Konstrukcje, których chcielibyście w polskim

Zaczęty przez Ghoster, Grudzień 22, 2013, 23:23:15

Poprzedni wątek - Następny wątek

Todsmer

Cytat: ShookTea w Grudzień 31, 2014, 10:10:33
Well. Polskie "Zatem" lub "A więc" nie oddaje w pełni sensu "well" IMHO.

-Gdzie się podział mój telefon?
-Well, może ktoś ci go ukradł? ← osoba to mówiąca prawdopodobnie ukradła telefon.
W takich przypadkach używam Hmm :)
  •  

Noqa

Oh, Canis narzekający na dryf znaczeniowy.
Złote.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Ghoster

#77
[...........]
  •  

Spiritus

Brakuje mi jakiegoś czasownika, który oznaczałby mnięj-więcej "zdecydowanie woleć". Jedyne, co mi bardziej sensownego przyszło do głowy to "optować", ale to jest dość zawężone i rzadko używane.
"Czarownice wolą czarne koty" = "Jeśli miałyby wybierać, większość czarownic wybrałaby czarnego kota."
"Czarownice X czarne koty" = "Większość czarownic ma czarnego kota (bo go woli od np. białego".

Wciąż nie wiem jak to dobrze ująć.
  •  

elslovako

  •  

Ghoster

#80
[...........]
  •  

elslovako

  •  

spitygniew

P.S. To prawda.
  •  

Τόλας

Strona bierna tworzona syntetycznie, jak jest w nowogreckim.

Teoretycznie taka konstrukcja mogłaby się opierać na odmianie imiesłowu biernego w takim sam sposób, jak odmienia się słowo "powinien". "został zadźgany" => "zadźgan", "jesteś chwalona" => "chwalonaś", "dziecko zostało poczęte" => "dziecko poczęto".
Tylko czasu przyszłego się tak nie da.
  •  

Τόλας

  •  

Ghoster

#85
[...........]
  •  

Silmethúlë

Eee. Takiego znaczenia nie znam. Angielskie wiktionary też nie. Sam myślałem, że masz na myśli to:
Cytat(informal) of poor quality through being overdramatic, excessively emotional or clichéd, trite, contrived, shoddy
  •  

Ghoster

#87
[...........]
  •  

elslovako

to cheese - cwaniakować/wycwaniaczyć? Ja często używam tego czasownika w znaczeniu podobnym do podanego przez ciebie. Osoba, która uwielbia tak cwaniaczyć, jest w naszym kręgu nazywana po prostu cwaniaczkiem.
  •  

Ghoster

#89
[...........]
  •