Językotwórstwo (conlanging) i światy > Inspiracje

Antysłowiański, czyli przeciwieństwo międzysłowiańskiego

(1/3) > >>

Todsmer:
Wpadł mi do głowy pomysł "antysłowiańskiego", czyli właśnie języka będącego przeciwieństwem międzysłowiańskiego - biorącego najrzadsze cechy wśród słowiańskich. Dotyczyłoby to zarówno słownictwa, gramatyki, ale też wymowy. Priorytety widziałbym tak:
1. Pierwszeństwo mają słowa/formy nie istniejące w żadnym żywym języku słowiańskim, ale poświadczone w którymś z dawnych języków (staropolski, scs, itd).
2. Potem bierzemy formy istniejące w jak najmniejszej liczbie języków słowiańskich.
3. Jeśli istnieją dwie rzadko występujące formy, rozłączne między sobą, to powinno się użyć obydwóch, żeby używać formy nieznanej dla użytkownika danego języka.

Jakieś pomysły? xD Z mojej strony myślę, że z gramatyki pewno liczba podwójna by musiała być, no i pewno aoryst asygmatyczny, z tego co przychodzi mi na ten moment do głowy :P

Siemoród:
No to ja bym dodał
- mazurzenie
- rzadkie sufiksa typu -taj, -mo, -mię, -oga, -oba
- zrównanie rodzaju nijakiego i męzkiego (znane gwarom sch.), przynajmniej częściowe
- rozpowszechnienie u-tematowych końcówek typu -ъmi, -ъmъ, -ъxъ, ale też i-tematowych -ьmi, -ьmъ, -ьxъ
- dominujący typ fleksji przymiotnika to nieokreślona
- przeniesienie biernikowego "ny" do mianownika (jak bułgarski)
- formy grzecznościowe przez 3 os. l. mn.

Todsmer:
Może zamiast mazurzenia jabłonkowanie? Chyba jest mniej rozpowszechnione, bo cakawizm znany jest też z serbobośniakoczarnogórcokrwackiego, a mazurzenie w polskim jest (było :( ) mimo wszystko dość rozpowszechnione.

Siemoród:
Owszem, ale jednak mazurzenie nie występuje w żadnym języku literackim (inb4 połabski xd), jeśli nie liczyć ograniczone (tylko č>c) mazurzenia dolnołużyckiego. Nawet w mikrojęzykach nie występuje, a jabłonkowanie z tego co wiem występuje w jakiejś formie w panońskim rusińskim.

Úlfurinn:
brak przypadków (lub zredukowanie ich ilości przy fleksji rzeczownika do 3-4), brak czasów perfekt (tylko imperfekt i aoryst), rodzajniki, podwójne dopełnienia, supinum, liczba podwójna

w fonologji liczny dyftongi (jak w połabskim) i występowanie [æ] obowiązkowo.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej