Literackie synonimy

Zaczęty przez poloniok, Listopad 06, 2017, 19:18:34

Poprzedni wątek - Następny wątek

poloniok

Cytat: spitygniew w Listopad 16, 2017, 19:22:47
Cytat: Henryk Pruthenia w Listopad 06, 2017, 19:19:44
No wybacz, ale nazajutrz nie jest ani archaiczny, ani do końca synonim. Nazajutrz to bardziej termin czegoś (obecnego) zakończenia, wykonania, zrobienia, nie wiem, czy byłoby ty w stu procentach wymienialne.
Nie - jutro odnosi się tylko do dnia wypowiadania zdania, natomiast nazajutrz może być względem dowolnego dnia (np. "Poszedł na badanie, a nazajutrz odebrał wyniki").

W takim kontekście czytalem to słowo nawet ostatnio w gazecie
  •  

Kazimierz

#16
Dlaczego nowe wiadomości w tym wątku mają z powrotem temat "zapomniane synonimy"?
EDIT: Już widzę, że to przez cytat

Co do nazajutrz, to rzeczywiście może odnosić się do dowolnego dnia. W moim odczuciu nie jest to archaizm, ale właśnie takie literackie słowo, w normalnej rozmowie bym raczej go nie użył.
  •  

poloniok

  •  

Kazimierz

 :-o
Tego i tych. Kiedyś chyba było jak w czeskim, ale nie wiem.
  •  

poloniok

#19
Pytam tutaj ponieważ byłyby kolejne "literackie synonimy" lub można powiedzieć ciekawe archaiczne słówka
  •  

poloniok

Czy , eże i iże mieli kiedyś jakiś konkretny sens używania, czy byli tylko przypadkowymi formami rdzenia *jьże i synonimami?
  •  

Łudomian

Można wspomnieć o dawnych nazwach miesięcy:
styczeń – ledzień
luty – strąpacz
marzec – brzezień
kwiecień – dębień
maj – trawień
czerwiec – ugornik
lipiec – lipnik
sierpień – stojączka
wrzesień – stojęczeń
październik – pościernik
listopad – pającznik
grudzień – prosiniec
Przy imek za dla czasu
  •  

Kazimierz

Chyba nie o to chodziło oeyginalnie w tym wątku.
  •  

Henryk Pruthenia

Nie wiem skąd wytrzasnąłeś tą listę. Część słów spoko, ale zamienniki normalnych nazw są bardzo wyświechtane.

Łudomian

Fakt, część trochę naciągana. Po prostu chciałem skompletować listę
Przy imek za dla czasu
  •  

Łudomian

I z tego co się zorientowałem miały być to po prostu ciekawe formy. A nazwy miesięcy są wyjątkowe biorąc pod uwagę fakt że wyparły łacińskie i to w sporej ilości.
Przy imek za dla czasu
  •  

Henryk Pruthenia

W polskim prawie nie masz łacińskich nazw, jedyne co to brzezień i trawień, a reszta nasza.

Łudomian

Cytat: Henryk Pruthenia w Październik 25, 2018, 21:05:34
W polskim prawie nie masz łacińskich nazw, jedyne co to brzezień i trawień, a reszta nasza.
Tak, ale przed wprowadzeniem rodzimych nazw funkcjonowały te z łaciny: januarjus, februarjus, apryl, junjus, juljus, august, september, oktober, nowember, december
Przy imek za dla czasu
  •  

Henryk Pruthenia

Apryl? Nie aprzyl? Czyżby nie było żadnego fajnego zesłowiańszczenia łacińskich i greckich nazw za wyjątkiem SCSowego енеоуарь? (Czy jak to tam było).

Łudomian

Cytat: Henryk Pruthenia w Październik 26, 2018, 16:11:04
Apryl? Nie aprzyl? Czyżby nie było żadnego fajnego zesłowiańszczenia łacińskich i greckich nazw za wyjątkiem SCSowego енеоуарь? (Czy jak to tam było).
Nie wiem, tylko takie znalazłem
Przy imek za dla czasu
  •