Autor Wątek: Mapy  (Przeczytany 4865 razy)

Offline Yenzor

Odp: Mapy
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 28, 2020, 00:42:08 »
No Berlin nie musiałby być stolicą, brałem pod uwagę Pragę. Frankfurt też spoko.
 

Offline Pluur

Odp: Mapy
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 28, 2020, 01:13:55 »
A może zamiast kolonizacji Prus, kolonizacja Siedmiogrodu na pełnej kurwie? Dlaczego? Ano Krzyżacy byli pierw tam, ale zostali przegonieni. Tym samym, analogicznie do miast od Gdańska po Rygę można by zrobić Krzyżaków od Siedmiogrodu po Krym - a tam było kogo nawracać...
 

Offline Yenzor

Odp: Mapy
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 28, 2020, 19:41:18 »
Nuu, można by, tylko że to niekonieczne, a właśnie idea jest taka, żeby nie namieszać za bardzo, maksymalnie trzymać się oryginalnej wersji historii. Powtarzam, to jest althist minimalistyczny, stworzony jedynie na potrzeby Pomorza.
 

Offline Norris

Odp: Mapy
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 08, 2022, 23:29:51 »
Do rozbiorów I RP nigdy nie dochodzi. W 1800 roku, na fali reform, zostaje wprowadzony zupełnie nowy podział administracyjny, wzorowany na rewolucyjnym podziale francuskim. Kraj jest podzielony na 121 województw, mniej więcej równych pod względem powierzchni i ludności, w odróżnieniu od dotychczasowego podziału, w którym powiaty na wschodzie odpowiadały lub były większe od niektórych województw na zachodzie kraju. Nazwy nowych województw pochodzą od regionów geograficznych - najczęściej są to nazwy rzek, ewentualnie jezior i pasm górskich. Województwa mają powierzchnię średnio 4–10 tys. km², zaś ludność na terenach Korony wynosi średnio 130 tys. mieszkańców (według stanu z 1790), 150 tys. (według stanu z 1819) lub 400 tys. (według stanu z 1900), powiaty liczą średnio od 30 tys. (1810) do 100 tys. (1900) mieszkańców, wyjątek stanowią rzadziej zaludnione tereny WXL. Kurlandia bez większych zmian (poza ujednoliceniem powiatu piltyńskiego). Jednocześnie zostały zachowane w sporym stopniu granice historyczne województw i powiatów, wobec czego podział jest mniej rewolucyjny niż arbitralne podziały zaborców z przypadkowymi, często zmienianymi granicami i stolicami nowych okręgów (np. w Nowej Galicji w ciągu 12 lat były aż 3 zmiany w podziale na cyrkuły). Miasta stołeczne w miarę ważności i dobrej liczby ludności starałem się zachować, jak Brześć Kujawski, Rawa Mazowiecka, Inowrocław (Bydgoszcz przed 1772 była mało istotna), Drohiczyn, Pilzno, w innych miejscach jednak trzeba było wymienić miasta na faktycznie istotniejsze, ludniejsze, jak np. Częstochowa (w miejsce Lelowa), Kielce (w miejsce Chęcin), Bochnia (w miejsce Szczyrzyca), Stanisławów (w miejsce Halicza), Tarnopol (w miejsce Trembowli), Zaleszczyki (w miejsce Czerwonogrodu). Awansowane też były ludne w tamtym czasie, lecz ignorowane przez RON miasta, jak Piotrków, Zamość, Rzeszów, Białystok, Brody (przy czym dla Zamościa i Rzeszowa jako miast „na pograniczu” wyjątkowo dałem granice takie jak obszarów zaborczych, w tym wypadku cyrkułów, moim zdaniem całkiem adekwatne dla regionów także w prawdziwej Polsce). No i OTL w RON były tendencje do reformy, jako że miała miejsce w 1793 (którą też się inspirowałem, jak Merecz czy podział ziemi sandomierskiej i krakowskiej), wcześniej powstały woj. gnieźnieńskie (1768), nowe powiaty w woj. pomorskim i chełmińskim (1764), powiaty na kresach, m.in. zawilejski, zwinogródzki, horyński, nadsłucki, rowski, nadbohski (1791). Zmiana podziału także w Polsce mogłaby doprowadzić do centralizacji jej obszaru wzorem Francji (w jej trakcie miał miejsce skok francuskojęzycznej liczby ludności z 45% w 1870 do 90% w 1910), lepszego zarządzania peryferyjnych obszarów kresowych, a w dalszej mierze ich polonizacji, co też dla Polski mogłoby być korzystne. Każde nowe województwo jest podzielone na powiaty w liczbie od 2 do 5, zwykle 3 lub 4.

Lista nowych województw wraz z ich stolicami:
1. Abawa – Tukum
2. Dolna Berezyna – Bobrujsk
3. Górna Berezyna – Borysów
4. Bieszczady – Sanok
5. Górny Boh – Płoskirów
6. Boh i Rusawa – Bracław
7. Brda – Tuchola
8. Górny Bug – Brody
9. Bystrzyca – Lublin
10. Bystrzyca i Dniestr – Stanisławów
11. Górna Bzura – Łęczyca
12. Dolna Bzura – Rawa Mazowiecka
13. Cybina i Warta – Poznań
14. Dniepr i Pronia – Mohylew
15. Górny Dniestr – Sambor
16. Druć i Dniepr – Rohaczew
17. Drwęca i Wisła – Toruń
18. Drysa i Dźwina – Połock
19. Dubisa – Rosienie
20. Dubna i Dźwina – Dyneburg
21. Dunajec – Nowy Sącz
22. Dzisna – Brasław
23. Dzitwa – Lida
24. Dolna Dźwina – Frydrychsztad
25. Engure – Windawa
26. Gopło – Brześć Kujawski
27. Hniłopiat – Berdyczów
28. Horyń – Równe
29. Górny Horyń i Górna Słucz – Zasław
30. Ikwa – Krzemieniec
31. Jatrań i Boh – Humań
32. Krzna – Łuków
33. Lelupa – Mitawa
34. Luciąża – Piotrków Trybunalski
35. Łachwa i Dniepr – Mohylew
36. Łosośna – Grodno
37. Łoswida i Dźwina – Witebsk
38. Łubań – Rzeżyca
39. Ług – Włodzimierz Wołyński
40. Łyna – Lidzbark
41. Łysica – Kielce
42. Maścio – Telsze
43. Mieża i Dźwina – Wieliż
44. Muchawiec – Kobryń
45. Muchawiec i Bug – Brześć Litewski
46. Narocz – Postawy
47. Narew – Łomża
48. Newel – Newel
49. Nida – Proszowice
50. Niewiaża – Poniewież
51. Nogat – Elbląg
52. Górna Noteć i Mień – Inowrocław
53. Dolna Noteć – Wałcz
54. Nurzec i Bug – Drohiczyn
55. Obra – Barycz
56. Obra i Warta – Międzyrzecz
57. Orszyca i Dniepr – Orsza
58. Oszmianka – Oszmiana
59. Pełtew – Lwów
60. Dolna Pilica i Liwiec – Warka
61. Pina i Prypeć – Pińsk
62. Prądnik i Wisła – Kraków
63. Pronia i Soż – Czausy
64. Prosna i Warta – Kalisz
65. Dolna Prosna – Pyzdry
66. Prut – Kołomyja
67. Prypeć i Dniepr – Czarnobyl
68. Ptycz i Prypeć – Mozyrz
69. Raba – Bochnia
70. Radomka – Radom
71. Rakiewo – Szawle
72. Ropa – Biecz
73. Roś – Biała Cerkiew
74. Roś i Dniepr – Bohusław
75. Roś i Niemen – Wołkowysk
76. Roztocze Północne – Zamość
77. Roztocze Południowe – Bełz
78. Rów – Bar
79. San i Wisła – Sandomierz
80. Sawranka i Boh – Józefów (Bałta)
81. Górny Seret – Tarnopol
82. Seret i Dniestr – Zaleszczyki
83. Słucz Północna – Słuck
84. Słucz Południowa – Zwiahel
85. Smotrycz – Kamieniec Podolski
86. Sob i Boh – Hajsyn
87. Soła i Wisła – Oświęcim
88. Soż – Homel
89. Stryj – Stryj
90. Styr – Łuck
91. Supraśl – Białystok
92. Szczara – Słonim
93. Święta – Wiłkomierz
94. Górna Świsłocz – Mińsk
95. Świsłocz i Berezyna – Ihumeń
96. Świteź – Nowogródek
97. Taśmin – Czerkasy
98. Teterów – Żytomierz
99. Troki – Troki
100. Tykicz Gniły – Zwinogródka
101. Uherka i Górna Prypeć – Chełm
102. Usza – Owrucz
103. Górna Warta i Górna Pilica – Częstochowa
104. Wełna – Gniezno
105. Widawka i Warta – Sieradz
106. Wiechra i Soż – Mścisław
107. Wiedrycz i Dniepr – Rzeczyca
108. Wigry – Merecz
109. Wilia – Wilno
110. Wilia i Niemen – Kowno
111. Windawa – Goldynga
112. Wisła i Mrowa – Warszawa
113. Wisła Morska – Gdańsk
114. Wisłok – Rzeszów
115. Wisłoka – Pilzno
116. Wisznia i San – Przemyśl
117. Górna Wkra i Wisła – Płock
118. Wkra i Dolny Bug – Ciechanów
119. Wołk – Latyczów
120. Zhar i Boh – Winnica
121. Złota Lipa – Brzeżany

Jednocześnie próbowałem podzielić je na powiaty, których liczba wyniosła 460. Na terenie centralnej Polski można było bez większego problemu przepisać siedziby powiatów OTL z Xięstwa Warszawskiego (których granice jednak powstały na bazie podziału przedrozbiorowego, dodano kilkoma powiatów, m.in. na północnym Mazowszu, gdzie jednak było silne rozdrobnienie pomimo niskiej gęstości zaludnienia, zachowane w reformie z 1793, za to za Napoleona były tam wręcz duże powiaty, podobnie na Zamojszczyźnie, w celu zachowania pewnej równomierności wydzielono też ze stosunkowo dużego, 60 tys. powiatu Radomsko powiat Koniecpol, z powiatu Tarnogród powiat Biłgoraj, z powiatu Chełm powiat Dubienka, a z powiatu Kalisz powiat Koło, pomiędzy stosunkowo liczebnymi, po 50 tys. mieszkańców powiatami Zamość, Hrubieszów i Tomaszów przywrócono powiat Grabowiec, zachowano też kilka przedrozbiorowych stolic, jak Czersk, Lelów, Kcynia, Liw).

Wisła Morska – Gdańsk, Puck, Kartuzy, Kościerzyna, Tczew
Nogat – Malbork, Elbląg, Sztum
Brda – Człuchów, Tuchola, Świecie, Starogard
Dolna Noteć – Czarnków, Chodzież, Wałcz, Nakło
Górna Noteć i Mień – Bydgoszcz, Inowrocław, Rypin, Lipno, Dobrzyń
Drwęca i Wisła – Toruń, Chełmno, Brodnica, Grudziądz, Lubawa
Łyna – Braniewo, Lidzbark, Reszel, Olsztyn
Cybina i Warta – Oborniki, Poznań, Śrem
Obra i Warta – Międzychód, Międzyrzecz, Buk, Szamotuły
Obra – Wschowa, Kościan, Krobia, Babimost
Dolna Prosna – Krotoszyn, Pleszew, Środa, Pyzdry
Prosna i Warta – Odolanów, Kalisz, Konin, Koło
Wełna – Gniezno, Mogilno, Kcynia, Powidz, Szubin
Gopło – Radziejów, Brześć Kujawski, Kowal
Widawka i Warta – Ostrzeszów, Wieluń, Sieradz, Warta
Luciąża – Szadek, Piotrków Trybunalski, Radomsko, Koniecpol
Górna Bzura – Łęczyca, Piątek, Brzeziny, Kutno
Dolna Bzura – Gostynin, Sochaczew, Rawa, Mszczonów
Wisła i Mrowa – Miasto Stołeczne Warszawa, Błonie, Stanisławów
Dolna Pilica i Liwiec – Czersk, Warka, Garwolin, Liw
Górna Warta i Górna Pilica – Częstochowa, Lelów, Pilica, Żarnowiec
Radomka – Radom, Kozienice, Solec, Szydłowiec
Łysica – Opoczno, Końskie, Kielce, Jędrzejów
San i Wisła – Opatów, Staszów, Sandomierz, Tarnobrzeg, Nisko
Nida – Proszowice, Szydłów, Skalbmierz, Stopnica
Bystrzyca – Lublin, Lubartów, Kazimierz, Kraśnik, Biłgoraj
Uherka i Górna Prypeć – Krasnystaw, Chełm, Dubienka, Luboml, Ratno
Roztocze Północne – Zamość, Hrubieszów, Grabowiec, Tarnogród, Tomaszów Lubelski
Górna Wkra i Wisła – Płock, Sierpc, Mława, Szreńsk, Wyszogród
Wkra i Dolny Bug – Ciechanów, Maków, Przasnysz, Pułtusk, Kamieńczyk
Narew – Ostrołęka, Łomża, Ostrów Mazowiecka, Wizna, Kolno
Wigry – Sejny, Merecz, Kalwaria, Olita
Supraśl – Goniądz, Tykocin, Białystok, Bielsk
Nurzec i Bug – Drohiczyn, Sokołów, Mielnik
Krzna – Ryki, Łuków, Siedlce, Parczew
Prądnik i Wisła – Sławków, Siewierz, Krzeszowice, Kraków

Polska południowa (OTL Galicja, tu też bez większych zmian, lecz z większym uwzględnieniem granic jednostek przedrozbiorowych).

Soła i Wisła – Biała, Oświęcim, Żywiec
Raba – Wieliczka, Bochnia, Myślenice, Limanowa
Wisłoka – Dąbrowa, Tarnów, Pilzno, Mielec
Wisłok – Ropczyce, Kolbuszowa, Rzeszów, Łańcut
Wisznia i San – Jarosław, Przemyśl, Jaworów, Mościska, Dobromil
Dunajec – Brzesko, Nowy Targ, Nowy Sącz, Muszyna, Lubowla
Ropa – Grybów, Biecz, Jasło
Bieszczady – Krosno, Brzozów, Sanok, Lesko
Roztocze Południowe – Lubaczów, Rawa Ruska, Bełz, Busk
Pełtew – Gródek, Żółkiew, Lwów, Rudki, Bóbrka
Górny Dniestr – Turka, Stary Sambor, Sambor, Drohobycz
Stryj – Stryj, Żydaczów, Dolina, Kałusz
Górny Bug – Brody, Złoczów, Przemyślany
Złota Lipa – Rohatyn, Brzeżany, Podhajce, Buczacz
Górny Seret – Tarnopol, Skałat, Trembowla
Bystrzyca i Dniestr – Stanisławów, Tłumacz, Bohorodczany, Nadwórna
Prut – Kołomyja, Horodenka, Śniatyń, Kosów
Seret i Dniestr – Czortków, Kopyczyńce, Zaleszczyki, Borszczów

Kresy wschodnie, tu już był większy problem, podział można ustalić następująco:

Ług – Włodzimierz Wołyński, Kowel, Horochów
Styr – Kołki, Rafałówka, Łuck, Ołyka, Beresteczko
Ikwa – Krzemieniec, Dubno, Wiśniowiec, Zbaraż
Horyń – Równe, Bereźne, Ostróg, Stepań
Górny Horyń i Górna Słucz – Zasław, Sławuta, Starokonstantynów, Bazalia
Słucz Południowa – Zwiahel, Korzec, Połonne, Lubar
Teterów – Żytomierz, Cudnów, Czerniachów, Korosteszów, Radomyśl
Usza – Owrucz, Olewsk, Malin
Smotrycz – Kamieniec Podolski, Dunajowce, Uszyca, Gródek
Górny Boh – Płoskirów, Jarmolińce, Satanów
Wołk – Zinków, Latyczów, Chmielnik
Rów – Mohylów, Wierzbowiec, Bar, Szarogród
Zhar i Boh – Lityń, Winnica, Lipowiec, Niemirów, Krasne
Boh i Rusawa – Bracław, Tulczyn, Jampol, Pieszczana, Tomaszpol
Sawranka i Boh – Olhopol, Berszad, Józefów (Bałta), Sawrań
Sob i Boh – Hajsyn, Ilińce, Monasterzyska, Teplik
Hniłopiat – Berdyczów, Machnówka, Brusiłów, Pawołocz
Prypeć i Dniepr – Czarnobyl, Borodzianka, Hostomel
Jatrań i Boh – Humań, Talne, Targowica, Hołowaniewsk
Tykicz Gniły – Zwinogródka, Lisianka, Szpoła, Złotopol
Roś – Biała Cerkiew, Chwastów, Skwira, Piatyhory
Roś i Dniepr – Taraszcza, Bohusław, Korsuń, Kaniów
Taśmin – Czerkasy, Smiła, Czehryń
Łosośna i Niemen – Lipsk, Sokółka, Grodno, Krynki
Muchawiec – Kobryń, Drohiczyn Poleski, Prużany, Bereza Kartuska
Roś i Niemen – Wołkowysk, Świsłocz, Zelwa
Szczara – Zdzięcioł, Słonim, Kosów
Muchawiec i Bug – Włodawa, Biała Radziwiłłowska, Brześć Litewski, Kamieniec Litewski
Górna Berezyna – Borysów, Dokszyce, Łohojsk, Chołopienicze
Górna Świsłocz – Mińsk, Radoszkowice, Uzda, Kojdanów
Świsłocz i Berezyna – Puchowicze, Śmiłowicze, Ihumeń, Berezyna
Świteź – Nowogródek, Mir, Stołpce, Stołowicze
Słucz Północna – Słuck, Nieśwież, Kleck, Starobin
Dolna Berezyna – Bobrujsk, Hłusk, Lubań, Ozarycze
Pina i Prypeć – Pińsk, Lubieszów, Dąbrowica, Motol
Ptycz i Prypeć – Dawidgródek, Turów, Petryków, Mozyrz
Wiedrycz i Dniepr – Rzeczyca, Narowla, Chojniki, Brahin
Troki – Troki, Ejszyszki, Stokliszki
Dzitwa – Wasiliszki, Lida, Iwie
Oszmianka – Oszmiana, Smorgonie, Wołożyn, Mołodeczno
Narocz – Postawy, Święciany, Wilejka, Miadzioł
Wilia – Wilno, Szyrwinty, Niemenczyn
Dzisna – Brasław, Druja, Widze
Maścio – Kretynga, Telsze, Płungiany
Rakiewo – Szawle, Janiszki, Szadów
Dubisa – Taurogi, Jurborg, Rosienie, Kiejdany
Wilia i Niemen – Mariampol, Kowno, Preny, Janów
Święta – Wiłkomierz, Onikszty, Kupiszki, Jeziorosy
Niewiaża – Birże, Poniewież, Poswol
Dubna i Dźwina – Dyneburg, Warklany, Liwenhof
Łubań – Rzeżyca, Lucyn, Marienhaus
Łoswida i Dźwina – Witebsk, Gródek, Suraż, Sienno
Drysa i Dźwina – Drysa, Połock, Oświej
Lepel – Dzisna, Lepel, Czaszniki
Newel – Siebież, Newel
Mieża i Dźwina – Wieliż, Uświat
Orszyca i Dniepr – Orsza, Czereja, Babinowicze, Kopyś
Łachwa i Dniepr – Mohylew, Stary Bychów, Propojsk
Pronia i Soż – Górki, Dąbrowna, Czausy, Czeryków
Druć i Dniepr – Rohaczew, Żłobin, Czeczersk
Wiechra i Soż – Mścisław, Klimowicze, Kościukowicze
Soż – Homel, Bielica, Wietka
Windawa – Grobin, Hazenpot, Goldynga
Abawa – Tukum, Talsen, Kandawa
Lelupa – Mitawa, Bawsk, Doblen
Dolna Dźwina – Frydrychsztad, Iłukszta, Jakobstadt
Engure – Windawa, Piltyń

Kompetencjami powiatów stają się nadzór policyjny, sądownictwo, geodezja, szkolnictwo powiatowe i średnie z językiem polskim jako urzędowym, każdy powiat posiada też swój szpital powiatowy, jednostkę straży pożarnej, urząd skarbowy, więzienie, bank, urząd pocztowy. Do 1870 sieć kolejowa łączy między sobą stolice województw, a do 1910 stolice powiatów i inne miasteczka.

Mapa z podziałem:
https://i.ibb.co/cTZ0xJx/1800woj-nazwy-red.png

Mapa z uwzględnieniem powiatów:
https://i.ibb.co/hXrN5jx/1800woj-nazwy-powiaty-red.png

Mapa sieci kolejowej w 1910
https://i.ibb.co/WGvzznv/1800woj-kolej-red.png

Dodatkowo nieoficjalnie województwa są konsolidowane w 11 większych regionów.

1. Prusy Królewskie (Wisła Morska, Nogat, Brda, Łyna, Drwęca i Wisła)
2. Wielkopolska (Dolna Noteć, Górna Noteć i Mień, Cybina i Warta, Obra i Warta, Obra, Dolna Prosna, Górna Bzura, Prosna i Warta, Wełna, Gopło, Widawka i Warta, Luciąża)
3. Mazowsze-Podlasie (Dolna Bzura, Wisła i Mrowa, Górna Wkra i Wisła, Wkra i Dolny Bug, Narew, Dolna Pilica i Liwiec, Supraśl, Nurzec i Bug)
4. Małopolska (Górna Warta i Górna Pilica, Radomka, Łysica, San i Wisła, Nida, Bystrzyca, Krzna, Prądnik i Wisła, Soła i Wisła, Raba, Wisłoka, Wisłok, Dunajec, Ropa)
5. Ruś Czerwona (Uherka i Górna Prypeć, Roztocze Północne, Bieszczady, Roztocze Południowe, Wisznia i San, Pełtew, Górny Dniestr, Stryj, Górny Bug, Złota Lipa, Górny Seret, Bystrzyca i Dniestr, Prut)
6. Wołyń-Ukraina (Ług, Styr, Ikwa, Horyń, Górny Horyń i Górna Słucz, Słucz Południowa, Teterów, Usza, Hniłopiat, Prypeć i Dniepr, Roś, Roś i Dniepr)
7. Podole (Seret i Dniestr, Smotrycz, Górny Boh, Wołk, Rów, Zhar i Boh, Boh i Rusawa, Sawranka i Boh, Sob i Boh, Jatrań i Boh, Tykicz Gniły, Taśmin)
8. Litwa (Wigry, Łosośna i Niemen, Troki, Dzitwa, Oszmianka, Narocz, Wilia, Dzisna, Maścio, Rakiewo, Dubisa, Wilia i Niemen, Święta, Niewiaża)
9. Ruś Czarna-Polesie (Muchawiec i Bug, Muchawiec, Pina i Prypeć, Ptycz i Prypeć, Roś i Niemen, Szczara, Świteź, Słucz Północna, Dolna Berezyna, Wiedrycz i Dniepr)
10. Ruś Biała (Górna Berezyna, Świsłocz i Berezyna, Górna Świsłocz, Łoswida i Dźwina, Drysa i Dźwina, Lepel, Newel, Mieża i Dźwina, Orszyca i Dniepr, Łachwa i Dniepr, Pronia i Soż, Druć i Dniepr, Wiechra i Soż, Soż)
11. Kurlandia-Inflanty (Dubna i Dźwina, Łubań, Windawa, Abawa, Lelupa, Dolna Dźwina, Engure)

Stolice:
1. Gdańsk
2. Poznań
3. Warszawa
4. Kraków
5. Lwów
6. Żytomierz
7. Kamieniec Podolski
8. Wilno
9. Brześć Litewski
10. Mińsk
11. Dyneburg

Numery przypisane do województw według ich porządku alfabetycznego mogą też mieć zastosowanie w kodach pocztowych (001–121) i tablicach rejestracyjnych samochodów.

Sieć autostrad w RON w 1990 roku
https://i.ibb.co/r05m8Tc/1800woj-A-red.jpg
« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2022, 23:36:55 wysłana przez Norris »