Językoznawstwo > Lingwistyka ogólna

Pytania różne a rozmaite

<< < (413/413)

P1a:
Proszę o zdanie odnośnie ostatniego, dwudniowy wyjazd, dwudniowe szkolenie to coś co trwa mniej więcej dwie doby(chociaż szkolenie trwa tylko jakąś część dnia, wiec tu by się nie zgadzało). Wydaje mi się, że można traktować to też tak, że to dwie doby w znaczeniu np. poniedziałek, wtorek, bez znaczenia ile szkolenie trwa, chodzi o wskazanie dni(doby tygodnia poniedziałek, wtorek), które są tym szkoleniem objęte? Czy można to też odnosić do dwóch dni w znaczeniu dzień czas kiedy jest jasno, więc dwa takie okresy(takie dwie części doby kiedy coś jest robione)?(Można zadać pytanie jeszcze, która wersja poprawna, wydaje się, że kto jak woli?) Z góry dzięki za zdanie i poświęconą uwagę. Znalazłem coś takiego na PWN: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Wycieczka-dwudniowa-czy-jednodniowa;16533.html

P1a:
OK. Czy powiedzenie: wysadził mnie dwa domy wcześniej, jest poprawne, skoro słowo wcześniej odnosi się do czasu(przed upływem jakiegoś czasu)?
Jeśli jest używane i poprawne to pod jakim względem.

Siemoród:
Ja bym się bardziej zastanawiał, czy wysadzić jest tu poprawne, skoro słowo wysadzić odnosi się do czegoś wybuchającego, np. wysadzić można bombę.

P1a:
OK. Chyba rozumiem o co chodzi. A co do pytania odnośnie: dwudniowy. Np. szkolenie dwudniowe itp., to szkolenie, gdzie dwudniowy oznacza dwie doby, czy dwa dni od świtu do zmierzchu? Dwudniowy oznacza dosłownie trwający dwa dni(zgodnie ze słownikiem jp), czy można to określenie dwudniowy rozumieć tak, trwający dwa dni jako dwa okresy od świtu do zmierzchu(takie znaczenie słowa dzień), nie koniecznie dwie doby?  Proszę o zdanie.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej