Językoznawstwo > Polszczyzna

Polski przyszłości

<< < (2/19) > >>

Spiritus:

--- Cytat: Wedyowisz w Październik 21, 2018, 15:01:00 ---Ostateczna debukkalizacja /x/ do [h].

--- Koniec cytatu ---
No właśnie ja widzę zmianę nieco do tej konkurencyjną: tj. przejście /x/ w uwularne [χ]. Ten proces, mam wrażenie, zaszedł już u wielu osób w kodzie sylaby, ale teraz widzę, że wśród młodych ludzi zaczyna pojawiać się to też w innych pozycjach, wliczając między samogłoskami. Zauważyłem to też u siebie, tak, że jak kiedyś powiedziałbym raczej [mahat͡ɕ], to teraz coraz częściej mówię [maχat͡ɕ].

Możliwe jest przejście /ś/, /ć/, /ź/, /dź/ w [sʲ], [t͡sʲ], [zʲ], [d͡zʲ]. Coraz częściej to słyszę, szczególnie u młodych kobiet, i to głównie różnych mniejszych czy większych celebrytek. I choć jak na razie jest to bardzo źle postrzegane, to trzeba pamiętać, że statystycznie to właśnie od młodych kobiet zaczyna się większość zmian fonetycznych.

spitygniew:
Czy źle... Prędzej "pedalsko", co najwyżej to może blokować rozprzestrzenienie się tej cechy na ogół społeczeństwa.

I masz jakieś ciekawe źródła w sprawie tego inicjowania zmian fonetycznych przez kobiety? Ciekawe, że dokładnie takie same zjawisko jest w chińskim.

Kazimierz:
W mojej szkole jedna trzecia dziewczyn tak wymawia.

Wedyowisz:

--- Cytat: Spiritus w Październik 21, 2018, 17:16:27 ---
--- Cytat: Wedyowisz w Październik 21, 2018, 15:01:00 ---Ostateczna debukkalizacja /x/ do [h].

--- Koniec cytatu ---
No właśnie ja widzę zmianę nieco do tej konkurencyjną: tj. przejście /x/ w uwularne [χ]. Ten proces, mam wrażenie, zaszedł już u wielu osób w kodzie sylaby, ale teraz widzę, że wśród młodych ludzi zaczyna pojawiać się to też w innych pozycjach, wliczając między samogłoskami. Zauważyłem to też u siebie, tak, że jak kiedyś powiedziałbym raczej [mahat͡ɕ], to teraz coraz częściej mówię [maχat͡ɕ].

--- Koniec cytatu ---

Ja się prawie nie spotkałem z taką wymową (chyba w jakiejś piosence tylko kiedyś czy czymś).

--- Cytat: Kazimierz ---W mojej szkole jedna trzecia dziewczyn tak wymawia.
--- Koniec cytatu ---

A może powstanie wariant męski i żeński? XD

Pluur:
Zlanie się /e/ z /y/ w wielu pozycjach. Ciekawe co będzie z parami typu 'wejście', 'wyjście'.
Większe ścieśnianie samogłosek między miękkimi, a może i nie tylko (może formy typy dzisiej się upowszechnią znów).

--- Cytuj ---Możliwe jest przejście /ś/, /ć/, /ź/, /dź/ w [sʲ], [t͡sʲ], [zʲ], [d͡zʲ].
--- Koniec cytatu ---
Te ś, ć, ń etc w polskim lubi przechodzić w połączenia j+spółgłoska (por. słońce, ojciec, kajś).

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej