Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pluur

Akcent ruchomy w kaszubskim? Mógłby ktoś coś o tym powiedzieć?
  •  

Pluur

UP ^
+ Dlaczego jest przejmuj? Pisano te formy kiedyś jako przejmój?
  •  

Towarzysz Mauzer

Bo on przejmuje. Alternacja tematu cz. przeszłego -owa- i cz. teraźniejszego -uj- jest pochodzenia prasłowiańskiego jeszcze (dyftong *ou, który w pozycji heterosylabicznej dawał *ov, a w tautosylabicznej *ū).
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Pluur

  •  

ArturJD

#1324
Skąd nazwisko Foedorów (żeńskie)?

Może doprecyzuję; pewną kobieta nazywa się "Grażyna Foedorów" (imię zmienione oczywiście). "oe" i "ó" w jednym nazwisku o.O
  •  

Towarzysz Mauzer

A nie Feodorów? Od ruskiego Feodora < Θεοδωρ, ze strategią spolszczania ruskich nazwisk -ow > -ów, z naciskiem na ruskich raczej niż rosyjskich.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

ArturJD

#1326
Hm... teraz zgłupiałem, bo wszędzie w planach lekcji jest napisane "Foedorów", a skrót to "Feo", więc może literówka. Wtedy mnie to już by tak nie zdziwiło.

EDIT: Sprawdziłem dokładniej, faktycznie, "Feodorów". Choć kilka osób mi mówiło, że "Foedorów", ale też pewnie zmylił ich plan. A już myślałem, że trafiłem na jakąś ciekawostkę...
  •  

Noqa

To ciekawe i w takiej postaci ;-)

Jak akcentujecie trój/czteroliterowce? BMW, PLN, KGHM, THF, LDA, LSD, itp., itp.

Mam wrażenie, że ja często akcentuje je na ostatniej sylabie, albo na pierwszej. A w ogóle wydaje mi się, że każda sylaba jst tu wymawiana inaczej niż normalnie, być może kwestia zwiększonego akcentu na każdej jednej, pomimo maksimum na konkretnej.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

elslovako

Jeżeli w skrótowcu nie ma samogłosek, to akcentuję pierwszą sylabę (i akcent poboczny często pada również na ostatnią sylabę).
Jeżeli zaś samogłoska występuje, to zawsze akcent pada na nią.
  •  

Ghoster

#1329
[...........]
  •  

Pluur

No to żeś mnie z tym francuskim ździwił. A sam chiński jest akcentowany też oksytonicznie? Jeśli tak to czy jest to może reguła, że języki oksytonicznie akcentowane przemieniają akcent? Co w takim razie z perskim?
  •  

Ghoster

#1331
[...........]
  •  

Quester

  •  

zabojad

Zdecydowanie [mβ] w szybkiej mowie.
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

CookieMonster93

Nigdy nie mówię [mβ], jedno z tych dwóch z pierwszeństwem dla pierwszxego: [ɰ̃v], [ɱv]
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •