Językoznawstwo > Nauka natlangów

Fiński u Toivo (Suomea Toivon luona)

<< < (2/6) > >>

Toivo:
Sorry za dłuższą przerwę, piszę pracę inżynierską, więc mam mało czasu, ale kontynuacja będzie. Przy okazji: ktoś w ogóle przeczytał to co jest? ;)

Feles:
Tak z ciekawości - istnieją jakieś kursy/samouczki mowy fińskiej (tj. puhekieli)?

Toivo:
Nie za bardzo. Niektóre kursy robią jedną, ew. kilka lekcji na temat puhekieli, ale na dłuższą metę to nie ma sensu, szczególnie na piśmie. Po pierwsze, żeby się nim posługiwać, trzeba znać kirjakieli, po drugie na puhekieli składają się rzeczy płynne i niedookreślone, w dodatku bardzo zróżnicowane regionalnie. Ja miałem na kursie ("żywym") kilka lekcji poświęconych puhekieli i dialektom, ale najlepsza nauka, to po prostu przez używanie fińskiego w mowie.

Jeśli ktoś na tym forum zna choć trochę kirja- i chciałby usłyszeć o puhe-, to mogę trochę o tym opowiedzieć. Inaczej to chyba bez sensu.

Próbka puhekieli jest też we wstępie do tego kursu :)

Feles:
Szkoda trochę. Ten rzeczywisty język fiński mógłby być niejednokrotnie bardziej ciekawy, niż to, czego się naucza.

--- Cytuj ---Po pierwsze, żeby się nim posługiwać, trzeba znać kirjakieli,
--- Koniec cytatu ---
Nie bardzo to rozumiem. Nie dało by się nauczyć jednego dialektu "od podstaw" nie korzystając z normy?

--- Cytuj ---w dodatku bardzo zróżnicowane regionalnie.
[...] najlepsza nauka, to po prostu przez używanie fińskiego w mowie.
--- Koniec cytatu ---
Jak chyba każdy inny żyjący język.

Toivo:

--- Cytat: Fēlēs w Listopad 25, 2011, 23:50:42 ---Szkoda trochę. Ten rzeczywisty język fiński mógłby być niejednokrotnie bardziej ciekawy, niż to, czego się naucza.

--- Koniec cytatu ---
Ale to, czego się naucza, to JEST rzeczywisty fiński! Poza tym nie zgadzam się - w puhekieli jest wiele chamskich uproszczeń, które niszczą piękno tego języka :) no i nie używa się wielu kwiecistych form gramatycznych.

--- Cytat: Fēlēs w Listopad 25, 2011, 23:50:42 ---
--- Cytuj ---Po pierwsze, żeby się nim posługiwać, trzeba znać kirjakieli,
--- Koniec cytatu ---
Nie bardzo to rozumiem. Nie dało by się nauczyć jednego dialektu "od podstaw" nie korzystając z normy?

--- Koniec cytatu ---
Nie. Bo sami Finowie się tak nie uczą. Puhekieli, to tylko zbiór "odstępstw" od kirjakieli, w większości stosowanych bardzo niekonsekwentnie. Tak jak np. nie można powiedzieć, że ktoś, kto cały czas mówi "trza", a w ogóle nie zna słowa "trzeba", dobrze posługuje się mówionym językiem polskim i mówi jak Polacy. Finowie też mówiąc w puhekieli, cały czas mają w głowach kirjakieli.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej