Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

kmitko

Wg wikipedofilów tam może być /ɐ/, /ʊ/, /ɜ/, /ʌ/, a nawet /a/, więc nie ma sensu się zbytnio przejmować.
Bug, humor i obczyzna.
  •  

Dynozaur

Skoro o słoweńskich djalektach mowa:

Są djalekta, w których zaszło wałczenie absolutne (jak w polskim)
I są djalekta, w których zaszła zmiana l' > j

Tak więc, czy są djalekta, w których zaszły OBIE te zmiany na raz i nie ma "l" w ogóle? Czy to zbyt dużo?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Mścisław Bożydar

Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Canis

Cytat: kmitko w Listopad 03, 2011, 20:27:48
Wg wikipedofilów tam może być /ɐ/, /ʊ/, /ɜ/, /ʌ/, a nawet /a/, więc nie ma sensu się zbytnio przejmować.
Którzy sami gdzie indziej piszą, że /ʌ/ zapisywane jest tylko z tradycji i jest ono centralnym /ɐ/ lub /ä/... no ale wg standardów RP i GA to chyba jest [flɐd], no nie?
  •  

Feles

Centralne "a" to chyba specyfika RP i pongliszu. Amerykańce utożsamiają ten dźwięk ze szwą.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

spitygniew

Cytat: Kwadracik w Listopad 03, 2011, 22:00:56
CytatTak więc, czy są djalekta, w których zaszły OBIE te zmiany na raz i nie ma "l" w ogóle? Czy to zbyt dużo?

Krótko: To zbyt dużo.
Czemu? Czy w słowiańskich pewne zmiany całkiem normalne dla innych języków nie mogą zachodzić tylko dlatego, że są językami słowiańskimi?  Swoją drogą, kiedy wymyśliłem przejście l' > j w zachodniołużyckim miałem wyrzuty, że przesadziłem z oryginalnością, a teraz uważam, że mój pomysł nie jest już tak ciekawy. :P

P.S. To prawda.
  •  

Feles

Cytata jeśli nawet, to zapewne stracił /l/ na rzecz połączenia z /r/, nie przez rozbicie się /l/ na dwa fonemy, które następnie zlały się z różnymi rzeczami
Awestyjski. ^^
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Henryk Pruthenia

Hmmm
Więc rabaański jest nierealistyczny. No cóż. I tak to jest dziwny język, więc powiedzmy, że go udziwniłem jeszcze bardziej.

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: spitygniew w Listopad 04, 2011, 14:15:59
Swoją drogą, kiedy wymyśliłem przejście l' > j w zachodniołużyckim miałem wyrzuty, że przesadziłem z oryginalnością, a teraz uważam, że mój pomysł nie jest już tak ciekawy. :P

w węgierskim <ly> /j/
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Henryk Pruthenia


spitygniew

#310
Cytat: Kwadracik w Listopad 04, 2011, 15:14:52
Zanik całkowity opozycji l:r nie jest taki normalny, przynajmniej nie w językach indoeuropejskich.
No czyli cały czas uznajesz zasadę "język jest indoeuropejski = "normalny", więc nie może tam zajść nietypowa zmiana". Ale zauważ, że latanie końcówki czasownika po zdaniu, częściowa synteza czasownika z rzeczownikiem ("white-skinned"), mutacje inicjalne i parę innych rzeczy "nietypowych" zaszło w indoeuropejskich, nie mówiąc o tym, że sam system fleksyjny, przynajmniej w takim natężeniu, jest ewenementem.
P.S. To prawda.
  •  

Henryk Pruthenia

#311
Ewenementem rozlewającym się na cały mir.
Więc nie dziwota, że to pod niego dobieramy miary.

Ghoster

#312
[...........]
  •  

Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Dynozaur w Listopad 06, 2011, 01:08:39
Manichwest?

Dynozaur zaciekawiony...

varpho takoż. :D

zasadniczo obcy fińskiemu dźwięk "f" w wyrazach zapożyczonych bywał oddawany właśnie przez połączenie "hv":
"sohva", "kirahvi", "kahvi"...
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •