Narzecze wysokopolskie

Zaczęty przez Feles, Wrzesień 17, 2011, 14:10:35

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jątrzeniot

Feles ma rację. Mi się "obyczajny" kojarzy z obyczajem, dobrym wychowaniem, normami społecznymi a moralność jest raczej związana z sumieniem. Szkoda, że "sumienny"/"sąmnienny" już jest zajęte. Z resztą nawet gdyby nie było, to sąmniennościoznawsto na "etykę" byłoby za długie.
  •  

Pingǐno

Niektóre synonimy, mimo że są "czyste", jednak brzmią zbyt ogólnie. ;P
Ale niektóre dziwactwa są fajne.

Cytatkakao - słodogroch
czekolada - słodogroszka

To brzmi tak słodko. c:
  •  

CookieMonster93

Nie cytuj tego, robisz mi siarę... -_- I feel so embarrassed
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Pingǐno

Cytat: Jątrzeniot w Grudzień 11, 2012, 02:01:29
Feles ma rację. Mi się "obyczajny" kojarzy z obyczajem, dobrym wychowaniem, normami społecznymi a moralność jest raczej związana z sumieniem. Szkoda, że "sumienny"/"sąmnienny" już jest zajęte. Z resztą nawet gdyby nie było, to sąmniennościoznawsto na "etykę" byłoby za długie.

Sąmnioznastwo brzmi wg mnie dobrze.
  •  

Feles

Mnie się kojarzy jeno z insomnią.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

spitygniew

Cytat: Feles muribus w Grudzień 11, 2012, 14:56:54
Mnie się kojarzy jeno z insomnią.
Kiedy dekretem Wielkiego Brata wprowadzimy wysokopolski jako preferowany w miejsce dzisiejszego polskiego w roku 2025, a w 2040 uznamy go za jedyny dozwolony, przypuszcza się, że ostatnie osoby znające stary (i wiedzące co to insomnia) umrą na początku następnego wieku, więc i nie będzie problemu.

A co do niesławnego budowania, co powiecie na "klecić"?
P.S. To prawda.
  •  

Dynozaur

#351
Ale czy oby na pewno "u" w sumieniu to obcy wpływ? Myślę, że to może być jakaś zmiana spowodowana dziwną zbitką "ąm", ale głowy nie dam. Na pewno -mienie zamiast -mnienia jest nadpoprawnością.

Mam tylko pewnie sąmnienia, czy etyka to na pewno nauka o sumieniu... To w ogóle nauka? Mówiąc np. o naukowcach, że łamią etykę, nie powiemy, że łamią -znawstwo.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Jątrzeniot

Słowo "etyka" może znaczyć naukę o moralności, ale można go też użyć też (np. w tym kontekście, w którym go użyłeś) w znaczeniu "moralność". Ale w wyskopolskim przecież nie musi być słowa o obu tych znaczeniach - wystarczy jedno na "moralność/etyczność/etykę" i jedno na "etykę/naukę o tym, co etyczne".
  •  

Pingǐno

CytatMam tylko pewnie sąmnienia, czy etyka to na pewno nauka o sumieniu... To w ogóle nauka? Mówiąc np. o naukowcach, że łamią etykę, nie powiemy, że łamią -znawstwo.

...może po prostu, że naukowcy łamią sąmnienie :PP

(Apropoz "insomni", która mi się kojarzy mi się anosmią, to będzie "bezwęch", a przymiotnik - nie wiem :>)
  •  

Towarzysz Mauzer

Zawsze myślałem, że to bezsenność :D.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Pingǐno

Cytat: Towarzysz Mauzer w Grudzień 11, 2012, 21:37:23
Zawsze myślałem, że to bezsenność :D.

anosmia - bezwęch
insomnia - bezsenność xd
  •  

Towarzysz Mauzer

A, takie rzeczy! A przymiotnik "bezwęchowy", przecie.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Pingǐno

ageuzja - bezsmak - bezsmakowy? :P
(nie wiem, jak się nazywa choroba utraty dotyku)
  •  

Towarzysz Mauzer

Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Pingǐno

  •