Autor Wątek: Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]  (Przeczytany 388656 razy)

Offline Kazimierz

Odp: Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]
« Odpowiedź #3675 dnia: Lipiec 27, 2022, 11:51:03 »
A jak rusycyzm to co z tego? xD

Offline dziablonk

« Odpowiedź #3676 dnia: Lipiec 27, 2022, 15:38:33 »
To z tego, że nie cierpię takich obcych wtrętów, które udają nie wiadomo co specjalnego, a nie są ani lepsze jak chodzi o treść, ani w zgodzie z polską składnią, za to się chwaszczą na potęgę.  >:(
Dziwno wam, iżem ja to tako pomieszany?
Jak ciećwierz przyszedłem w płatczyska ubrany.

Offline Siemoród

« Odpowiedź #3677 dnia: Lipiec 27, 2022, 17:50:18 »
Z tego co czytam, to za rusycyzm przez poprawnisiów jest postrzegany nie tyle sam wyraz odnośnie, co raczej jego samodzielne użycie w roli przyimka, t.zn. odnośnie do … jest cacy, ale odnośnie to Sybir, Krym i smród onucy.

A wziąłem za przykład niemiecki, bo tam oprócz betreffs pochodzenia rzeczownikowego i bezüglich pochodzenia przysłówkowego są też wyrażenia typu in Bezug auf, tym samym odnośnie (bez do) wcale nie musi kalkować ruskiego относительно / касательно.

Zresztą nawet gdyby tak było, to nie wiem, w czym np. takie pod rząd jest gorsze od z rzędu (bo hurr durr po rusku jest подрядъ), skoro ta forma ma chyba już z wiek i na dobre wryła się w język polski.
Niech żyje Wolny Syjam!

Pochwalili: Towarzysz Mauzer

Offline dziablonk

« Odpowiedź #3678 dnia: Lipiec 27, 2022, 22:37:03 »
 ::)
Pod rząd też mnie nie zachwyca, ale to sprawa mniejszego kalibru. Powiem tylko, że z okazji stulecia niepodległości warto sobie pewne rzeczy odryć na dobre. :D

Można oczywiście rozważać alternatywne scenariusze, tzn. pochodzenie z niemczyzny, tylko trzeba by to w jakiś sposób uwiarygodnić, np. ponieważ in Bezug auf niemcy skrócili w bezüglich, to Polacy się tym mogli zainspirować. Gdyby babcia miała wąsy, to by była dziadkiem. :P
Jakimś jednak zrządzeniem losu to właśnie zabór rosyjski ze swoimi czynownikami w nim przodował.
Ale ogólnie: samo wyrażenie to straszne pustosłowie i nie używam tego, ani z przyimkiem, ani bez przyimka.  >:(

Offline dziablonk

« Odpowiedź #3679 dnia: Sierpień 30, 2022, 12:16:42 »
Chciałbym zrobić conlanga germańskiego, ale jak patrzę na tabelki pragermańskie (i sam fakt, że dla germańskich nie ma odpowiednika łaciny, tylko trzeba polegać na rekonstrukcji albo potomkach), to chce mi się rzygać.
Może zrób germański na podstawie łaciny :D
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2022, 12:19:35 wysłana przez dziablonk »