Dlaczego forma "obecny" jest niepoprawna?

Zaczęty przez thrashmetal, Październik 10, 2014, 22:17:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

thrashmetal

Witam
Jestem tu nowym użytkownikiem a to jest mój pierwszy post. Zapewne nigdy bym tu nie przywędrował, ale dzisiejsza sytuacja mnie do tego zmusiła.
Dzisiaj miałem laboratoria i jak to na początku była sprawdzana obecność. No to co nazwisko to każdy "jestem" a ja się przyzwyczaiłem do "obecny" i tak właśnie odpowiedziałem. Prowadzący zajęcia wtedy rzekł, że taka forma jest niepoprawna i mówi się "jestem". Na koniec sprawdzania prowadzący kazał mi napisać czterostronicowy referat dlaczego forma "obecny" jest niepoprawna?
Oczywiście nie mam pojęcia dlaczego i w związku z tym pytam - no właśnie dlaczego? Jaki błąd popełniłem?

Ta sytuacja wydarzyła się naprawdę i jestem trochę zdezorientowany co robić. Raczej tego nie napisze, ale gdyby się dr o to upomniała to wolał bym coś wiedzieć i napisać.
Z góry dziękuje za odpowiedź.
  •  

Towarzysz Mauzer

Jedyną usterką może tu być to, że mówiący wyraża się o sobie samym w trzeciej osobie. Prowadząca widać nie widzi większych problemów językowych - cóż, pewnie w swej dotychczasowej karierze trafiła na przeczulonego na tym punkcie profesora i pielęgnuje teraz jego spuściznę.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Ghoster

#2
[...........]
  •  

Dynozaur

Fanaberja wykładowcy. Ot tyle.

Tak jak dla mnie przyrząd do wygarniania popiołu nazywa się ożóg. Pogrzebacz to se można w dupie (albo zmarłego). Ale to tylko i wyłącznie mój gust.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

ArturJD

Cytat: Towarzysz Mauzer w Październik 10, 2014, 22:25:50
Jedyną usterką może tu być to, że mówiący wyraża się o sobie samym w trzeciej osobie. Prowadząca widać nie widzi większych problemów językowych - cóż, pewnie w swej dotychczasowej karierze trafiła na przeczulonego na tym punkcie profesora i pielęgnuje teraz jego spuściznę.

A czy w tej wypowiedzi "jestem" nie jest domyślne?
-Jan Kowalski?
-[jestem] obecny!

Tak jak w innych sytuacjach można posiedzieć "gotowy!" w znaczeniu "jestem/jesteś/jest gotowy".
  •  

Todsmer

  •  

ArturJD

Cytat: tqr w Październik 11, 2014, 17:08:06
Raczej:
-Jan Kowalski?
-[jest] obecny.

Ale czy w takim razie z tego nie wynika, że forma czasownika "być" powinna być zawsze w 3. osobie?

wniosek z tego taki, ze nikt w tym sporze nie ma racji. Ja z resztą zawsze mam domyślne "jestem"...
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatA czy w tej wypowiedzi "jestem" nie jest domyślne?
No tak, tak, z uwagi na oczywistość kontekstu dochodzi do elipsy tego jestem. Natomiast chodziło mi o odtworzenie linii argumentacji prowadzącej, która nie jest może aż taka idiotyczna, jak by chciał Ghoster - zarzut jest o niesystemowość wypowiedzi, ściśle, o niezgodność osoby podmiotu gramatycznego z osobą podmiotu mówiącego. Argumentacja jest jednak tak czy owak błędna, bo - patrz powyższe: elipsa. Myślę, że takie obalenie niesłusznych przekonań wykładowczyni będzie lepsze od wyzywania się od najgorszych ;).
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Quester

Forma "obecny" efektywnie komunikuje zamierzony przekaz, więc czemu miałaby być niepoprawna?

Ja osobiście nie mam pojęcia, w jaki sposób miałbym zapełnić 4 strony argumentując, że jakakolwiek forma jest niepoprawna - w dużej mierze dlatego, że nie potrafiłbym usprawiedliwić idei "poprawności" językowej. Ja na Twoim miejscu kłóciłbym sie z prowadzącą.

Jaki to przedmiot?
  •  

Mahtlactli Omome Tochtli

Ale ej, nic mi nie wiadomo o tym, jakoby forma "obecny" była niepoprawna nawet według RJP, a chyba przez 6 lat na polonie coś bym na ten temat usłyszał. Na miejscu kolegi nie wdawałbym się z nauczycielką w dyskusje co do pryncypiów, tylko napisał do poradni językowej; jestem gotów się założyć, że odpowiedź nie potwierdzi jej poglądu. A jak będzie ją pisał prof. Bańko, to może nawet jakąś ciętą ripostą sypnie.
Nie żeby to miało sens, ale wobec takich osób chyba lepiej podziała odwołanie do autorytetu. Jak koledze trashmetalowi nie będzie wiedziała, co odpowiedzieć, odpowie: "nie pyskuj!", Bardzo Ważnemu A Utytułowanemu Profesoru tak nie powie. Ten typ tak ma.
Pozdrawiam.
  •  

ArturJD

A może to pretekst do poćwiczenia stylu naukowego i logicznej argumentacji? Ja bym napisał,  chocby po to, aby tezę obalić,, może tu chodzić o zwykłe zaangażowanie nowego studenta w cokolwiek, takie ice breaking.
  •  

Noqa

ArturJD, wierz mi, że nie. Masz wyjątkowo wyidealizowany obraz prowadzących.

Albo zrobić tak jak radzą Króliki, albo olać sprawę i po prostu przyznać jej rację.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •