Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ghoster

#1230
[...........]
  •  

Mahtlactli Omome Tochtli

Czemu? Przeniesienie wyrażenia dotyczącego gazet na nowy odpowiednik gazet. Wiesz, sporo ludzi wykręca numer kiedy dzwoni przez telefon, chociaż już sobie nie przypominam, kiedy ostatnio widziałem telefon z obrotową tarczką do... no, właśnie, wykręcania numeru :-P
  •  

Ghoster

#1232
[...........]
  •  

Mahtlactli Omome Tochtli

A, to nie, zupełnie tego nie czuję. A "na łamach portalu"?
  •  

Noqa

Chyba chodzi o to, że mówimy o "łamach gazety", a nie "łamach wydawnictwa".
A serwisowi bliżej wydawnictwu niż konkretnej gazecie.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Noqa

"Zapomniała zamknąć ściany" czy "Zapomniała zamknąć ścian"?

A w innych konstrukcjach zapomniała/zakazała/czasownik z dopełnieniem nieżeńskim w dopełniaczu + bezololicznik + rzeczownik?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

spitygniew

W piśmie zdecydowanie drugie, w mowie chyba pierwsze, acz nie jestem pewien.
P.S. To prawda.
  •  

Henryk Pruthenia

Pierwsze, dopełniacz tylko przy męskożywotnych bardziej.

Noqa

Przy nieżeńskich.
"Zakazał czytanie książek." twoim zdaniem?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Henryk Pruthenia

A o tym, że każdy czasownik ma inną rekcję słyszałeś? Rzucił słowo zamykać, i o to dla mnie można zamykać ściany, psy, koty, panie, ale zamyka się ludzi, mężczyzn i faszystów. Wsio.
Zakazał jedzenia, pierdzenia, ludzi, kobiet, ale takie zakazał psów mi nie pasuje, i nie wiem, czy ze względu na to, że po prostu tegom nigdy nie usłyszał ze względu na abstrakcyjność, czy jest to jakaś ogólniejsza zasada. Tak mówi moje wyczucie językowe, i tak mówię czyt piszę.
Wsio.

Noqa

Wiem, że mają różne rekcje. I mi chodziło o sytuację w której odmieniony jest czasownik z rekcją "dopełniaczową" (takie jak zapomnieć lub zakazać), w konstrukcji z drugim "normalnym" czasownikiem. Bo w moim przypadku jest tak, że wtedy ten drugi po trosze dziedziczy rekcję poprzednika.

"Zamykać" do tych "dopełniaczowych" nie należy. Ono się właśnie odmienia zwyczajnie.

Swoją drogą to można by zakwestionować, czy w polskim biernik męskich nieżywotnych jest równy mianownikowi, patrząc na te "zapomnieć", "zakazać". "chleba" w "Zapomniałem chleba" jest składniowo biernikiem.
(EDIT: Tzn. abstrahując od ogólnej tendencji do zmian biernika. Powyższe zdanie jest chyba radopolskie. Jeśli nie, to już "Zakał czytania Biblii" na pewno.)
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Henryk Pruthenia

Co do czorta jest вичский микроязык? Znalazłem ten termin i stoi tylko, że jest to projekt mikrojęzyka na bazie polskich gwar na Litwie...

Widsið

Gdzie ty to znalazłeś? Brzmi jak original research rosyjskiej Wikipedii o.O
  •  

Henryk Pruthenia

Znalazłem to na rosyjskiej stronie o słowiańskich mikrojęzykach. Przeszukiwania dały mi tyle, że projekt powstawał albo na początku lat 90, albo pod koniec 80, czyli jakoś w czas upadku ZSRR. I jest jakaś książka, gdzie zostało to wymienione, ale niestety nie zajrzałem do niej.

Ghoster

#1244
[...........]
  •