Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Feles

Cytat: Kwadracik w Wrzesień 21, 2011, 12:24:38Czasami mnie zastanawia, jaki mechanizm jest odpowiedzialny za wymazywanie z pamięci tych ~5-ciu lat życia, podczas których ludzie nadają jak najęci, a pisać nie potrafią...
Nie wiem, mnie samemu łatwiej przychodzi nauka języka w postaci pisanej niż mówionej. Hnm... Pamięć tekstowa?

Choć może "pierwotność" języka pisanego nad mówionej ma swoje uzasadnienie. Z prostej przyczyny uproszczenia i rozróżnienia najpierw pojawiają się w mowie, ewentualnie później są zastosowywane do pisma. Przykładem ortografia francuska odzwierciedlająca wymowę starofrancuską, angielska pisownia odtwarzająca dawne stadium przedprzesuwkowe, kilka polskich rozróżnień historycznych.
Stąd pobieżnemu obserwatorowi może się wydawać, że rzeczywiście "mowa pochodzi od pisma". :-)

I zagwozdka pt. Czy człowiek niepiśmienny/dziecko może zapamiętać jakiś napis, zachować go w pamięci, poczem nauczyć się pisma i z pamięci ów napis odczytać? Innymi słowy, czy człowiek ma wrodzoną umiejętność zapamiętywania abstrakcyjnych ciągów znaków, czy nabywa jej dopiero ucząc się mowy, migów, pisma...?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

zavadzky

Raczej po prostu pamięć wzrokowa :P

Myślę, że jeśli napis (jako grupka kreseczek i kropeczek, zapamiętywana na takiej zasadzie jak się zapamiętuje, że w bloku balkony są przy co trzecim oknie rozpoczynając od drugiego z lewej - czyli czysto autystycznej ;D) się zakoduje głęboko, to potem faktycznie przy jakiejś okazji może wypłynąć i osoba będzie w stanie to odczytać.
tldr: pewnie tak :p
  •  

spitygniew

Cytat: Fēlēs w Wrzesień 21, 2011, 16:04:57
I zagwozdka pt. Czy człowiek niepiśmienny/dziecko może zapamiętać jakiś napis, zachować go w pamięci, poczem nauczyć się pisma i z pamięci ów napis odczytać? Innymi słowy, czy człowiek ma wrodzoną umiejętność zapamiętywania abstrakcyjnych ciągów znaków, czy nabywa jej dopiero ucząc się mowy, migów, pisma...?
A jak oglądałeś Muminki, to przy każdym odcinku zapamiętywałeś japoński tytuł w czołówce? xD
P.S. To prawda.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Fēlēs w Wrzesień 21, 2011, 16:04:57
mnie samemu łatwiej przychodzi nauka języka w postaci pisanej niż mówionej.

u mnie tak samo.
w ogóle wolę pisać niż mówić, w każdym języku.


Cytat: Fēlēs w Wrzesień 21, 2011, 16:04:57
Stąd pobieżnemu obserwatorowi może się wydawać, że rzeczywiście "mowa pochodzi od pisma". :-)

trafne spo.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

spitygniew

Zanim przeczytałem wstęp do artykułu, zastanawiałem się co to w ogóle znaczy "gżę"...
P.S. To prawda.
  •  

Mścisław Bożydar

Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Canis

  •  

Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Canis

Zaznaczam, bo sam mam z tym zawsze problem xD
To nie powinno być "не знать русский"?

EDIT: no tak, wakacje zrobiły swoje w mojej pamięci. Знать русский. Не знать русского. Таk?
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

BartekChom

Cytat: Canis w Wrzesień 24, 2011, 20:53:44
Zaznaczam, bo sam mam z tym zawsze problem xD
To nie powinno być "не знать русский"?

EDIT: no tak, wakacje zrobiły swoje w mojej pamięci. Знать русский. Не знать русского. Таk?
Przyjechałem dziś do Warszawy, mam słownik i jeśli dobrze rozumiem to, co wyczytałem, może być i "не знать русского" i "не знать русский". "Po przeczeniu używa się czasem dopełnienia w bierniku, np. "я не читал этой книги" lub "эту книгу" - nie czytałem tej książki."
  •  

Canis

  •  

Dynozaur

No właśnie, dopełniacz w językach słowiańskich jest antymaterjalną formą biernika. Skąd się to wzięło?

I czy wszystkie języki to mają, czy niektóre się tego wyzbyły?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

spitygniew

Oprócz słowiańskich mają tak jeszcze litewski (czy łotewski nie wiem) i węgierski, co pewnie jest efektem odpowiednio pokrewieństwa i zapożyczenia.
P.S. To prawda.
  •