Cerolijski wersja 22 [POPRAWKI]

Zaczęty przez zavadzky, Wrzesień 03, 2011, 12:41:21

Poprzedni wątek - Następny wątek

zavadzky

FONOLOGIA
samogłoski
Zasadniczo w języku cerolijskim istnieje 5 samogłosek: a, e, i, o oraz u. Jednak w zależności od tego, czy są akcentowane, czy nie, artykułuje się je na różne sposoby.


samogłoskaakcentowananieakcentowana
a
æ:
a
e
ɛ:
ə
i
i
ɪ
o
ɔ:
o
u
u
ʊ


spółgłoski
System spółgłoskowy jest średnio rozbudowany:


dwuwargowewargowo-zębowedziąsłowepodniebiennemiękkopodniebiennekrtaniowe
nosowe
m
n
zwarte
p b
t d
k g
szczelinowe
f v
s z
h
aproksymanty
w
l
j
drżące
r
uderzeniowe
ɾ

wiem, że /w/ nie jest wargowa

Powyższa tabela przedstawia znowu jedynie fonemy. Wariacje poszczególnych opisane są poniżej:

  • n - przed /k/ oraz /g/ wymawiana jako /ŋ/, przed /j/ jak /ɲ/
  • s - na końcu sylaby jako /ʃ/
  • l - po, przed oraz między /a o u/ jako /ɫ/
  • ɾ - gdy podwojone (zob. akcentowanie jako /r/
Na końcu wyrazu występuje ubezdźwięcznianie głosek.

akcentowanie
Akcent jest zwykle paroksytoniczny (pada na przedostatnią sylabę) - taki nie jest zaznaczany w piśmie. Jeśli pada na inną sylabę, podwaja się spółgłoskę w danej sylabie, np.:

  • sala (sa-la) [sæ:la]
  • salla (sa-lla) [sal:æ:]

sylaba
zasadniczo (s) (C) (aproksymant) (V) (C) (C), oczywiście z wyjątkami, np. słowo sruamz, choć pasujące do schematu, jest zdecydowanie niecerolijskie. Co bardziej rozwinięty opis nastąpi.

ZAPIS
Ortografia reformowana w roku 1910 przewiduje niemal pełną korespondencję fonem-grafem, upraszczając tragicznie skomplikowaną dawną ortografię nieregulowaną niemal nigdy. Jako, że mamy obecnie 1945, po niewiele ponad trzech dekadach wciąż nie wszędzie przestawiono się na nową pisownię, niektóre państwa cerolijskojęzyczne nawet tę reformę odrzuciły.
Alfabet cerolijski wg nowej ortografii, stara ortografia w ramach ciekawostek będzie później, bo sądzę, że się zesram przy robieniu kolejnej tabelki:

cer.trans.fonem
V vaa
Z zbb
Y үgg
З зdd
Н нee
В вvv
И иzz
T тtt
I ıii j
K ᴋck
J ȷll
M ᴍmm
N ɴnn
O ooi
П пpp
C css
P prr
Г гuu w
X xhh
Ф ȹff

ф powinno być bez tego fiutka na górze

EDIT: poprawiłem literkę 'ȹ'

PS: niektóre poniższe posty nie mają sensu, bo zmieniłem diametralnie tego posta, sorry :d
  •  

Mścisław Bożydar

Dziwne masz to pismo ręczne. Raz cyrylica, raz nie-wiadomo-co :)
(ostatnio powstaje za dużo conlangów upotrzebujących cyrylicę)
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

zavadzky

To powstało ponad rok temu ;) Pismo ręczne miało być względnie oryginalne i tak nieoczywiste, jak ręczne łacińskie i ręczna cyrylica.
  •  

spitygniew

P.S. To prawda.
  •  

zavadzky

  •  

Mścisław Bożydar

No, liczby takie nieciekawe. Chyba że to jest jakiś indoeuropski.
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

zavadzky

  •  

Toivo

Nawet germańskopodobny wydaje się...
  •  

zavadzky

#8
GRAMATYKA
rzeczowniki
pod względem odmiany da się podzielić na 5 deklinacji:

  • obejmuje rzeczowniki kończące się spółgłoską (każdą z wyjątkiem s), np. parc budynek
  • kończące się grupą samogłoska + s, np. vanis woda
  • kończące się grupą spółgłoska + s, np. lans rok
  • kończące się samogłoskami a, o, u, np. trasa droga
  • kończące się samogłoskami e, i, np. tabele tabela.

czasowniki
z kolei na 2 grupy koniugacji:

  • obejmuje czasowniki z końcówką zawierającą a, o, u
  • obejmuje czasowniki z końcówką, w której mamy e, i.

przymiotniki
(do których zaliczają się również liczebniki) są nieodmienne.
  •  

zavadzky

DEKLINACJA
Rzeczownik odmienia się przez 7 przypadków:

  • nominativ
  • genitiv
  • dativ
  • acuzativ
  • instrumental
  • locativ
  • vocativ

deklinacja 1

singularispluralis
N.parcparci
G.parcaparcu
D.parcanparcien
A.parcuparcas
I.parcuparcien
L.parcaparcus
V.parcparci

deklinacja 2

singularispluralis
N.vanisvanii
G.vaniavaniu
D.vaninvanien
A.vanivanias
I.vanivaniien
L.vanivanius
V.vanivanii

deklinacja 3

singularispluralis
N.lanslanis
G.lanslaniu
D.laninlanien
A.lanilanis
I.lanilanien
L.lanilanis
V.lanslanis

deklinacja 4

singularispluralis
N.trasatrasas
G.trasastrasiu
D.trasaitrasan
A.trasutrasas
I.trasutrasan
L.trasatrasas
V.trastrasas

deklinacja 5

singularispluralis
N.tabeletabeles
G.tabelestabeliu
D.tabeleitabelem
A.tabelitabeles
I.tabelitabelen
L.tabeletabeles
V.tabeletabeles
  •  

Feles

CytatФ ф   f   f

ф powinno być bez tego fiutka na górze
Bardziej jak greckie φ, tak?

---

Jak czyta się połączenia i+samogł., np. w vaniu, vanii?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

zavadzky

#11
Tak, tylko zamknięte. Po prostu bez fiutka :p a takiego znaku w tabeli na szybko niestety nie znalazłem.

vaniu - [væ:ɲjʊ]
vanii - [væ:ɲij]

W niektórych dialektach 'iu' czyta się /y/. O dźwiękach dialektów informacje wkrótce! :D
  •  

Ghoster

#12
[...........]
  •  

zavadzky

Cytat: Ghoster w Wrzesień 11, 2011, 17:21:21
Cytatwiem, że /w/ nie jest wargowa
Nie?
Bałem się, że ktoś się czepnie 'gdzie ty to w tę tabelkę wsadziłeś, przecież powinno być osobno' :p

CytatHmm... "ȹ"? xd
DZIEKI :*
CytatOgółem ładnie, tylko chciałbym jeszcze zobaczyć trochę przypadków, ba, nawet stworzyć samemu jakieś zdanie w tym języku.
Jak to 'trochę przypadków?' :d
  •  

zavadzky

#14
BAMP, wrzucam
pismo ręczne
które już było wyżej komentowane:
[spoiler]
ajajaj, jakie paskudne kulfony :((([/spoiler]
  •