: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 00:14:58
CytatTo też się chwali, ale z tym trzeba chwilę poczekać :)))
Ale naprawdę chwilkę, bo zrobię parę myków, które pozwolą nam się wszystkim zająć jak należy :)))
Wolę mieć już jakieś zręby. Te dialekty amerykańskie są pojebane. A zapisy tamtejszych samogłosek jeszcze bardziej. Serio odróżniają oni to? XD Bo mam wrażenie, że nie...
Ty właśnie możesz sprawić, że nie będą :D :P
To jak coś, to zaraz jakoś pomyślę, byś miał to gdzie wrzucić :)
Cytat: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 00:14:58
CytatNa to odpiszę w drugiej części posta.
Czekam!
Gemacht!
Cytat: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 00:14:58
CytatTak, tylko cały problem aktualnie polega na tym, że tej mapy nam wiki nie wyświetli. Możnaby się o nią opierać tu, a tam konwertować, ale z drugiej strony, za dużo z tym roboty. Sądzę, że będziemy ją używać, gdy opiszemy świat po tym tysiącu lat :) I wtedy zrobimy jakąś wspólną mapę świata, i ją jakoś przeedytujemy wspólnie :)
Ok. Będziemy myśleć.
Ano, trza!
Cytat: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 00:14:58
CytatTo niech i tak będzie. Ciekawie toto będzie wyglądać. I użyłem USA w moim opisie Zarazy, mam nadzieję, że się o to nie obraziłeś :)
Tzn? Szczerze mówiąc to najbardziej mnie interesuje Nowa Anglia oraz przyległości (Z NY włącznie).
W poście o historii Zarazy w Rosji opisałem współpracę Amerycko-Ruską (i z Unią, póki ta była...) w zwalczaniu Zarazy :)
Cytat: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 00:14:58
CytatE, akurat trochę wyobraźni i parę minutek :)
OK!
To czekamo!
Cytat: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 00:14:58
CytatOkk. To czekam. Widziałem Twoją edycję, i mam wrażenie, że mocno nachodzisz na Czechy i Słowację :P
Ale nie jestem pewien.
Racja... Jutro poprawię.
Takoż!
Cytat: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 00:14:58
CytatDzięki, nie jestem osobą bardzo siedzącą w cerkwi małych narodów!
Ja jakoś mam sympatię wobec cerkwi - ta muzyka <3
Ano, to prawda. W ogóle Cerkiew fajnie się teraz w Rosji trzyma i odradza - jak się patrzy na to, o jakie rzeczy się Cerkiew w Rosji czepia (Co by było w 1980?! Przecież to prawie wczoraj!), to jest to naprawdę fajny proces :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 25, 2017, 00:20:54
Cytat: マシオ w Wrzesień 25, 2017, 00:17:41
Drugim powodem do zastoju może być też religia. ;P Ludzie zwyczajnie mogą się bać przywrócić cywilizację pamiętając dawną zarazę i utożsamiając ją jako karę za nadmierny egoizm i wykorzystywanie ziemi. Choćby moi Lićwini będą uważać, że zaraza nadeszła z powodu wykorzystywania natury i będą uznawać wykorzystywanie jej za najgorsze zło świata dzięki czemu tak szybko się technologicznie nie podniosą.
Problemem jest tylko, że mimo wszystko wiele miast pozostanie w dobrym stanie. Może dodajmy jakieś katastrofy ekologiczne w stylu tornad czy trzęsień ziemi, które większość miast dość mocno poniszczą? :v
No nie, miasta szybko zaczną niszczeć. W okolicy mam parę starszych budynków, i wiem jak się one zmieniały na przestrzeni wielu lat. Po niektórych nie ma już śladu. Budynki zaczną się pod sobą zawalać, dodajmy do tego jeszcze na pewno pożary... Nie będzie na pewno się wchodziło do pięknych domów, które wyglądają jakby ktoś je wczoraj dopiero opuścił...
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Wrzesień 25, 2017, 00:24:19
CytatI mam w związku z tym taki pomysł: co Wy na to, by posiadania znajomości technicznych zaczęłoby być elitarne?
Henryk, zaczynam się zastanawiać czy nie podkradasz mi pomysłów XD Jakiś podsłuch czy co? xd

Mniej więcej dokładnie to samo mam w planach odnośnie nowego imperium Persów - powstanie specjalna, elitarna organizacja/zakon zwana Strażnikami Wiedzy. I żeby nie było, będą zbierać wszelkie artefakty i technologie z czasów przed Zarazą, będą je nawet badać i rozwijać, ale ich użycie będzie w większości ograniczone do elity.
I czemu nie, ten pomysł z kastami w Indiach też mi się podoba
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Widsið w Wrzesień 25, 2017, 00:31:27
Cytat: Kazimierz w Wrzesień 24, 2017, 19:49:46
 • Duża część przeżyłych Słowian południowych (ok. 800 tys.) jednoczy się i współpracuje ze sobą w obliczu katastrofy, dzięki czemu kończą się wszelkie konflikty etniczne
 • W przyszłości stworzą oni jedno państwo, a ich język będzie mieszanką ich obecnych mów i będzie posiadał większość cech bałkańskiej ligi językowej
Biorąc pod uwagę rozczłonkowanie lokalnej "cywilizacji" i tendencję do czystek "etnicznych", brzmi to jak rozwiązanie typu deus ex machina.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 25, 2017, 00:38:05
Cytat: Widsið w Wrzesień 25, 2017, 00:31:27
Cytat: Kazimierz w Wrzesień 24, 2017, 19:49:46
 • Duża część przeżyłych Słowian południowych (ok. 800 tys.) jednoczy się i współpracuje ze sobą w obliczu katastrofy, dzięki czemu kończą się wszelkie konflikty etniczne
 • W przyszłości stworzą oni jedno państwo, a ich język będzie mieszanką ich obecnych mów i będzie posiadał większość cech bałkańskiej ligi językowej
Biorąc pod uwagę rozczłonkowanie lokalnej "cywilizacji" i tendencję do czystek "etnicznych", brzmi to jak rozwiązanie typu deus ex machina.
Trochę racji masz, ale jeżeli znajdziemy kogoś ala Tito, to kto wie. Zresztą, poczekamy na szczegóły. Sam jestem ciekaw tego rozwiązania :)

Cytat: Borlach w Wrzesień 25, 2017, 00:24:19
CytatI mam w związku z tym taki pomysł: co Wy na to, by posiadania znajomości technicznych zaczęłoby być elitarne?
Henryk, zaczynam się zastanawiać czy nie podkradasz mi pomysłów XD Jakiś podsłuch czy co? xd
Ćsiiiiii!!!

Cytat: Borlach w Wrzesień 25, 2017, 00:24:19
Mniej więcej dokładnie to samo mam w planach odnośnie nowego imperium Persów - powstanie specjalna, elitarna organizacja/zakon zwana Strażnikami Wiedzy. I żeby nie było, będą zbierać wszelkie artefakty i technologie z czasów przed Zarazą, będą je nawet badać i rozwijać, ale ich użycie będzie w większości ograniczone do elity.
O, fajnie toto może wyglądać w praktyce. Czekam!

Cytat: Borlach w Wrzesień 25, 2017, 00:24:19
I czemu nie, ten pomysł z kastami w Indiach też mi się podoba
Rzuciłem go jako zobrazowanie mojego zamysłu jeno :)
http://jezykotw.webd.pl/wiki/Zaraza
Dodałem też dodatkowo zarys tego, jak będą wyglądały następne etapy. Jest to zrobione oczywiście dla osób niecierpliwych, lub tych, którzy po prostu mają już jakieś koncepty i chcą je opisywać :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Wrzesień 25, 2017, 17:23:51
Tamtego dnia upadła Islamska Republika Iranu

Iran był jednym z pierwszych państw na Bliskim Wschodzie w które uderzyła Zaraza. Zaczęło się niewinnie, od spotkania z przedstawicielami Chin na temat rozwoju irańskiego programu rakietowego i atomowego. Następnego ranka jednego z chińskich delegatów znaleziono martwego w jego pokoju hotelowym, leżącego w zastygłej kałuży krwi, pozbawionego jednak żadnych widocznych ran. Natychmiast wszczęto śledztwo, a sprawę zatuszowano by nie wyciekła do opinii publicznej. W nocy tego samego dnia przedstawiciele Chin opuścili teren kraju.

Życie toczyło się dalej, aż kilka tygodni później chore osoby zaczęły masowo zgłaszać się do teherańskich szpitali, szybko pojawiły się również pierwsze ofiary śmiertelne. Diagnoza - ta sama tajemnicza choroba która pustoszyła już w tym momencie Chiny. Rząd natychmiast ogłosił kwarantannę w poszczególnych dzielnicach, a wkrótce potem w całej stolicy. Było już jednak za późno, doniesienia o pojawieniu się Zarazy zaczęto odbierać z sąsiednich ostanów Qom, Alborz i Semnan. Wprowadzono stan wyjątkowy na terenie całego kraju.

Początkowo wysiłki mające powstrzymać rozprzestrzenianie się plagi przynosiły rezultaty, akcja była skoordynowana a główne ogniska Zarazy zostały odcięte. Szybko jednak przypadki zachorowań pojawiły się również pośród najwyższych oficerów i urzędników państwowych, przebywających w odciętych dzielnicach stolicy. Kilka bogatych rodzin teherańskiej elity spanikowało i wbrew zakazom władzy spróbowało wydostać się z odciętego miasta, za pomocą łapówek i swoich koneksji. Wielu uciekło na północ, do położonej na wybrzeżu Morza Kaspijskiego i odciętej od reszty kraju Górami Elbruz prowincji Mazandaran, gdzie liczyli na przeczekanie najgorszego. Okazało się jednak, że jedynie przywlekli Zarazę ze sobą.

Walka trwała, w akcie desperacji Iran nawiązał nawet współpracę z USA nad wynalezieniem leku. Osoby próbujące wydostać się z odseparowanych stref były eliminowane, a uwięzionym zsyłano zapasy i zaopatrzenie. Było to jednak na nic, w ciągu kilku kolejnych dni ogłoszono śmierć Ajatollaha Alego Chamenejego, wkrótce potem zmarł Prezydent Hasan Rouhani. Tamtego dnia upadła Islamska Republika Iranu. Struktury państwowe załamały się, a kraj pozbawiony przywództwa popadł w chaos. Wielu ludzi wydostało się z odciętych stref, uciekając przed Zarazą, przenosząc ją razem ze sobą.

W dzień po ogłoszeni śmierci Prezydenta, stary pasterz z Mazandaranu oznajmił, iż przyśnił mu się Bóg i nakazał mu poprowadzić ludzi w góry, gdyż tylko w ten sposób zdołają się ocalić przed końcem świata. Zebrał około 3 tysiące osób z kilku okolicznych wiosek i poprowadził ich do trudno dostępnych górskich jaskiń. Zaraza szalała już w tym czasie w większości kurortów i miast na wybrzeżu, gdy jednak dotarła do wiosek u podnóża gór, wiele z nich okazało się pustych.

O ile większość Iranu pogrążyła się w całkowitej anarchii po śmierci przedstawicieli rządu i wojskowych, miasta Jazd i Kerman były wyjątkami. Pomimo szalejącej paniki i pierwszych przypadków zgonów na obrzeżach, regionalnej władzy udało się zachować zimną krew i utrzymać względny porządek i kwarantannę, co było po części spowodowane również położeniem miast w jednych z najbardziej niedostępnych i odizolowanych regionach kraju. Oba miasta utrzymywały także łączność radiową z wieloma innymi ocalałymi, zarówno w Iranie jak i za granicą, jednak wraz z upływem czasu coraz więcej odbiorników milkło, aż do momentu gdy nie odbierał nikt prócz nich samych.

Sytuacja stawała się coraz bardziej beznadziejna, o wiele gorzej było jednak w Kermanie, gdzie wielu ludzi zachorowało i zmarło z powodu zatrucia źródeł wody martwymi ciałami. W Jazdzie wybuchł natomiast konflikt na tle religijnym, gdy kapłani zoroastryjskiej świątyni ognia zaczęli zapraszać do siebie i udzielać schronienia mieszkańcom miasta, w większości muzułmanom, co nie spodobało się mułłom. Kapłan zoroastryjski i mułła wdali się w publiczną dyskusję, która wkrótce przerodziła się w otwartą kłótnię. Mułła poprowadził część ludzi ze sobą przez odcięte Stare Miasto, na drugą stronę, do Meczetu Jameh, podczas gdy reszta została w Świątyni Ognia. Gdy przez kilka kolejnych dni nie było żadnego kontaktu ze strony ludzi którzy poszli do Meczetu Jameh, wysłano tam kilku śmiałków by sprawdzić co się stało. Wszyscy leżeli martwi na posadzce Meczetu. Podkopało to opinie wielu ludzi o mułłach, wzmacniając tym samym pozycje zoroastrian. Wieść o tym wydarzeniu dotarła również przez radio do Kermanu, gdzie wielu ludzi w przypływie desperackiej nadziei również udało się do świątyń ognia, licząc że może to starożytna wiara przodków cali im życie.

Pomoc nadeszła kilka dni po tym wydarzeniu. Operatorzy radia w Jazdzie odebrali komunikat od naukowców, twierdzących że udało się wynaleźć lek. Następnego wieczoru samoloty zrzuciły lekarstwa a kilkanaście minut później dotarły nad Kerman.

Zarazę w Jazdzie przeżyło 185 tyś osób, w Kermanie 17 tyś a w Mazandaranie 3 tyś.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 25, 2017, 17:32:25
Heh, jeszcze niedawno Islam dominował, a teraz coraz bardziej wygląda na zagrożony wyginięciem. xd
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 25, 2017, 17:38:43
Ciekawie, ciekawie, świetna robota!
Tylko czekać na więcej!

Widziałem, że Widsid też nie próżnował :)

Pluur, jak tam mapa i wszystko w ogóle? :P
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Wrzesień 25, 2017, 17:56:41
CytatHeh, jeszcze niedawno Islam dominował, a teraz coraz bardziej wygląda na zagrożony wyginięciem. xd
A w Polsce wpływy zyskali rodzimowiercy. Czyżby świat wracał do korzeni? :P

Ale w Arabii chyba się jeszcze ktoś ostał, więc może Islam zrobi jeszcze comeback? Kto wie
CytatCiekawie, ciekawie, świetna robota!
Tylko czekać na więcej!
A dziękować, dziękować XD
O ile mam już w głowie całkiem zaawansowany plan dla Jazdu i Kermanu, i jakiś zalążek dla Bhutanu, to wciąż zastanawiam się co by tu wymyślić Hindusom.

W właśnie, co zrobimy z tymi terenami które zostały, bo takich trochę jest. Południe Indii, Madagaskar, Arabia, Ameryka Południowa. Kto je weźmie? Dzielimy się między sobą, czy jeszcze kogoś rekrutujemy do uczestnictwa?
Bo raczej nie ruszymy z tym dalej póki wszystkie ziemie nie zostaną znacjonalizowane rozdzielone
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 25, 2017, 18:01:33
Cytat: Borlach w Wrzesień 25, 2017, 17:56:41
CytatHeh, jeszcze niedawno Islam dominował, a teraz coraz bardziej wygląda na zagrożony wyginięciem. xd
A w Polsce wpływy zyskali rodzimowiercy. Czyżby świat wracał do korzeni? :P

Ale w Arabii chyba się jeszcze ktoś ostał, więc może Islam zrobi jeszcze comeback? Kto wie
Czułem się w obowiązku jakoś utrzymać równowagę skoro umarła cała Azja - de facto współczesne centrum pogaństwa. :v
Szkoda w ogóle, że w Arabii nie ma szans na przedislamski kult kamieni ;-; Islam się tam twardo zakorzenił, a ciekawe były ichnie wiary z czasów "ciemności". xd Z tego co kojarzę chyba zahaczało nawet o matriarchat, no w każdym razie pozycja kobiet była dużo większa niż obecnie.
Cytat: Borlach w Wrzesień 25, 2017, 17:56:41
CytatCiekawie, ciekawie, świetna robota!
Tylko czekać na więcej!
A dziękować, dziękować XD
O ile mam już w głowie całkiem zaawansowany plan dla Jazdu i Kermanu, i jakiś zalążek dla Bhutanu, to wciąż zastanawiam się co by tu wymyślić Hindusom.

W właśnie, co zrobimy z tymi terenami które zostały, bo takich trochę jest. Południe Indii, Madagaskar, Arabia, Ameryka Południowa. Kto je weźmie? Dzielimy się między sobą, czy jeszcze kogoś rekrutujemy do uczestnictwa?
Bo raczej nie ruszymy z tym dalej póki wszystkie ziemie nie zostaną znacjonalizowane rozdzielone
E, no zawsze może ktoś jeszcze dojść później, nie? Najwyżej się póki co tamtych terenów nie opisze ino potem się te opisy dorobi. :v

W ogóle co do tej mapy Pluura to może po prostu ją podzielmy na kawałki np. Jewropę, Azję, Afrykę itp? Chyba wtedy nie będzie za duża? (Tak samo możesz zrobić z tą mapą Ziemli Henryku coś tak biadolił, że jej się nigdzie wstawić nie da. :v Lepsza mapa w kawałkach niż żadna.)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Kazimierz w Wrzesień 25, 2017, 18:02:04
Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 25, 2017, 00:38:05
Cytat: Widsið w Wrzesień 25, 2017, 00:31:27
Cytat: Kazimierz w Wrzesień 24, 2017, 19:49:46
 • Duża część przeżyłych Słowian południowych (ok. 800 tys.) jednoczy się i współpracuje ze sobą w obliczu katastrofy, dzięki czemu kończą się wszelkie konflikty etniczne
 • W przyszłości stworzą oni jedno państwo, a ich język będzie mieszanką ich obecnych mów i będzie posiadał większość cech bałkańskiej ligi językowej
Biorąc pod uwagę rozczłonkowanie lokalnej "cywilizacji" i tendencję do czystek "etnicznych", brzmi to jak rozwiązanie typu deus ex machina.
Trochę racji masz, ale jeżeli znajdziemy kogoś ala Tito, to kto wie. Zresztą, poczekamy na szczegóły. Sam jestem ciekaw tego rozwiązania :)
Właśnie już pod koniec zarazy znalazł się charyzmatyczny przywódca, który w w wygłoszonym później przemówieniu uświadomił Bałkańczykom, że ich przetrwanie zależy od zjednoczenia i wspólnej pracy, że wszyscy niezależnie od narodowości i wyznania muszą współpracować i nie można zaprzepaścić szansy na odbudowę cywilizacji. Oczywiście nie wszyscy się z nim zgodzili, ale o tym później.

Cytat: マシオ w Wrzesień 25, 2017, 17:32:25
Heh, jeszcze niedawno Islam dominował, a teraz coraz bardziej wygląda na zagrożony wyginięciem. xd
No, ale przynajmniej w Albanii przetrwa  :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Wrzesień 25, 2017, 21:41:41
Jeśli nit nie ma nic przeciw to zagarnę sobie też prócz Bhutanu Propan Nepal. I wybrzeże Maharasztry, tam przy Bombaju. Ktoś musi w końcu ocalić te wszystkie Bollywoodzkie filmy 
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 25, 2017, 21:51:38
Oj tak hinduskie dramy są genialne. XD Nawet rozważałem naukę hindi by je zrozumieć ale póki co czasu ni ma. Może kiedyś. :< Choć i bez znajomości języka wciąż mocno bawią. xD
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 25, 2017, 22:10:53
Bierzta co chceta!
A co do obszarów, których nikt nie będzie chciał, to zawsze można je wymrzeć... Choć w przypadku Papui to starczy by ludzie ze środka wyspy zjedli ludzi z wnętrza wyspy.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 22:26:19
Cytat: Henryk PrutheniaChoć w przypadku Papui to starczy by ludzie ze środka wyspy zjedli ludzi z wnętrza wyspy.
No i gitara :D

Cytat: マシオHeh, jeszcze niedawno Islam dominował, a teraz coraz bardziej wygląda na zagrożony wyginięciem. xd
Ejjj właśnie, co z Tatarami na Białorusi Podlasiu? Wilamowski język przetrwał  ::-)

Cytat: マシオW ogóle co do tej mapy Pluura to może po prostu ją podzielmy na kawałki np. Jewropę, Azję, Afrykę itp? Chyba wtedy nie będzie za duża? (Tak samo możesz zrobić z tą mapą Ziemli Henryku coś tak biadolił, że jej się nigdzie wstawić nie da. :v Lepsza mapa w kawałkach niż żadna.)
Otóż to!

Cytat: Henryk PrutheniaCo do techniki mam taki oto pomysł: Jak wiadomo, niektóre elementy cywilizacji musiały ulec regresowi. Zanika na pewno powszechny transport, lotnictwo i inne rzeczy, które wymagają udziału wielu gałęzi przemysłu z wielu krajów. Szybko się też pojawią problemy z paliwem.
Ale niektóre rzeczy, jak np. radio etc. będą się miały dobrze. I teoretycznie, ludzie by mogli dość szybko wrócić do "starego" życia, na ile to możliwe - ale wtedy cały świat byłby już nudny - mielibyśmy cyber-obszarników, których półautomatyczne pola ciągną się setkami kilometrów...
I mam w związku z tym taki pomysł: co Wy na to, by posiadania znajomości technicznych zaczęłoby być elitarne? Nie każdy znałby się jak naprawiać i wytwarzać prąd, i zaczęłyby się wytwarzać jakieś grupy osób, które znają się na elektronice, i nie przekazują tej wiedzy. Miałoby to tłumaczyć zastój. Inną rzeczą tłumaczącą zastój jest oczywiście małą ilość specjalistów (jak i ludzi... tak ogólnie...), oraz brak wielu surowców.
I mogłoby to dać też ciekawe efekty - w takich Borlachowych Indiach, gdzie dajmy na to, odtworzył się system kastowy, kasta elektryków mogłaby trząść całym krajem (albo lepiej - wiele walczących ze sobą takich grup, o!)

Jest to bardzo naiwne i nieprawdopodobne, no ale tu chodzi o zabawę, a nie o strogą analizę tego, jakby zachowała się ludzkość po apokalipsie.

Pomysł pozostaje tutaj, i naprawdę chętny jestem wysłuchać waszych opinij na ten temat - jak mówiłem, jest to rzecz, którą musimy przedyskutować! :)
Może marudzę, ale może określmy gałęzie gospodarki (dokładnie - będzie łatwiej), które się załamały całkowicie. Zgodzę się, że transport (embargo na transport w czasie epidemii), pewnie też bardziej zaawansowane fabryki, w tym prądu (atom?). System walutowy możliwe, że się zapadły w wielu miejscach na świecie. Co z energetyką? Gazem z Rosji? Co z węglem? (Czy przy ograniczeniu dostarczenia prądu, wody oraz powietrza byłoby fedrowanie na głębokościach?) Co do elektroniki to powinniśmy ustalić do którego miejsca się cofnęła (bo wątpię, że w takiej sytuacji wegetowała na poziomie AD 2017). Internet? Nawet jakieś stare sieci wojskowe? Radary? Światłowody na dnie Atlantyku? Co z arsenałami jądrowymi?
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Kazimierz w Wrzesień 25, 2017, 22:26:51
Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 25, 2017, 22:10:53
Bierzta co chceta!
A co do obszarów, których nikt nie będzie chciał, to zawsze można je wymrzeć... Choć w przypadku Papui to starczy by ludzie ze środka wyspy zjedli ludzi z wnętrza wyspy.
Czyli żeby stali się kanibalami? xD
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 22:28:11
Cytat: Kazimierz w Wrzesień 25, 2017, 22:26:51
Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 25, 2017, 22:10:53
Bierzta co chceta!
A co do obszarów, których nikt nie będzie chciał, to zawsze można je wymrzeć... Choć w przypadku Papui to starczy by ludzie ze środka wyspy zjedli ludzi z wnętrza wyspy.
Czyli żeby stali się kanibalami? xD
A oni w ogóle przestali nimi być?
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 25, 2017, 22:34:29
Cytat: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 22:26:19
Cytat: マシオHeh, jeszcze niedawno Islam dominował, a teraz coraz bardziej wygląda na zagrożony wyginięciem. xd
Ejjj właśnie, co z Tatarami na Białorusi Podlasiu? Wilamowski język przetrwał  ::-)
Umarli albo ewentualnie zasymilowali się. :v Nie wydaje mi się by tatarski z Podlasia jakoś bardzo się różnił od tego z Rosji i i tak prawie nikt z tych Tatarów teraz go nie używa. Generalnie zostawienie muzułmanów na Podlasiu byłoby bez sensu. Pisałem przecież, że przeżyli tylko ludzie będący w puszczy, która okazała się naturalną ochroną przed zarazą w wyniku czego każdy nawrócił się na wiarę rodzimą. Istnienie muzułmanów załamałoby całkowicie tę tezę. Wciąż masz Tatarów w Rosji koło Udmurcji. ;)

W ogóle Pluur opisałeś w końcu tę historię twojej części Polski? Jak nie to choć powiedz czy napiszesz jakąś nową czy zostajesz przy tym co ja na szybko dla Śląska wcześniej napisałem. :v
Cytat: Kazimierz w Wrzesień 25, 2017, 22:26:51
Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 25, 2017, 22:10:53
Bierzta co chceta!
A co do obszarów, których nikt nie będzie chciał, to zawsze można je wymrzeć... Choć w przypadku Papui to starczy by ludzie ze środka wyspy zjedli ludzi z wnętrza wyspy.
Czyli żeby stali się kanibalami? xD
Ale dużo prymitywnych ludów z dżungli uprawia kanibalizm, preca. :v
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 22:41:31
CytatUmarli albo ewentualnie zasymilowali się. :v Nie wydaje mi się by tatarski z Podlasia jakoś bardzo się różnił od tego z Rosji i i tak prawie nikt z tych Tatarów teraz go nie używa. Generalnie zostawienie muzułmanów na Podlasiu byłoby bez sensu. Pisałem przecież, że przeżyli tylko ludzie będący w puszczy, która okazała się naturalną ochroną przed zarazą w wyniku czego każdy nawrócił się na wiarę rodzimą. Istnienie muzułmanów załamałoby całkowicie tę tezę. Wciąż masz Tatarów w Rosji koło Udmurcji. ;)

W ogóle Pluur opisałeś w końcu tę historię twojej części Polski? Jak nie to choć powiedz czy napiszesz jakąś nową czy zostajesz przy tym co ja na szybko dla Śląska wcześniej napisałem. :v
Cytat: Kazimierz w 25 wrzesień 2017, 22:26:51
Szkoda ich, no ale cóż! Żyje się dalej.
Już wybrałem powiaty, gdzie przetrwano. Opiszę później, bo mam dopiero podstawy:
Biedroń, przedsoborowa Msza trydencka, Jezus ze Świebodzina.
Czy Polacy są podzieleni jeszcze bardziej?

CytatAle dużo prymitywnych ludów z dżungli uprawia kanibalizm, preca. :v
Gospodi pomyłuj!
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 25, 2017, 22:44:02
Cytat: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 22:41:31
Szkoda ich, no ale cóż! Żyje się dalej.
Już wybrałem powiaty, gdzie przetrwano. Opiszę później, bo mam dopiero podstawy:
Biedroń, przedsoborowa Msza trydencka, Jezus ze Świebodzina.
Czy Polacy są podzieleni jeszcze bardziej?
Akurat w Polszy żeś musiał zostawić homoseksualizm. D: No cóż trudno. xD Ten Jezus będzie jakimś szczególnym miejscem kultu? XD
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 22:46:31
Cytat: マシオ w Wrzesień 25, 2017, 22:44:02
Cytat: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 22:41:31
Szkoda ich, no ale cóż! Żyje się dalej.
Już wybrałem powiaty, gdzie przetrwano. Opiszę później, bo mam dopiero podstawy:
Biedroń, przedsoborowa Msza trydencka, Jezus ze Świebodzina.
Czy Polacy są podzieleni jeszcze bardziej?
Akurat w Polszy żeś musiał zostawić homoseksualizm. D: No cóż trudno. xD Ten Jezus będzie jakimś szczególnym miejscem kultu? XD
Muss sein! Myślę nad jakąś zapaleńczą sektą, taki Toruń do sześcianu.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 25, 2017, 22:46:50
Oby tylko mi krucjaty nie zrobili. :(
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 22:51:07
Cytat: マシオ w Wrzesień 25, 2017, 22:46:50
Oby tylko mi krucjaty nie zrobili. :(
Planuję wymrzeć ich - w końcu będą to głównie dewotki po 60, które nie będą się miały jak rozmnażać. Co do powstającego nurtu trydnecko-liberalnego(?) to, Widsiðie! papież przeżył?
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 25, 2017, 22:52:10
Cytat: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 22:26:19
Cytat: Henryk PrutheniaCo do techniki mam taki oto pomysł: Jak wiadomo, niektóre elementy cywilizacji musiały ulec regresowi. Zanika na pewno powszechny transport, lotnictwo i inne rzeczy, które wymagają udziału wielu gałęzi przemysłu z wielu krajów. Szybko się też pojawią problemy z paliwem.
Ale niektóre rzeczy, jak np. radio etc. będą się miały dobrze. I teoretycznie, ludzie by mogli dość szybko wrócić do "starego" życia, na ile to możliwe - ale wtedy cały świat byłby już nudny - mielibyśmy cyber-obszarników, których półautomatyczne pola ciągną się setkami kilometrów...
I mam w związku z tym taki pomysł: co Wy na to, by posiadania znajomości technicznych zaczęłoby być elitarne? Nie każdy znałby się jak naprawiać i wytwarzać prąd, i zaczęłyby się wytwarzać jakieś grupy osób, które znają się na elektronice, i nie przekazują tej wiedzy. Miałoby to tłumaczyć zastój. Inną rzeczą tłumaczącą zastój jest oczywiście małą ilość specjalistów (jak i ludzi... tak ogólnie...), oraz brak wielu surowców.
I mogłoby to dać też ciekawe efekty - w takich Borlachowych Indiach, gdzie dajmy na to, odtworzył się system kastowy, kasta elektryków mogłaby trząść całym krajem (albo lepiej - wiele walczących ze sobą takich grup, o!)

Jest to bardzo naiwne i nieprawdopodobne, no ale tu chodzi o zabawę, a nie o strogą analizę tego, jakby zachowała się ludzkość po apokalipsie.

Pomysł pozostaje tutaj, i naprawdę chętny jestem wysłuchać waszych opinij na ten temat - jak mówiłem, jest to rzecz, którą musimy przedyskutować! :)
Może marudzę, ale może określmy gałęzie gospodarki (dokładnie - będzie łatwiej), które się załamały całkowicie. Zgodzę się, że transport (embargo na transport w czasie epidemii), pewnie też bardziej zaawansowane fabryki, w tym prądu (atom?). System walutowy możliwe, że się zapadły w wielu miejscach na świecie. Co z energetyką? Gazem z Rosji? Co z węglem? (Czy przy ograniczeniu dostarczenia prądu, wody oraz powietrza byłoby fedrowanie na głębokościach?) Co do elektroniki to powinniśmy ustalić do którego miejsca się cofnęła (bo wątpię, że w takiej sytuacji wegetowała na poziomie AD 2017). Internet? Nawet jakieś stare sieci wojskowe? Radary? Światłowody na dnie Atlantyku? Co z arsenałami jądrowymi?
Elektrownie atomowe będą na pewno wyłączane w czasie Zarazy. Co do zakazu poruszania się, to nie usuwa to pociągów, samolotów, czy samochodów. Problemem będzie paliwo - choć wiadomo, łada pojedzie i na oleju rzepakowym ;] Co do systemu walutowego, to akurat brak dodruku pomoże, a nie przeszkodzi systemom finansowym, no, ale sądzę, że nie wiem, WYMARCIA 7 MILIARDÓW LUDZI BĘDZIE JEDNAK TROCHĘ BARDZIEJ WPŁYWAŁO NA ICH ŻYCIE NIŻ DOLCE xDDDD. Sądzę, że nie musimy tego ustalać - w każdym regionie będzie inaczej. I tak nie będzie teraz większych podbojów, ludzikowie mają przetrwać! Będzie na pewno radio i to dość powszechne.

Inną sprawą jest to, by ustalić, jak będą się rozwijali ludzie przez kolejny 1000 lat. Bo etap 50 lat będzie raczej nie za bardzo innowacyjny, bo za mało specjalistów. Na pewno będzie dużo samouków i ciekawych praktycznych wynalazków ze złomowisk :)

Ale co sprawi, że ludzie nie ruszą naprzód i, powiedzmy, po stu latach nie polecą w kosmosy i inne takie?

Ogólnie fajnie byłoby znaleźć jakieś ogólnie przyjęte rozwiązanie, w wyniku którego:
1) Ludzkość w ciągu tego tysiąca lat nie rozwinie ani lotów w kosmos, ani atomu
2) Nie zostanie przywrócona powszechna automatyzacja.
To trzeba jakoś obgadać, bo inaczej zabawa będzie nudna. A tu mamy się bawić! :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 25, 2017, 22:52:44
Cytat: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 22:51:07
Cytat: マシオ w Wrzesień 25, 2017, 22:46:50
Oby tylko mi krucjaty nie zrobili. :(
Planuję wymrzeć ich - w końcu będą to głównie dewotki po 60, które nie będą się miały jak rozmnażać. Co do powstającego nurtu trydnecko-liberalnego(?) to, Widsiðie! papież przeżył?
Ale przecież mogą się odciąć od głównej wersji i obrać se swojego papieża. :v
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 25, 2017, 22:53:03
Cytat: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 22:51:07
Cytat: マシオ w Wrzesień 25, 2017, 22:46:50
Oby tylko mi krucjaty nie zrobili. :(
Planuję wymrzeć ich - w końcu będą to głównie dewotki po 60, które nie będą się miały jak rozmnażać. Co do powstającego nurtu trydnecko-liberalnego(?) to, Widsiðie! papież przeżył?
Jak nawet i nie, to obiorą nowego :]
Cytat: マシオ w Wrzesień 25, 2017, 22:52:44
Cytat: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 22:51:07
Cytat: マシオ w Wrzesień 25, 2017, 22:46:50
Oby tylko mi krucjaty nie zrobili. :(
Planuję wymrzeć ich - w końcu będą to głównie dewotki po 60, które nie będą się miały jak rozmnażać. Co do powstającego nurtu trydnecko-liberalnego(?) to, Widsiðie! papież przeżył?
Ale przecież mogą się odciąć od głównej wersji i obrać se swojego papieża. :v
Heretyk! Papież to nie je kartofle, coby go se ot tak obrać!
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 25, 2017, 22:56:23
Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 25, 2017, 22:53:03
Cytat: マシオ w Wrzesień 25, 2017, 22:52:44
Cytat: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 22:51:07
Cytat: マシオ w Wrzesień 25, 2017, 22:46:50
Oby tylko mi krucjaty nie zrobili. :(
Planuję wymrzeć ich - w końcu będą to głównie dewotki po 60, które nie będą się miały jak rozmnażać. Co do powstającego nurtu trydnecko-liberalnego(?) to, Widsiðie! papież przeżył?
Ale przecież mogą się odciąć od głównej wersji i obrać se swojego papieża. :v
Heretyk! Papież to nie je kartofle, coby go se ot tak obrać!
W sumie to należymy do tej samej herezji. xD I aj tam aj tam dużo antypapieży było w średniowieczu, a wszakże do średniowiecza wracamy. ;)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Wrzesień 25, 2017, 22:59:00
Spodziewałbym się powrotu do autonomii biskupów, z papieżem jako tytularnym przywódcą.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 25, 2017, 23:03:15
Sprawa kościoła w świecie po świecie!
Ten projekt ma szansę na przebicie Metrów i innych Łolking Dedów!

Tylko gdzie my pisarczyków znajdziemy?
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 25, 2017, 23:05:29
Na mnie nie patrz, ja co najwyżej rysuję raz na parę miesięcy.. :v
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 23:07:55
Cytat: Henryk PrutheniaElektrownie atomowe będą na pewno wyłączane w czasie Zarazy. Co do zakazu poruszania się, to nie usuwa to pociągów, samolotów, czy samochodów. Problemem będzie paliwo - choć wiadomo, łada pojedzie i na oleju rzepakowym ;] Co do systemu walutowego, to akurat brak dodruku pomoże, a nie przeszkodzi systemom finansowym, no, ale sądzę, że nie wiem, WYMARCIA 7 MILIARDÓW LUDZI BĘDZIE JEDNAK TROCHĘ BARDZIEJ WPŁYWAŁO NA ICH ŻYCIE NIŻ DOLCE xDDDD. Sądzę, że nie musimy tego ustalać - w każdym regionie będzie inaczej. I tak nie będzie teraz większych podbojów, ludzikowie mają przetrwać! Będzie na pewno radio i to dość powszechne.
Czyli zostaną wyłączone i zostawione same sobie? Ojej Francja będzie nie do zamieszkania <3 Nie usuwa, ale bardzo, bardzo ogranicza, może się zdarzyć, że na jakimś obszarze nie ostanie się żaden lotnik i nikt se tym już nie poleci. Fakt, brak dodruku pomoże, ale czy dalej będzie to ważny środek wymiany w takim scenariuszu? Przecież pieniędzy byłoby tak dużo (na tych niecałych 40 milionach ludzi), że ja pierdolę. Ale rozumiem, że możemy spróbować to ominąć. Zakładamy więc, że cały przemysł wydobywniczy (poza dość płytkimi złożami) upada?

Cytat: Henryk PrutheniaInną sprawą jest to, by ustalić, jak będą się rozwijali ludzie przez kolejny 1000 lat. Bo etap 50 lat będzie raczej nie za bardzo innowacyjny, bo za mało specjalistów. Na pewno będzie dużo samouków i ciekawych praktycznych wynalazków ze złomowisk :)

Ale co sprawi, że ludzie nie ruszą naprzód i, powiedzmy, po stu latach nie polecą w kosmosy i inne takie?

Ogólnie fajnie byłoby znaleźć jakieś ogólnie przyjęte rozwiązanie, w wyniku którego:
1) Ludzkość w ciągu tego tysiąca lat nie rozwinie ani lotów w kosmos, ani atomu
2) Nie zostanie przywrócona powszechna automatyzacja.
To trzeba jakoś obgadać, bo inaczej zabawa będzie nudna. A tu mamy się bawić! :)
Nie wiem, chyba tylko umysłowo możemy to opóźnić (ot ludzie serio pomyśleli, że to przez rozwój, kara boska etc.). Chyba, że przy okazji wirusa ludzkiego (może po wynalezieniu lekarstwa i zastosowaniu go, niech będzie jakiś skutek uboczny?) powstała jakaś bakteria, w ogóle nie zagrażająca życiu ludzkiemu, która jednak uwielbia pożerać niektóre metale i tworzywa sztuczne? No i mamy po wszystkim.

Cytat: マシオAle przecież mogą się odciąć od głównej wersji i obrać se swojego papieża. :v
Eee zoboczymy ;) To jeno zamysł.

Cytat: Henryk PrutheniaJak nawet i nie, to obiorą nowego :]
Jak będzie kto miał i gdzie ;)

Cytat: マシオW sumie to należymy do tej samej herezji. xD I aj tam aj tam dużo antypapieży było w średniowieczu, a wszakże do średniowiecza wracamy. ;)
Albo nawet rezygnacja z jednej głowy kościoła, jak to było na początku ;)

Cytat: TodsmerSpodziewałbym się powrotu do autonomii biskupów, z papieżem jako tytularnym przywódcą.
O to, to!

Cytat: Henryk PrutheniaSprawa kościoła w świecie po świecie!
Ten projekt ma szansę na przebicie Metrów i innych Łolking Dedów!

Tylko gdzie my pisarczyków znajdziemy?
SZCZERZE? To zastanawiałem się nad jebnięciem powiastki w tym świecie :D
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Widsið w Wrzesień 25, 2017, 23:12:13
Cytat: Henryk PrutheniaCo do techniki mam taki oto pomysł: Jak wiadomo, niektóre elementy cywilizacji musiały ulec regresowi. Zanika na pewno powszechny transport, lotnictwo i inne rzeczy, które wymagają udziału wielu gałęzi przemysłu z wielu krajów. Szybko się też pojawią problemy z paliwem.
Ale niektóre rzeczy, jak np. radio etc. będą się miały dobrze. I teoretycznie, ludzie by mogli dość szybko wrócić do "starego" życia, na ile to możliwe - ale wtedy cały świat byłby już nudny - mielibyśmy cyber-obszarników, których półautomatyczne pola ciągną się setkami kilometrów...
I mam w związku z tym taki pomysł: co Wy na to, by posiadania znajomości technicznych zaczęłoby być elitarne? Nie każdy znałby się jak naprawiać i wytwarzać prąd, i zaczęłyby się wytwarzać jakieś grupy osób, które znają się na elektronice, i nie przekazują tej wiedzy. Miałoby to tłumaczyć zastój. Inną rzeczą tłumaczącą zastój jest oczywiście małą ilość specjalistów (jak i ludzi... tak ogólnie...), oraz brak wielu surowców.
I mogłoby to dać też ciekawe efekty - w takich Borlachowych Indiach, gdzie dajmy na to, odtworzył się system kastowy, kasta elektryków mogłaby trząść całym krajem (albo lepiej - wiele walczących ze sobą takich grup, o!)

Jest to bardzo naiwne i nieprawdopodobne, no ale tu chodzi o zabawę, a nie o strogą analizę tego, jakby zachowała się ludzkość po apokalipsie.

Pomysł pozostaje tutaj, i naprawdę chętny jestem wysłuchać waszych opinij na ten temat - jak mówiłem, jest to rzecz, którą musimy przedyskutować! :)
Ja bym tylko nie chciał, żeby nam się zrobił z tego Fallout Bethesdy, gdzie minęło 200 lat, a ludzie dalej żyją w rozpierdolonych chatach z blachy i połamanych desek, wszystko jest brudne, a płaci się kapslami po Coca-Coli.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 23:14:57
CytatJa bym tylko nie chciał, żeby nam się zrobił z tego Fallout Bethesdy, gdzie minęło 200 lat, a ludzie dalej żyją w rozpierdolonych chatach z blachy i połamanych desek, wszystko jest brudne, a płaci się kapslami po Coca-Coli.
Też bym nie chciał.
To jak z tym papieżem?
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 25, 2017, 23:15:39
Cytat: Widsið w Wrzesień 25, 2017, 23:12:13
Cytat: Henryk PrutheniaCo do techniki mam taki oto pomysł: Jak wiadomo, niektóre elementy cywilizacji musiały ulec regresowi. Zanika na pewno powszechny transport, lotnictwo i inne rzeczy, które wymagają udziału wielu gałęzi przemysłu z wielu krajów. Szybko się też pojawią problemy z paliwem.
Ale niektóre rzeczy, jak np. radio etc. będą się miały dobrze. I teoretycznie, ludzie by mogli dość szybko wrócić do "starego" życia, na ile to możliwe - ale wtedy cały świat byłby już nudny - mielibyśmy cyber-obszarników, których półautomatyczne pola ciągną się setkami kilometrów...
I mam w związku z tym taki pomysł: co Wy na to, by posiadania znajomości technicznych zaczęłoby być elitarne? Nie każdy znałby się jak naprawiać i wytwarzać prąd, i zaczęłyby się wytwarzać jakieś grupy osób, które znają się na elektronice, i nie przekazują tej wiedzy. Miałoby to tłumaczyć zastój. Inną rzeczą tłumaczącą zastój jest oczywiście małą ilość specjalistów (jak i ludzi... tak ogólnie...), oraz brak wielu surowców.
I mogłoby to dać też ciekawe efekty - w takich Borlachowych Indiach, gdzie dajmy na to, odtworzył się system kastowy, kasta elektryków mogłaby trząść całym krajem (albo lepiej - wiele walczących ze sobą takich grup, o!)

Jest to bardzo naiwne i nieprawdopodobne, no ale tu chodzi o zabawę, a nie o strogą analizę tego, jakby zachowała się ludzkość po apokalipsie.

Pomysł pozostaje tutaj, i naprawdę chętny jestem wysłuchać waszych opinij na ten temat - jak mówiłem, jest to rzecz, którą musimy przedyskutować! :)
Ja bym tylko nie chciał, żeby nam się zrobił z tego Fallout Bethesdy, gdzie minęło 200 lat, a ludzie dalej żyją w rozpierdolonych chatach z blachy i połamanych desek, wszystko jest brudne, a płaci się kapslami po Coca-Coli.
+1
Ja generalnie mam zamiar w swoich obszarach przywrócić do powszechnego użytku starą etniczną architekturę (co ułatwi niska ludność) i jeśli to możliwe pozbyć się całej tej zarazy z ostatniego wieku, która brzydka jest co nie miara.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 23:17:50
Cytat: マシオ+1
Ja generalnie mam zamiar w swoich obszarach przywrócić do powszechnego użytku starą etniczną architekturę (co ułatwi niska ludność) i jeśli to możliwe pozbyć się całej tej zarazy z ostatniego wieku, która brzydka jest co nie miara.
Mówisz o tym (https://pl.wikipedia.org/wiki/Sob%C3%B3r_%C5%9Awi%C4%99tej_Tr%C3%B3jcy_w_Hajn%C3%B3wce)?  :'-(
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 25, 2017, 23:18:07
Ja też nie chcę tego właśnie.

Na pewno ciekawym zjawiskiem będzie pojawienie się potężnych kompleksów wiejskich, mniej miast. Dałoby się nawet jednak pójść w tę stronę. Tylko naprawdę nie do końca mam zamysł - wiem, czego chcę, nie wiem, jak to osiągnąć. Ma ktoś jakieś pomysły? Widsidzie właśnie, może Ty jakieś luźne pomysły? Alibo Todsmerze Ty? Pluuru?
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 25, 2017, 23:20:31
Ej, tak przy okazji, to co z nami? Przetrwaliśmy?
Bo jak patrzę na mapę Pluura, to chyba tak!
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 25, 2017, 23:21:00
Generalnie chodziło mi o wszelkie bloki i wieżowce. Nieważne czy to PRL (http://www.architektura.info/var/architektura/storage/images/media/images/architektura_prl/wroclaw_mahattan_na_placu_grunwaldzkim_architektura_prl/1897088-1-pol-PL/wroclaw_mahattan_na_placu_grunwaldzkim_architektura_prl_page.jpg) czy nowsze bloki (http://archiwum.radioszczecin.pl/serwis_informacyjny/pliki/2014/2014-09-29_1412015591.jpg) li wieżowce (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/82/31-January-2004-Taipei101-Complete.jpg/250px-31-January-2004-Taipei101-Complete.jpg), wszystko to dla mnie paskudztwo. Szczerze nad tym ubolewam, że ludzie nagle se zechcieli namnożyć się o jakiś 1000% więcej przez co te szkaradztwa są w zasadzie wszędzie. Ten twój sobór arcydziełem nie jest ale stokroć to piękniejsze od bloku w którym żyję.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Wrzesień 25, 2017, 23:21:24
Cytat: マシオ w Wrzesień 25, 2017, 21:51:38
Oj tak hinduskie dramy są genialne. XD Nawet rozważałem naukę hindi by je zrozumieć ale póki co czasu ni ma. Może kiedyś. :< Choć i bez znajomości języka wciąż mocno bawią. xD
Heh, ja nawet swego czasu zacząłem się uczyć, ale musiałem przestać bo nadszedł rok matury. Ale jeszcze kiedyś się go nauczę!
I to nawet powód podobny, tyle że u mnie zaczęło się od piosenek - ot szukałem sobie kiedyś jakowegoś hinduskiego folku czy czegoś tam, internety wywiały mnie na piosenki z bollywoodzkich hitów. Kilka mi się nawet mocno spodobało, podobnie jak pewna aktorka, więc obejrzałem sobie te filmy z których były piosenki (i ta aktorka xd)
Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 25, 2017, 22:10:53
Bierzta co chceta!
A co do obszarów, których nikt nie będzie chciał, to zawsze można je wymrzeć... Choć w przypadku Papui to starczy by ludzie ze środka wyspy zjedli ludzi z wnętrza wyspy.
Ewentualnie jak nikt nie będzie chciał ich przygarnąć, to mogę sobie zabrać Arabie i resztę Indii i jakoś je pobieżnie opisać. Ale lepiej żeby ktoś je sobie zabrał
Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 25, 2017, 22:52:10
Ogólnie fajnie byłoby znaleźć jakieś ogólnie przyjęte rozwiązanie, w wyniku którego:
1) Ludzkość w ciągu tego tysiąca lat nie rozwinie ani lotów w kosmos, ani atomu
2) Nie zostanie przywrócona powszechna automatyzacja.
To trzeba jakoś obgadać, bo inaczej zabawa będzie nudna. A tu mamy się bawić! :)
Ej, a może jebnijmy jeszcze jakąś katastrofę naturalną. Wyjątkowo mocny rozbłysk słoneczny który sfajczy znaczną część instalacji na przykład. 
CytatSZCZERZE? To zastanawiałem się nad jebnięciem powiastki w tym świecie :D
Ja też XD Ale tak samo chcę napisać coś w Kyonie. Chcę. I na tym na razie się kończy
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 25, 2017, 23:23:40
Cytat: Borlach w Wrzesień 25, 2017, 23:21:24
Cytat: マシオ w Wrzesień 25, 2017, 21:51:38
Oj tak hinduskie dramy są genialne. XD Nawet rozważałem naukę hindi by je zrozumieć ale póki co czasu ni ma. Może kiedyś. :< Choć i bez znajomości języka wciąż mocno bawią. xD
Heh, ja nawet swego czasu zacząłem się uczyć, ale musiałem przestać bo nadszedł rok matury. Ale jeszcze kiedyś się go nauczę!
I to nawet powód podobny, tyle że u mnie zaczęło się od piosenek - ot szukałem sobie kiedyś jakowegoś hinduskiego folku czy czegoś tam, internety wywiały mnie na piosenki z bollywoodzkich hitów. Kilka mi się nawet mocno spodobało, podobnie jak pewna aktorka, więc obejrzałem sobie te filmy z których były piosenki (i ta aktorka xd)
No u mnie główną zaletą tych dram są te zbliżenia i "czu czu czu". To jest po prostu genialne. xD Oglądałem raz jeden odcinek pakistańskiej dramy z angielskimi napisami ale w Pakistanie nie ma już tego czuczuczu także nie umywa się do Indyj. ;-;
CytatEj, a może jebnijmy jeszcze jakąś katastrofę naturalną. Wyjątkowo mocny rozbłysk słoneczny który sfajczy znaczną część instalacji na przykład. 
No właśnie weźmy jakąś katastrofę. Na pewno nie zaszkodzi ino pomoże. ^^ Nam, że bo ludziom niezbyt. :v
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 25, 2017, 23:25:17
A bierz se i Arabię! Nikt nowy się już raczej nie zgłosi, więc trzeba rozgrabić co jest! :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 23:30:01
Cytat: Henryk PrutheniaJa też nie chcę tego właśnie.

Na pewno ciekawym zjawiskiem będzie pojawienie się potężnych kompleksów wiejskich, mniej miast. Dałoby się nawet jednak pójść w tę stronę. Tylko naprawdę nie do końca mam zamysł - wiem, czego chcę, nie wiem, jak to osiągnąć. Ma ktoś jakieś pomysły? Widsidzie właśnie, może Ty jakieś luźne pomysły? Alibo Todsmerze Ty? Pluuru?
Potężne kompleksy wiejskie? Kyrie... ciekawe. U mnie sporo miast przetrwało mimo wszystko. Można by ustawić ogólnoświatowy trend deurbanizacji poprzez małą ilość miejsca pod uprawę. I tutaj kolejne pytanie - wirus tamten źwierząt nie atakował? Co z terenami, gdzie ludzi niet? Zarażone są jeszcze?

Cytat: Henryk PrutheniaEj, tak przy okazji, to co z nami? Przetrwaliśmy?
Bo jak patrzę na mapę Pluura, to chyba tak!
TZN?

Cytat: マシオGeneralnie chodziło mi o wszelkie bloki i wieżowce. Nieważne czy to PRL czy nowsze bloki li wieżowce, wszystko to dla mnie paskudztwo. Szczerze nad tym ubolewam, że ludzie nagle se zechcieli namnożyć się o jakiś 1000% więcej przez co te szkaradztwa są w zasadzie wszędzie. Ten twój sobór arcydziełem nie jest ale stokroć to piękniejsze od bloku w którym żyję.
U mnie, by utrzymać sieć radiową będzie trzeba kilka molochów zostawić...

Cytat: BorlachEj, a może jebnijmy jeszcze jakąś katastrofę naturalną. Wyjątkowo mocny rozbłysk słoneczny który sfajczy znaczną część instalacji na przykład. 
Dobre, ale jednak radio bym chciał by ostało. Może kataklizmy ziemskie? Zwiększona obecność trzęsień ziemi, wulkany? (w sumie ostatnie wydarzenia z Meksyku mogłyby być preludium).

Cytat: BorlachJa też XD Ale tak samo chcę napisać coś w Kyonie. Chcę. I na tym na razie się kończy
A to mi mnie bardziej te otoczenie pociąga :D
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Wrzesień 25, 2017, 23:31:38
Cytat: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 23:07:55Fakt, brak dodruku pomoże, ale czy dalej będzie to ważny środek wymiany w takim scenariuszu? Przecież pieniędzy byłoby tak dużo (na tych niecałych 40 milionach ludzi), że ja pierdolę.
Co z tego, że będzie, jeśli będzie zupełnie bezwartościowy? Nie ma szans na gospodarkę opartą na pieniądzu fiducjarnym, przynajmniej na początku.

Poza tym straty wśród ludności miejskiej powinny być największe. Nie mówię tu o większej gęstości zaludnienia (co umożliwia rozprzestrzenianie się zarazy), ale o późniejszej klęsce głodu. Ludzie nie mający kontroli nad rolnictwem, bądź jakimkolwiek innym sposobem uzyskiwania żywności, nie mają wielkich szans na przeżycie. Ponieważ rozpada się cały system społeczny, są to w większości drobni rolnicy.

Mamy tu chyba rozwiązanie naszego problemu z technologią - nieproporcjonalnie duży odsetek śmiertelności byłby wśród zawodów inteligenckich - inżynierów, menedżerów, prawników, urzędników (w tym ostanim przypadku tylko jeśli nie nadużyli swojej władzy, co jest w sumie mało prawdopodobne :-D ).

Większe szanse na przeżycie mieliby lekarze.

CytatZakładamy więc, że cały przemysł wydobywniczy (poza dość płytkimi złożami) upada?
Przy takiej ilości złomu jakikolwiek przemysł wydobywczy (prócz paliwa, może) nie ma żadnego sensu :D
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 25, 2017, 23:33:39
Ej w ogóle może też przyjmijmy, że zanim nasze ludy się na te bezludne obszary dostaną zdąży się już tam dość zalesić? No bo trochę kiepsko to widzę jak startujemy z obecnym stanem lasów od średniowiecza. :v
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Wrzesień 25, 2017, 23:33:48
W porządku, to spróbuje jeszcze tych Allahów jakoś ogarnąć. Ale pierwej Indie, Bhutan i Nepal.

To jak będzie z katastrofą? Myślę że widok ogromnych zórz polarnych na świecie tuż po zakończeniu Zarazy idealnie by się komponował z resztą wydarzeń.
Tylko czy w tym co zostanie z Bombaju po takim rozbłysku będzie można puszczać filmy bollywoodzkie? Bo zamierzam uczynić z Bollywood ważną część fabuły tamtejszego rejonu XD
A w sumie to nie problem, przyda się na coś nowa kasta elektryków!

Chyba że ma ktoś inny pomysł na katastrofę?     
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 25, 2017, 23:35:24
Cytat: Borlach w Wrzesień 25, 2017, 23:33:48
W porządku, to spróbuje jeszcze tych Allahów jakoś ogarnąć. Ale pierwej Indie, Bhutan i Nepal.

To jak będzie z katastrofą? Myślę że widok ogromnych zórz polarnych na świecie tuż po zakończeniu Zarazy idealnie by się komponował z resztą wydarzeń.
Tylko czy w tym co zostanie z Bombaju po takim rozbłysku będzie można puszczać filmy bollywoodzkie? Bo zamierzam uczynić z Bollywood ważną część fabuły tamtejszego rejonu XD
A w sumie to nie problem, przyda się na coś nowa kasta elektryków!

Chyba że ma ktoś inny pomysł na katastrofę?   
A może niech to będzie teatr bollywoodzki ala antyczna Grecja? :v
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 23:35:57
Cytat: TodsmerCo z tego, że będzie, jeśli będzie zupełnie bezwartościowy? Nie ma szans na gospodarkę opartą na pieniądzu fiducjarnym, przynajmniej na początku.

Poza tym straty wśród ludności miejskiej powinny być największe. Nie mówię tu o większej gęstości zaludnienia (co umożliwia rozprzestrzenianie się zarazy), ale o późniejszej klęsce głodu. Ludzie nie mający kontroli nad rolnictwem, bądź jakimkolwiek innym sposobem uzyskiwania żywności, nie mają wielkich szans na przeżycie. Ponieważ rozpada się cały system społeczny, są to w większości drobni rolnicy.

Mamy tu chyba rozwiązanie naszego problemu z technologią - nieproporcjonalnie duży odsetek śmiertelności byłby wśród zawodów inteligenckich - inżynierów, menedżerów, prawników, urzędników (w tym ostanim przypadku tylko jeśli nie nadużyli swojej władzy, co jest w sumie mało prawdopodobne :-D ).

Większe szanse na przeżycie mieliby lekarze.
Racja!

Nie wziąłem pod uwagę tego głodu... Cóż po przetrwaniu wiele miast wylydnieje wyludni się.

Cytat: TodsmerPrzy takiej ilości złomu jakikolwiek przemysł wydobywczy (prócz paliwa, może) nie ma żadnego sensu :D
Ojej, jaki smog będzie!
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Wrzesień 25, 2017, 23:38:45
Chyba nie musimy mieć katastrofy. Obecnie istniejący sprzęt elektroniczny nie wytrzyma nawet 5 lat, a żaden nowy nie byłby produkowany. Pomijam tu zupełnie kwestię braku elektryczności. Bardzo niewiele osób umiałoby zrobić choć prosty generator wiatrowy.

W skrócie: najpierw zabraknie elektryczności. Potem zabraknie jedzenia i paliwa. Na samym końcu zacznie się psuć sam sprzęt.

EDIT:
CytatCóż po przetrwaniu wiele miast wylydnieje wyludni się.
Zaraz po głodzie w terenach zdziesiatkowanych nie będzie chyba żadnego miasta. Tzn może jacyś ludzie będą tam mieszkać, ale tylko tam, gdzie dałoby się uprawiać ziemię.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 25, 2017, 23:40:11
Ej, a jak będzie ze sprawą książek i papieru? Jakieś książki się ostaną czy wszystkie zniszczą? Ludzie nauczą się szybko papier na nowo robić? Czy może tą wiedzę akurat planujecie im zachować?
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 25, 2017, 23:41:38
A zapomnijmy o tych katastrofach!
Niech będzie silne rozdrobnienie, mali rolnicy etc. Nie przesadzałbym z tym zanikiem wiedzy technicznej, ja sam wiem jakie cuda tu się tworzy i z jakich rzeczy! Starczy dwóch złomiarzy w pierwszym pokoleniu dla dwustu konstruktorów rakiet za 200 lat! xD

Ale może na razie stańmy na tym, że w wyniku rozdrobnienia i rozpadu więzi cywilizacyjnych pójdzie niezły hamulec, a ludzkość zacznie się powoli odbijać od dna. Bez atomów przez długi czas i lotów w kosmos, bez internetu, ale na pewno z radiem i lokalnymi telewizjami może!

Nie zapominajmy też o tym, że ludzie będą mogli tworzyć bardzo duże obszary rolnicze, ot, dla jednej osoby potężne pola, i jeżeli jakoś medycyna przetrwa (a może właśnie wbrew temu!) to będziemy mieli prawdziwy bum demograficzny, i z tych 35 milionów ocalałych szybko zrobi się dużo więcej.

No i nie zapominajmy o wzmożonej religijności na całym świecie! :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 23:44:20
Cytat: TodsmerChyba nie musimy mieć katastrofy. Obecnie istniejący sprzęt elektroniczny nie wytrzyma nawet 5 lat, a żaden nowy nie byłby produkowany. Pomijam tu zupełnie kwestię braku elektryczności. Bardzo niewiele osób umiałoby zrobić choć prosty generator wiatrowy.

W skrócie: najpierw zabraknie elektryczności. Potem zabraknie jedzenia i paliwa. Na samym końcu zacznie się psuć sam sprzęt.
Ej zaraz, ale czy obsługa i konserwacja elektrowni węglowej jest aż tak skomplikowana, by nie móc uruchomić jej np. by usprawnić rolnictwo, czy medycynę?

Cytat: TodsmerZaraz po głodzie w terenach zdziesiatkowanych nie będzie chyba żadnego miasta. Tzn może jacyś ludzie będą tam mieszkać, ale tylko tam, gdzie dałoby się uprawiać ziemię.
Chodziło mi o okres zaraz po zarazie. Miasta (lub ich części), które jakimś cudem przetrwają, będą musiały się wyludnić w poszukiwaniu pożywienia.

Cytat: マシオEj, a jak będzie ze sprawą książek i papieru? Jakieś książki się ostaną czy wszystkie zniszczą? Ludzie nauczą się szybko papier na nowo robić? Czy może tą wiedzę akurat planujecie im zachować?
No właśnie. Książki raczej powinny przetrwać, a to zwiększa szansę obsługi generatorów i/lub elektrowni.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 25, 2017, 23:46:59
Nie no, książki przetrwają, prymitywne prasy na pewno gdzieś się znajdą, też i książki o tym. Co do elektrowni, to jakieś małe generatory będą chyba dość powszechne, i uwierzcie mi, że starczy jedna osoba, a będą wiedzieli o tym wszyscy, nawet dzieci jak to zrobić :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Wrzesień 25, 2017, 23:53:49
Jeśli chodzi o wyludnianie miast to Jazd i Kerman będą chyba jedynymi wyjątkami. To znaczy pewnie, wiele osób umrze z głodu przez pierwsze lata, pewnie tysiące, ale oba miasta znajdują się w oazach na środku pustyni, nie ma dokąd uciec. Ludność nie ma dokąd się rozpierzchnąć. Wokół jeno piach i góry, przez setki kilometrów.

Natomiast dzięki rozbudowanym sieciom karizów (https://pl.wikipedia.org/wiki/Kanat) oba miasta będą miały zapewnioną wodę zarówno do picia jak i na potrzeby użyźniania pól uprawnych w okolicach miasta.

Jeśli nigdzie się nie pomyliłem to może to być ewenement na skalę światową
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 25, 2017, 23:55:24
Ej, no nie przesadzajcie. Zwierzęta nie poginą, a wiele pół będzie można obsiać. Ja wiem, będzie brakowało ludzi, no ale się ich przyuczy i nie sądzę, by głód był problemem aż takim. A potem to w ogóle praktycznie ten problem zaniknie :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Wrzesień 25, 2017, 23:56:45
Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 25, 2017, 23:41:38
A zapomnijmy o tych katastrofach!
Niech będzie silne rozdrobnienie, mali rolnicy etc. Nie przesadzałbym z tym zanikiem wiedzy technicznej, ja sam wiem jakie cuda tu się tworzy i z jakich rzeczy! Starczy dwóch złomiarzy w pierwszym pokoleniu dla dwustu konstruktorów rakiet za 200 lat! xD
Za 200 lat może i tak. Niemniej jednak, bez dużego szczęścia i nadzwyczajnych środków żaden inżynier nie będzie pracować w zawodzie. Takim przypadkiem nadzwyczajnych środków byłaby może Twoja Czeczenia. Jeśli władca byłby w stanie się utrzymać przy władzy przez cały okres głodu, to prawdopodobnie nie byłoby tak strasznie. Ale to wymagałoby to chyba dyktatury na starcie, i dużego szczęścia - dyktator musi przeżyć zarazę, i zdławić ewentualnych uzurpatorów, a zwłaszcza głodujący lud.

Trzeba też dodać do tego fakt, że na początku prawdopodobnie żołnierze (ew. może policjanci) przejęliby władzę. Co się dzieje później, wiadomo - wojny watażków. Coś takiego mogłoby być jeszcze bardziej szkodliwe dla infrastruktury niż głód.

CytatBez atomów przez długi czas i lotów w kosmos, bez internetu, ale na pewno z radiem i lokalnymi telewizjami może!
Chyba w Nowej Gwinei :D Większość świata nie będzie miała prądu.

CytatNie zapominajmy też o tym, że ludzie będą mogli tworzyć bardzo duże obszary rolnicze, ot, dla jednej osoby potężne pola (...)
Niemożliwe. Bez przemysłu wydobywczego nie będzie paliwa. Pola będą duże, ale nie takie, żeby nie dało się go zaorać bez pomocy maszyn.

Cytati jeżeli jakoś medycyna przetrwa (a może właśnie wbrew temu!) to będziemy mieli prawdziwy bum demograficzny, i z tych 35 milionów ocalałych szybko zrobi się dużo więcej.
Medycyna przetrwa pewno (lekarze byliby mimo wszystko potrzebni), ale przemysł farmaceutyczny - wątpię. Mimo to, zapasy leków powinny wystarczyć na długo. Może jakieś ekspedycje w poszukiwaniu lekarstw?

EDIT: scaliłem

Cytat: Pluur w Wrzesień 25, 2017, 23:44:20
Ej zaraz, ale czy obsługa i konserwacja elektrowni węglowej jest aż tak skomplikowana, by nie móc uruchomić jej np. by usprawnić rolnictwo, czy medycynę?
Do uruchomienia elektrowni potrzebny jest prąd xD

Jeśli będzie działać nieprzerwanie, to nie problem, ale ludzie pewno zauważą, że są problemy z obsługą elektrowni wtedy, kiedy ta przestanie działać  :-D

Nie można zapominać, że na pewno rozpad nie będzie procesem pokojowym. Zniszczenia mogą być naprawdę ogromne.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 26, 2017, 00:00:43
Cytat: Todsmer w Wrzesień 25, 2017, 23:56:45
Cytati jeżeli jakoś medycyna przetrwa (a może właśnie wbrew temu!) to będziemy mieli prawdziwy bum demograficzny, i z tych 35 milionów ocalałych szybko zrobi się dużo więcej.
Medycyna przetrwa pewno (lekarze byliby mimo wszystko potrzebni), ale przemysł farmaceutyczny - wątpię. Mimo to, zapasy leków powinny wystarczyć na długo. Może jakieś ekspedycje w poszukiwaniu lekarstw?
A może to właśnie szansa na odrodzenie się medycyny naturalnej i zielarstwa? :v
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Wrzesień 26, 2017, 00:01:40
Cytat: マシオ w Wrzesień 26, 2017, 00:00:43
A może to właśnie szansa na odrodzenie się medycyny naturalnej i zielarstwa? :v
Z całą pewnością.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 26, 2017, 00:11:16
CytatZa 200 lat może i tak. Niemniej jednak, bez dużego szczęścia i nadzwyczajnych środków żaden inżynier nie będzie pracować w zawodzie. Takim przypadkiem nadzwyczajnych środków byłaby może Twoja Czeczenia. Jeśli władca byłby w stanie się utrzymać przy władzy przez cały okres głodu, to prawdopodobnie nie byłoby tak strasznie. Ale to wymagałoby to chyba dyktatury na starcie, i dużego szczęścia - dyktator musi przeżyć zarazę, i zdławić ewentualnych uzurpatorów, a zwłaszcza głodujący lud.
Tak, wymagałoby szczęścia. Wiesz, zależy też od armii - w obliczu takiego zagrożenia może naprawdę na odsunięcie niektórych spraw na bok :)

CytatTrzeba też dodać do tego fakt, że na początku prawdopodobnie żołnierze (ew. może policjanci) przejęliby władzę. Co się dzieje później, wiadomo - wojny watażków. Coś takiego mogłoby być jeszcze bardziej szkodliwe dla infrastruktury niż głód.
Nie do końca. Nie zapominajmy, że nie są to normalne warunki. Co do żołnierzy, to boję się, że za wyjątkiem oddziałów specjalnych poginęli by zazwyczaj dość szybko. Może maruderzy, ale tu znowu ludność cywilna nie jest bez broni i takich by wieszała. Pamiętajmy też, że o ile przetrwanie struktury władzy nie będzie niczym nadzwyczajnym, to dużo większym problemem będzie jej erozja w wyniku problemów z transportem etc. Np. w Rosji to się skończy w dość ciekawy sposób, ale o tym potem :)

CytatNiemożliwe. Bez przemysłu wydobywczego nie będzie paliwa. Pola będą duże, ale nie takie, żeby nie dało się go zaorać bez pomocy maszyn.
To się odnosi do późniejszych czasów, gdy dostęp do paliw wróci. A na początku wszystko w łapkach i kónie, ale i przy tym nie będzie aż takich czarnych scenariuszy, jakie Ty mi rysujesz. Nie żeby ten świat cały nie był takim jednym czarnym scenariuszem, nie, skądże...

CytatMedycyna przetrwa pewno (lekarze byliby mimo wszystko potrzebni), ale przemysł farmaceutyczny - wątpię. Mimo to, zapasy leków powinny wystarczyć na długo. Może jakieś ekspedycje w poszukiwaniu lekarstw?
To prawda, farmaceutyka padnie. Pewnie będą, w zależności od lokalnych warunków. Trzeba pamiętać, że komunikacja między poszczególnymi obszarami padnie (chodzi mi tu głównie o kontakty twarzą w twarz), więc lokalnie rozwój może przebiegać naprawdę ciekawie :)

EDIT: A co do tego, czy przetrwamy, to chodziło mi o to, że czy nam (forumowiczom) się uda. Ja sobie już zaklepałem i żyję! O! :D
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 26, 2017, 00:14:34
CytatTo się odnosi do późniejszych czasów, gdy dostęp do paliw wróci. A na początku wszystko w łapkach i kónie, ale i przy tym nie będzie aż takich czarnych scenariuszy, jakie Ty mi rysujesz. Nie żeby ten świat cały nie był takim jednym czarnym scenariuszem, nie, skądże...
No dla mnie nim większe i dłuższe średniowiecze tym lepiej. :v
CytatEDIT: A co do tego, czy przetrwamy, to chodziło mi o to, że czy nam (forumowiczom) się uda. Ja sobie już zaklepałem i żyję! O! :D
Wedle najnowszej mapy ludów umarłem.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 26, 2017, 00:18:55
Pewnyś, że do puszczy nie zbiegłeś?
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 26, 2017, 00:19:24
Aż na tyle mi się żyć nie chce by z granicy polsko-niemieckiej nad polsko-białoruską zwiewać. :v
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 26, 2017, 00:20:58
Przykro mi!
Ej, może dodamy rubryczkę "Losy autorów" na wiku?
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 26, 2017, 00:21:21
Ale i tak byśmy umarli za kilkadziesiąt lat. xD
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Wrzesień 26, 2017, 00:23:38
Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 26, 2017, 00:11:16
(...) Może maruderzy, ale tu znowu ludność cywilna nie jest bez broni i takich by wieszała. (...)
W Polsce chyba nie ;D

Zawsze jeszcze zostają grupy dobierające się do magazynów broni (niebronionych, no bo żołnierze poginęli).

Ciekawe, co z zapasami broni atomowej, biologicznej i chemicznej. Będą niebronione przecież, przynajmniej w niektórych krajach.

CytatPamiętajmy też, że o ile przetrwanie struktury władzy nie będzie niczym nadzwyczajnym, to dużo większym problemem będzie jej erozja w wyniku problemów z transportem etc.
W sumie fakt, głód też nie będzie spowodowany samą zarazą, ale właśnie problemem z transportem jedzenia.

Ale, urzędnicy byliby bardziej narażeni na śmierć, najpierw z powodu zarazy, potem z powodu głodu. Oczywiście, mogliby próbować coś zrobić, zmusić do oddawania żywności, ale bez aparatu przymusu to by się szybko skończyło. A bez aparatu przymusu, bo ten albo by zginął wcześniej, albo sam by przejmował władzę. Nie ma urzędników, biurokracja pada, nie ma struktur władzy.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 26, 2017, 00:24:00
No wiem, ale z drugiej strony nie widziałem w żadnej książce na pierwszej stronie "I tak umrze ze starości" :P
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Wrzesień 26, 2017, 00:24:17
No wedle mapy Warszawę szlag trafił. Tedy mnie też. O ile akurat w czasie Zarazy nie byłbym w podróży na Wschód xd

Co do tego średniowiecza to też myślałem, że trochę mocniejsze będzie. To znaczy radio - spoko, nie jako codzienna rozrywka ale jakaś forma komunikacji to jestem jak najbardziej za. Ale lokalna telewizja? Myślałem że puszczane jakieś 2-4 razy do roku filmów bollywoodzkich będzie wielkim świętem, po a po kilku stuleciach niemalże namacalnym działaniem hinduskich bogów pokazujących przeszłość.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 26, 2017, 00:27:01
Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 26, 2017, 00:24:00
No wiem, ale z drugiej strony nie widziałem w żadnej książce na pierwszej stronie "I tak umrze ze starości" :P
No właśnie czemu nigdzie tego jeszcze nie ma? ;-; Taki piękny czarny humor nosz. xd
Cytat: Borlach w Wrzesień 26, 2017, 00:24:17
No wedle mapy Warszawę szlag trafił. Tedy mnie też. O ile akurat w czasie Zarazy nie byłbym w podróży na Wschód xd

Co do tego średniowiecza to też myślałem, że trochę mocniejsze będzie. To znaczy radio - spoko, nie jako codzienna rozrywka ale jakaś forma komunikacji to jestem jak najbardziej za. Ale lokalna telewizja? Myślałem że puszczane jakieś 2-4 razy do roku filmów bollywoodzkich będzie wielkim świętem, po a po kilku stuleciach niemalże namacalnym działaniem hinduskich bogów pokazujących przeszłość.
No właśnie oby tylko się nam zaraz jakieś sy-fy nie zrobiło. ;-;
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Wrzesień 26, 2017, 00:30:08
Btw co z Hawajami? :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 26, 2017, 00:31:29
Wedle aktualnej mapy żyją, niestety całkiem zangielszczone. :<
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 26, 2017, 00:48:10
CytatW Polsce chyba nie ;D
Heh, zaraz jak to napisałem pomyślałem o Polsce - i racja. Ale z drugiej strony - to to samo można powiedzieć o polskiej armii... Dobra, koniec!

Co do armii jako takiej - to będzie ona bardzo narażona na Zarazę, i raczej bym nie optował za tym, by miała ona jakieś dominującą pozycję.

CytatZawsze jeszcze zostają grupy dobierające się do magazynów broni (niebronionych, no bo żołnierze poginęli).
Wiesz, tylko często zrobią też to ci dobrzy! :) Nie będzie aż tak źle! Trzeba zachować trochę optymizmu... w końcu przeżyliśmy jakoś! :D

CytatCiekawe, co z zapasami broni atomowej, biologicznej i chemicznej. Będą niebronione przecież, przynajmniej w niektórych krajach.
Na pewno będą one niszczone (chodzi o biologiczną i też trochę chemiczną). Nawet, jeżeli ktoś weźmie w swoje ręce jakąś atomówkę, to co z nią zrobi? Wysadzi się? No super mi herszt! Albo zagazuje ostatnią wieś na świecie? :P

CytatW sumie fakt, głód też nie będzie spowodowany samą zarazą, ale właśnie problemem z transportem jedzenia.
Nie no, aż tak źle nie będzie. Sądzę, że głód właśnie będzie stanowił bardzo mały problem, bo:
1) Na początku transport będzie żył, dzięki zapasom tu i tam. Pamiętajmy, że tam, gdzie ludzkość została narażona na Zarazę, poginęło zazwyczaj powyżej 90% ludności. Żeby było śmieszniej, największe problemy mogą być na Islandii i Grenlandii, gdzie ludzie przeżyją, i stąd może tam być głód. Kutry będą stały w portach dłuuugo....

CytatAle, urzędnicy byliby bardziej narażeni na śmierć, najpierw z powodu zarazy, potem z powodu głodu. Oczywiście, mogliby próbować coś zrobić, zmusić do oddawania żywności, ale bez aparatu przymusu to by się szybko skończyło. A bez aparatu przymusu, bo ten albo by zginął wcześniej, albo sam by przejmował władzę. Nie ma urzędników, biurokracja pada, nie ma struktur władzy.
Zarazy piszemy z dużej!

Sądzę, że państwa zaczną same na prawdę bardzo szybko usuwać urzędników w obliczu Zarazy. Pamiętajmy, że broń szybko pójdzie do dołu - ci, którzy przetrwali, to przetrwali nie tylko Zarazę, ale też niektórych maruderów. Pamiętajmy, że urzędnicy są w miastach. Sądzę, że władza przesunie się w stronę autorytaryzmu, i nie mówię tu tyle o zamordyzmie, co po prostu autorytecie tych, którzy trzymają nas w kupie na tyle, że nie jesteśmy w czarnej ten tego! :)

CytatNo wedle mapy Warszawę szlag trafił. Tedy mnie też. O ile akurat w czasie Zarazy nie byłbym w podróży na Wschód xd
Może jechałeś na spotkanie konlangerskie w Katowicach? xD

CytatCo do tego średniowiecza to też myślałem, że trochę mocniejsze będzie. To znaczy radio - spoko, nie jako codzienna rozrywka ale jakaś forma komunikacji to jestem jak najbardziej za. Ale lokalna telewizja? Myślałem że puszczane jakieś 2-4 razy do roku filmów bollywoodzkich będzie wielkim świętem, po a po kilku stuleciach niemalże namacalnym działaniem hinduskich bogów pokazujących przeszłość.
Z tą telewizją to tylko luźny pomysł był. U Ciebie lokalnie może wszystko się rozwijać zupełnie swobodnie i w izolacji. Tak przy okazji, powinieneś bardziej ufragmentarycznić ludzi, którzy przeżyli w Indiach, bo zbyt zwarto to wygląda tam!

CytatNo właśnie czemu nigdzie tego jeszcze nie ma? ;-; Taki piękny czarny humor nosz. xd
To mamy już treść pierwszego opowiadania :)

CytatBtw co z Hawajami? :)
Pluur będzie chyba nad tym pracował, ale zgaduję, że każdy praktycznie na Hawaje poleci...
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 26, 2017, 00:54:00
Z dziennika ocalałego z okolic Nysy:

_29 dnia Zarazy
Biała Nyska
.

   Od momentu pierwszych masowych pogrzebów naszych rodzin, znajomych i przyjaciół, zwykliśmy tą straszliwą katastrofę pisać wielką literą. Zaraza, bo tak na nią mówią wszyscy, zabijała każdego, kto choćby próbował spojrzeć jej w oczy. Mówi się, że przyszła z Chin, albo Francji, prawdę mówiąc nikogo to już dzisiaj nie obchodzi, ważne jest tylko jutro. Od pięciu dni stosujemy leki, które zaczęto zrzucać nam z helikopeterów i samolotów. Pomaga. Od czterech dni nikt nie umarł. Tutaj, w byłym powiecie nyskim jesteśmy już bezpieczni, nawet nasyceni. Zbliża się jednak zima. Mimo nadchodzących mrozów jesteśmy pełni optymizmu. Skończyło się najgorsze, jednak jedzenia wyraźnie zaczyna brakować. Mamy stałą łączność radiową z ocalałymi skrawkami Rzeczpospolitej: północą Opolszczyzną, resztką obszaru GOPu, pojedyńczymi, odciętymi miastami Dolnego Śląska, czasami uda się nam nawet nawiązać kontakt z Kotliną Kłodzką i dalszymi nadajnikami w: Kaliszu, Świebodzinie, czy Zakopanem. Wiemy też (głównie przez radiostacje górnośląskie, które dzięki propagacji fal średnich i próbach nadawania falami długimi) o istnieniu skupisk ludności na Podlasiu, Karelii, części Rosji, prawdopodobnie na Bałkanach, Włochach i Hiszpanii – tylko te tereny przetrwały w Europie. Poza Europą? Wiemy, że Amerykanie, którzy pracowali nad lekiem żyją, nie wiemy za bardzo gdzie.
   Gdyby nie lek, zapewne nie pisałbym teraz, jednak poza lekiem był jeszcze jeden czynnik, który uratował nas od najgorszego. Codziennie rzesze ludzi uczestniczyło w mszach odprawianych wedle porządku przedsoborowego. Po mszy (nierzadko requiem) szliśmy procesjami okolicznymi lasami. Dzięki Opatrzności, która dała nam naturę i jej owoce, przetrwaliśmy Zarazę. Wszyscy zastanawiają się co dalej?

Marek

Wycinki kaliskich gazet codziennych:
Kalisz i okolice wracają do zdrowia!
Parę dni minęło, kiedy Amerykanie i Rosjanie zrzucili nam cudowne lekarstwa! Od trzech dni nikt nie umarł. W Katedrze św. Mikołaja (Biskupa) biskup JE Stanisław Napierała odprawił uroczystą Mszę Świętą w dziękczynieniu za koniec zarazy. W homilii JE mówił o potrzebie wspólnoty, nawiązując do swego motta Ut vitam habeant – Aby mieli życie. We Mszy Świetej uczestniczył prezydent miasta, wraz z partnerem. To wielka radość dla Kalisza i ocalałej Polski powiedział po mszy prezydent  JE Robert Biedroń. Według wstępnych szacunków władz miasta i kościoła na obszarach dawnych powiatów: wrzesieńskiego, jarocińskiego, gostyńskiego, krotoszyńskiego, pleszewskiego, ostrowskiego, tureckiego, ostrzeszowskiego, kępińskiego oraz kaliskiego, wraz z miastem przeżyło około 80.000 ludzi.

Prezydent Miasta Kalisza zachęca do zasiewu zbóż ozimych!
JE Robert Biedroń zachęca mieszkańców do wysiewu zbóż ozimych poza strefami zamkniętymi. Część mieszkańców Kalisza wyruszyło na południe i wschód w celu znalezienia odpowiednich pól na zasiew. Czeka nas trudny okres. Ponownie musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Nie możemy dopuścić, by głód dyktował nam warunki. - powiedział prezydent Kalisza.

Radio Kalisz odbiera sygnały pozostałych polskich radiostacji:
Dzięki współpracy techników, mechaników, dziennikarzy i elektryków Kalisz odebrał sygnały wszystkich obecnych stacji polskich w: Świebodzinie, Nowej Soli Lubuskiej, Bełchatowie, Zakopanem, Żywcu, Mikołowie-Katowicach, Janowie (Śląskim), Lublińcu, Nysie, Kluczborku, Kotlinie Kłodzkie, Legnicy, Wałbrzychu, Głogowie, Bolesławcu oraz Wrocławiu.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 26, 2017, 00:57:26
Hah, super! Każdy powinien napisać takie dzienniki!
Co myślicie o właśnie takim zbiorze? Każdy pisze po parę! :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 26, 2017, 00:59:35
Można by dodać na wiki nowy podrozdział "Komunikaty"! Co Wy na to? :)

Tqr, złącz, nie chciałem by przepadło :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 26, 2017, 01:14:41
Fajne w sumie też myślałem wcześniej nad jakąś taką relacyjką z Podlasia. Chyba jednak napiszę:

Chto wy? Nowiście, ze Mazoŭsza pryjechali? U was toże ŭsi ljudzie pamarli jak i ŭsiudy poza naszym Padliaszszam? Panie, żebyście wy wiedali szto tut działacca! Ŭsi ljudzie pamierali, my ŭsi dumali, szto ŭżo nasz kaniec i ino da mohiłek nam iści treba! Alie tady pryjszli jani radziemawiery jak jani siabie nazywajucca. Hawaryli nam szto kożny chto chaczu prażyć musi bieham uciekać da Bieławieskaj Puszczy! Bolsz ljudzi im nie dała wiery alje jani tylko pamirali i pamirali, Panie szto tut wyprawiałacca, aż strach razmaŭljać! Alje ja im daŭ wieru i pajszoŭ z majaj żonkaj i dziatkami k puszczy. Ku zdziwieńniu bolszaści ljudziej ŭ puszczy nichto nie pamiraŭ! Pasłyszeli my szto ŭsi ŭ carkwie ci kaściole padli trupam! Tedy radzimawiery pawiedzieli nam szto heta kara za wycinańnie puszczy! I szto jak my chaczemy preżyć musimy praprosić maci pryrodu i poczać żyć z niaj ŭ harmonii, szto heta aposzniaja szansa dlja nas by naprawicca! Ja jużem ŭżo daŭno dumaŭ szto hetaj szyszku ŭżo daŭno pawinien piaron boski trafić i taho maciarewicza i kaczora toże za to szto jani z naszym krajem wyprawiali! Panie! I akazałusia, szto nie Boh jakiś czuży z pustyni pra nas dumaje ino Bohi naszyje rodnyje zabytyje prez nas! I niadoŭha my dawiedzielicca szto szyszku sapraŭdna piaron trafiŭ! Była pra hetym ŭ radyju, ŭsi z puszczy światawali, szto sprawiedliwaść bożaja stałasia! Ciapier mamy szansu adnawicca i żyć pa sapraŭdnamu! No zachodźcie wy, jużem my wam jakujś rabotu zare znajdziemy. Nie mażecie bycca pra suchym pysku, treba sztoś rabić kali chaczecie prażyć!

Hienadź z pod Narewki

Starałem się na jakąś gwarę tamtejszą choć wiem, że tak nikt raczej nie mówi ino to bardziej jakaś trasianka ale dobra chyba może być dla klimatu? xD
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 26, 2017, 01:20:37
Fajno także! ;)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Kazimierz w Wrzesień 26, 2017, 06:45:30
Jedna noc i cztery nowe strony :D
Czyżby Kyon umarł?
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 26, 2017, 07:05:57
Nie bójcie się, ja o Kyonie nie dam zapomnieć :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Wrzesień 26, 2017, 11:33:37
Te liczby ludności, która przetrwała, to są sprzed głodu, prawda? Tylko tych, którzy zginęli z zarazy? Na pewno dla państw niezarażonych tak jest :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 26, 2017, 12:48:00
Dla niezarażonych na pewno. Co do reszty - to może ustalimy, że każdy interpretuje to po swojemu, co?
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Kazimierz w Wrzesień 26, 2017, 18:16:17
Przebieg wypadków na Bałkanach

Zaraza zastała Bałkany bardzo podzielone. Narody były do siebie wrogo nastawione, w każdej chwili mogła wybuchnąć nowa wojna. I w tych niepewnych czasach, pewnego dnia zaczęły docierać wiadomości o niegroźnej chorobie rozprzestrzeniającej się w Azji. Początkowo nikt się tym nie przejmował, w końcu ile w ostatnich latach było podobnych doniesień? Zwykle nie wynikało z tego nic złego, więc nic nie wskazywało na to, że tym razem będzie inaczej. Ludzie mieli dość własnych problemów. Wtedy się zaczęło. Z początku niegroźna choroba nagle zaczęła bezlitośnie zabijać. Azja wyludniała się bardzo szybko, w telewizji pokazywano reportaże z tamtejszych pustoszejących miast. Kiedy zaraza dotarła do Turcji ludzie wpadli w panikę, wybuchły zamieszki, na ulicach zrobiło się niebezpiecznie, ludzie masowo uciekali na zachód. Kiedy rząd Bułgarii zarządził całkowite zamknięcie granic, było już za późno, zaraza dotarła i tam. Ludzie zaczęli umierać na ulicach plując krwią. Wkrótce to samo zaczęło dziać się w innych bałkańskich państwach. Rządy ogłaszały kwarantannę zakażonych, jednak brak współpracy w tym względzie między państwami właściwie zniweczył ich wysiłki i umożliwił znaczne rozprzestrzenienie się zarazy. Choroba atakowała nagle i zabijała bardzo szybko, wkrótce umarła większość ludzi. Jedyną nadzieją było lekarstwo, nad któryn pracowali naukowcy z całego świata, oraz modlitwa. W Czarnogórze setki ludzi przybyły do miasta Nikšić stanowiącego jedno z najświętszych miejsc dla prawosławia, natomiast katolicy przbywali do Międzygórza. Modlili się także Albańczycy, prosząc Allaha o ratunek. I wtedy stało się! Udało się wreszcie wspólnym wysiłkiem naukowców z całego świata uzyskać lekarstwo, które natychmiast zaczęło być rozprowadzane. Niedługo potem choroba została całkowicie zniszczona. Nie był to jednak koniec trudności, z jakimi musieli zmierzyć się mieszkańcy Bałkanów.

cdn.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 26, 2017, 18:20:07
Fajne choć myślałem, że postawisz na Międzygórze w Bośni. Bardziej by to pasowało do idei zjednoczenia się Jugosławian. :v
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Kazimierz w Wrzesień 26, 2017, 18:22:46
Cytat: マシオ w Wrzesień 26, 2017, 18:20:07
Fajne choć myślałem, że postawisz na Międzygórze w Bośni. Bardziej by to pasowało do idei zjednoczenia się Jugosławian. :v
W sumie racja, nawet chciałem o tym napisać, ale jakoś zapomniałem (i o Bośni w ogóle) xD

Chociaż zjednoczenie nie będzie aż tak związane z religią.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 26, 2017, 18:29:37
To ja czekam na zakończenie! :)
Fajne toto! ;)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 26, 2017, 18:31:06
Cytat: Kazimierz w Wrzesień 26, 2017, 18:22:46
Cytat: マシオ w Wrzesień 26, 2017, 18:20:07
Fajne choć myślałem, że postawisz na Międzygórze w Bośni. Bardziej by to pasowało do idei zjednoczenia się Jugosławian. :v
W sumie racja, nawet chciałem o tym napisać, ale jakoś zapomniałem (i o Bośni w ogóle) xD

Chociaż zjednoczenie nie będzie aż tak związane z religią.
No ale te objawienia (https://pl.wikipedia.org/wiki/Objawienia_maryjne_z_Medziugorie) aż się proszą o wykorzystanie. :v
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Kazimierz w Wrzesień 26, 2017, 18:42:11
Cytat: マシオ w Wrzesień 26, 2017, 18:31:06
Cytat: Kazimierz w Wrzesień 26, 2017, 18:22:46
Cytat: マシオ w Wrzesień 26, 2017, 18:20:07
Fajne choć myślałem, że postawisz na Międzygórze w Bośni. Bardziej by to pasowało do idei zjednoczenia się Jugosławian. :v
W sumie racja, nawet chciałem o tym napisać, ale jakoś zapomniałem (i o Bośni w ogóle) xD

Chociaż zjednoczenie nie będzie aż tak związane z religią.
No ale te objawienia (https://pl.wikipedia.org/wiki/Objawienia_maryjne_z_Medziugorie) aż się proszą o wykorzystanie. :v
Sama idea zjednoczenia może nie wyjść z religii, ale później zostać niejako "podbudowana" przez część ludzi.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 26, 2017, 18:45:22
No wiem, wiem tak tylko mówię, że mogą posłużyć za taki smaczek w stylu jakichś nawiedzonych wieszczów końca świata albo coś. xD
O, a to wręcz idealnie pasuje do zaprzestania wojen religijnych jeśli ludzie te objawienia wezmą na serjo: ,,Wszystkie religie są równe i można osiągnąć zbawienie w każdej religii. To ludzie stworzyli podziały religijne, gdy Bóg panuje nad nimi wszystkimi. Należy szanować wyznanie każdego i respektować jego sumienie. Duch Boży działa we wszystkich wspólnotach, nawet jeśli nie wszędzie z taką samą mocą"

W ogóle może wziąłbyś Papuo-Filipiny i/lub Amerykę Łacińską to akurat by było wszystko obsadzone? Czy nie chcesz? :v
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Kazimierz w Wrzesień 26, 2017, 18:57:10
Mógłbym wziąć Papuę i Madagaskar, jeśli wolny.

Cytat: マシオ w Wrzesień 26, 2017, 18:45:22
No wiem, wiem tak tylko mówię, że mogą posłużyć za taki smaczek w stylu jakichś nawiedzonych wieszczów końca świata albo coś. xD
O, a to wręcz idealnie pasuje do zaprzestania wojen religijnych jeśli ludzie te objawienia wezmą na serjo: ,,Wszystkie religie są równe i można osiągnąć zbawienie w każdej religii. To ludzie stworzyli podziały religijne, gdy Bóg panuje nad nimi wszystkimi. Należy szanować wyznanie każdego i respektować jego sumienie. Duch Boży działa we wszystkich wspólnotach, nawet jeśli nie wszędzie z taką samą mocą"
A właśnie myślałem nad unią prawosławia z katolicyzmem na Bałkanach.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 26, 2017, 19:16:07
Ej w ogóle jak tak patrzę to przecież zostali jeszcze jedni Azjaci właśnie w tej Papui, której połowa wszakże należała do Indonezji.
Skośny sułtanat byłby śmieszny, no ale to już twoja wola co zrobisz. xd Madagaskaru z tego co widzę nikt nie wziął.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Kazimierz w Wrzesień 26, 2017, 19:29:44
Cytat: マシオ w Wrzesień 26, 2017, 19:16:07
Ej w ogóle jak tak patrzę to przecież zostali jeszcze jedni Azjaci właśnie w tej Papui, której połowa wszakże należała do Indonezji.
Skośny sułtanat byłby śmieszny, no ale to już twoja wola co zrobisz. xd Madagaskaru z tego co widzę nikt nie wziął.
Tylko, że oni są chrześcijanami w większości xD Poza tym w grze jest jakaś zaniżona liczba ludności tej wyspy, ich tam jest ponad 10 mln razem. xD
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 26, 2017, 19:31:55
Przecież Indonezja to głównie islam. Zgodzę się chyba prawie tych żółtków w Papui nie ma ale przecież mogli zwiać z wysp zachodnich i jakimś cudem zwiali tylko ci którzy się nie zarazili. No ale jak mówiłem twoja wola cóż tam zrobisz. xd No właśnie też wcześniej mi coś z tą liczbą nie pasowało. Może się Henryk pomylił?
Edit: No racja dominuje chrześcijaństwo ale islamu też trochę jest i nawet jednak nie musiałby nikt z zachodu uciekać bo w Zachodniej Papui masz 14,8% Jawajczyków.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Kazimierz w Wrzesień 26, 2017, 19:44:48
Nie, nie pomylił się, serio tak w grze jest.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Wrzesień 26, 2017, 19:44:58
Cytat: マシオ w Wrzesień 26, 2017, 19:16:07
Skośny sułtanat byłby śmieszny (...).
Były już takie w historii.

A niektóre dalej istnieją.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 26, 2017, 19:45:26
Cytat: Kazimierz w Wrzesień 26, 2017, 19:44:48
Nie, nie pomylił się, serio tak w grze jest.
No to twórcy gry się pomylili. :v
Cytat: Todsmer w Wrzesień 26, 2017, 19:44:58
Cytat: マシオ w Wrzesień 26, 2017, 19:16:07
Skośny sułtanat byłby śmieszny (...).
Były już takie w historii.

A niektóre dalej istnieją.
No to była ino luźna propozycja. Nieważne co tam Kazimierz stworzy pewnie i tak będzie ciekawie. :v Wiem, że były, bardziej mi chodziło, że islam póki co po tej zarazie ma się kiepsko więc śmiesznie by było jeśli przetrwałby głównie u Azjatów, a nie jak każdy by się spodziewał u Arabów.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Kazimierz w Wrzesień 26, 2017, 19:50:28
Co powiecie na taki wstępny podział? Na zachodzie islam, a na wschodzie dzicz?
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 26, 2017, 19:51:01
To twoja wyspa, więc ty decyduj. ;)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Widsið w Wrzesień 26, 2017, 21:40:22
A ja tak nieśmiało proponuję coś na przyszłość (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Plik:Zaraza_-_strefy_zainteresowa%C5%84.png).
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 26, 2017, 21:49:22
W sumie taka mapa też może i być do wstępnego ustalenia. :v
Dodałem swoje strefy.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Wrzesień 26, 2017, 22:07:33
Również dodałem swoje strefy zainteresowań (trochę optymistycznie ;-) ).

Ale tak ogólnie to jeśm zainteresowan całym południowym Pacyfikiem, nie chciałem zbytnio zagarniać terytoriów na mapie ;)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 26, 2017, 22:12:00
To sobie weź!
Na świecie jest dużo miejsca dla wszystkich! I to dosłownie :]
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 26, 2017, 22:13:42
Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 26, 2017, 22:12:00
To sobie weź!
Na świecie jest dużo miejsca dla wszystkich! I to dosłownie :]
Nie przeszkadza Ci, że wziąłem sobie Smoleńsk? :v W ogóle jak bardzo chcesz Estonię to mogę oddać. Nie wiem jakie masz plany. xd
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 26, 2017, 22:15:39
Wiesz, na razie nie. Rosja będzie bardziej szła na południe z osadnictwem. Zresztą niedługo przedstawię szczegóły :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 26, 2017, 22:16:06
To na czym polega ten fenomen Piotrogodu, że go tak chciałeś? :o
Edit: A dobra to wezmę całą zachodnią Ukrainę skoro wszyscy tyle bierą. xD
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 26, 2017, 22:22:57
Na tym, że te miasto będzie ożywione :)
To ja wezmę Kijów i Krym! :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 26, 2017, 22:23:50
To chyba przypadkiem mam Kijów po swojej stronie. Najwyżej jakoś to popraw. Za Kijów umierać nie będę. xD
Edit: Dobra, sam poprawiłem.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 26, 2017, 22:32:44
Dzięki! :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Wrzesień 26, 2017, 22:43:08
Jakieś państwa przetrwały (prócz Nowej Zelandii) na południowym Pacyfiku? Widzę na mapie, że niektóre przetrwały (np. Fidżi), ale nie ma w spisie. Gdzieś musi być błąd.

Btw, ktokolwiek bierze sobie Chile, rezerwuję Wyspę Wielkanocną :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 26, 2017, 22:44:26
W ogóle planujesz przetrwać Maorysów? Czy raczej Nową Zelandię czeka 100% anglikanizacja?
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Wrzesień 26, 2017, 22:47:06
Cytat: マシオ w Wrzesień 26, 2017, 22:44:26
W ogóle planujesz przetrwać Maorysów? (...)
Tak, i to bardzo ;)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 26, 2017, 22:54:02
Dodałem strefy dla Polski, a raczej to co się ostało. Widsidhie czy mógłbym zachodnie terytoria oprzeć na linii IJssel-Ren?
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Widsið w Wrzesień 26, 2017, 22:57:36
Cytat: Pluur w Wrzesień 26, 2017, 22:54:02
Dodałem strefy dla Polski, a raczej to co się ostało. Widsidhie czy mógłbym zachodnie terytoria oprzeć na linii IJssel-Ren?
Jasne ;)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 26, 2017, 23:08:08
Cytat: Todsmer w Wrzesień 26, 2017, 22:43:08
Jakieś państwa przetrwały (prócz Nowej Zelandii) na południowym Pacyfiku? Widzę na mapie, że niektóre przetrwały (np. Fidżi), ale nie ma w spisie. Gdzieś musi być błąd.

Btw, ktokolwiek bierze sobie Chile, rezerwuję Wyspę Wielkanocną :)
Nie tyle błąd, co po prostu zastanawiam się, czy gdzie niegdzie nie pozwolić komuś przetrwać - na świat to nie wpłynie,  a w gierce w końcu ich nie ma :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Wrzesień 26, 2017, 23:46:23
Jest spora szansa na przetrwanie przynajmniej części populacji na niektórych mniejszych wyspach.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 26, 2017, 23:49:39
Jeśli nikt się nie obrazi to wezmę sobie jeszcze dla Ajnów Koreę. :v
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 26, 2017, 23:59:39
Dobra, bierz Koreę, ale Mandżuria i okolice Pekinu i dość daleko wzdłuż wybrzeży są moje ;]

Czekajcie na postapokaliptyczne republiki kupieckie Orientu! :)

EDIT:Borlach, zalazłeś mnie na Kaukaz! Przesuwam! :P
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Wrzesień 27, 2017, 00:17:24
Zdaje się że północny Irak i Iran to już nie Kaukaz :P
Ale w porządku, bierz sobie

Swoją drogą spotkanie naszych ludów jest nieuniknione. Czeczeni, Ormianie i resztka Gruzinów (o ile przeżyje do tego czasu) moich Persów i Mazandarańczyków w końcu spotkają. To może być ciekawe jak się nam obszary zainteresowania zaczną przeplatać   
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 27, 2017, 00:18:55
Ogólnie planuję w przyszłości rozkwit Czeczeni, zniewolenie Gruzinów, i eksodus Ormian w stronę jeziora Wan :)

Zaktualizowałem mapę, też trochę przestawiłem niektóre rzeczy w artykule, coby przejrzyściej było :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 27, 2017, 00:22:54
Heh, a ja mam Henryka z obu stron. xD
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 27, 2017, 00:24:59
I wicewersja :P
Ale nie bój się, będą to różne organizmy :P
Po pierwsze Ruś, po drugie mała Udmurcja i Tatarstan, po trzecie jakieś dzikie plemiona, po czwarte Sacha szablą macha, po piąte zmongolszczona Rosja, a po piąte kupcy nad morzami! :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 27, 2017, 00:27:05
Czyli w Jewropie będzie jedna wielka Ruś? Czy może parę małych państewek? Bo w sumie nie wiem za bardzo czy zrobić jedną Litwę w Europie środkowo-wschodniej czy ją trochę jednak podzielić choćby w Ukrainie i od Łotwy wzwyż. :v
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 27, 2017, 00:32:11
Jedna Ruś, ale nie będzie groźna - na pewno nie dla Karelów i Lićwinów. Będzie się rozwijała, jak to Rosja, w stronę Syberii - i tam to głównie będzie szło osadnictwo. Też w stronę Ukrainy, ale to aż do napotkania ludzi :)

Ogólnie w Rosji będzie szeroko zakrojona akcja obszarnictwa rolniczego (heh), i na własność będą nadawane potężne połacie, które starczą by wykarmić wiele gąb :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 27, 2017, 00:33:20
A religijnie będzie jeno prawosławie czy też jakieś rodzimowiercze wpływy planujesz? W ogóle myślałem czy może nie zrobić w Karelii ideji 4-tego Rzymu - Kiży i separacji od Moskwy w sensie religijnym. :v W zasadzie będzie to właśnie Carstwo Karelskie. xd
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 27, 2017, 00:34:52
Prawosławie, prawosławie. Żadne wpływy - postaram się by to było w miarę wszystko realistyczne.

Lepiej nie, bo Cerkiew jest u mnie silna, i zaraz by żądała przypomnienia, że Rzym jest w Moskwie! :P
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 27, 2017, 00:37:03
Od kiedy to herezja jest gorsza niż zupełnie obca wiara jaką jest rodzimowierstwo? :o Wydawało mi się, że jak ktoś już ma mieć przechlapane to właśnie Litwa. xd
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 27, 2017, 00:40:50
Ogólnie rzecz biorąc herezja to rozszczelnianie swoich szeregów jest gorsze niż zwieranie ich w walce z innymi :P Różnica polega na tym, że Rosja będzie czuła się spadkobiercą starych tradycji, a obwołanie się Czwartym Rzymem, to nie uznawanie Trzeciego Rzymu, kiedy ten jak byk stoi! :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 27, 2017, 00:45:32
Chociaż Grecja Todsmera zdobędzie przecież drugi Rzym, także co w związku z tym? Chyba jednak i tak do jakiegoś rozłamu dojdzie nawet jeśli Karelia się 4-tym Rzymem nie ogłosi?
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 27, 2017, 00:48:53
Carogród to Carogród, tego nikt nie będzie podważał. Jednak sama idea Trzeciego Rzymu polega na czymś innym, i to nie przeszkadza. :) Sądzę zresztą, że akurat tu będą stosunki pozytywne. Ale Czwarty Rzym może być uznany za obrazę!
Ta zniewaga Kiży wymaga!
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 27, 2017, 00:51:02
No ciekawe kto by wygrał. xD Karelia z całą Skandynawią mogłaby chyba Rusi militarnie dorównać. :p
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 27, 2017, 00:53:44
Zresztą, nie lepiej założyć własną autokefaliczną cerkiew? Albo utrzymać się w jedności? Zresztą, z Todsmerem trzeba obgadać, czy nie bawić się w Pentarchię?

Zresztą, kto tam wie Todsmera? Może on osiedli tam imigrantów, albo albańczyków? Brrr!
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 27, 2017, 00:55:58
Cytat: マシオ w Wrzesień 27, 2017, 00:51:02
No ciekawe kto by wygrał. xD Karelia z całą Skandynawią mogłaby chyba Rusi militarnie dorównać. :p
Wiesz, ale to by się raczej rozegrało na samym początku.A po oswojeniu południa, to nie wiem, nie wiem :P
Ale tu nie o to chodzi. Ja osobiście wyobrażałem sobie stosunki z sąsiadami dość pomyślnie, w myśl zasad chrześcijańskich. Oczywiście jakieś wojny będą, ale to potem i trzeba obmyślić. Sądzę zresztą, że Karelowie, jak zaczną zasiedlać bądź co bądź lepsze obszary do życia, to nie będą myśleli o Rusi :P
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 27, 2017, 00:59:40
No wiem, też nie planuję za bardzo wielkich wojen. xD Tak tylko gdybam. No chyba autokefalia albo pentarchia będzie najlepsza.
Kurde sprawdzam teraz granicę Litwy z zachodnią Małorusią i brzydko to wygląda. ;-; Niby głupi detal ale ładne granice to jednak coś. xd
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 27, 2017, 01:00:40
Wiesz, na razie na to nie patrzmy - wszystko zacznie się układać, gdy będziemy opisali późniejszą historię obszaru. A to jest tylko mapa do wglądu, by się nie szarpać, co jest czyje :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Wrzesień 27, 2017, 19:53:59
Nosz. Kurwa.

Chyba przez 4 godziny pisałem wielkie podsumowanie tego co się stało w Indiach. I szlag to trafiło. Kliknąłem zapisz, wyszło że ktoś coś tam edytował podczas mojego pisania, więc kliknąłem wstećz, żeby skopiować, a wyskoczyło mi że formularz wygasł czy coś takiego. Zachował m się jedynie ułamek tego co napisałem.

Nosz. Kurwa. Jego. Mać.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 27, 2017, 20:07:38
 :-( Jak pech to pech.. Szkoda wielka ale może niech to będzie przestroga dla każdego by najpierw to pisać w jakimś notatniku byśmy w przyszłości takich tragedji uniknęli...
Bardzo wielka była ta relacja? :(
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Kazimierz w Wrzesień 27, 2017, 20:17:13
Dodałem swoje strefy. Pozwoliłem sobie zająć kilka wysepek 
dookoła Papui i Madagaskaru.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Wrzesień 27, 2017, 20:21:30
Ciężko określić. Zdecydowanie najdłuższa jaka do tej pory powstała. Udało się odratować wstęp, czyli relację ogólną, oraz całość tego co stało się w Kaszmirze oraz Himachal Pradesh. Napisałem też od nowa, w wielkim skrócie kto przeżył na południu, centrum i wschodzie Indii, oraz na archipelagu Andamanów.

Ale szlag trafił rozbudowany opis sytuacji w Radżastanie, Gudżaracie, Madhya Pradesh i Maharastrze...
Pewnie napiszę jeszcze raz podsumowanie co się tam działo, ale nie mam siły pisać tego tak dokładnie jak było

Co odratowałem jest na wiki     
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 27, 2017, 20:24:26
Cytat: Kazimierz w Wrzesień 27, 2017, 20:17:13
Dodałem swoje strefy. Pozwoliłem sobie zająć kilka wysepek 
dookoła Papui i Madagaskaru.
Mało sobie wziąłeś. Myślałem, że weźmiesz choć całą Indonezję. Zdajesz sobie sprawę, że raczej nikt już tych terenów z Azji czy Afryki nie weźmie? xd
Cytat: Borlach w Wrzesień 27, 2017, 20:21:30
Ciężko określić. Zdecydowanie najdłuższa jaka do tej pory powstała. Udało się odratować wstęp, czyli relację ogólną, oraz całość tego co stało się w Kaszmirze oraz Himachal Pradesh. Napisałem też od nowa, w wielkim skrócie kto przeżył na południu, centrum i wschodzie Indii, oraz na archipelagu Andamanów.

Ale szlag trafił rozbudowany opis sytuacji w Radżastanie, Gudżaracie, Madhya Pradesh i Maharastrze...
Pewnie napiszę jeszcze raz podsumowanie co się tam działo, ale nie mam siły pisać tego tak dokładnie jak było

Co odratowałem jest na wiki     
Ehh no szkoda.. Może napisz to od nowa za jakiś czas, może za parę dni jak się uspokoisz tylko tym razem w notatniku? No to powinna być przestroga, że długich tekstów się na wiki nie pisze. :<
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Kazimierz w Wrzesień 27, 2017, 20:32:06
Cytat: マシオ w Wrzesień 27, 2017, 20:24:26
Cytat: Kazimierz w Wrzesień 27, 2017, 20:17:13
Dodałem swoje strefy. Pozwoliłem sobie zająć kilka wysepek 
dookoła Papui i Madagaskaru.
Mało sobie wziąłeś. Myślałem, że weźmiesz choć całą Indonezję. Zdajesz sobie sprawę, że raczej nikt już tych terenów z Azji czy Afryki nie weźmie? xd
Cały czas mam nadzieję, że jeszcze ktoś dołączy xD. No w sumie mógłbym sobie całą Indonezję zabrać. A Madagaskar by skolonizował może wybrzeże Mozambiku, ale to już dalsza przyszłość.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 27, 2017, 20:35:56
Cytat: Borlach w Wrzesień 27, 2017, 19:53:59
Nosz. Kurwa.

Chyba przez 4 godziny pisałem wielkie podsumowanie tego co się stało w Indiach. I szlag to trafiło. Kliknąłem zapisz, wyszło że ktoś coś tam edytował podczas mojego pisania, więc kliknąłem wstećz, żeby skopiować, a wyskoczyło mi że formularz wygasł czy coś takiego. Zachował m się jedynie ułamek tego co napisałem.

Nosz. Kurwa. Jego. Mać.
http://jezykotw.webd.pl/wiki/Specjalna:Ostatnie_zmiany
To Miszjo, Miszjo! :D

W ogóle dziwne, że zniknęło. Też czasami się z tym spotykam, no ale da się wszystko odratować zazwyczaj...
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 27, 2017, 20:37:19
Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 27, 2017, 20:35:56
Cytat: Borlach w Wrzesień 27, 2017, 19:53:59
Nosz. Kurwa.

Chyba przez 4 godziny pisałem wielkie podsumowanie tego co się stało w Indiach. I szlag to trafiło. Kliknąłem zapisz, wyszło że ktoś coś tam edytował podczas mojego pisania, więc kliknąłem wstećz, żeby skopiować, a wyskoczyło mi że formularz wygasł czy coś takiego. Zachował m się jedynie ułamek tego co napisałem.

Nosz. Kurwa. Jego. Mać.
http://jezykotw.webd.pl/wiki/Specjalna:Ostatnie_zmiany
To Miszjo, Miszjo! :D

W ogóle dziwne, że zniknęło. Też czasami się z tym spotykam, no ale da się wszystko odratować zazwyczaj...
A co ja medium jakieś bym wiedział, że Borlach coś pisał?  :-(
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Wrzesień 27, 2017, 20:44:43
Nie, nie jesteś, i nie mam o to żalu ni nic. Po prostu wkurwiony jestem że tyle pracy i czasu straciłem, i fakt - to że zniknęło to dziwne. Do tej pry jak cofałem stronę to zawsze wszystko sie wyświetlało jak bozia przykazała. A teraz dupa.

Co udało się odratowałać:

Do Indii Zaraza przyszła od wschodu, rozprzestrzeniając się od Bangladeszu i terenów z nim graniczących na zachód. Nikt nie przypuszczał, że choroba okaże się tak zaraźliwa. Początkowo odosobnione przypadki śmiertelne w ciągu kilku, kilkunastu dni przerodziły się w masowe zgony, dziesiątki tysięcy osób ginęły w rozległych slumsach indyjskich miast. Najpierw wprowadzono stan wyjątkowy oraz kwarantanne zarażonych dzielnic oraz miast, wkrótce potem stan wojenny na terenie całego kraju - gdy upadł rząd Bangladeszu, a tysiące ludzi próbowało wydostać się z ogarniętego chaosem Pakistanu. Zmobilizowano armię, zamknięto wszystkie granice a próbujących nielegalnie się przez nie przedostać rozstrzeliwano na miejscu.

To jednak nie powstrzymało Zarazy, a jedynie nieznacznie ją spowolniło. Wzrosło niezadowolenie społeczne, podsycane strachem i paniką, zaczęły podnosić się głosy nawołujące do secesji prowincji, twierdzące że rządy regionalne lepiej poradzą sobie z powstrzymaniem postępu plagi niż rząd centralny. Sytuacja zaczęła wymykać się spod kontroli. Premier Narendra Modi, przewodzący do tej pory stanowczej oraz coraz bardziej radykalnej reakcji indyjskiego rządu, został w tajemniczych okolicznościach zamordowany, a władzę nad krajem po nim przejęła skłócona koalicja parlamentarna, która nie była w stanie przedstawić równie żelaznej odpowiedzi na kryzys. Wszystkie kolejne działania rządu w Nowym Delhi okazały się nieskuteczne - przypadki choroby zaczęły pojawiać się w kolejnych regionach, ginęły miliony.

Tydzień po morderstwie Premiera Modiego wojsko, pod wpływem nieudolnych starań powstrzymania Zarazy oraz przerażających doniesień z całego świata, przeprowadziło udany zamach stanu. W iście ekspresowym tempie, ciągu niespełna godziny, wszystkie siedziby ważniejszych mediów, budynki państwowe oraz indyjski parlament, zostały opanowane przez wojskowych. W desperackiej próbie powstrzymania choroby zarządzono eksterminacje całych zarażonych oraz obciętych kwarantanną miast. Taki los spotkał między innymi Bengaluru, Kalkutę, Ahmadabad, Hajdarabad oraz wiele najbiedniejszych dzielnic Delhi. Nadzieja, że uda się zabić wszystkich zarażonych okazała się jednak złudna, miliony innych osób na terenie całego kraju zostały już zarażone.

W ciągu następnych dni rząd Tamilnadu ogłosił oderwanie prowincji od Republiki Indyjskiej, a za nim podążyły prowincje Kerala i Karnataka. Do tego czasu choroba zabrała też wielu kluczowych indyjskich polityków i generałów, wybiła również większość stolicy. Widząc beznadziejność sytuacji, reszta rządu wojskowego wycofała się Bombaju oraz Kaszmiru, podczas gdy reszta kraju pogrążyła się w chaosie.

Kaszmir
Otoczony górami Kaszmir oraz część prowincji Himachal Pradesh okazały się bezpieczną przystanią dla wielu szukających ratunku przed chaosem ogarniającym świat. Około 2000 osób przedostało się z Tybetu, pod przywództwem kilku buddyjskich duchownych, opowiadając potworne historie o upadku Chin. Kierowali się oni w stronę Dharamshali, gdzie na wygnaniu przebywał XIV Dalajlama.
Okazało się, że Dalajlama nie tylko wciąż żył, lecz również udzielił schronienia tysiącom uchodźców o różnych wyznaniach, którzy kierowali się do Dharamshali. Szerzyła się bowiem plotka, że jedynie Dalajlama może uchronić ich przez śmiercią, do miasta przybyli więc nie tylko buddyści, lecz również muzułmanie, wyznawcy hinduizmu a nawet kilku chrześcijan.   

Szybko zaczęli się jednak pojawiać szabrownicy oraz grupy uzbrojonych bandytów, którzy napadali na uciekających do Dharamshali. Nad mniejszymi miastami i górskimi wioskami władzę przejęli bezwzględni watażkowie, widzący w zagładzie świata swoje pięć minut. Problemy te zostały jednak rozwiązane gdy do Kaszmiru i Himachal Pradesh wycofały się część byłej armii indyjskiej, tworząc namiastkę porządku w pozbawionym sensu świecie. Ich siedzibą została baza wojskowa, położona wysoko w górach. Wojsko utrzymywało ponadto stałe kontakty z naukowcami pracującymi nad lekiem, i to za ich pośrednictwem leki zostały rozprowadzone.       

Do Kotliny Kaszmirskiej dotarli również uciekający z Tadżykistanu Jagnobczycy, którym udało się opuścić kraj nim dotarła do nich śmiertelna choroba. Prowadzeni przez charyzmatycznego przywódce, który obiecał im nowy dom i bezpieczeństwo po drugiej stronie gór, ruszyli w niebezpieczną podróż. Przeprawa była niezwykle trudna, z około 25 tyś osób które opuściło Tadżykistan do Kotliny Kaszmirskiej dotarło niecałe 10 tyś. Do celu dotarli w momencie, gdy Zaraza miała się ku końcowi - leki były właśnie rozprowadzane do tych spośród mieszkańców Kaszmiru, którzy przeżyli. Jagnobczycy osiedlili się więc na północnym skraju kotliny.

Radżastan

''_''

Gudżarat i Madhya Pradesh

:(

Maharasztra

:|

Centralne i wschodnie Indie*
W centralnych i wschodnich Indiach zginęli niemal wszyscy. Ostało się jedynie kilka niewielkich wiosek, położonych nad brzegami Gangesu, oraz kilka pałaców na prowincji, w których zamknęli się najbogatsi, po ucieczce z miast.

Południowe Indie*
Regionalne rządy separatystycznych prowincji wbrew oczekiwaniom nie zdołały powstrzymać plagi. Choroba przetoczyła się przez półwysep, setki milionów zginęły, tak na północy jak i na południu. Przetrwały jednak społeczności Tamilów na wybrzeżu Tamilnadu oraz Kannadygów w centralnej i południowej części Karnataki.

Andamany*
Jedynymi mieszkańcami archipelagu którzy przeżyli Zarazę, byli rdzenni mieszkańcy - Andamanie. Dzięki temu iż, zamieszkiwali odizolowane rezerwaty oraz wyspy, mieli znikomy kontakt z zarażonymi.

* części napisane w skrócie od nowa
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 27, 2017, 20:48:09
Doskonale cię rozumiem, no złośliwość losu po prostu. :< No ale jak mówiłem to nie jest na czas. Na pewno się nic nie stanie nawet jakbyś i miesiąc tego co przepadło nie napisał. Zrobisz to wtedy gdy będziesz na siłach. Niech to będzie dla nas nauczka by mieć jakieś kopie zapasowe..
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 27, 2017, 20:53:01
Fajnie się to czytało, naprawdę, bardzo fajnie! Mam nadzieję, że się nie zarazisz! Czekam co się będzie działo.
W ogóle te opisy historii w czasie Zarazy są przegenialne! :) Chyba najlepsza rzecz, jak do tej pory tego projektu!

Choć, jak zaczniemy opisywać to, co się dzieje w przyszłości - i w podobny sposób, to książka napisze się sama? :D
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 27, 2017, 20:56:25
No bardzo fajnie się czytało, ogromnie mi przykro, że reszta zginęła. :< Los bywa okrutny. Mam nadzieję, że jednak to kiedyś dopiszesz.
CytatChoć, jak zaczniemy opisywać to, co się dzieje w przyszłości - i w podobny sposób, to książka napisze się sama? :D
A co, ty serio planujesz wydać książkę? I niby jaki by miała gatunek? xD
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Kazimierz w Wrzesień 27, 2017, 20:56:56
Bardzo ciekawie napisane! Podziwiam!
Cytat: マシオ w Wrzesień 27, 2017, 20:56:25
CytatChoć, jak zaczniemy opisywać to, co się dzieje w przyszłości - i w podobny sposób, to książka napisze się sama? :D
A co, ty serio planujesz wydać książkę? I niby jaki by miała gatunek? xD
A książka musi mieć jeden gatunek? Swoją drogą ciekawie by to wyglądało w postaci książki.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 27, 2017, 21:06:38
Cytat: Kazimierz w Wrzesień 27, 2017, 20:56:56
Bardzo ciekawie napisane! Podziwiam!
Cytat: マシオ w Wrzesień 27, 2017, 20:56:25
CytatChoć, jak zaczniemy opisywać to, co się dzieje w przyszłości - i w podobny sposób, to książka napisze się sama? :D
A co, ty serio planujesz wydać książkę? I niby jaki by miała gatunek? xD
A książka musi mieć jeden gatunek? Swoją drogą ciekawie by to wyglądało w postaci książki.
No ale chyba musi być jakiś główny, nie? Bo ja póki co to nie wiem za bardzo jaki, historyczny? xd
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 27, 2017, 21:08:05
Jeżeli się rozpiszemy, to taki zbiór będzie niczego sobie! :D
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Kazimierz w Wrzesień 27, 2017, 21:09:11
Toż to gatunek alternatywnohistoryczno-postapokaliptyczny xD
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 27, 2017, 21:10:53
W ogóle może wybiegam trochę za bardzo w przyszłość ale mam pewne ważne dla mnie pytanko. :v
Jeśli chciałbym użyć obrazów tego pana (http://xn--80adaabjf0azyfbf5a.xn--p1ai/) jako zdjęć moich przyszłych litewskich miast to starczy napisać w nawiasie Всеволод Иванов czy może mu lepiej napisać maila z zapytaniem po rusku? Bo te obrazy są naprawdę bajeczne i choć umiem trochę rysować to temu panu nawet i do pięt nie dorównuję. :v
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 28, 2017, 14:29:58
Nikt nic nie powie? ;-; No trudno, napiszę imię z nazwiskiem i dam linka do strony. Widziałem, że jego rysunki są na wielu blogach więc chyba to starczy by nie było żadnych problemów z prawami autorskimi.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Wrzesień 28, 2017, 14:48:38
Ja w artykule o Ajdynirze powstawiałem mnóstwo różnych grafik i concept artów, po interwencji Canisa pododawałem w przypisach linki do źródeł.

Wciąż nie ma chyba pełnego konsensusu, ale jak podasz autora i/lub źródło to nie powinno być raczej problemów
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 28, 2017, 14:56:47
Dzięki za odpowiedź.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Wrzesień 28, 2017, 17:11:37
I ważne, żeby były to linki do stron autora, o ile to możliwe.

Niemniej jednak, zawsze warto spytać, bo zdaje mi się, że bez zgody autora nie możemy używać tego u nas na stronie/wiki.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 28, 2017, 17:35:43
To najwyżej do niego napiszę jak już dojdziemy do 2-giego etapu i się spytam. Widzę, że inny artysta, którego obrazy też chciałem użyć ma już napisane: Все права защищены. Копирование материалов разрешено со ссылкой на источник. Także przynajmniej jego pytać nie trzeba ino dać link do źródła. :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Widsið w Wrzesień 29, 2017, 07:55:24
Cytat: Borlach w Wrzesień 28, 2017, 14:48:38
Wciąż nie ma chyba pełnego konsensusu
Cytat
Widzę, że inny artysta, którego obrazy też chciałem użyć ma już napisane: Все права защищены. Копирование материалов разрешено со ссылкой на источник. Także przynajmniej jego pytać nie trzeba ino dać link do źródła. :)
Eee... Polskie prawo autorskie jest bardzo precyzyjne pod tym względem. Jest ustawa o prawie autorskim (https://pl.wikisource.org/wiki/Prawo_autorskie_(ustawa_z_4_lutego_1994_r._tekst_jednolity_z_2016_r.)), która powinna rozwiać wszystkie wątpliwości. Bez zgody autora grafika nie może być udostępniona w żadnym zewnętrznym serwisie, ponieważ nasze zasady fair use dopuszczają jedynie użytek osobisty (http://www.prawoautorskie.pl/art-23-dozwolony-uzytek-osobisty), a za taki trudno uznać wykorzystywanie obrazu w indeksowanym przez wyszukiwarki, publicznie dostępnym serwisie. Majątkowe prawa autorskie wygasają siedemdziesiąt lat po śmierci twórcy i wtedy dopiero stają się domeną publiczną.

Byłem przekonany, że mamy tu wiele talentów graficznych, a tu się okazuje, że to zwykłe złamania praw autorskich :/
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 29, 2017, 12:33:17
Cytat: Widsið w Wrzesień 29, 2017, 07:55:24
Cytat: Borlach w Wrzesień 28, 2017, 14:48:38
Wciąż nie ma chyba pełnego konsensusu
Cytat
Widzę, że inny artysta, którego obrazy też chciałem użyć ma już napisane: Все права защищены. Копирование материалов разрешено со ссылкой на источник. Także przynajmniej jego pytać nie trzeba ino dać link do źródła. :)
Eee... Polskie prawo autorskie jest bardzo precyzyjne pod tym względem. Jest ustawa o prawie autorskim (https://pl.wikisource.org/wiki/Prawo_autorskie_(ustawa_z_4_lutego_1994_r._tekst_jednolity_z_2016_r.)), która powinna rozwiać wszystkie wątpliwości. Bez zgody autora grafika nie może być udostępniona w żadnym zewnętrznym serwisie, ponieważ nasze zasady fair use dopuszczają jedynie użytek osobisty (http://www.prawoautorskie.pl/art-23-dozwolony-uzytek-osobisty), a za taki trudno uznać wykorzystywanie obrazu w indeksowanym przez wyszukiwarki, publicznie dostępnym serwisie. Majątkowe prawa autorskie wygasają siedemdziesiąt lat po śmierci twórcy i wtedy dopiero stają się domeną publiczną.

Byłem przekonany, że mamy tu wiele talentów graficznych, a tu się okazuje, że to zwykłe złamania praw autorskich :/
Ale przecież napisane jest Копирование материалов разрешено со ссылкой на источник, co znaczy: Kopiowanie materiałów jest dozwolone w odniesieniu do źródła. Czy mówisz, że to i tak odnosi się tylko do prywatnego użytku? No jeśli tak to jak mówiłem po prostu się spytam lub ewentualnie sam coś narysuje choć dłużej to potrwa. W sumie to nie jest na czas to może i bez różnicy.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Widsið w Wrzesień 29, 2017, 13:23:52
Nie znam białoruskiego, więc nie byłem pewien, co tam jest napisane. Jeśli autor wyraża zgodę za podaniem źródła, to wtedy nie ma problemu - nie może to na pewno być użytek komercyjny, ale z hobbystycznym nie będzie problemu. Przy dodawaniu pliku trzeba wskazać na jego źródło (nie może być hotlink do obrazka), a także na stronę, gdzie autor zgodę na użytek za podaniem źródła wyraża.

@Borlach, sprawdź czy autorzy grafik pozwalają na takie ich użycie. Jeśli nie, będziemy musieli je skasować (ale nadal będzie możliwość podawania do nich linków).
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Wrzesień 29, 2017, 13:31:05
To akurat był rosyjski. :v Litewski (białoruski) nie ma litery И. No rozumiem, dzięki za objaśnienie wszystkiego. :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Wrzesień 30, 2017, 10:17:06
Cytat: Widsið w Wrzesień 29, 2017, 13:23:52
@Borlach, sprawdź czy autorzy grafik pozwalają na takie ich użycie. Jeśli nie, będziemy musieli je skasować (ale nadal będzie możliwość podawania do nich linków).
Ew. zawsze można do nich po prostu napisać, i się spytać, czy można, jeśli nie piszą tego jawnie.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Wrzesień 30, 2017, 17:55:17
A jak to jest z obrazami zaczerpniętymi wprost z Wikipedii? Typu większość grafik przedstawiających zwierzęta żyjące w Imperium
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Wrzesień 30, 2017, 19:17:08
Sprawdź dokładnie, o ile pamiętam, grafiki w Wikipedii pozwalają na takie użycie w niekomercyjnych przypadkach, byle było opisane źródło.

Zresztą, każda grafika na wiki ma licencję podaną.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Widsið w Październik 01, 2017, 22:08:40
Pozwoliłem sobie dodać Tajwan do listy miejsc, gdzie ktoś tam przetrwał, bo mam pewien pomysł na nowy mit założycielski chińskiej cywilizacji i ciekawe pomysły na bardziej szczegółowy opis lat po zarazie. Mam nadzieję, że nie ma ku temu obiekcji? Dla zrekompensowania przetrzebiłem bardziej populację Filipin :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Październik 01, 2017, 22:21:17
E, szkoda akurat :<
No, ale akceptuję. Ale pamiętaj - na Filipinach przeżywa Duterte i musisz się tym zająć!
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Październik 06, 2017, 11:22:06
Co sądzicie o zostawieniu paru samych Wietnamczyków koło Warszawy i utworzenia przez nich w przyszłości małego państewka na Mazowszu? Pytam teraz bo przez studia nie będę mieć czasu chyba aż do dłuższego wolnego zważywszy na wymóg czytania nowej książki co tydzień, a to nie koniec, a jak znam życie to jak już te wolne mieć będę to dojdziecie do etapu 1-szego. xd
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Październik 06, 2017, 11:29:15
Za mało realistyczne - zostaną raz dwa podbici (przewaga jest miażdżąca), albo samo wżenianie się ich usunie w drugim pokoleniu.

Przepraszam też wszystkich za zastój - mam niezłe jaja na studiach.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Październik 06, 2017, 11:31:17
Dobra to niech będzie bez Wietnamczyków.

No ja też. Lituanistyka (Białorutenistyka) okazała się ukrytą opcją polonistyczną. Chyba nawet na Japonistyce moja przyjaciółka nie musiała czytać aż tyle. Znowu obrzydzą mi książki, eh. ;-;
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Październik 06, 2017, 11:34:32
Heh, widzę, że to to samo co na rusycystyce - cały Wschód zapatrzon w literaturę jest. :D

I żeby nie oftopować: Zaraza zabija, straszne, straszne!
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Kazimierz w Listopad 04, 2017, 18:43:48
Ten projekt jeszcze żyje, czy już umarł? Bo jakby co, to powiększyłem nieco swoje strefy zainteresowań.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Listopad 04, 2017, 20:28:19
Żyje, żyje (w kontekście wydarzeń brzmi zabawnie).
Okk. Nie ma problemu. Niedługo w miarę też coś dodam. :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Kazimierz w Listopad 04, 2017, 21:03:35
Cytat: Henryk Pruthenia w Listopad 04, 2017, 20:28:19
Żyje, żyje (w kontekście wydarzeń brzmi zabawnie).
Okk. Nie ma problemu. Niedługo w miarę też coś dodam. :)
A no rzeczywiście  :)
Ja w najbliższym czasie zabiorę się za te Bałkany. Co do innych terytoriów, to Papua to po prostu upadek cywilizacji i kolonizacja Indonezji, w Afryce powstaną za to malgaskie kolonie (w sumie ciekawie będzie Afryka wyglądała).
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Listopad 04, 2017, 22:21:38
Ano, Afrykanerzy i Malgasi, trochę buszmenów jedynie. Ciekawie :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Listopad 24, 2017, 20:00:53
Czyżby projekt jednak zmogła Zaraza?
Jeśli nie to doszły do mnie w końcu z poczty książki o Podlasiu w których w części lingwistycznej jest choćby słowniczek tamtejszych gwar i ich fonetyka z morfologią z podziałem na gwary akające i okające.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Listopad 24, 2017, 22:14:27
Świat dogorywa, ale miejmy nadzieję, że się odrodzi :)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Październik 25, 2018, 21:37:09
A gdy myśl i nadzieja umarła,
zniknęła z ludzkiej pamięci,
ze Wschodu wielki mag przyszedł,
co posiadł arkana życia i śmierci

Mag na świat pusty spojrzał,
na dawne, co zmogła Zaraza,
ogień pamięci w sercu mu płonął
zapomniane odrodził wraz z kuciem żelaza


Jako mawiały pradawne przepowiadanie - "Świat umrze wśród mroku, a odrodzi się wraz z nowym słońcem. Odrodzi się ze Starszej Krwi, z Rodu Zaratusztry, z zasianego ziarna. Ziarna, które nie wykiełkuje, lecz wybuchnie płomieniem!". Czyli innymi słowy dokonuje na projekcie nikczemnego aktu nekromancji. Na dniach dokończę prawić co się działo w Indiach, opiszę wydarzenia pośród piasków Arabii oraz mocno przerobię historię ocalonych Persów.   
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Październik 25, 2018, 23:23:22
Hah!

Ja też ostatnio myślałem o ożywieniu tego projektu!
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: 커래얟쓰 w Październik 26, 2018, 00:29:18
Ja wskrzesiłem 20 pytań. Borlach to. Coś tutaj krąg nekromantów się zaczyna nam otwierać  ::-)
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Październik 26, 2018, 00:38:51
Cytat: Vaylor w Październik 26, 2018, 00:29:18
Ja wskrzesiłem 20 pytań. Borlach to. Coś tutaj krąg nekromantów się zaczyna nam otwierać  ::-)
To co, zakładamy Gildię Nekromantów PFJu? xD
Swoją drogą, może chcesz dołączyć do projektu i ocalić jakiś lud od Zarazy? Przydałoby się porozdzielać ziemię osób które już raczej na pewno z projektu wypadły, plus wciąż jest jeszcze sporo miejsca w Amerykach
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: 커래얟쓰 w Październik 26, 2018, 02:12:40
Musiałbym się przyjrzeć jak poprowadziliście ten projekt i się zastanowić. Bo nie wiem czy dam radę rozwinąć jakoś kawałek świata samemu  :-P
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Październik 28, 2018, 19:49:52
Cytat: Vaylor w Październik 26, 2018, 02:12:40
Musiałbym się przyjrzeć jak poprowadziliście ten projekt i się zastanowić. Bo nie wiem czy dam radę rozwinąć jakoś kawałek świata samemu  :-P
Jak coś to zapraszam xD

A z innych wieści - praca oficjalnie ruszyła, dziś przerobiłem trochę organizację opisów, dzieląc je pod względem kontynentów, przerobiłem i rozszerzyłem opis tego co wydarzyło się w Iranie! Następny w kolejce jest opis Subkontynentu Indyjskiego (Indie, Bhutan, Nepal) a potem Arabia.
A to theme przewodni dzisiejszej historii: Nowy świt nad Persją!
https://www.youtube.com/watch?v=BNDnoWMyJ8M
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Październik 28, 2018, 20:48:02
Borlach, jeżeli chcesz, możesz przejąć Hersztowanie Zarazy!

Ja mam teraz masę roboty, przez co trudno mi Kyon prowadzić, więc jeżeli chcesz projekt jest Twój!
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Październik 29, 2018, 17:56:08
A mógłbym w sumie przejąć xD Tylko że nie wiem, jakie miałeś zamiary co do dalszych etapów projektu - zwłaszcza że jeszcze z pierwszego nie wyszliśmy.
Plus, o co chodziło na dyskordzie z tym odnowieniem?
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Październik 29, 2018, 18:06:59
Z odnowieniem chodziło o to, by zrobić nowe otwarcie projektu tam, gdzie dawni użytkownicy przestali być aktywni. I zaprosić nowych ludzi
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Październik 29, 2018, 22:44:41
A z tym to chętnie. Dlatego też pytam: kto z oryginalnych uczestników projekty ma wolę by dalej brać udział w konłordzie i chce zachować swoje ziemie? W innym wypadku czeka was komunizm nacjonalizacja! :P Zgaduję, że ziemie Widsida będą pierwsze na odstrzał

Oficjalnie ogłaszam też nabór na nowych graczy! Kto chętny niech się zgłasza
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Październik 30, 2018, 06:41:48
Ja!
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Październik 30, 2018, 07:04:42
Ja takoż!
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Ліцьвін w Październik 30, 2018, 09:32:17
Ja.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Kazimierz w Październik 30, 2018, 10:04:29
Ja też, zaklepuję swoje tereny, ale narazie nie mam zbyt dużo czasu, żeby się tym zająć.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Sierpień 22, 2019, 10:38:31
Jako czołowy nekromanta Pfjotu ogłaszam ponowne wskrzeszenie trupa!

Opisałem już przebieg, efekty oraz ocalałych z Zarazy na wszystkich moich terytoriach, to znaczy na terenie Iranu, Subkontynentu Indyjskiego oraz Półwyspu Arabskiego.
Zaraza co zmogła Stary Świat! (https://jezykotw.webd.pl/wiki/Zaraza)

W ramach podsumowania orientacyjna lista ocalonych użytkowników poszczególnych języków na moich terenach:

Iran
- 202.000 użytkowników języka perskiego (dialekty Jazdu i Kermanu). Pośród nich część zaratusztriańskich duchownych ze znajomością awestyjskiego, oraz szyickich ze znajomością arabskiego.
- 3.000 użytkowników języka mazanderańskiego

Subkontynent Indyjski
- 20.000 osób na Sri Lance, użytkownicy synagelskiego oraz języka wedda
- 400 osób na Andamanach, użytkownicy rdzennych języków tych wysp, szczególnie sentinelskiego
- 144.000 użytkowników tamilskiego
- 500.000 na Wyżynie Dekańskiej (wiele języków, przede wszystkim kannada, tamilski i hindi)
- 1.000.000 w Kerali (wiele języków, przede wszystkim malajalam)
- 650.000 w Karnatace (wiele języków, przede wszystkim kannada)
- 1.000.000 w Bombaju (wiele języków, w tym hindi, gudżarati, marathi)
- 150.000 w okolicach Jhiri, hindi oraz sanskryt
- 400.600 w Lothal oraz 680.000 w Dwarace, przede wszystkim użytkownicy hindi i gudżarati
- 800.600 użytkowników radżastańskiego
- 650.000 w Kaszmirze (wiele języków, w tym tybetański, jagnobijski, kaszmirski, hindi)
- 700.000 w Bhutanie, głównie użytkownicy bhutańskich języków Tshangla i Dzongkha oraz nepalskiego
- 500.000 w Nepalu, głównie użytkownicy nepalskiego oraz maithili
- 305.000 w Sikkimie, głównie użytkownicy sikkimskiego języka dandzongka

Półwysep Arabski
- 60.000 użytkowników sokotryjskiego
- 2.000 użytkowników amharskiego
- 5.000 użytkowników jemeńskiego dialektu arabskiego
- 8.000 arabskich beduinów z Ar-Rab al-Chali

Teraz chciałbym, żeby wszyscy uczestnicy dokończyli opisywać swoje tereny, żebyśmy mogli w końcu zamknąć Etap 1 i przejść do tej ciekawszej części projektu. Opisywania nowego świata.


Jeśli ktoś chce dołączyć to chętnie przyjmę nowy narybek. Są jeszcze niezajęte ziemie w Ameryce Północnej i Południowej!
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Sierpień 22, 2019, 11:35:02
I spuścizna Pluura - wywalmy to i dajmy jakaś małą społeczność, a nie homokościół.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Caraig w Sierpień 22, 2019, 11:37:43
Co? xD
A co Pluur tam stworzył?
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Sierpień 22, 2019, 13:22:17
Homokościół? xD Myślałem, że tylko Biedronia ocalił

To znaczy ja bym pewne fragmenty tego co napisał Pluur ocalił, choćby jako spuściznę po martwym użytkowniku. Ale jako, że Pluur z fora odszedł, to faktycznie jego tereny mogą i powinny być oddane innym, najchętniej jakiemuś nowemu graczowi. Żeby kontynuował co tam już jest, lub przerobił i zmienił wedle własnego uznania. Ale niech część się przynajmniej zachowa.

Także pytanie. Kto chce wziąć niezajęte tereny? Kto chce przejąć schedę po Pluurze?   
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Sierpień 22, 2019, 16:33:25
Po Pluurze i Widsidzie też.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: CivilixXXX w Sierpień 22, 2019, 17:10:42
Z tego co rozumiem to Ameryki wolne? Bo ja bym chętnie do projektu dołączył i coś tam dla siebie zabrał.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Sierpień 22, 2019, 17:15:46
Cytat: CivilixXXX w Sierpień 22, 2019, 17:10:42
Z tego co rozumiem to Ameryki wolne? Bo ja bym chętnie do projektu dołączył i coś tam dla siebie zabrał.
Dokładnie, obie Ameryki wolne. Tu masz konkretną mapę stref wpływów (https://jezykotw.webd.pl/w/images/thumb/3/31/Zaraza_-_strefy_zainteresowa%C5%84.png/1200px-Zaraza_-_strefy_zainteresowa%C5%84.png)

Ziemie Pluura i Widsida też są do rozbioru. Z tym, że one są już przynajmniej częściowo opisane. Popatrz sobie na stronę Zarazy na wiki (https://jezykotw.webd.pl/wiki/Zaraza).

Btw ciekawostka: w wyniku Zarazy ponad 1/3 ludzkości zamieszkuje sam Subkontynent Indyjski i Papuę-Nową Gwineę
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: CivilixXXX w Sierpień 22, 2019, 17:31:31
W takim razie bym poprosił Amerykę Północną, najlepiej razem z Grenlandią i Islandią.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Sierpień 22, 2019, 17:45:30
Dodane!

Czekam więc na opis tego co wydarzyło się na Dalekim Zachodzie xD
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Sierpień 22, 2019, 19:12:27
Ej, dobre, Borlach - zrobiłbyś parę wykresów?
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Úlfurinn w Sierpień 23, 2019, 00:49:54
Inspirując się borlaszą statystyką bez omówienia tego z Kazimierzem (jakby co, @Kazimierz, potem mogę pozmieniać, jak masz coś przeciwko), z którym zajmujemy Bałkany (bez RBOPMiS) również opiszę sytuację demograficzną (z tego co widzę miałem ok. 850'000 ludzi do rozdysponowania):

Była Jugosławja
- 110'000 ludzi w Macedonji, z czego ok. 85'000 użytkowników języka macedońskiego, 20'000 języka analbańskiego (d. gegski), 4'000 języka tureckiego i ok. 1'000 innych (Serbowie, Arumuni, Boszniacy)
- 250'000 ludzi w Serbji, z czego ok. 225'000 użytkowników języka serbskochorwackiego, 15'000 języka analbańskiego (d. gegski), 8'000 języka węgierskiego, 1'000 języka słowackiego, 700 języka rumuńskiego i 300 innych (Rusini, Ukraińcy i Czesi)
- 160'000 ludzi w Bośnji i Hercegowinie, tylko użytkownicy języka serbskochorwackiego
- 50'000 ludzi w Czarnogórze, tylko użytkownicy języka serbskochorwackiego (rozbici w małych społecznościach górskich, które ominęła zaraza)
- 10'000 ludzi w Chorwacji, tylko użykotwnicy języka serbskochorwackiego
- 250 ludzi w Słowenji, bardzo wszytko to rozbite djalektanie

Pozostałe kraje bałkańskie
- 210'000 ludzi w Bułgarji, głównie (~190'000) użytkownicy języka bułgarskiego, ok. 15'000 języka macedońskiego (Piryn) i ok. 5'000 języka tureckiego
- 60'000 ludzi w Szkiperji, tylko użytkownicy języka analbańskiego, z czego ponad 58'000 używających djaketu toskijskiego (szkiptarstwo z Macedonji i Serbji używa djalektu gegskiego)
- 500 ludzi w Rumunji, tylko użytkownicy języka rumuńskiego

Ilość mieszkańców Macedonji, Czarnogóry oraz Bośnji i Hercegowiny wynika z wysokogórskiego położenia tych państw. Chorwacja jest praktycznie martwa (tak wynikało to z mapy na Wiki). W Analbanji większość ludzi ostała się na południu kraju.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Sierpień 23, 2019, 11:29:35
Dobra statystyka! W sumie nie spodziewałem się, że jakichś Turków ocalisz XD

Teraz przydałoby się to jakoś na wiki zawrzeć i zaktualizować listę istniejących języków.

Czekam na resztę!
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Kazimierz w Sierpień 23, 2019, 11:31:17
Mnie tam pasuje.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Úlfurinn w Sierpień 23, 2019, 12:40:31
Cytat: Borlach w Sierpień 23, 2019, 11:29:35
Dobra statystyka! W sumie nie spodziewałem się, że jakichś Turków ocalisz XD

Teraz przydałoby się to jakoś na wiki zawrzeć i zaktualizować listę istniejących języków.

Czekam na resztę!

Nawet jakbym chciał zrobić holokaust Turkiw, to byłoby to trochę niemożliwe, bo oni są rozbici po całej Macedonji, często w wysokogórskich wioskach
Mogę nawet dać mapę, gdzie się ostali ludzie
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Sierpień 23, 2019, 13:58:13
Cytat: Úlfurinn w Sierpień 23, 2019, 12:40:31
Nawet jakbym chciał zrobić holokaust Turkiw, to byłoby to trochę niemożliwe, bo oni są rozbici po całej Macedonji, często w wysokogórskich wioskach
Mogę nawet dać mapę, gdzie się ostali ludzie
https://www.youtube.com/watch?v=BkIJsnLBA4c
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Úlfurinn w Sierpień 23, 2019, 15:09:58
Cytat: Borlach w Sierpień 23, 2019, 13:58:13
https://www.youtube.com/watch?v=BkIJsnLBA4c

(https://i.imgur.com/AJoJXTk.png)

Może być?
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Sierpień 23, 2019, 15:52:51
Ej, zajebista ta mapa! Jak ją zrobiłeś?
Jedyny problem jaki widzę, to taki, że nie da się jej bardziej przybliżyć, przez co nie widać różnicy między tymi różnymi odcieniami błękitu.

To teraz wrzuć tę mapkę na stronę Zarazy na wiki!

+za zachowanych Madziarów
Ja się zastanawiam czy nie mieć jakiejś grupy turystycznej w Jeździe podczas Zarazy, która zabunkrowałaby się w hotelu i jakoś przeżyła. Potem bym jakiś jeszcze dziwniejszy sperszczony język od nich wyprowadził. Skąd mogliby być ci turyści - jakieś pomysły? xD 
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Úlfurinn w Sierpień 23, 2019, 16:07:08
Cytat: Borlach w Sierpień 23, 2019, 15:52:51
Ej, zajebista ta mapa! Jak ją zrobiłeś?
Jedyny problem jaki widzę, to taki, że nie da się jej bardziej przybliżyć, przez co nie widać różnicy między tymi różnymi odcieniami błękitu.

W paint.necie masz opcje, aby pędzel zamalowywał określony procent powierzchni. Ja używałem prokrywania 25-, 10- i 5-procentowego.
Jak chcesz przybliżyć, to skopjuj do Painta i tam możesz sobie zobaczyć dokładnie.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Kazimierz w Sierpień 23, 2019, 16:29:03
Cytat: Borlach w Sierpień 23, 2019, 15:52:51
Ej, zajebista ta mapa! Jak ją zrobiłeś?
Jedyny problem jaki widzę, to taki, że nie da się jej bardziej przybliżyć, przez co nie widać różnicy między tymi różnymi odcieniami błękitu.

To teraz wrzuć tę mapkę na stronę Zarazy na wiki!

+za zachowanych Madziarów
Ja się zastanawiam czy nie mieć jakiejś grupy turystycznej w Jeździe podczas Zarazy, która zabunkrowałaby się w hotelu i jakoś przeżyła. Potem bym jakiś jeszcze dziwniejszy sperszczony język od nich wyprowadził. Skąd mogliby być ci turyści - jakieś pomysły? xD
Z Polski xD
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Sierpień 23, 2019, 20:58:06
Mieszana grupa polsko-turecka. Proponowana nazwa etnosu: Yanuşlar xd
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: QRSGN w Marzec 19, 2020, 10:22:32
Z początkiem 2020-go roku wątek ten nabiera jakoś...
...inniejszego wyrazu.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Marzec 19, 2020, 13:01:12
No, w sumie xd.
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Marzec 19, 2020, 14:39:33
To mówicie, że kto przeżyje na terenie Polski? :P
Tytuł: Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
Wiadomość wysłana przez: Todsmer w Marzec 20, 2020, 08:05:22
Lętacze i Biedroń xD