Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pingǐno

Cytat: ★ Vilén w Sierpień 23, 2012, 16:16:10
Cytat: Pingǐno w Sierpień 23, 2012, 15:17:39NIEPODLEGŁOŚĆ DLA KASZEBE, NIEPODLEGŁOŚĆ DLA KASZEBE!
Dla Śląska, Podhala, Kaszub, Kurpiów, Krajny, Kociewia i Kujaw!
No! :P

Dobra, koniec z politykowaniem.
  •  

Towarzysz Mauzer

Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Dynozaur

Cytat: ★ Vilén w Sierpień 23, 2012, 16:16:10
Cytat: Pingǐno w Sierpień 23, 2012, 15:17:39NIEPODLEGŁOŚĆ DLA KASZEBE, NIEPODLEGŁOŚĆ DLA KASZEBE!
Dla Śląska, Podhala, Kaszub, Kurpiów, Krajny, Kociewia i Kujaw!

I Kresów, rzecz jasna!

Chciałem jeszcze napisać o zjednoczeniu i niepodległości Prus, ale zdałem sobie sprawę, że byłoby to nie na miejscu, bo Prusy nie są regjonem Polski...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

tob ris tob

No to ja chcę z powrotem Republikę Krakowską.

Wkurza mnie to, że jest "z powrotem", a nie "spowrotem". Przecież to "z powrotem", które użyłem, to inne "z powrotem" niż przyimek "z" + "powrót" w narzędniku.
Dzień dobry :-)
  •  

Towarzysz Mauzer

Właśnie! Ja w ogóle coraz bardziej przekonuję się do konsekwentnego łącznego pisania przysłówków złożonych, wokamgnieniu, naraz, nacodzień, itd.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Pingǐno

Nie bójcie się, niedługo wejdzie reforma, że "spowrotem" jest poprawne.
Bo i skoro jest "skąd".
  •  

Ghoster

#966
[...........]
  •  

Dynozaur

A wracając do tematu Rady Języka Kaszubskiego, widzę że działalność tej rady tak naprawdę kaszubszczyźnie szkodzi.

Na przykład to. Piszą o jakiejś "tendencji do używania form krótszych". Tylko, że ta tendencja to wpływ literackiej polszczyzny. A więc zamiast wysyłać te oryginalne formy na -cëjá do djabła, powinni walczyć o to, żeby je w normatywnej kaszubszczyźnie utrzymać.

A widywałem te dłuższe formy w kaszubskich tekstach bardzo często, co oznacza, że SĄ ONE UŻYWANE (przynajmniej na piśmie). Więc nie rozumiem, dlaczego RJKasz woli wspierać polaczenie, zamiast zachęcać młodych Kaszubów do używania archaicznych form.

Innymi słowy, RJKasz jest równie szkodliwa, co RJP.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Towarzysz Mauzer

I znowu przez taką, a nie inną radę trzeba będzie słucháć bredów, że przepisowość zła, itd., choć przecie nie má innéj drogi, by język wskutek nieuwzrażonéj pogoni za oddaniem rzeczywistości, nie zatracił wartości koniecznéj, by tą rzeczywistość zmieniáć.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

CookieMonster93

Cytat: Pingǐno w Sierpień 23, 2012, 17:37:30
Nie bójcie się, niedługo wejdzie reforma, że "spowrotem" jest poprawne.
Bo i skoro jest "skąd".

Powrót to rzeczownik, więc mielibyśmy też pisać zmamą, statą, sTomkiem? XD
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Tоб ріс тоб w Sierpień 23, 2012, 17:20:58
Wkurza mnie to, że jest "z powrotem", a nie "spowrotem". Przecież to "z powrotem", które użyłem, to inne "z powrotem" niż przyimek "z" + "powrót" w narzędniku.

Pingǐno

Cytat: CookieMonster93 w Sierpień 24, 2012, 20:21:47
Cytat: Pingǐno w Sierpień 23, 2012, 17:37:30
Nie bójcie się, niedługo wejdzie reforma, że "spowrotem" jest poprawne.
Bo i skoro jest "skąd".

Powrót to rzeczownik, więc mielibyśmy też pisać zmamą, statą, sTomkiem? XD

No w sumie racja, ale nie używamy za bardzo tego komitatywnie. ;P
  •  

Aureliusz Chmielewski

#972
Mam do was takie pytanie. Dlaczego umieściłem je w tym temacie - a dlatego, że wkurza mnie, że ludzie wypowiadają źle jego nazwisko. Tj. własnie nie wiem czy dobrze wypowiadają czy źle xD

Nazwisko naszego prawicowego Boga Andersa Breivika powinno się wymawiać /andəʃ/ czy /andəɾs/ ?(Szczerze, to na IPI'e się nie znam, więc jeśli chodzi o to drugie to chodzi mi tu o normalną wymowę, z powodu jego polskich korzeni)
The n-word
  •  

CookieMonster93

Z tego, co wiem, jest tam sz. Jednakże nie spodziewałbym się, by ogół ludności dobrze wymawiał nazwisko w tym języku.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Pingǐno

Wkurza mnie, jak ktoś mówi "w(y)łączyć głos" zamiast "w(y)łączyć dźwięk".
  •