Interpunkcja

Zaczęty przez BartekChom, Kwiecień 22, 2012, 16:54:32

Poprzedni wątek - Następny wątek

BartekChom

po dłuższych rozważaniach w końcu się zebrałem i zastosowałem interpunkcję ( z ortografią ) ˛ która wydaje mi się całkiem sensowna ˌ chociaż jeszcze nie dopracowana * oto ona ⁑

zobaczmy ˛ co z tego wyjdzie * myślę ˛ że wygląda całkiem ładnie * krowa ˛ która dużo ryczy , mało mleka daje *¡ a teraz sobie powrzeszczę !* słowa :˛ które znam ˌ i ˛ których nie znam ; są ciekawe * *polska to piękny kraj ˛ piękniejszy niż *zsrr' * na koniec powiem jeszcze o lekcji wf'u i przyjaciołach d.ra *Melchjora *Wyderko

*polska ˌ *rzeczpospolita *polska ; – państwo położone : w *europie *środkowej ˌ między : *bałtykiem na północy ˌ a *karpatami i *sudetami na południu ;ˌ w dorzeczu *wisły i *odry * powierzchnia administracyjna *polski wynosi 312 679 km². ˌ co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w *europie * zamieszkana przez ponad 38 milionów ludzi ˌ zajmuje pod względem liczby ludności : 34. miejsce na świecie ˌ a szóste w *unji *europejskiej

od zachodu graniczy z *niemcami ˌ od południa z *czechami i *słowacją ˌ od wschodu z *ukrainą i *białorusią ˌ od północnego wschodu z *litwą ˌ oraz od północy z *rosyjską eksklawą o nazwie *obwód *kaliningradzki * ponadto większość północnej granicy *polski wyznacza wybrzeże *morza *bałtyckiego * *polska wyłączna strefa ekonomiczna na *bałtyku graniczy ze strefami *danji i *szwecji

*III *rzeczpospolita jest : szybko rozwijającym się państwem ˌ członkiem wielu organizacji międzynarodowych * *polska należy do : *unji *europejskiej ˌ *nato' ˌ *onz' ˌ *swiatowej *organizacji *handlu ˌ *organizacji *współpracy *gospodarczej *i *rozwoju ˌ *europejskiego *obszaru *gospodarczego ˌ *międzynarodowej *agencji *energetycznej ˌ *rady *europy ˌ *organizacji *bezpieczeństwa *i *współpracy *w *europie ˌ *międzynarodowej *agencji *energ;i *atomowej ˌ oraz *g6' * *polska jest jednym z założycieli organizacji takich jak : *środkowoeuropejskie *porozumienie *o *wolnym *handlu ( opuszczone w 2004. r. ) ˌ *rada *państw *morza *bałtyckiego ˌ *grupa *wyszehradzka ˌ czy *trójkąt *weimarski * ponadto *polska należy do *układu *z *schengen ˌ oraz stara się o wejście do *strefy *euro i *europejskiej *agencji *kosmicznej

Mod: usunięcie pierwszego postu w wątku nie jest możliwe, stąd wklejam tu treść drugiego.
  •  

Vilène

Bianco de Serpento już miał czytelniejszą.
  •  

Noqa

Nie ogarniam tych gwiazdek. Czemu ma to służyć?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Noqa w Kwiecień 22, 2012, 16:59:23
Nie ogarniam tych gwiazdek. Czemu ma to służyć?
Nie wiem, jakieś pauzy, czy co-to?

BartekChom

Cytat: Ⓐ Vilén w Kwiecień 22, 2012, 16:59:13
Bianco de Serpento już miał czytelniejszą.
¿ gdzie ?

Cytat: Noqa w Kwiecień 22, 2012, 16:59:23
Nie ogarniam tych gwiazdek. Czemu ma to służyć?
¿ nie widać ?* gwiazdki oddzielają zdania ˌ i zastępują wielkie litery w nazwach własnych * dzięki temu po pierwsze oddzielenie jest bardziej wyraźne ˌ a po drugie ˛ gdybym chciał opracować nowy alfabet , nie potrzebowałbym wielkich liter
  •  

Noqa

No dobra, ale te gwiazdki wyglądają strasznie. I chyba jednak połączenie kropki z wielką literą może łatwo stworzyć wiele niejasności. A co robią dwukropki? Niby coś wprowadzają, ale tam gdzie się pojawiają nie ma przecież żadnych pauz, ani nic takiego.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Feles

No to może lepiej taki system, który kiedyś wymyśliłem dla sylingi:

. lub | - krótka przerwa
.. lub || - długa przerwa
... lub ||| - mówca się zawiesił

Intonacje można oznaczać osobno - przydatne, nie zawsze wykrzyknienia czy pytania są pełnymi zdaniami.

nic - opadająca, oznajmująca
! - równa, wykrzyknieniowa
? - wznosząca, pytająca
⸮ lub ¿ - opadająco-wznosząca, powątpiewająca
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Noqa

A możnaby zrobić interpunkcję opartą o junktury?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Noqa w Kwiecień 22, 2012, 17:39:57
No dobra, ale te gwiazdki wyglądają strasznie. I chyba jednak połączenie kropki z wielką literą może łatwo stworzyć wiele niejasności. A co robią dwukropki? Niby coś wprowadzają, ale tam gdzie się pojawiają nie ma przecież żadnych pauz, ani nic takiego.

właśnie. nie widzę sensu w zastępowaniu jednej dwuznaczności drugą...

natomiast samo zastąpienie kropki gwiazdką nawet mi się podoba, bo sama kropka jest niestety zbyt nikła, żeby mogła wystarczyć do oznaczania granic zdań, bez uciekania się do konieczności zaznaczania początku zdania wielką literą.

kiedyś w którymś conalphie zaproponowałem stosowanie znaku wykrzyknienia przed nazwą własną [a uzasadniałem to tym, że nazwy własne dość często występują w wołaczu].
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

BartekChom

Cytat: Noqa w Kwiecień 22, 2012, 17:39:57No dobra, ale te gwiazdki wyglądają strasznie.
kwestia gustu * myślę ˛ że do takich rzeczy można się przyzwyczaić

Cytat: Noqa w Kwiecień 22, 2012, 17:39:57I chyba jednak połączenie kropki z wielką literą może łatwo stworzyć wiele niejasności.
myślałem ˛ że widać odstępy ,ˌ ale faktycznie mogę użyć innego znaku * chyba za słabo oderwałem się od obecnych zasad ˛ w których wielka litera jest w nazwach własnych i na początku zdania

Cytat: Noqa w Kwiecień 22, 2012, 17:39:57A co robią dwukropki? Niby coś wprowadzają, ale tam gdzie się pojawiają nie ma przecież żadnych pauz, ani nic takiego.
Cytat: Fēlēs w Kwiecień 22, 2012, 18:01:07
No to może lepiej taki system, który kiedyś wymyśliłem dla sylingi:

. lub | - krótka przerwa
.. lub || - długa przerwa
nie myślałem o pauzach * dwukropki ze średnikami tworzą nawiasy wydzielające to ˛ co rozdzielają proste przecinki ,ˌ a krzywe przecinki wydzielają zdania wtrącone * [ przy końcu zdania takie przecinko-nawiasy ( w przeciwieństwie do właściwych nawiasów ) można pomijać ]
: ˌ ˌ ;
˛ ,

Cytat: Fēlēs w Kwiecień 22, 2012, 18:01:07... lub ||| - mówca się zawiesił
takie coś może być – dwie gwiazdki

Cytat: Fēlēs w Kwiecień 22, 2012, 18:01:07Intonacje można oznaczać osobno - przydatne, nie zawsze wykrzyknienia czy pytania są pełnymi zdaniami.
w sumie już można ˌ chociaż na razie doszedłem do wniosku ˛ że pytajniki czy wykrzykniki będą zawsze przy gwiazdce ( poza początkiem i końcem wiersza ) ˌ bo mam wrażenie ˛ że właśnie całe zdania są pytaniami ˌ a pytania w zdaniach podrzędnych to nie pytania

Cytat: Fēlēs w Kwiecień 22, 2012, 18:01:07nic - opadająca, oznajmująca
! - równa, wykrzyknieniowa
? - wznosząca, pytająca
⸮ lub ¿ - opadająco-wznosząca, powątpiewająca
Cytat: Noqa w Kwiecień 22, 2012, 18:15:42A możnaby zrobić interpunkcję opartą o junktury?
a to muszę jeszcze przetrawić
  •  

Feles

ciekawe, !varpho

z drugiej strony, zwykło się w @internecie zwracać do drugiego małpą | to można by używać dla nazw własnych
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Fēlēs w Kwiecień 22, 2012, 18:59:50
ciekawe, !varpho

z drugiej strony, zwykło się w @internecie zwracać do drugiego małpą | to można by używać dla nazw własnych

też dobre!

przede wszystkim, jeśli będziemy grzebać przy interpunkcji, to powinniśmy inaczej wyróżniać początek zdania [jeśli w ogóle], a inaczej nazwy własne.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Noqa

Jaki by standard nie był i tak największe dla niej ma znaczenie, żeby użytkownicy potrafili jej używać. A obecnie to kompletnie leży. Zwłaszcza, że interpunkcję sprowadza się w szkołach do zbioru kosmicznych reguł i udziwnień, zamiast postawić na sterowanie logiką zdania i intuicyjnie wstawiane pauzy.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Noqa w Kwiecień 22, 2012, 19:09:08
Zwłaszcza, że interpunkcję sprowadza się w szkołach do zbioru kosmicznych reguł i udziwnień, zamiast postawić na sterowanie logiką zdania i intuicyjnie wstawiane pauzy.

właśnie. a im mniej reguł, tym więcej miejsca dla myślenia. :)
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •