Językotwórstwo (conlanging) i światy > Conworldy i althisty

Dynopruthopa: polska redakcja języka cerkiewnego

(1/3) > >>

Mścisław Bożydar:

--- Cytat: Dynozaur w Kwiecień 05, 2012, 23:46:40 ---Gramatyka rusko-cerkiewnosłowiańskiego (trzeba mieć Deża-wi).

Niektóre rzeczy są tu naprawdę dziwne. I też dziwnie opisane (np. liczba podwójna jest pomijana we wszystkich tabelach, jest dopiero później omówiona i to po łebkach). A w §29. jest mowa o jakichś continuousach (tak, continuousy w slavlangu). Nie wiem, czy takie konstrukcje faktycznie są/były używane w ruskim CSie, czy autor książki się naćpał.

Ale gdyby uporządkować to i tamto, uprościć pisownię, wprowadzić potrzebne wyrazy i ogólnie "odreligijnić" ten język, myślę że byłby dobry panslawik.

--- Koniec cytatu ---

Zająłbyś się tym? :D

Towarzysz Mauzer:
А ѣ мъıслѣлъ ѥсмь о некоиь польскоиь ръ́дакцъӥ цъ́ркевнославѣньского, пъ́лнъ́иь неспоиьности и дивацьтвъ, може навъ́тъ ѣко язъıкъ урядовъı некоиъ лъже микронацьӥ.

Dynozaur:

--- Cytat: Mścisław Ruthenia w Kwiecień 06, 2012, 00:28:23 ---Zająłbyś się tym? :D

--- Koniec cytatu ---

Zająłbym, ale muszę zastanowić się nad kilkoma rzeczami. Na przykład, jak bardzo mogę uprościć ortografję? Na pewno wyrzucę omegi, dzeła, warjanta pozycyjne (które są chwytami estetyczno-ortograficznymi, z etymologją nie mającymi nic spólnego. Nawet dzeło jest używane w ruskim CSie kompletnie aprjorycznie). Wywalę też wszystkie djakrytyki, poza prostą krechą do oznaczania akcentu (która będzie i tak tylko dla materjał do nauki) oraz oczywiście й (które w CSie jest uważane za djakrytyk, nie osobną literę). Jać zostawię (bo nie chcę faworyzować rozwoju jaci jako "e" nad inne) i też zostawię jery na końcu (bo bez tego to już nie będzie CS). Krótko mówiąc, chyba postawię sobie za wzór przedbolszewicki rosyjski.

Postaram się też wyłuszczyć dziwne, niekonsekwentne czy w inny sposób podeźrzane elementa. Ale te "continuousy" chyba zostawię, bo są używalne (a kto nie chce, niech nie używa). Zastanawiam się też, na ile mogę uprościć gramatykę, żeby to wciąż był CS (nie wierzę, że wszystkie te kategorje gramatyczne były zawsze konsekwentnie używane).

Ta gramatyka też ma pewne faile, opisuje wiele rzeczy po łebkach (np. przy omawianiu imperfektu wymienione są tylko przykłady z i-konjugacji, nie ma nic o e-konjugacji, czy też to macosze potraktowanie liczby podwójnej). Wkurza też brak spisu treści. Postaram się dowiedzieć tego i tamtego o młodym CSie. I przydałoby się też coś na temat innych redakcyj niż ruska (z nich też można by coś wyciągnąć).

Henryk Pruthenia:

--- Cytat: Towarzysz Mauzer w Kwiecień 06, 2012, 00:37:20 ---А ѣ мъıслѣлъ ѥсмь о некоиь польскоиь ръ́дакцъӥ цъ́ркевнославѣньского, пъ́лнъ́иь неспоиьности и дивацьтвъ, може навъ́тъ ѣко язъıкъ урядовъı некоиъ лъже микронацьӥ.

--- Koniec cytatu ---
Nam jest potrzebna polska redakcja SCS do Dynopruthopy...
Może byś się w to wkręcił?
Jakby co, to pisz mnie na gg.

Dynozaur:

--- Cytat: Henryk Pruthenia w Kwiecień 06, 2012, 13:06:19 ---Nam jest potrzebna polska redakcja SCS do Dynopruthopy...
Może byś się w to wkręcił?
Jakby co, to pisz mnie na gg.
--- Koniec cytatu ---

Polska? Przecież polska miała być katolicka (poza południowym-wzchodem, ale to chyba z winy Rusi).

Za to na bank przetrwała redakcja morawska.

No i oczywiście język morawski, czyli djalekt czeski pod silnymi wpływami tejże redakcji (pisany rzecz jasna cyrylicą). Zastanawiam się też, jak daleko ten język odbiegłby od bohemskiego czeskiego, gdyby ci prawosławni Morawianie odpowiednio wcześnie byli utworzyli własne niezależne państwo.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej