Ζαπις ȷὴζηκα πολὶσκιεκγο Κγρεκὼ

Zaczęty przez Ghoster, Wrzesień 18, 2011, 15:57:11

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ghoster

[...........]
  •  

Todsmer

To ja się dołączę moją propozycją zapisu. Od razu mówię, że jest kłopot, bo alfabet grecki, nawet rozszerzony o dodatkowe znaki (np te używane w polifonii) nie posiada kilku złożonych znaków. Takie znaki zapisałem jako litera podstawowa + znak diakrytyczny. Największy problem jest z literą Cz, którą zapisuję w tekscie pisanym zmodyfikowaną literą San, jednakże brak takiej litery w greckim alfabecie. Jest też kłopot z małą literą 'j', bo w tekście pisanym za bardzo przypomina małe t. Dla niestandardowych greckich znaków dałem ich nazwę jako ciekawostkę.

ΑΛΦΑΒΕΤ ΗΛ︠ΕΝ̀ΣΚ͜Ϊ

Αα - Aa
Ᾰᾶ - Ąą
Ββ - Bb
Ϡϡ - Cc - sampi
Ϡ̃ϡ̃ - Ćć
Δδ - Dd
Εε - Ee
Ε̃ε͂ - Ęę
Φφ - Ff
Γγ - Gg
Ηη - Hh, He he - poszedłem za starą pisownią, sprzed H = E
Χχ - Ch ch
Ιι - Ii
Ϊϊ - Ii - jako samogłoska
Ĩῖ - Jj
Ῐῐ - Yy
Κκ - Kk
Λλ - Ll
Λ ̋λ ̋ - Łł
Μμ - Mm
Νν - Nn
Ν̃ν͂ - Ńń
Οο - Oo
Ὸο͂ - Óó
Ππ - Pp
Ρρ - Rr
Ρ̃ρ͂ - Rz rz
Σσ - Ss
Ϲσ - Ss
Σ̃σ͂ - Śś
Ττ - Tt
Υυ - Uu
Ϝϝ - Ww - digamma
Ξξ - Ks ks
Ζζ - Zz
Ζ̴ζ̴ - Żż
Žζ̀ - Źź
Ζ̃ζ̃ - Dż dż
Ẑζ́ - Dź dź
Чч - Cz cz
Ϸϸ - Sz sz – szo



Litery dodatkowe: ja używam do zapisu języka angielskiego, psi i omega tak na dokładkę :)
Ϙϟ - Qq - Koppa
Ͷͷ - Vv - digamma pamfilijska
Θθ - Th th
Ψψ - Ps ps
Ωω - Oo

Moje udziwnienia:
' - zmiana nominalnego dźwięku - zazwyczaj udźwięcznienie i vice versa
︠ - oznaczenie podwójnej głoski
‿⁀ - łączniki między i a głoską zmiękczaną/zmienianą przez nią.

Wrzuce za jakiś czas tekst napisany w tym alfabecie, ale muszę zmusić skaner do działania.

EDIT: Widzę już, że w tym foncie nie widać za dobrze wszystich znaków diakrytycznych.
  •  

Todsmer

Jak obiecałem krótki, stary już tekst traktujący o pisowni. Widać jak powinny wyglądać litery.

Jakiś czas po napisaniu tekstu stwierdziłem, że bez rz i ó to ten alfabet taki trochę wykastrowany się wydaje, więc dodałem te litery.

Nie bijcie za pseudofachowe słownictwo :P

  •  

Rémo

Cytat: tqr w Kwiecień 13, 2012, 23:06:37
Jak obiecałem krótki, stary już tekst traktujący o pisowni. Widać jak powinny wyglądać litery.

Jakiś czas po napisaniu tekstu stwierdziłem, że bez rz i ó to ten alfabet taki trochę wykastrowany się wydaje, więc dodałem te litery.

Nie bijcie za pseudofachowe słownictwo :P

Z tego co zrozumiałem, nie tylko ja zapisuje zasady danym pismem/językiem. :D
Pozdrawiam! :)
  •