Postuluje się chyba jakieś pokrewieństwo między tikuna a arawackimi? W ogóle pierwszy raz zpotykam się z pormą "arawacki", wcześniej zpotykałem tylko bezsensowną pormę "arawaski". 
Spędziłem wiele dni -lub raczej wiele nocy- porównując słownictwo i gramatykę tikuna z dwoma językami z rodziny arawackiej - wykazanie jakiegokolwiek pokrewieństwa pomiędzy nimi wykracza ponad moje możliwości intelektualne. Z resztą w Ameryce Pd. jest 109 rodzimych rodzin językowych (Hammarström, 2016) [która to liczba aby nie jest zaniżona?], więc ciężko trafić, co z czym może być szczególnie spokrewnione.
Postulowano pokrewieństwo tikuna z przeróżnymi rodzinami. Ogólnie tikuna uważało się za izolat, ale w ostatnich latach połączono -dość przekonująco- z wymarłym językiem yurí. Ponadto, Seifart & Echeverri (2014) zasugerowali pokrewieństwo tikuna i yurí z językiem niekontaktowanego plemienia Carabayo. Jako jednak, że Carabayo jest plemieniem w zasadzie niekontaktowanym, a tylko jedna rodzina w 1969 roku miała krótki kontakt z człowiekiem z zewnątrz, dane na temat ich języka są opłakanej jakości, a tłumaczenia zanotowanych słów spekulatywne. Jest też niedawna hipoteza (e.g., Jolkesky, 2016), wedle której istnieje pokrewieństwo tikuna-yurí z językami saliba, piaroa, mako i hodi, t.j hipoteza macro-daha, ale dowody, które się przedstawia, są w moich oczach fantazją.
Literatura
Hammarström, H. 2016. Linguistic diversity and language evolution. Journal of Language Evolution 1(1): 19–29. doi: 10.1093/jole/lzw002
Jolkesky, Marcelo Pinho De Valhery. Estudo arqueo-ecolinguístico das terras tropicais sul-americanas / Marcelo Pinho De Valhery Jolkesky; orientador Hildo H. do Couto; co-orientador Willem F. H. Adelaar. -- Brasília, 2016. 834 p.
Seifart, F., Echeverri, J.A., 2014. Evidence for the Identification of Carabayo, the Language of an Uncontacted People of the Colombian Amazon, as Belonging to the Tikuna-Yurı́ Linguistic Family. PLoS ONE 9(4): e94814. doi:10.1371/journal.pone.0094814