Co mówicie, a mówić nie powinniście, czyli zmutowany polski

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 15, 2011, 20:00:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

Kazimierz

Cytat: Obcy w Październik 25, 2017, 12:07:49
Cytat: Kazimierz w Październik 24, 2017, 20:17:29
Np. A moresz to przynieść?

Nie jesteś sam, tak samo mówią Słoweńcy :)
O, ciekawe. U nich to ogólnojęzykowa zmiana, czy zaszła tylko w kilku słowach?
  •  

poloniok

  •  

Siemoród

Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Jajeczko

#1518
...
  •  

poloniok

tyliawiem - tyle ile ja wiem

Przez częste użycie się tak u mnie "skróciło"
  •  

Icefał

  •  

daka sili

Ja nagminnie i bezwiednie używam konstrukcji zbliżonych do angielskich czasów perfect, np. "mam już przejechane w tym roku 5000 km na rowerze" zamiast swojskiego "przejechałem już w tym roku...".
  •  

Henryk Pruthenia

Akurat jest to po prostu emfaza na długość, niczego specjalnego.

Zresztą kategoria "perfektywności" w języku angielskim (i w ogóle, jako taka) kładzie akcent na inne aspekta.

poloniok

trzesać - czesać

Poważnie, ja nawet tak to wymawiałem, dopiero teraz się dowiedziałem że się piszę przez "cz" i się również tak wymawia. A ja myślałem że to tylko cecha gwarowa (wymawianie "trz" jako "cz") u innych...
  •  

spitygniew

P.S. To prawda.
  •  

poloniok

Może za bardzo to słowo kojarzyłem z trząść (oraz ewentualnie z troszczyć się - czesanie włosów to takie troszczenie się o nie)
  •  

Wedyowisz

#1526
Cytat: poloniok w Listopad 17, 2017, 17:54:34
trzesać - czesać

Poważnie, ja nawet tak to wymawiałem, dopiero teraz się dowiedziałem że się piszę przez "cz" i się również tak wymawia. A ja myślałem że to tylko cecha gwarowa (wymawianie "trz" jako "cz") u innych...

Ja dzisiaj usłyszałem ,,zobatrzyć" od kasjerki u szewca. Ot, hiperpoprawność.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

poloniok

Cytat: Wedyowisz w Listopad 17, 2017, 22:20:13
Cytat: poloniok w Listopad 17, 2017, 17:54:34
trzesać - czesać

Poważnie, ja nawet tak to wymawiałem, dopiero teraz się dowiedziałem że się piszę przez "cz" i się również tak wymawia. A ja myślałem że to tylko cecha gwarowa (wymawianie "trz" jako "cz") u innych...

Ja dzisiaj usłyszałem ,,zobatrzyć" od kasjerki u szewca. Ot, hiperpoprawność.

A mój mały kuzyn kiedyś powiedział trześć, zamiast cześć, bo moja ciocia mu za dużo wymieszała w głowie z wymową trójgłoski trz...
  •  

poloniok

obsługiwując, integriwując, etc. W dużo wyrazach używam dodatkowe "-iwuj", brzmi po prostu "naturalniej". Czy to coś gwarowe, czy znowu Poloniokizm?
  •  

SchwarzVogel

  •