Menu główne

Muria

Zaczęty przez Spiritus, Luty 09, 2020, 17:19:37

Poprzedni wątek - Następny wątek

Spiritus

Tu będę wrzucał informacje o Murii i jej mieszkańcach. Na początek link do świezo utworzonego artykułu na wiki zawierającego ogólny opis murskiej religii (czekaliście, co?):
Klik!

Borlach

Cytat: Spiritus w Luty 09, 2020, 17:19:37
(czekaliście, co?):
Klik!
Nareszcie!

W sumie bardzo ciekawe jest to, jak wiele różnych mitologii na Kyonie zakłada istnienie innych światów. Pod tym względem widzę trochę podobieństw między wierzeniami murskimi i ajdyniriańskimi - oba zakładają reinkarnację, nasze kyońskie słońce jako jedno z wielu innych, podobnych słońc, oraz istnienie innych światów. Ba, u mnie w mitologii będzie nawet magia i nawet podróże między światami! XD

Wgl bardzo podoba mi się wytłumaczenie tego quasi-kastowego podziału społecznego poprzez powiązanie go z pierwotnymi żywiołami
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Henryk Pruthenia

Hah, wybacz, ale gdy słyszę o Religii Murów kojarzy mi się SNK.

Cieszę się, że za sprawą Borlacha Kyon odżył. Ciekawy jestem jak to się w przyszłości potoczy.

Borlach

Dodałem do tabelki nazw obcych w artykule o Murii także nazwę ajdyniriańską. Dodałem alfabetycznie (wraz z wymową w IPIe), więc nazwy ajdyniriańskie znajdują się powyżej murskich - mam nadzieję Spiritusie, że nie zaburzyłem koncepcji.

Ciekawostka: musiałem wymyślić nowe słowo na republikę. Utworzyłem je od słów kyara (wiele), starego sufiksu -(r)ain (tworzącego różne znaczeniowo rzeczowniki) oraz sufiksu -van związanego znaczeniowo między innymi z władzą. Wyszło kyarainvan - "władza wielu", w opozycji do tradycyjnego ajdyniriańskiego jedynowładztwa. Jak się pojawi jakaś demokracja to stworzę słowo "władza motłochu" xD
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Spiritus

Cóż, w j. murskim słowo umungātra "republika" znaczy tyle co "ziemia (=kraj) ludu" (umu "człowiek" + ngātra "ziemia"), w przeciwieństwie do np. ārangātra "królestwo" (ta āra "król") czy trāyarngātra "cesarstwo, imperium" (trāyar, z ajd. "Khshāyar, cesarz").
  •