Nazwy miejscowe na Ziemiach Odzyskanych

Zaczęty przez Towarzysz Mauzer, Styczeń 02, 2013, 20:53:48

Poprzedni wątek - Następny wątek

Dynozaur

Idea rzedecz szczytna (onomastyczny żart, który zrozumie tylko Dynozaur), ale z wykonaniem gorzej. Przedewszystkiem skupiają się (mojem zdaniem) na złych przykładach - po co odgrzebywać jakieś nazwy terenowe, nazwy jakichś maleńkich wiosek czy jeziórek, kiedy spieprzono (celowo lub nie) nazwy nawet niektórych miast. Za dużo piszą o jakichś rekonstrukcyjnych niuansach (jakby kwestja nazewnictwa ZO była tylko i wyłącznie kwestją rekonstrukcji, jak próbowali to przedstawiać językoznawcy okresu PRLu), a za mało o celowych chrztach, o tem jak celowo uciekano od (często mocno zakorzenionego) ludowego nazewnictwa polskiego (t.zn. piszą o tem, ale jedynie w kontekscie nazewnictwa "zarazpowojennego", które rzeczywiście potrafiło być tragikomiczne, pomijając zupełnie fakt, że w niektórych regjonach polskie nazewnictwo istniało już przed wojną), nie ma nic o propagandowym wymiarze nowego nazewnictwa, o "Kętrzynach" i "Dzierżoniowach" ani słowa it.p.

No ale jakiś przyczynek do dyskusji jest, szanuję.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Dynozaur

#121
Spróbuję szczęścia,

A nuż ktoś posiada odpowiednie konto?
Do tego też?

Albo zna kogoś, kto zna kogoś, kto ma? Dla dobra nauki i infoanarchizmu.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Towarzysz Mauzer

Nie mam dostępu, ale mam ksera obu tych książek, ale chętnie mogę sprawdzić jakieś poszczególne informacje. No a w przyszłości może oddam do skanowania, jak będę miał czas i kasę.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Dynozaur

Mógłbyś sprawdzić, co ona tam pisze o wzpominanych wcześniej Wolinie i Świdwinie?

I w ogóle, jak daleko sięga "zasięg" tych książek? Czy idzie według starych województw (szczecińskie, koszalińskie, słupskie), czy może przyjęła jakieś "mądrzejsze" kryterja?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

ArturJD

Byłem dzisiaj w Palazzo Vecchio we Florencji. Znajduje się tam "sala geograficzna" z mapami różnych rejonów świata, w tym Polski razem z Niemcami. Pochodzą one z czasów Medyceuszy, chciałem zrobić jakieś zdjęcia, ale niestety mój aparat nie ma dobrej jakości, tylko tyle udało mi się zrobić. Ale może są gdzieś dobre skany w Internecie? Nie wiem, czy Ci się to przyda, może już to znasz.
  •  

Obcy

#125
Anikspekted end of arkajw, u mnie nici z oglądania...
  •  



Dynozaur

Super sprawa, ale... dlaczego w tej nitce?

Raczej nie są to mapy, które wnosiłyby coś do kwestyj omawianych w tym temacie, aczkolwiek są one fascynujące z innych powodów.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

ArturJD

Są tu w końcu opisane Pomorze i Prusy. Ale obawiałem się, że będą tylko większe miasta co do których raczej nie ma wątpliwości. Tak czy siak mogłą/może się przydać.

Zrobiłeś z moim mózgiem, Dynozaurze, coś bardzo niedobrego, skoro moją pierwszą myślą kiedy zobaczyłem na wakacjach tę mapę było "powiadomić PFJ".
  •  

Dynozaur

#130
Poszlaka co do nazwy Torzymia?

Kodeks Dyplomatyczny Wielkopolski:

Preterea attinent Lubus ista loca castrorum sita infra terminos prenotatos: Chynez et terra que attinet Kosterin cum totta terra attinente; deinde Torum, deinde Ponzin, deinde Bucowe, deinde Platcov.

Z tym, że to opracowanie uważa "Torum" za Alt-Tornow czyli (chyba?) część obecnego miasta Freienwalde (chyba dlatego niektóre dziwne źródła nazywają to miasto po polsku "Tarnowicą") po stronie niemieckiej. Tak więc, kto i na jakiej zasadzie utożsamił zapis Torum ze Sternbergiem (co następnie poskutkowało nazywaniem tego miasta po polsku "Toruniem [Lubuskim]", a ostatecznie, za sprawą KUNM - "Torzymiem")? Czy kryją się za tym jakieś argumenta, czy po prostu KUNM "z braku laku" niejako "usankcjonował" kompletnie nieuzasadniony "strzał w ciemno" jakiegoś mało ogarniętego historyka (tak jak po części zrobiono z Chojną - Königsbergiem)? Jeśli tak - kim był ten historyk (na pewno nie był to W. Bogusławski od "Dziejów Słowiańszczyzny Północno-Zachodniej", on rzeczywiście objaśnia Torum jako "Toruń" lub "Tarnów", ale nie łączy z żadną spółczesną miejscowością).

A może ja w ogóle źle kombinuję? Może nikt się nigdy nie doszukiwał w tym zapisie Torzymia i jest to jakaś fatalna zbieżność nazw (chociaż nie wydaje mi się, zwłaszcza że przytoczony cytat zdaje się opisywać mniej więcej te okolice).
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Piołunnik

CytatPiołunniku, jesteś wielki!
Nie no spoko, tylko przyszło ci do głowy, że wrzucanie kilkudziesięciomegabajtowego zdjęcia bezpośrednio do postu nie jest najlepszym pomysłem?
  •  

Dynozaur

No, dziwię się, że mode nie przypierdolił.

Teraz już na to za późno.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Piołunnik

Moderator? Na PFJ?! Ty chyba naprawdę żyjesz w alternatywnej rzeczywistości.
  •  

Dynozaur

Oj tak się mówi, "mode przypierdol". W alternatywnej rzeczywistości żyje ten, kto traktuje czanmowę dosłownie.


PS: Próbuję się zabrać za kolejny powiat (malborski) w moim pruskim projekcie, ale ta pogoda mnie rozleniwia do czegokolwiek, z myśleniem włącznie...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •