'usa͂

Zaczęty przez 커래얟쓰, Styczeń 04, 2020, 19:27:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

커래얟쓰

'usa͂ (tak, jego nazwa to jest zakamuflowana agitacja polityczna w świetle ostatnich wydarzeń) czyli język jednego (postaram się kiedyś tam dorobić więcej) z ludów dżungli z kyonu. Sam nie robię udziału w kyonowaniu ale zostałem zatrudniony jako wolontariusz w celu uzupełniania niektórych luk takich jak np brakujące języki.

Sam język jest pozbawiony szczególnego zabarwienia emocjonalnego. Jest czysto artystycznym tworem na potrzeby conworldu. Myślę że takie akcenty amazońskie będą tam pasować. Nie miałem ostatnio weny ani zbytnio czasu na tworzenie więc jak nadarzyła się okazja postanowiłem coś dodać. Niewiele ale jest. 'usa͂ inspirowany jest przede wszystkim językami amazoni w (znacznie) mniejszym stopniu polinezji. Dowiadując się nawet sporawo o językach ze skromną fonologią postanowiłem w końcu wykorzystać tę wiedzę w praktyce.

Język posiada zestaw 4 samogłosek, w uproszczeniu - i u a ə(e)  w raz z fonemiczną nazalizacją



A także bardzo ubogi zestaw 8 spółgłosek:
   t  k  ʔ   (t k ')
b d g       (b d g m n r ng)
   s          (s h)
      w      (w)



Przy czym to są jedynie uproszczone realizacje bowiem występuje tu niezwykle silna alofoniczność:



Jak widać mamy tutaj całkowity brak spółgłosek nosowych które jednak występują jako alofony głosek dźwięcznych przed samogłoskami nosowymi. Ogólnie głoski dźwięczne interwokalicznie frykatywizują się (b oraz g) lub przechodzą w wariant uderzeniowy (d -> r).
Zwarcie krtaniowe traktowane jest jak każda inne głoska. Zapisywane jest również na początku wyrazu i kontrastowane z wyrazami które się rozpoczynają bez niego. Wtedy przed nimi możemy wychwycić słabe [ɦ]

Jedyna głoska szczelinowa w uproszczeniu podawana jako /s/ dostosowuje się do następującej po niej samogłoski:



Do tego w które jest w gruncie rzeczy realizowane jako w~ʋ wpływa na jakość samogłoski:



Gramatyka i składnia - może kiedyś. Zapewne pójdę w aglutynację Nie wiem jeszcze czy będę taki ambitny i zastosuje szyk SVO czy pójdę w coś co moim zdaniem będzie bardziej pasować - jakieś SOV lub OSV

Edit- jak zwykle o czymś zapomniałem. Akcent stały na ostatnią sylabę. Model sylaby to (C)V. Tonów brak jak przy ubogich fonologiczne językach to bywa.

Henryk Pruthenia

Fajna allofoniczność, jak byłoby "Ajdynirczyk smakuje najlepiej z koperkiem, ale najpierw trzeba go umyć"? :P

Borlach

Cytat: Henryk Pruthenia w Styczeń 05, 2020, 08:55:49
Fajna allofoniczność, jak byłoby "Ajdynirczyk smakuje najlepiej z koperkiem, ale najpierw trzeba go umyć"? :P
O ty, nie ładnie!

Ale też jestem ciekaw jak wyglądałoby takie zdanie po barbarzyńsku xD
Przydałoby się to też umieścić na wiki Kyonu, żeby wszystko było aktualne
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •