Kyon, Epizod 2: Krok w Przyszłość!

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Czerwiec 12, 2017, 01:36:15

Poprzedni wątek - Następny wątek

Borlach

#255
To znaczy, tak jak mówiłem na myśl przychodzą mi teraz 2 możliwe lokalizacje tych hipotetycznych Bursztynowych Lasów.
Opcja A: Mukucja
Opcja B: Nuaria
Opcja C: Może wy macie jakąś inną propozycje.

Za Mokucją przemawia istnienie tam ogromnej rzeki z jeszcze większą deltą. Chociaż faktycznie klimat tropikalny i bliskość równika jest tu problemem. Bursztynowa sosna nie była jednak żadnym obecnie żyjącym gatunkiem, z tego co kojarzę była chyba znacznie wyższa niż obecnie żyjące (chociaż nie mogę teraz jakoś znaleźć tej informacji) a i klimat 20 milionów lat temu był inny, chyba właśnie cieplejszy. Moglibyśmy więc założyć że gatunek ten jest przystosowany do tropikalnego klimatu.

Ale tu Craig powinien się wypowiedzieć, to w końcu jego ziemie i jego Mokucja.

Nuaria znajduje się natomiast w bardzo tundrowym klimacie, znacznie chłodniejszym. To plus. Minusem jest brak wielkiej rzeki, która by ten bursztyn transportowała. W takim wariancie musielibyśmy założyć, że wymarły gatunek sosny był bardziej podobny do współczesnych. Chyba nawet bardziej niż w rzeczywistości.

Edit: zwłaszcza że nie jest ustalone czy ta wymarła bursztynowa sosna była rzeczywiście sosną, czy bardziej sośnicą
https://en.wikipedia.org/wiki/Eridanos_(geology)
https://en.wikipedia.org/wiki/Baltic_amber
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sosna_bursztynowa
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Henryk Pruthenia

Ach, wybacz, pomyliło mi się z tymi dwoma państwami (Mokucja i Isztaria? Iszaria?).

Ogólnie ciekawy pomysł, tylko raczej musiała to by być albo skrajnie wschodnia, albo skrajnie zachodnia Nuaria. Pamiętajmy jaki tam jest klimat, I też nie wiadomo co z tym krajem, bo pisałem o nim do Canisa i się nie odzywa do końca.

EDIT: Canis chciał nawet całkowicie zniszczyć Nuarię, ale stanęło chyba póki co na tym, że konlangu nie odda, a co z państwem - jeszcze nie wiem.

Caraig

No mam taką wielką rzekę z deltą, która stanowi granicę mokucko-iszarską. O ile jest to realistyczne, żeby występowały takie sosny w strefie równikowej to czemu nie? Przynajmniej moje kraje mogłyby przodować w eksporcie bursztynu :D
A właściwie to muszą być sosny? Mogłyby to być przecież jakieś-tam-drzewa, które obficie wydzielają żywicę.
  •  

Henryk Pruthenia

Tak, mogłyby być. Jeżeli znajdziecie jakieś drzewo tropikalne, które wydziela tyle żywicy, i sprawdzicie dokładnie ile krystalizuje się bursztyn - jestem za.

Henryk Pruthenia

Pozwoliłem sobie dodać parę rzeczy do głównego artykułu na Kyonie. Ma to być zarys przyszłych działań. Zachęcam do komentowania, zmian, przerabiania etc.

Ciekawostki z Kyonu - czasami mam pomysł na jakieś ciekawe, małe rzeczy, ale nie wiem, gdzie je umieścić. Takie informacje można umieszczać tu, podałem też wzór jak to robić. :)

Cywilizacje Kyonu - warto chyba spisywać główne podstawy cywilizacyjne Kyonu. Ja na pewno niedługo opiszę podstawy cywilizacji Miteńskiej i Pleńskiej (tu nazwa ulegnie zmianie), a kiedyś i poprowadzę Neszyjską...

Religie Kyonu - tego tłumaczyć nie muszę. Każdy ma jakieś te wierzenia, Ś.P. Canis też bardzo na to stawiał, więc może już czas zgromadzić zawartości rarów (kto wrzucał), lub tu zacząć spisywać wszystko.

Rasy Kyonu - sam szczerze mówiąc nie wiem, jaki kolor mają ludzie na poszczególnych obszarach...

Opowiadania Kyonu - coś, co poruszyłem już w innym wątku :)

Spiritus

Jaki w końcu rozmiar, odległość od Kyonu oraz okres obiegu ma Lykaon?
  •  

Henryk Pruthenia

Hmmm, a co myślicie na temat spisu postaci?
Co jakiś czas pojawiają się jakieś osoby, i może dałoby się zrobić jakiś wspólny słowniczek, z datami etc. i odnośnikami do głównych artykułów, gdzie znajdują się ich szersze opisy (aby nie mnożyć bytów). No i, oczywiście, można by co dla sławniejszych dodać tłumaczenia imion etc.

Borlach

#262
Podbijam to pytanie, oraz uzupełniam o zapytanie "jak duży wydaje się nasz główny księżyc z powierzchni przy normalnych warunkach? To znaczy, większy czy mniejszy od Księżyca i jak bardzo?"

Co do Bursztynowych Lasów: angielska wiki podaje że nawet w strefach tropikalnych i subtropikalnych występują lasy iglaste, głównie w Ameryce Środkowej i Południowej.
https://en.wikipedia.org/wiki/Tropical_and_subtropical_coniferous_forests
Myślę więc, że moglibyśmy mieć gatunek tropikalnego drzewa dość daleko spokrewnionego z sosną wydzielającego ponadprzeciętne ilości żywicy.
Nie wiem tylko ile zajmuje ta krystalizacja.

Btw, mam prośbę. Czy jakaś dobra dusza potrafiąca fotoszopy mogłaby umieścić mojego czarnego ńarmada, o takiego:
Spoiler
[Zamknij]
na jednolicie szkarłatnym tle, o takim:
Spoiler
[Zamknij]
Próbowałem zrobić to samemu, ale paint sobie z tym nie radzi i zostają białe pasy i obręcze na styku tego pięknego orzeła i tła :/

Edit: tak, podoba mi się ten pomysł z postaciami. Jestem za
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Borlach w Lipiec 12, 2017, 22:30:50Co do Bursztynowych Lasów: angielska wiki podaje że nawet w strefach tropikalnych i subtropikalnych występują lasy iglaste, głównie w Ameryce Środkowej i Południowej.
https://en.wikipedia.org/wiki/Tropical_and_subtropical_coniferous_forests
Myślę więc, że moglibyśmy mieć gatunek tropikalnego drzewa dość daleko spokrewnionego z sosną wydzielającego ponadprzeciętne ilości żywicy.
Pobieżnie przejrzałem to wszystko, i masz rację, tylko jest mały szkopuł: wszystkie te drzewa rosną na bardzo dużych wysokościach, i nie tworzą gęstych lasów znanych z Europy. Oczywiście, mogłem coś pominąć, wtedy moja kupa.

Cytat: Borlach w Lipiec 12, 2017, 22:30:50Nie wiem tylko ile zajmuje ta krystalizacja.
To trza znaleźć, bo możemy założyć nawet, że rośną jakieś magijne sosny, no ale pytanie brzmi, czy w ogóle to coś da.

Cytat: Borlach w Lipiec 12, 2017, 22:30:50Btw, mam prośbę. Czy jakaś dobra dusza potrafiąca fotoszopy mogłaby umieścić mojego czarnego ńarmada, o takiego:
(...)
Próbowałem zrobić to samemu, ale paint sobie z tym nie radzi i zostają białe pasy i obręcze na styku tego pięknego orzeła i tła :/
A nie myślałeś, by to przeformatować na coś o gorszej jakości, są jakieś mapy 8-bitowe, i tam usunięcie w paincie tych kropek jest możliwe ręcznie, bo ich rodzajów jest bardzo mało.

Cytat: Borlach w Lipiec 12, 2017, 22:30:50Edit: tak, podoba mi się ten pomysł z postaciami. Jestem za
To będzie trzeba zrobić jakiś ogólny sposób zapisu tegoż. Tylko pytanie brzmi: jaki? Bo ten z egzonimów tu nie będzie pasuje, będzie dużo informacji etc. i nie ma gdzie dać tłumaczeń. A warto by je mieć.
Trzeba to przemyśleć, na razie myślałem, by wziąć tekst +tabelka u dołu, ew. coś ala:
Ściana teksty ble ble ble
Tłumaczenia
Oryginalna nazwa:
Nazwa w języku pośredniku:
Inne nazwy:
*język а
*język б
*język в

Кто-нибудь поможет?

Pluur

CytatTo będzie trzeba zrobić jakiś ogólny sposób zapisu tegoż. Tylko pytanie brzmi: jaki? Bo ten z egzonimów tu nie będzie pasuje, będzie dużo informacji etc. i nie ma gdzie dać tłumaczeń. A warto by je mieć.
Trzeba to przemyśleć, na razie myślałem, by wziąć tekst +tabelka u dołu, ew. coś ala:
Ściana teksty ble ble ble
Tłumaczenia
Oryginalna nazwa:
Nazwa w języku pośredniku:
Inne nazwy:
*język а
*język б
*język в

Кто-нибудь поможет?
Ale to mają być opisy postaci, czy jak?

CytatBtw, mam prośbę. Czy jakaś dobra dusza potrafiąca fotoszopy mogłaby umieścić mojego czarnego ńarmada, o takiego:
Spróbuję GIMPem, ale nie ręczę.
  •  

Todsmer

CytatJaki w końcu rozmiar, odległość od Kyonu oraz okres obiegu ma Lykaon?
Proponuję (jak wcześniej) dać promień 10x dalej, i okres obiegu również 10x więcej (chyba, że tu jest inna zależność promień-okres obiegu). Przy obecnym promieniu orbity pływy od Lykaona byłyby 1000 razy większe niż te księżycowe na Ziemi.

Cytat: Henryk Pruthenia w Lipiec 12, 2017, 22:49:34
Pobieżnie przejrzałem to wszystko, i masz rację, tylko jest mały szkopuł: wszystkie te drzewa rosną na bardzo dużych wysokościach, i nie tworzą gęstych lasów znanych z Europy. Oczywiście, mogłem coś pominąć, wtedy moja kupa.
No od 1000 metrów to nie są bardzo duże wysokości :)

  •  

Henryk Pruthenia

Chodziło mu bardziej o to, jak jest widziany z Kyonu Lykaon. A co do pływów, już ustaliliśmy, że je pomijamy. Jakoś magijnie, powiedzmy. :) Ale niech będzie i takie wytłumaczenie. Nie miało być miesięcy, to niech ich do końca nie będzie.

No nie są, nie są. Ale mimo wszystko, dość łatwo zauważyć, że rzeki na takich wysokościach zazwyczaj są mniejsze, a te duże lubią sobie wyciąć powierzchnię, przez co może to utrudnić. Ale powiedzmy, że rośnie u nas jakaś super wydajna sosna, czy coś (sam pomysł się mnie nie nrawi, ale cóż, jak naciskata, to z klasą iść pod kata!). Tylko weźcie zróbcie pozory jakiegoś prawdopodobieństwa.

No chyba, że krystalizacja trwa za długo, to wtedy tak czy siak odpada. Niestety, wtedy musi, a nie zrobimy, że sosny rosną tu od paru milionów lat na pustej planecie :D

Mały EDIT: Weźcie wrzucajcie wszystko na wiki, niedługo o tym napiszę więcej, ale wiele rzeczy tu zalega i przepadnie niechybnie!

Henryk Pruthenia

Przypominajka:
WEŹCIE WRZUCAJCIE WSZYSTKO NA WIKI!!!!!!!!!!


Uwaga, uwaga! Dodałem Miasta Kyonu. Sądzę, że to jest optymalny sposób przedstawiania ich. Jeżeli ktoś nie chce zrobić oddzielnego artykułu, niech usunie łącze, a opis wstawi tu (krótki przykład - Meleka).

Henryk Pruthenia

Dobra, trzeba rozplanować to, jak będziemy robili postaci. To jest, jak je będziemy spisywać. Jestem za listą alfabetyczną, jak w encyklopedii. Przydałby się jakiś mały infoboks (gdzie i kiedy urodzony, gdzie zmarł, informacja ogólna, a przy monarchach lata panowania, poprzednik, następca, dynastia). Ktoś postara się to zrobić?

Druga rzecz, to postaram się zrobić Kyoński brudnopis, gdzie będę wrzucał to co Wyście tu powypisali, LENIE ŚMIERDZĄCE, bo Wam się nie chce. I zrobię na podstawie tego kalendaria w artykule o historii. Opiszę też prehistorię, i po tym, jak ją przedstawię, przedyskutujemy toto.


Nuaria
Canis nie odpisał, choć pojawił się parę razy na forze, od kiedy pisałem, więc jako herszt projektu decyduję:
Nuaria jest przejęta tymczasowo przeze mnie. Chciałbym zamienić ją w kondominium z Pluurem. Chcę też zachować wszystko to, co napisał do tej pory o niej Canis, tak samo jak to było w przypadku Sechtu i Pinu. Canis nie chce oddać konlangu (bo to yuka w końcu), więc oparłbym język o to, co jest na wiki (czyli nazwa własna), i poddałbym zmianom. Nuaria nie jest traktowana jako część Północy, tylko oddzielny obszar - ze względów klimatycznych i geograficznych i cywilizacyjnych.

Obszary między Nuarią a Szurem powinny wpaść w ręce Szuru, jako obszaru cywilizacyjnego. Jeżeli Spiritusowi nie chce się robić konlangu i państwa - to mogę pomóc - bardzo zależy mi na wypełnieniu mapy. A mam parę jeszcze pomysłów - więc jest czym.

Obszar między Nuarią i Wschodem chciałbym też jakoś zaludnić. Pluurze - żyw-li tam ktoś? Wiem, że jest Tehełeło, czy jak się nazywa, ale chodzi mi o obszar dalej - jest tam coś?

Spiritus

Cytat: Henryk Pruthenia w Lipiec 13, 2017, 21:12:41
Dobra, trzeba rozplanować to, jak będziemy robili postaci. To jest, jak je będziemy spisywać. Jestem za listą alfabetyczną, jak w encyklopedii. Przydałby się jakiś mały infoboks (gdzie i kiedy urodzony, gdzie zmarł, informacja ogólna, a przy monarchach lata panowania, poprzednik, następca, dynastia). Ktoś postara się to zrobić?
Ja coś tam dawno i nieprawda robiłem, ale niewiele z tego wyszło. Więc pomysł jak najbardziej propsuję. Ale na razie nie mam czasu robić tego infoboxa.

CytatObszary między Nuarią a Szurem powinny wpaść w ręce Szuru, jako obszaru cywilizacyjnego. Jeżeli Spiritusowi nie chce się robić konlangu i państwa - to mogę pomóc - bardzo zależy mi na wypełnieniu mapy. A mam parę jeszcze pomysłów - więc jest czym.
Dam ci odpowiedź wkrótce, na razie zajmuję się opisywaniem Szuru i jeszcze muszę wreszcie wziąć się za porządne napisanie artykułu o Murii (bo choć to jeden z najstarszych artykułów o Kyonie na Wiki, to to jednak wciąż zalążek). No i jeszcze trzeba by rozwinąć Pojów, ale oni nie są aż tak istotni dla polityki regionu, jakby nie patrzeć.



Wiem, że niby problem był już dyskutowany, ale... Cóż, zacząłem opisywać geografię Szuru i ostatecznie ów mnie dopadł, chociaż długo od niego uciekałem. Mianowicie, koncept geografii Szuru oparłem na tym, co znalazłem w SpaceEngine, jednak Szur należy (zgaduję, że ze względu na swoją skomplikowaną rzeźbę terenu) do regionów najbardziej różniących się na mapie od pierwowzoru.

I pal tam licho, że rzeki się mocno pozmieniały i jedna teoretycznie płynie w górę - to idzie przeboleć. Gorsze jest to, że oryginalnie Szur jest oddzielony od Wielkiej Pustyni górami, których wysokość względna sięga jedenastu kilometrów. Na mapie góry są tylko na skrajnej północy i południu, na całej reszcie nie ma nic, rien, nada.

Nie chcę jednak "psuć" wszystkim wszystkiego poprzez wymuszanie nowej mapy. Proponuję inne rozwiązanie - na mapach ogólnokyońskich pozostawimy tak, jak jest, natomiast ja na mapach stricte szurskich oznaczać będę góry według tego, co znajduję w SpaceEngine.

Jest to do przełknięcia czy obrażam majestat Wszechużytkownika?

W spoilerze różnice - mapka vs SE, w bonusie to, jak to wygląda na wysokościowej od Todsmera.
Spoiler



Swoją drogą, tego dobrze z wysokości nie widać, ale większość tych terenów to nieźle strome góry i wyżyny, tyle że nie na tyle wysokie, żeby były pokryte wiecznym śniegiem.

[Zamknij]
  •