Luki słownikowe

Zaczęty przez Wedyowisz, Kwiecień 24, 2013, 11:56:05

Poprzedni wątek - Następny wątek

zabojad

Akurat IMO im więcej tego typu określeń, stopni honoryfikatywności, tym łatwiej jest poprawnie kogoś zaadresować, bo dużo łatwiej jest danej osobie przypisać odpowiednią formę grzecznościową.
W polskim jestem zwolennikiem mówienia do każdego na pan/pani, kto już skończył te 16-18 lat xD
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

poloniok

#181
Cytat: zabojad w Październik 23, 2017, 21:15:45
Akurat IMO im więcej tego typu określeń, stopni honoryfikatywności, tym łatwiej jest poprawnie kogoś zaadresować, bo dużo łatwiej jest danej osobie przypisać odpowiednią formę grzecznościową.
W polskim jestem zwolennikiem mówienia do każdego na pan/pani, kto już skończył te 16-18 lat xD

Też sądzę tak, koło honoryfikatywności też stopnie bliskości nie zapomnieć. Takie coś jak bliżek (dla osób starszych chyba już po prostu bliski - są to tylko spontaniczne propozycje) by ten dylemat z "ciociami" i "wujkami" idealnie rozwiązał

Poza tym by się przydały więcej określeń rodzinnych, nie tylko rodzice niepokrewnego wujka/cioci, lecz też np. syna od kuzyna lub syna od siostry małżonki (= jak niepokrewny wujek by na mnie musiał mówić, no chyba siostrzenicem nie jestem dla niego).
  •  

Kazimierz

#182
Ja uważam, że formy wszelkie formy grzecznościowe w społeczeństwie, w którym (przynajmniej teoretycznie) wszyscy są równi sobie, to przeżytek, który dodatkowo utrudnia komunikację. Sam dosyć często nie wiem czy muszę się do kogoś zwracać pan/pani czy mogę powiedzieć ty. Jeśli już, to lepiej było by używać to rzeczywiście jako wyraz szacunku, a nie po prostu jako domyślny sposób zwracania się do obcych ludzi. W ten sposób formy grzecznościowe tracą swoje właściwe znaczenie i stają się tylko nic nie wyrażającą przeszkodą.
  •  

Todsmer

  •  

Ghoster

#184
[...........]
  •  

Jajeczko

#185
...
  •  

Icefał

Jest jeszcze pośrednia forma z II osobą i panem.
  •  

poloniok

Cytat: Maorycy w Październik 24, 2017, 13:07:02
Jest jeszcze pośrednia forma z II osobą i panem.

Tak? Jestem ciekaw - pierwszy raz słyszę o niej, która to jest?
  •  

Obcy

Cytat: poloniok w Październik 24, 2017, 17:23:03
Tak? Jestem ciekaw - pierwszy raz słyszę o niej, która to jest?

Co pan robisz? - potoczne połączenie słówka pan z drugą osobą.
  •  

Todsmer

Cytat: Maorycy w Październik 24, 2017, 13:07:02
Jest jeszcze pośrednia forma z II osobą i panem.
Tak, tylko to takie trochę protekcjonalne jest :)
  •  

Henryk Pruthenia


Wedyowisz

Jest jakieś polskie słowo na takie pozorowane zadzieranie nosa, trzymanie na dystans (zwłaszcza typowe dla kobiet, ale niekoniecznie)? Byłoby coś takiego przydatne.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Wedyowisz

Te krótkie spodenki damskie sięgające tuż pod pośladki albo krótsze — to ma jakąś nazwę po polsku?
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

spitygniew

Jak interesuję się trochę modą, tak nie słyszałem innego określenia jak po prostu "szorty".
P.S. To prawda.
  •  

elslovako

Damskie szorty same z siebie są krótsze niż męskie, więc w sumie pasuje.
  •