Językotwórstwo (conlanging) i światy > Conlangi: a priori

Quai-kow

<< < (2/5) > >>

Henryk Pruthenia:
Jak na pierwszy konlang naprawdę fajnie, ciekaw jestem dłuższego tekstu z nagraniem.

Canis:
W sumie podoba mi się.
Tylko zwróciłem uwagę na

--- Cytuj ---  l.mn
Język Quai-kow nie posiada typowej liczby mnogiej, jednak tworzy się ją przez dodanie przed słowem litery 'Q'.
 Przykład:
Ai - Ja
Q ai - My.
--- Koniec cytatu ---
Jaka jest zatem różnica do typowej liczby mnogiej?

Lukas:

--- Cytat: Renseyy w Lipiec 10, 2020, 15:20:10 ---   4. Szu - oznacza przedmiot, rzecz, osobę prawną, instytucję urzędy, budynki, miejsca oraz wszystkie byty, które nie są ożywione i same nie mogą wykonywać żadnych czynności.

--- Koniec cytatu ---

To nie jest 4. osoba tylko nadal trzecia. Konkretnie odpowiednik polskiego "ono"

--- Cytat: Renseyy w Lipiec 10, 2020, 15:20:10 ---Oprócz czasu możemy określić także cel , który zgodnie z nazwą wskazuje w jakim celu używamy qsanu.

• Cel Informacyjny – podstawowy cel qsanu polegający na przekazywaniu jakiejś informacji. Przykładem może być zdanie: Havi 16 yarou – Mam 16 lat. Osoba główna to Ai (Ja), co znaczy że zamiast mówić Ai havi 16 yarou (Ja mam 16 lat) możemy użyć prostszej formy Havi 16 yarou (Mam 16 lat).
    • Cel Rozkazujący – drugi w tabelce cel, w którym przekazujemy słuchaczowi polecenie, rozkaz. Przykładem qsanu z tym celem w zdaniu jest wyrażenie: Kreiht hejmtaskou – Zrób zadanie domowe. Pierwszą rzeczą wartą wyjaśnienia jest qsanu Kreiht , które składa się z formy podstawowej (Krei) i końcówki ht, natomiast w przeciwieństwie do celu informacyjnego tutaj osoba główna to Ű (Ty) i dlatego nie musimy mówić Ű kreiht hejmtaskou.
    • Cel Proszący – bardzo podobny do poprzedniego, w którym przekazujemy słuchaczowi prośbę. Przykładem qsanu z tym celem w zdaniu jest wyrażenie: Tio kreiht hejmtaskou – Proszę zrób zadanie domowe. Warte wyjaśnienia jest tu słowo Tio które wskazuje na to, że jest to prośba a nie rozkaz.
    • Cel Proponujący, przypuszczający – ma za zadanie wskazanie na coś uwagi i propozycje czegoś lub przedstawienie naszych przypuszczeń. Budową różni się od rozkazującego tylko znakiem zapytania na końcu zdania, czego przykładem może być  Kreiht hejmtaskou​? - Może zrobiłbyś zadanie domowe. Ludiht? - Grasz ( kiedy ktoś wcześniej w coś grał i pytasz go o to, przypuszczając, że dalej to robi)
Jak można szybko zauważyć wszystkie cele mające jako osobę główną Ű składają się z formy podstawowej + ht. Przeczenia qsanu w celach rozkazującym, proszącym i proponującym polegają na dodaniu ‘iu do ich formy (tj. do formy podstawowej +ht) np. vehht’iu, kreiht’iu, fariht’i. 

To co nazywasz celem poprawnie zwie się tryb.

--- Koniec cytatu ---

Cel informacyjny - tryb oznajmujący
Cel rozkazujący - tryb rozkazujący
Cel proszący - mieści się w zakresie trybu rozkazującego
Cel proponujący - tryb łączący
Cel przypuszczający - tryb przypuszczający.

Renseyy:

--- Cytat: Canis w Lipiec 11, 2020, 06:50:52 ---W sumie podoba mi się.
Tylko zwróciłem uwagę na

--- Cytuj ---  l.mn
Język Quai-kow nie posiada typowej liczby mnogiej, jednak tworzy się ją przez dodanie przed słowem litery 'Q'.
 Przykład:
Ai - Ja
Q ai - My.
--- Koniec cytatu ---
Jaka jest zatem różnica do typowej liczby mnogiej?

--- Koniec cytatu ---

Starałem się to wytłumaczyć już powyżej, ale w skrócie chodzi o to, że nie w języku Quai-kow nie występuje fleksyjna forma liczby mnogiej, gdyż "Q ai" to dwa osobne słowa, niezależne, 'Q' wskazuje jedynie na mnogość. Można ponadto powiedzieć 'Du ai' - czyli my we dwoje, czy 'Kelkai ai' - kilku z nas ( kilku nas ), jeśli zaliczyć zatem 'Q ai' jako liczbę mnogą, to wydaje mi się, że równie dobrze trzeba by zaliczyć 'Du ai' do liczby podwójnej itd..

--- Cytat: Lukas w Lipiec 11, 2020, 13:01:02 ---To nie jest 4. osoba tylko nadal trzecia. Konkretnie odpowiednik polskiego "ono"

--- Koniec cytatu ---
Według wikipediowej definicji, osoba określa stosunek podmiotu do orzeczenia.
'Szu' prezentuje podmiot ( a szerzej rzeczownik ), który nie może wykonać, żadnej czynności. Sprowadza się to głównie do dwu rzeczy:
- Do określania rzeczy na, które nie miało się wpływu, zjawisk pogody itp.: Wiatr zatrzasną drzwi - Ventou zaklak'xu pordou. Wiadomo, że wiatr nie jest osobą, i nie może zrobić tego specjalnie.
- Z użyciem 'si' do czasowników zwrotnych w sytuacjach w których nie chcemy ujawniać prawdziwego wykonawcy czynności:
     -Kiit detrui'xu ai`i q florou? [Kto zniszczył moje kwiatki]
     - Szu detrui'xu si [ Same się zniszczyły] (Choć wiadomo, że zazwyczaj kwiatki nie miewają czynności samodestrukcyjnych)

Odosobnienie 'szu' od reszty osób ma także jeszcze jeden powód. Z zasady w szu nie możemy się wcielić. Jeśli weźmiemy trzecią osobę to zawsze ktoś ( albo jakieś zwierze/roślina ) się pod tym kryje. Dla kogoś to będzie 'Ja', a inny może powiedzieć do niego/tego 'Ty'. Z czwartą osobą nie ma takiej możliwości przez swoją ' nieżywotność' .

--- Cytat: Lukas w Lipiec 11, 2020, 13:01:02 ---

--- Cytat: Renseyy w Lipiec 10, 2020, 15:20:10 ---Oprócz czasu możemy określić także cel , który zgodnie z nazwą wskazuje w jakim celu używamy qsanu.

• Cel Informacyjny – podstawowy cel qsanu polegający na przekazywaniu jakiejś informacji. Przykładem może być zdanie: Havi 16 yarou – Mam 16 lat. Osoba główna to Ai (Ja), co znaczy że zamiast mówić Ai havi 16 yarou (Ja mam 16 lat) możemy użyć prostszej formy Havi 16 yarou (Mam 16 lat).
    • Cel Rozkazujący – drugi w tabelce cel, w którym przekazujemy słuchaczowi polecenie, rozkaz. Przykładem qsanu z tym celem w zdaniu jest wyrażenie: Kreiht hejmtaskou – Zrób zadanie domowe. Pierwszą rzeczą wartą wyjaśnienia jest qsanu Kreiht , które składa się z formy podstawowej (Krei) i końcówki ht, natomiast w przeciwieństwie do celu informacyjnego tutaj osoba główna to Ű (Ty) i dlatego nie musimy mówić Ű kreiht hejmtaskou.
    • Cel Proszący – bardzo podobny do poprzedniego, w którym przekazujemy słuchaczowi prośbę. Przykładem qsanu z tym celem w zdaniu jest wyrażenie: Tio kreiht hejmtaskou – Proszę zrób zadanie domowe. Warte wyjaśnienia jest tu słowo Tio które wskazuje na to, że jest to prośba a nie rozkaz.
    • Cel Proponujący, przypuszczający – ma za zadanie wskazanie na coś uwagi i propozycje czegoś lub przedstawienie naszych przypuszczeń. Budową różni się od rozkazującego tylko znakiem zapytania na końcu zdania, czego przykładem może być  Kreiht hejmtaskou​? - Może zrobiłbyś zadanie domowe. Ludiht? - Grasz ( kiedy ktoś wcześniej w coś grał i pytasz go o to, przypuszczając, że dalej to robi)
Jak można szybko zauważyć wszystkie cele mające jako osobę główną Ű składają się z formy podstawowej + ht. Przeczenia qsanu w celach rozkazującym, proszącym i proponującym polegają na dodaniu ‘iu do ich formy (tj. do formy podstawowej +ht) np. vehht’iu, kreiht’iu, fariht’i. 

To co nazywasz celem poprawnie zwie się tryb.

--- Koniec cytatu ---

Cel informacyjny - tryb oznajmujący
Cel rozkazujący - tryb rozkazujący
Cel proszący - mieści się w zakresie trybu rozkazującego
Cel proponujący - tryb łączący
Cel przypuszczający - tryb przypuszczający.

--- Koniec cytatu ---

Oczywiście masz tutaj rację, tyle że podział na cele powstał w dość wczesnej fazie i w staro-quai-kow'skim jest trochę inny od trybów. Później to połączyłem i tak zostało. Podział na akurat taką liczbę jest czysto gramatyczny. Nie do końca także zgadzam się, że cel proponujący równy jest trybowi łączącemu, gdyż bliżej jest mu do pytań retorycznych niż do 'czystego' trybu łączącego.

Henryk Pruthenia:
Ale to jest po prostu liczba mnoga tworzona za pomocą partykuły :). Nic szczególnego.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej