Językotwórstwo (conlanging) i światy > Conlangi: a priori

Język proto-pirkirski(?)

<< < (2/2)

zabojad:

--- Cytat: Toivo w Luty 19, 2021, 22:42:16 ---Zapowiada się ciekawie, widać, że pomysł jest.

--- Cytuj ---Bardzo spodobało mi się brzmienie, zwłaszcza języka/dialektu Ura, więc chciałem stworzyć język, z którego bardzo prosto będzie wywieść podobną fonologię.
--- Koniec cytatu ---
Ciekaw byłbym czegoś więcej o tym, co konkretnie cię zainspirowało.

--- Koniec cytatu ---
Dialekt Ura ma bardzo ciekawą fonetykę z glotalizowanymi spółgłoskami w nagłosie sylaby, np. /ʔkwa/ [ˀkwa] ‘dziecko’ vs. /-kkwa/ [-kkwa] ‘marker zdrobnienia’. W dodatku to zwarcie krtaniowe jest liczone jako osobna mora.
Generalnie Rjukjuańskie przeszły bardzo ciekawe zmiany, np. jap. hito 'człowiek, osoba' vs. Ōgami (dialekt języka Miyako) pstu 'ts.' ([s] jest tu sylabiczne i jest wynikiem podniesienia się /ɨ/ po /p/ i /k/).
Mają cudaczne zbitki, zwłaszcza w nagłosie, np. Ōgami mmna 'wszyscy' vs. jap. minna 'ts.'.
W części z Rjukjuańskich istnieje również bardzo ciekawe prawo rytmiczne nakazujące by każde słowo miało przynajmniej dwie mory, tak więc *mja 'kot' (Yuwan, dialekt Amami) staję się /mjaa/ [mʲaa] (porównaj z np. /ʔma/ [ˀma] 'koń' które ma dwie mory bo /ʔ/ jest liczone jako osobna mora)
Na gramatyce się nie znam, ale z tego co widzę, nie jest jakoś radykalnie inna od japońskiej.

--- Cytat: Toivo w Luty 19, 2021, 22:42:16 ---Te samogłoski rotycznie rzeczywiście wyglądają niestabilnie. Aż się to prosi o skrajnie różny rozwój w językach potomnych - jak dźwięczne przydechowe w PIE.

--- Koniec cytatu ---
Z tym skrajnie różnym rozwojem w językach potomnych to jeszcze nie wiem, jak na razie największą zmianą jaką (poza tym co jest w poście wyżej) to zbitka rV > /r/ przed zwartymi zamienia je w przydechowe, np. coś takiego:
*karáa> kaˈɾaː> kə̯ˈɾaː> ˈkɾaː> ˈkɾaː*kár> ˈkaʳ> ˈkaʳ> ˈkaɾ> ˈkʰaɾ*kar> kaʳ> kaʳ> kʰa> kʰagdzie ostatnie *kar jest w ogóle bez akcentu.

--- Cytat: Toivo w Luty 19, 2021, 22:42:16 ---Planujesz raczej wywieść z tego pojedynczy końlang, czy całą zróżnicowaną rodzinę?

--- Koniec cytatu ---
Planuję całą rodzinę. Przykładowo, utrata samogłosek w pozycjach słabych to dobry pretekst do tonogenezy. Nie znam się niestety w ogóle na gramatyce, więc nie wiem jeszcze jak zróżnicowane mogą być języki pochodne pod tym względem.

zabojad:
Stworzyłem artykuł na wiki oraz przepisałem do niego informacje, które już się pojawiły w powyższych postach. Zapraszam ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej