Językotwórstwo (conlanging) i światy > Pisma i ortografie

Staronowa ortografja dla języka polskiego

(1/5) > >>

Henryk Pruthenia:
Tak się ostatnio zastanawiam, jak by miał wyglądać mnie idealny alfabet polski, ale nie tak normalnie cyrylicą, tylko łacinką. Začąłbym od přywrócenia staréj ortografji, a potém wřucenia do niéj znaków slawistyčnych. Nie usuwałbym žadnego z kwiatków typu rz/ż, cz/trz, ó/u, ba! Přecie bym dodał e/é!
I wychođi mi o takie coś:

A • Ą • B • C • Ć • Č • D • Đ • E • É • Ę • F • G • H • I • J • K • L • Ł • M • N • Ń • O • Ó • P • R • Ř • S • Ś • Š • T • U • V/W • Y • Z • Ź • Ž + Ch • Dź • Dž

Co o tém myślicie?

Noqa:
Jaka jest różnica między Đ a Dź? No i boli mnie ta asymetria z Dž - wszystkie inne szczelinowe mają własne znaki.

Ale generalnie to i sam bym tak ortografię widział.

varpho :Ɔ(X)И4M::
ogólnie - świetne, ale:

--- Cytat: Henryk Pruthenia w Kwiecień 22, 2012, 18:47:16 --- • Đ •• Dź •
--- Koniec cytatu ---

?

poza tym, ja bym jeszcze dodał ã i á. ;)

Vilène:

--- Cytat: Henryk Pruthenia w Kwiecień 22, 2012, 18:47:16 ---Tak się ostatnio zastanawiam, jak by miał wyglądać mnie idealny alfabet polski, ale nie tak normalnie cyrylicą, tylko łacinką. Začąłbym od přywrócenia staréj ortografji

--- Koniec cytatu ---
Masz raczyø, ale ortograffya ta winná bycz odpowyednyo stará. Nálepiéj sz pyøtnastegho wyeku alibo nawét starszá.

BartekChom:

--- Cytat: varpho :Ɔ(X)И4M: w Kwiecień 22, 2012, 19:05:19 ---poza tym, ja bym jeszcze dodał ã
--- Koniec cytatu ---
Jako co? Miałem już do czynienia z kimś, kto uważał, że w staropolskim były trzy samogłoski nosowe, a niemieccy zecerzy kazali jedną usunąć, ale po tobie bym się tego nie spodziewał.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej