Polski przyszłości

Zaczęty przez Noqa, Październik 21, 2018, 11:51:24

Poprzedni wątek - Następny wątek

CivilixXXX

Dla mnie tam gamma jest, szacunkowo u gdzieś 30-40% ludzi w mojich okolicach
Sei Kryoutxtuo Ki
  •  

Spiritus

Naczy ja gammienia nie słyszałem - być może u Civilixa to kwestia bliskości wschodniej granicy.
Ale Caraig, naprawdę nigdy nie słyszałeś końcówki -ego wymówionej -eo?
  •  

커래얟쓰

Cytat: Spiritus w Maj 25, 2019, 13:56:02
Ale Caraig, naprawdę nigdy nie słyszałeś końcówki -ego wymówionej -eo?

Ja nigdy
  •  

Caraig

Cytat: Spiritus w Maj 25, 2019, 13:56:02
Naczy ja gammienia nie słyszałem - być może u Civilixa to kwestia bliskości wschodniej granicy.
Ale Caraig, naprawdę nigdy nie słyszałeś końcówki -ego wymówionej -eo?
Nie.
  •  

Onoma

#79
Já nieraz słyszałem i nawet sam tak nieświadomie często mówiłem.

Swoją drogą - kiedy deklinacja przymiotnikowa i zaimkowa się zleją całkowicie? Já regularnie słyszę chwormy w rodzaju "te same", ale jednak już bardziéj się pilnujé "tą" i "tę" teráz.
  •  

Spiritus

Zauważyliście, jak szybko rozpowszechniła się forma oglądnąć? 10 lat temu, nie pamiętam, żeby ktoś tak mówił (choć takie prze/wyglądnąć były już raczej w powszechnym użyciu), a teraz nawet starzy profesorowie na moim uniwerku ciągle tak mówią. Coś czuję, że za parędziesiąt lat forma obejrzeć będzie już czysto literacka (o ile nie rozpęta się ogólnonarodowa kampaniia przeciw oglądnąć, co może częściowo odwrócić ten proces).

inb4 Gdzie ty mieszkasz?? U mnie nawet żule proszą o papierosa trzynastozgłoskowcem.

Łudomian

Mam wrażenie, że końcówka -u wciąż ma się całkiem dobrze, i nie występuje jedynie w takich utartych formach kak psu li Bogu. Widzę ją często w połączeniu z przymiotnikiem. Świeży przykład - dałabym piecioletniemu siostrzeńcu, a kiedyś w telewizji chyba było - świętemu Piotru.
Przy imek za dla czasu
  •  

Siemoród

Raczej to po prostu wpływ zakończenia przymiotnika, bo czy równie częste są takie formy bez przydawki? Wątpię.

Słyszałem również przenoszenie końcówki -oma do przymiotników w towarzystwie liczebników, jak np. "pięcioma złotoma".
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Łudomian

Upowszechnienie się końcówki -o dla wołacza i-tematowych.
Już teraz ciężko przekonać polonistkę, że wesz woła się wszy!, a nie wszo!.
Przy imek za dla czasu

Spiritus

W czasownikach a-tematowych pewnie pojawi się w końcu fonemiczny akcent:
czýtam (< czytam) vs czytám (< czytałe/am)
Sam tak nieraz mówię.

W ogóle ciekawe, że polski czas przeszły dozwala wszystkie trzy etapy klasycznego cyklu: analityczny (żem czytał), aglutynacyjny (czytał-em) i fleksyjny (czyta'em, czytaam, czytám).

Kazimierz

"czytám" zrozumiałbym jaki "czy tam".
  •  

Todsmer

Też, bo w tym czytám po wypadnięciu /w/ nie ma redukcji długości - czyli mamy długie [a:], a nawet czasem jest wręcz [a.a] albo coś podobnego.
  •  

spitygniew

Tam jest nawet wznosząco-opadający ton, więc prędzej powstanie wręcz toniczny akcent.
P.S. To prawda.
  •  

Spiritus

Ech, dlatego napisałem, że "kiedyś w końcu" a nie, że jutro tak będą w radiu mówić ;). Jakbyście użytkownikowi łaciny ludowej powiedzieli, że kiedyś będzie się mówiło [aˈmaj] zamiast [aˈma(ː)βi], to by wam powiedział, że on to słyszy jako jako "a mai" (nawet jeśli sam tak nieraz mówił).

Wiadomo, że obecnie w izolacji bez redukcji długości brzmi to dziwnie - ale jakbyście się przysłuchali rozmowom, to jestem przekonany, że byście taką wymowę usłyszeli. Przecież to, co ma miejsce w polskim, to super powszechna zmiana, na którą jest dużo precedensów. Jasne, te dodatkowe cechy - intonacja, długość - mogą się zachować, szczególnie jeśli się sfonemizują w innych kontekstach. Ale na ten moment najbardziej prawdopodobne mi się wydaje, że w miarę tego jak wymowa z elizją się upowszechni, to nastąpi tendencja do zrównania jej do istniejącej fonologii - a co do zasady długość i intonacja są mniej stabilne od miejsca padania akcentu.

Terrus

Cytat: CivilixXXX w Maj 24, 2019, 19:44:27
Coraz częściej jest gamma, nie wiem dzie ty żyjesz jeśli nie słyszysz.
Ja też niezbyt słychuję gammienie, choć nie zwracam na to uwagi.
PFJ, przestań mi tu Cióry prześladować ;]
  •