Allar aurin

Zaczęty przez Maxz, Wrzesień 03, 2011, 17:17:06

Poprzedni wątek - Następny wątek

Maxz

#15
Dobra, na skutek waszych komentarzy i swoich przemyśleń postanowiłem wprowadzić parę zmian i reform. Nowa tabela ze spółgłoskami jest następująca:


Wyleciały 3 znaki zastąpione dwuznakami i jedna głoska ("w"). Doszły "bb" i 'rr'.

Po jeszcze paru drobnych zmiana w słownictwie, Ojcze Nasz prezentuje się tak:

A Semul akin e eril þa
rhi nalaa neha On;
auka yklooren On;
ƿa fallen On eril, sŋa skazal;
volo Or nȝal ka massan cin mae sul akin;
ȝa carrezi Or ka visanen nün akin;
carrezee aki reu nün visanain dalen akin sŋa;
ȝa rauma Or ka akin sȝaal kuselin;
Sŋa lagaan.
Rhi.


"Li" i "lȝi" po dłuższym zastanowieniu wymawia się jednak inaczej.

Akcent pada zawsze na pierwszą sylabę.

CytatA gdyby przyjąć, że  "ŋae", "ka" i "reu" to przyimki tworzące wyrażenia przyimkowe pełniące role trzech form biernika zmieniających aspekt czasownika? To właśnie sugerujesz, czy nie myślałeś o tym, chociaż tak może być, czy z jakiegoś powodu nie może tak być?
To nie jest tak, że się mylisz, ale przyjęcie, że są to przyimki zmusiłoby nas do uznania, że w allar aurin występują dokładnie trzy przyimki.

CytatTo wygląda na język trójdzielny z dodatkowym bałaganem: Jest ergatyw i intranzytyw, ale akuzatywy są trzy, a do tego czasem zamiast intranzytywu używa się ergatywu (który przez to ma coś z nominatywu). Pasuje?
Przępiękna, precyzyjna definicja ;-). Bardzo mi się podoba.

Cytat"(że) au ŋae/ka/reu massan mata"? Dobrze (jak jest "że"?), czy akurat "że" nie działa, czy coś innego nie pasuje, czy całkiem źle?
Dobrze myślisz. Wyjaśnię przy okazji budowę zdania podrzędnego.

"Że" zastępowane jest jednym z bierników, jako że określa to, co jest w końcu dopełnieniem zdania. Zazwyczaj jest to "ŋae",

sollo - wiedzieć

Sollo au ŋae... - Wiem, że...

Poźniej wypadałoby wstawić to zdanie w formie podanej przez BartkaChom.

Sollo au ŋae au ka massan mata.

Czy to jednak wystarczy? Nie do końca. Jak już wcześniej wspomniałem, "ka", "ŋae" oraz "reu" (także w bardziej potocznej formie "ree" bądź "re") (prawie) zawsze lączą się z dopełniaczem. Także tu, ku zdziwieniu gawiedzi. Mamy więc formę dopełniacza od czasownika:

Sollo au ŋae au ka massan matan. - Wiem, że zjadłem chleb.

Żeby zdanie było bardziej przystępne, niektóre słowa łączą się w jedno:

Sollou ŋau ka massan matan. - Wiem, że zjadłem chleb.

CytatA jak jest "człowiek w domu"?
anȝe kaemal - człowiek w domu
anȝe assan kaemen - człowiek wewnątrz domu (uchi no naka no hito)

CytatWg mnie łatwie. Patrzcie na różne języki FR - niektóre znaki nie są już nigdzie uzywane a wymyślone przez jedną osobę.
Czym są jezyki FR?
  •  

Feles

Języki Federacji Rosyjskiej.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

BartekChom

Cytat: Maxz w Wrzesień 17, 2011, 13:58:09To nie jest tak, (...)
Aha.

Cytat: Maxz w Wrzesień 17, 2011, 13:58:09anȝe kaemal - człowiek w domu
anȝe assan kaemen - człowiek wewnątrz domu (uchi no naka no hito)
Aha. Czyli, jeśli dobrze rozumiem, jest dodatkowa nieregularność - rzeczowniki odpowiadające zaimkom (np. , assa) łącząc się z rzeczownikami przyjmują formę dopełniacza zamiast miejscownika.
  •  

Maxz

Zwracasz mojä uwagę, na rzeczy o których normalnie bym nie pomyślał. Tak, można uznać taką nieregularność.

Teraz trochę o liczbach rzeczownika.

Wyróżniamy liczbę domyślną, niedomyślną i zerową. Liczba domyślna odpowiada:

•   liczbie pojedynczej dla większości rzeczowników (książka, matka, matematyka)
•   liczbie podwójnej dla rzeczy naturalnie występujących parami (buty, płuca, oczy, rękawiczki)
•   liczbie mnogiej dla rzeczy naturalnie występujących w zbiorach (włosy, ludzie, tłumy)

Liczba niedomyślna odpowiada:
•   liczbie mnogiej dla większości rzeczowników (książki, matki, drzewa)
•   liczbie pojedynczej lub mnogiej dla rzeczy naturalnie występujących parami (but, płuca – więcej niż dwa, oko, rękawiczki – więcej niż dwie)
•   liczbie pojedynczej dla rzeczy naturalnie występujących w zbiorach (włos)

Liczba zarowa wskazuje na brak danego przedmiotu.

-i / -y         - sufiks liczby niedomyślnej
-kme / -kem      - sufiks liczby zerowej
  •  

Ghoster

#19
[...........]
  •  

Maxz

#20
Dokładnie tak samo.
  •